Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2011., 12:47   #21
naslov teme ti je kalorije u hrani, a ne "kalorije" u kemijskim spojevima!

kemijski spoj nema kalorije!
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 12:50   #22
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ja odustajem
Ovakvu aroganciju potkrijepljnju nerazumijevanjem osnovnih koncepata zbilja ne susrećem svaki dan.
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 12:51   #23
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
Ovakvu aroganciju potkrijepljnju nerazumijevanjem osnovnih koncepata zbilja ne susrećem svaki dan.
nisam arogantan!

pretpostavljam da ovdje ima i stručnijih od mene jer eto ja kao prehrambeni bitehnolog očito nisam dovoljno stručan
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 12:53   #24
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
naslov teme ti je kalorije u hrani, a ne "kalorije" u kemijskim spojevima!

kemijski spoj nema kalorije!
Kako nema kalorije?
Hrana se sastoji od kemijskih spojeva.

Kad ih probavimo i staničnim disanjem ili vrenjem metaboliziramo, energija iz njihovih veza se ugrađuje u molekule ATPa koji se pak koristi za sve ostale procese.
Mol ATPa hidrolizom do ADPa i dalje AMPa daje određenu količinu kalorija, nađi na netu koliko ako te zanima.

Dakle, hrana ima kalorijsku vrijednost zato jer SPOJEVI koji ju grade imaju kalorijsku vrijednost.
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 12:54   #25
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
nisam arogantan!

pretpostavljam da ovdje ima i stručnijih od mene jer eto ja kao prehrambeni bitehnolog očito nisam dovoljno stručan
Ja sam diplomirani inženjer biologije i ne podcjenjujem ti struku, ali ti osobno očigledno nisi dovoljno stručan.
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 12:56   #26
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
Ja sam diplomirani inženjer bilogije i ne podcjenjujem ti struku, ali ti osobno očigledno nisi dovoljno stručan.
ok! pozdrav
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 13:46   #27
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post

Dakle, ako jedeš na razini održavanja kilaže i onda na to popiješ par piva, otprilike jednaka količina kalorija iz drugih izvora će se uskladištiti. Ako jedeš manje i dopuniš s alkoholom, nikome ništa. Možeš i mršaviti.
hm, ovo mi baš nema smisla, to je otprilike kao da kažeš: "ako nisi večerao možeš pojest burek i neće ti se primiti, a ako jesi onda će ti se primiti".

ako kažete da 1g alkohola ima 7 kalorija, onda recimo 1L vina ima 7000kcal, što je količina energije za namiriti više od dva dana ljudskih potreba.
mada mislim da ipak nije tolika energetska vrijednost, alkohola..

a kod mene otprilike od velike količine vina sutradan se osjećam onako slijepljenog trbuha za leđa, neuhranjeno se osjećam a ne kao da sam stavila u sebe 7000kcal
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 14:02   #28
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
ako kažete da 1g alkohola ima 7 kalorija, onda recimo 1L vina ima 7000kcal, što je količina energije za namiriti više od dva dana ljudskih potreba.
mada mislim da ipak nije tolika energetska vrijednost, alkohola..
litra vina ima oko 800ak kcal
na netu nalazim da 100g ima 70-90 (ovisno o vinu naravno).

ako gram vina ima 7 kilokalorija, a vino (recimo) 12% alkohola, to ti je u kili vina (skoro kao litra) kalorija samo od alkohola 1000gx0,12x7kcal = 840 kcal, što odgovara onom početnom. Ipak, ima u vinu i nešto ugljikohidrata i proteina tak da je vjerojatno i više, opet ovisi o vinu, al msilim da je sve osim alkohola zanemarivo po kalorijama u prosječnom vinu.

Inače, puno je to kad razmislite koliko neki popiju za vikend....
uz alkohol se i apetit otvara i eto zašto alkohol deblja.
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 15:44   #29
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
hm, ovo mi baš nema smisla, to je otprilike kao da kažeš: "ako nisi večerao možeš pojest burek i neće ti se primiti, a ako jesi onda će ti se primiti".
Meni oboje ima smisla. Ne vidim što tebi nema. Ako pojedeš više hrane nego što tijelo troši za trenutne potrebe, dan će završiti u "neto dobiti", nešto će se uskladištiti.
Quote:
ako kažete da 1g alkohola ima 7 kalorija, onda recimo 1L vina ima 7000kcal, što je količina energije za namiriti više od dva dana ljudskih potreba.
mada mislim da ipak nije tolika energetska vrijednost, alkohola..
Jedan gram etanola ima 7 kcal, a vino ima nekih desetak posto alkohola, pa dođe, kao što je napisao jfutač, na 700-800, +šećeri.
Quote:
a kod mene otprilike od velike količine vina sutradan se osjećam onako slijepljenog trbuha za leđa, neuhranjeno se osjećam a ne kao da sam stavila u sebe 7000kcal
Osjećaj gladi je potpuno druga priča. Ne ovisi direktno i jednostavno o unešenim kalorijama, nego valjda svaka kombinacija hrane ima različit učinak, ovisno o samoj tvari i stanju organizma. Ima situacija kada je pivo "zasitno", a ima ih i kada otvara apetit.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 15:51   #30
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
Gledajući podatke za energiju koju sadržava, pronalazim da limunska kiselina sadrži nula kalorija. Gledajući ciklus limunske kiseline u koji se može uključiti (biokemiju sam slušao davno, ali mislim da bi se iz tog kostur amoglo dobiti svašta, pa i masne kiseline možda...) ne shvaćam zašto je ta vrijednost nula?
Ja sam isto našao da ima kalorija.

