Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2007., 23:28   #21
Quote:
Tintin kaže: Pogledaj post
ok
što si objasnio
zovete se makedonci jer ste nastanili makedoniju?!?

a to što ste se izjasnili makedoncima u još u 19. st. ili čak u davnom 18. st. i dalje vas čini mladim narodom
pa i amerikanci su onda stariji od vas?


koji je danas službeni stav u makedoniji
vi ste originalni antički makedonci koji su poslavljenjeni izgubili svoj identitet?

ili ste slaveni?
ali pod kojim ste onda imenom došli do makedonije?
jeste li onda ogranak bugara
ili ste mješavina južnoslavenskih plemena?


inače prvi stupac onog gore teksta
koji ništa ne dokazuje evo na latinici:
(grrr... sad ste ga maknuli)
Ja mislim da sam bio jasan na pocetku :

Quote:
Pa ako znamo da Makedonci , Trakijci , Mizijci, Dardanci , Iliri , Tesalijci , .... kao narodi nisu nestali sa zemljine lopte vec da putem simbioze i meshanja naroda nastali novi narodi , nove kulture , ....... neje laz ako se kaze da danashnji makedonci imaju neshti anticke krvi ....
Pa zato mislim da je pitanje , dali su ziteli Dubrovnika naslednici " onog " Dubrovnika i dali su ziteli Splita naslednici "onog" Splita i dali su oni uopce Splicani , mislim da trazenje identicnst ili komparacija i usporedzivanje sa 2 600 god staroj drzavi i narodu neumesna i van pameti .


Da , Sloveni , slovenska plemena su se naselili na teritorij Makedonije u 6 / 7 veku , tada nije bili ni Srba ni Hrvata vec Dragovita , Berzita , ... i imali su svoje kraljeve , bili su ukljuceni u politicki zivot istocne rimske imperije .... i sad se to moze prepisati Slovenima ( znaci i Hrvatima ) i plemenima iz kojih se ta " aristokratija " izrodila .
Takva slovenska plemena , sa tim etnonimima , danas na Balkanu ne postoj ali to ne znaci da su izumreli kao narod .
Dali je moguce , a u to ja ne verujem , da danas od svih slovenskih plemena na Balkanu , da su samo Srbi i Hrvati zadrzali custotu gena , kulturi , jezik ..... onih slovenskih plemena Hrvati i Srbi iz srednjem veku ?
Skopski is offline  
Old 28.11.2007., 01:31   #22
Ne znam zašto se makedoncima negira njihva posebnost, ako imaju osjećaj posebnosti spram drugih, onda očito nisu isti kao drugi. Nisu ni Grci, ni Bugari, ni Srbi, ni Albanci. Mogu biti jedino Makedonci.
S Bugarima su najsličniji po jeziku, ali ne čini ih to Bugarima.
Originalni Bugari su turkijskog porijekla, i nema logike po kojoj bi svi slavenofoni koji nisu Srbi, a pravoslavni su da budu Bugari. Bugarsko ime je tek ime koje je zaživjelo među različitim slavenskim plemenima.
Makedonci i jesu dijelom potomci antičkih starosjedilaca.
Svakako ne sliče ni na Polajke, ni Ruse, ni Ukrajince po fizionomiji.
Oni su tek slavenofoni, a kulturni kontinuitet imaju sa antčkim Makedoncima koliko i sa Slavenima, kulture i običaji se mijenjaju uslijed bezbrojnih okolnosti tijekom par tisuća godina.
Nisu ni Grci iz 19.st. imali nikakav kontinuitet sa antičkim Grcima nego su desetljećima skupljali krhotine povijesti da bi se prisjetili nečeg davno zaboravljenog.
Nema se tko pozvat na makedoniju i stare Makedonce osim onih ljudi koji žive u njoj. Kako Grci u svom dijelu, tako i makedonski slavenofoni u svom dijelu. I nema prepreke da sebe smatraju Makedoncima i da se tako predstavljaju svijetu, ne znam koje bi drugo ime bilo pogodnije.
Da je sačuvano ime slavenskih plemena iz 7.st. možda bi bilo pogodno, ali Makedonci su slavensko-starosjedilačka mejšavina, time i jesu jednim dijelom direktni potomci starosjedilaca, bez obzira što su slavenofoni.
Antički Makeonci su valjda imali neke potomke , a ti su potomci dočekali Slavene i s njima se miješali.
Kexx is offline  
Old 28.11.2007., 01:54   #23
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto se makedoncima negira njihva posebnost, ako imaju osjećaj posebnosti spram drugih, onda očito nisu isti kao drugi. Nisu ni Grci, ni Bugari, ni Srbi, ni Albanci. Mogu biti jedino Makedonci.
S Bugarima su najsličniji po jeziku, ali ne čini ih to Bugarima.
Originalni Bugari su turkijskog porijekla, i nema logike po kojoj bi svi slavenofoni koji nisu Srbi, a pravoslavni su da budu Bugari. Bugarsko ime je tek ime koje je zaživjelo među različitim slavenskim plemenima.
Makedonci i jesu dijelom potomci antičkih starosjedilaca.
Svakako ne sliče ni na Polajke, ni Ruse, ni Ukrajince po fizionomiji.
Oni su tek slavenofoni, a kulturni kontinuitet imaju sa antčkim Makedoncima koliko i sa Slavenima, kulture i običaji se mijenjaju uslijed bezbrojnih okolnosti tijekom par tisuća godina.
Nisu ni Grci iz 19.st. imali nikakav kontinuitet sa antičkim Grcima nego su desetljećima skupljali krhotine povijesti da bi se prisjetili nečeg davno zaboravljenog.
Nema se tko pozvat na makedoniju i stare Makedonce osim onih ljudi koji žive u njoj. Kako Grci u svom dijelu, tako i makedonski slavenofoni u svom dijelu. I nema prepreke da sebe smatraju Makedoncima i da se tako predstavljaju svijetu, ne znam koje bi drugo ime bilo pogodnije.
Da je sačuvano ime slavenskih plemena iz 7.st. možda bi bilo pogodno, ali Makedonci su slavensko-starosjedilačka mejšavina, time i jesu jednim dijelom direktni potomci starosjedilaca, bez obzira što su slavenofoni.
Antički Makeonci su valjda imali neke potomke , a ti su potomci dočekali Slavene i s njima se miješali.
Da , slazem se sa tobom i bi dao jedan primer , primer sa K. Ataturkom .
Rodzen e u Makedoniji , shkolu zavrshijo u Makedoniji ....... i je plavook , plavokos Turcin .

Zadnje uređivanje Scotsman : 28.11.2007. at 01:57. Reason: Maknuta druga slika zbog veličine
Skopski is offline  
Old 30.11.2007., 16:28   #24
Quote:
Scotsman kaže: Pogledaj post
A usto, puno je forumaša koji nisu upoznati s ćirilicom što mi je i logično, ona nije hrvatsko pismo.
Oprosti na offtopicu, ali ovo podcrtano nije istina.
Manaslu11 is offline  
Old 30.11.2007., 17:37   #25
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Oprosti na offtopicu, ali ovo podcrtano nije istina.
Nema problema, samo reci na što misliš s ovim?
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Old 30.11.2007., 18:06   #26
Povijesno gledano, ćirilica je hrvatsko pismo isto kao i glagoljica i latinica. Među ostalima, Povaljska listina, natpis povaljskog praga, Poljički statut i niz srednjovjekovnih dubrovačkih spisa pisani su hrvatskom ćirilicom.

Edit: tekst Povaljske listine na linku na dnu ove stranice:
http://www.ihjj.hr/oHrJeziku-pov-listina.html
Manaslu11 is offline  
Old 30.11.2007., 18:30   #27
Manaslu, slažem se, sve stoji. No ovo na što sam se ja osvrnuo je gledano danas, ne kroz povijest. Jer moj upis Skopskom se odnosio na to da danas malo tko poznaje ćirilicu, da se ona u nas ne uči itd. I da kroz činjenicu da je ovo hrvatski forum, da je isto tako zgodno neki upis na ćirilici objasniti svim forumašima na njima razumljiv način. Taj upis se odnosio na takav smisao.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Old 30.11.2007., 18:40   #28
Sve u redu, i ja obično preskačem tekstove na ćirilici, jednostavno zato što me zamara. E sad, to što se ona kod nas u školama više ne uči, druga je priča. No obavezno se uči na kroatističkim studijima, i nema profesora hrvatskog jezika koji je ne poznaje.
Manaslu11 is offline  
Old 23.04.2009., 01:08   #29
Quote:
monikatrix kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje. Nemojte se smijati, ako je glupo. Je li danasnja Makedonija i jesu li danasnji Makedonci "nasljednici" one Makedonije u vrijeme Aleksandra Velikog?

Proteze li sa danasnja Makedonija na tom prostoru?

Jesu danasnji Makedonci nasljedili samo ime? Jer Makedonci su Slaveni, a ne ono sto je bio Aleksandar Veliki.
Sva tri pitanja imaju potvrdan odgovor!
macorrrr is offline  
Old 23.04.2009., 01:14   #30
Quote:
Tintin kaže: Pogledaj post
kriza identiteta
nezgodno je to s novim narodom
a stvar postaje još nezgodnija kad bezobzirno uzimaju identitet antičkog naroda s kojim blage veze nemaju


doduše, morali su se nekak nazvati pa je valjda teritorijalno logično da se nazovu makedonci
Današnji Makedonci su u jednakoj mjeri antički Makedonci u kojoj su današnji Hrvati Zvonimirovim Hrvatima.... paralela je jednaka...
macorrrr is offline  
Old 23.04.2009., 01:59   #31
Quote:
Tintin kaže: Pogledaj post
ok
što si objasnio
zovete se makedonci jer ste nastanili makedoniju?!?

a to što ste se izjasnili makedoncima u još u 19. st. ili čak u davnom 18. st. i dalje vas čini mladim narodom
pa i amerikanci su onda stariji od vas?
[/I]
Gledaj, pa ni Hrvati nisu imali nacionalne svijesti prije iliraca u 19. stoljeću. Čini li to Hrvate mladim narodom?
I kad smo već kod iklirskog imena, nije li to očita poveznica sa Makedoncima.

Od ilrskog se imena odtalo jer su ga zabranili, pa je zamijenjen hrvatskim koji je ostao do danas, jer su se mađaroni više plašili imena ilirskog nego hrvatskog.
No, da ga nisu zabranili, bi li mi možda bili Iliri?
macorrrr is offline  
Old 23.04.2009., 04:08   #32
E pošto je tema na hrvatskom forumu , i govori se o baštinjenju Aleksandra makedonskog , hteo bih da ukažem na da su staroslovenski ćiričari, bosanski ćiriličari , hrvatski glagoljaši u svojim prevodima "Aleksandride" ili kod Rusa zvane "Srpska Aleksandrida" napisali i ovo!!

Inigdo tudije dojde k Filipu caru govoreći: „Da znaš caru u svirepicah1tvojih konj čudan rodil se je, čudniji od vsih konji inakije:2 u njega e voluja glava, i na desnoj bedri rozi za ušima javili se biše". Filip reče njega dovesti i rozi ki mu bihu izresli meju ušima koliko lakat, počudi se i reče gvozdenu grad učiniti; i ke na smrt osujevahu, pred njega metahu. I nigdor ne smijaše ka konju pristupiti ni iz daleka na nj glenuti. Aleksandar često prihojaše k njemu, i konj vsaku odmetaše srditost, tih ka Aleksandru rzaše i krotost vsaku Caru svomu ukazovaše. Aleksandar ga jednom rukom prozorom za uho uhitaše, on mu se priklanjaše kako junac jarmu. I to vidiv Aleksandar oblomi ključ i k njemu ulize i osedla ga i usede na nj i na konjski tek3 pojaha. I vitezi macedonski na konjskom teku tečahu i s visoke polače car Filip gledaše i smišljaše vsakoga junaka potečenje4 i lipo na konju sidinje. Aleksandar brzo iz grada carskoga na voluji glavi izjaha i vidivši vsi macedonski vitezi sedoše s konji i pokloniše mu se kako caru i čujahu se gledajući meštrivo5 viteza sidinje na voluji glavi. I k potečišću6 na njem prijaha i od vsih vitezi brže poteče i vsakoga konj beše nazad ostal a njega s velikom silom jedva ustavi s čestimi izvori. I tu grad sazida i nareče mu ime dram, jere po srbskom jeziku potečišće...


Iz tih razloga Aleksandra Dubrovački pesnici(Gundulić i ostali) i nazivaju "Lesendro Srbljanin" poredeći ga sa carem Dušanom!
Mada ne samo tih , jer se Andrija Kačić i Mavro Orbini vrlo ponose na famozne Aleksandrove povelje Slovenima , uz njih se takođe na istu tu povelju pozivaju i Česi i Poljaci još u 13.veku!!



Mislim da vam je moji dragi Maćedonci taj gen mitomanije i naravno carske megalomanije sigurno ostavio u amanet sam car Dušan iliti Lesendro Srbljanin i niko drugi!

Car Dušan-Srbin(znači po prirodi mitoman) , zacaren u carskoj rodnoj Aleksandrovoj zemlji Makedoniji u današnjem Skoplju...,,šta reći?! , sve se poklapa , a i hrvatski i bosanski izvori o tome govore!!

Znači!!

ALEKSANDRE TI SI NAŠA JUGOSLOVENSKA(prikriveno velikosrpska) DIKA I PONOS!!!

Zadnje uređivanje joe enter : 23.04.2009. at 04:13.
joe enter is offline  
Old 23.04.2009., 16:56   #33
joe,
batali Aleksandra,o kojem Dušanu govorimo o Makedonskom caru Dušanu
kako stoji u nekim prevodima Dušanovog zakonika.
snezana mk is offline  
Old 23.04.2009., 17:20   #34
Quote:
macorrrr kaže: Pogledaj post
Današnji Makedonci su u jednakoj mjeri antički Makedonci u kojoj su današnji Hrvati Zvonimirovim Hrvatima.... paralela je jednaka...
Ovako glupo poredjenje jos nisam cuo.Kakve bre veze imaju danasnji Makedonci sa Aleksandrom Makedonskim kada su se naselili na Balkan tek u 7mom veku.
MAGRIPA is offline  
Old 23.04.2009., 17:45   #35
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post
joe,
batali Aleksandra,o kojem Dušanu govorimo o Makedonskom caru Dušanu
kako stoji u nekim prevodima Dušanovog zakonika.
Svašta ima zapisano na ovom dunjaluku!! , u mnogim spisima su Srbi nazivani Makedoncima ,a sama Srbija(današnja) je nazivana Makedonijom iha puta.. , pa su Srbi u dosta slučajeva Dalmati , a njihova zemlja gde žive oduvek Dalmacija...ma svega!!!

Nadam se da znaš Snežice da je Dule dočekan u Skoplju i Maćedoniji kao oslobodilac i narodni vladar od domicilnog slovenskog stanovništva , a naročito od crkve koja je konačno mogla u to vreme dobiti slovensko visoko sveštenstvo , jer su dotad Grkljani bili autoritet koji su i bacili na njega anatemu!!

Nego nebitno to!!

Zanimljiva je zaista komparacija njega i Aleksandra , to je iz razloga da je konačno neki Sloven dogurao do nečega što se zove carstvo od proste slavjanske mase na Balkanu i Evropi!!

E da , još i ovaj detalj!

U narodnoj epskoj guslarskoj pesmi "Ženidba Dušnova" kaže ovo!

ŽENIDBA DUŠANOVA

Kad se ženi Srpski car Stjepane,
Na daleko zaprosi đevojku,
U Leđanu gradu Latinskome,
U Latinskog kralja Mijaila,
Po imenu Roksandu đevojku..


E vidiš da je čak ostala u narodu detalj da ženi Roksandu , tj. imenom istu onu kao Alekasndrovu Roksanu , a ne pravu istorijsku Jelenu bugarsku princezu!!
joe enter is offline  
Old 23.04.2009., 18:00   #36
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Svašta ima zapisano na ovom dunjaluku!! , u mnogim spisima su Srbi nazivani Makedoncima ,a sama Srbija(današnja) je nazivana Makedonijom iha puta.. , pa su Srbi u dosta slučajeva Dalmati , a njihova zemlja gde žive oduvek Dalmacija...ma svega!!!

Nadam se da znaš Snežice da je Dule dočekan u Skoplju i Maćedoniji kao oslobodilac i narodni vladar od domicilnog slovenskog stanovništva , a naročito od crkve koja je konačno mogla u to vreme dobiti slovensko visoko sveštenstvo , jer su dotad Grkljani bili autoritet koji su i bacili na njega anatemu!!

Nego nebitno to!!

Zanimljiva je zaista komparacija njega i Aleksandra , to je iz razloga da je konačno neki Sloven dogurao do nečega što se zove carstvo od proste slavjanske mase na Balkanu i Evropi!!

E da , još i ovaj detalj!

U narodnoj epskoj guslarskoj pesmi "Ženidba Dušnova" kaže ovo!

ŽENIDBA DUŠANOVA

Kad se ženi Srpski car Stjepane,
Na daleko zaprosi đevojku,
U Leđanu gradu Latinskome,
U Latinskog kralja Mijaila,
Po imenu Roksandu đevojku..


E vidiš da je čak ostala u narodu detalj da ženi Roksandu , tj. imenom istu onu kao Alekasndrovu Roksanu , a ne pravu istorijsku Jelenu bugarsku princezu!!
Zanimljivo Da!!!(odkud izvadiš sve ove pesme,joe)
A postoji i druga finta,Dusan za da se proglasi za Cara, morao je uzeti Carsku Titulu od nekog Carstva koje prethodno postojalo na tlu novog Carstva, pa zato je uzeo i Titulu MAKEDONSKI CAR,pa od tamo povezanost sa Aleksandrom
nego meni je zanimljivo što ti često nas nazivaš maćedoncima ,kod nas tako se nazivamo samo u mom rođenom kraju i nigdje drugdje.
snezana mk is offline  
Old 23.04.2009., 18:13   #37
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Zanimljiva je zaista komparacija njega i Aleksandra , to je iz razloga da je konačno neki Sloven dogurao do nečega što se zove carstvo od proste slavjanske mase na Balkanu i Evropi!!
Đo, ti očito nisi čuo ta Bugarsko carstvo, Poljsku, Kijevsku Rusiju, sve tri su bile starije,i veće, i moćnije, i dugotrajnije od Dušanove države.
Ta komparacija će prije imat veze s geografijom, jer teško da bi se kijevski knez zvao Aleksinon reinkarnacijom kad je od Mk udaljen stotinama KM...
bonislav is offline  
Old 23.04.2009., 18:29   #38
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post
Zanimljivo Da!!!(odkud izvadiš sve ove pesme,joe)
A postoji i druga finta,Dusan za da se proglasi za Cara, morao je uzeti Carsku Titulu od nekog Carstva koje prethodno postojalo na tlu novog Carstva, pa zato je uzeo i Titulu MAKEDONSKI CAR,pa od tamo povezanost sa Aleksandrom
nego meni je zanimljivo što ti često nas nazivaš maćedoncima ,kod nas tako se nazivamo samo u mom rođenom kraju i nigdje drugdje.
Zakonik Dušanov i opšte spisi o njemu su nalaženi u više delova i prepisa , pa je u mnogim prepisima nazivan makedonskim carem , a njegovo carstvo makedonsko!
U nekim spisima su Sloveni uopšte nazivani Makedoncima , a zemlje(Srbija,Kosovo,Albanija) Makedonijom!!

Što potpuno ima logike jer je odatle krenula slovenska pismenost , a i tu se i krunisao jedini srednjevekovni slovenski car!
Tu Bugarsko carstvo ne računam jer se oni u latinskim pominjanjima gotovo nikad ne naziva(prevodi) slovenskim carstvom ili kraljevstvom , već uvek bugarskim imenom u tituli!!

Njegova titula je glasila originalno ovako!!:

"Voljom Božjom, Blagoverni i Hristoljubivi car Srbljem i Grkom i zemlje pomorske i svemu disu (zapadu)."

Ovde kao što vidiš su u pitanju dva etnonima(srpski i grčki)!

Ali nekim pominjanjima se kaže "Car Makedonije" (bez Grka) , ali tu Makedonija ne znači samo autentičnu Makedoniju , već predstavlja sav slovenski živalj kojim vlada Dušan , znači mnogo,mnogo šire!!
joe enter is offline  
Old 23.04.2009., 18:37   #39
Quote:
bonislav kaže: Pogledaj post
Đo, ti očito nisi čuo ta Bugarsko carstvo, Poljsku, Kijevsku Rusiju, sve tri su bile starije,i veće, i moćnije, i dugotrajnije od Dušanove države.
Ta komparacija će prije imat veze s geografijom, jer teško da bi se kijevski knez zvao Aleksinon reinkarnacijom kad je od Mk udaljen stotinama KM...
Pa nije baš Bonimire baš tako!!

Oni imaju državu , ali niti ijedna nije carstvo , tj.nemaju to dostojanstvo do Ivana Groznog!!

A u carskom dostojanstvu je poenta da bi se moglo porediti sa Aleksandrom

Bugarsko carstvo je uvek bugarsko , i ono se gotovo nikad ne pominje niti prevodi kao slovensko carstvo , već isključivo kao bugarsko!
Dok svi Nemanjića vladari se prevode kao "rex sclavorum" iliti "regnum sclavorum"!!

Već sam napisao bio je Roman o Aleksandru" iliti "Aleksandrida" došla u Rusiju sa Balkana , zato je i dan danas zovu Rusi "Srpska Aleksandrida"!

Za to su se potrudili mnogi slovenski pisci ćiriličari sa Balkana , pa tako i Hrvati-glagoljaši i bosanski prevodioci!!

Balkan je malo stariji i kretanja kultura su brže išla nego po ruskim stepama i nedođijama!!
joe enter is offline  
Old 23.04.2009., 18:50   #40
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Pa nije baš Bonimire baš tako!!

Oni imaju državu , ali niti ijedna nije carstvo , tj.nemaju to dostojanstvo do Ivana Groznog!!

A u carskom dostojanstvu je poenta da bi se moglo porediti sa Aleksandrom

Bugarsko carstvo je uvek bugarsko , i ono se gotovo nikad ne pominje niti prevodi kao slovensko carstvo , već isključivo kao bugarsko!
Dok svi Nemanjića vladari se prevode kao "rex sclavorum" iliti "regnum sclavorum"!!

Već sam napisao bio je Roman o Aleksandru" iliti "Aleksandrida" došla u Rusiju sa Balkana , zato je i dan danas zovu Rusi "Srpska Aleksandrida"!

Za to su se potrudili mnogi slovenski pisci ćiriličari sa Balkana , pa tako i Hrvati-glagoljaši i bosanski prevodioci!!

Balkan je malo stariji i kretanja kultura su brže išla nego po ruskim stepama i nedođijama!!
Pa evo i sam spominješ kako je Aleksandrida u Rusiju došla sa Balkana. O tome se i radi, neće se kijevski knez čija je država x puta veća od Dušanove zvat "aleksandrom", već će to biti moćan čovjek s Balkana gdje Makedonija i stoji, gdje je Aleksa rođen itd.
bonislav is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:47.