Quote:
Zaključak:
kolika je pouzdanost podataka o energetskom sadržaju neke namirnice s obzirom na sve navedeno?
Meni se čini da su to sve okvirne procjene, ali u praksi sasvim upotrebljive. Ne može se niti potrošnja metabolizma točno izmjeriti, nego se procjenjuje različitim formulama. U praksi se sve svodi na "ako se debljaš, smanji unos", a informacija o broju unešenih kalorija pomaže u okvirnom planiranju prehrane.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 16:23   #31
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
...
Osjećaj gladi je potpuno druga priča. Ne ovisi direktno i jednostavno o unešenim kalorijama, nego valjda svaka kombinacija hrane ima različit učinak, ovisno o samoj tvari i stanju organizma. Ima situacija kada je pivo "zasitno", a ima ih i kada otvara apetit.
Ja "poludim" od npr. koka kole, nemrem prestati pit (onu sa secerom). Ne kupujem ju vise zbog toga.
Ima neke veze sa "tekucim" kalorijama koji se brzo apsorbiraju. Pivo je mislim hipotonicna otopina i obicno ce tjerat ljude na jelo. Nije bez veze obicaj grickati cips ili kikiriki uz pivu.
Osjecaj gladi je slozen i neke stvari ga mogu poremetiti.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 16:34   #32
Znači organizam ipak može razgraditi alkohol na nešto što onda oksidira u stanicama i koristi se kao izvor energije? Ok. Bilo mi je jasno da ima energijsku vrijednost zbog toga što je alkohol gorivo i izgoriti će u kalorimetru, međutim nisam znao da ga i tijelo može koristiti.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 17:19   #33
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Osjecaj gladi je slozen i neke stvari ga mogu poremetiti.
Meni je fascinantno koliko malo zapravo znamo o gladi. Jako složen 'percept'.

Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Znači organizam ipak može razgraditi alkohol na nešto što onda oksidira u stanicama i koristi se kao izvor energije? Ok. Bilo mi je jasno da ima energijsku vrijednost zbog toga što je alkohol gorivo i izgoriti će u kalorimetru, međutim nisam znao da ga i tijelo može koristiti.
Mislim da rezoniranje ide obrnuto - tijelo ga može oksidirati i zato se kalorije broje. Kao što je rekao futač, gore i ugljen i celuloza, pa se njihove kalorije ne broje kada se radi o ljudskom organizmu.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 19:03   #34
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post

Jedan gram etanola ima 7 kcal, a vino ima nekih desetak posto alkohola, pa dođe, kao što je napisao jfutač, na 700-800, +šećeri.
ok, ova količina kalorija ima više smisla..
tako sam nekako i mislila.


Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Meni oboje ima smisla. Ne vidim što tebi nema. Ako pojedeš više hrane nego što tijelo troši za trenutne potrebe, dan će završiti u "neto dobiti", nešto će se uskladištiti.
pa nema mi zato jer ako pojedem recimo kasno navečer 1000kcal onda ću to osjećat ujutro i dalje u svom punom želucu, i vaga će vjerojatno pokazati više..a ako popijem u alkoholnom obliku 1000kcal bit ću ujutro gladna i "neuhranjena "i nema šanse da će vaga skakati zbog toga.
ja nisam tu sa znanstvenog aspekta, ja samo pričam svoja iskustva.
kuda idu te kalorije i zašto svi pričaju kako alkohol deblja, kad to nije tako...eto, to se pitam.
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 21:34   #35
Kalorije debljaju i svejedno je kako ih uneses. Stvar sa alkoholom i slatkim sokovima je u tome da ih pijes i kad si sit, kada si vec zadovoljio svoje potrebe za energijom. Jednostavno ljudi koji konzumiraju alkohol unose vise kalorija dnevno. Ne rucaju manje zbog toga. "Tekuce" kalorije su idealne za nakrcat se njima i ostat praznog zeluca. Spreman za odojka.
Ako pojedes kilu hrane prije spavanja, ujutro ces biti - kilu tezi. Ali to se ne racuna u tjelesnu masu. To ce otici.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 22:31   #36
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
pa nema mi zato jer ako pojedem recimo kasno navečer 1000kcal onda ću to osjećat ujutro i dalje u svom punom želucu, i vaga će vjerojatno pokazati više..a ako popijem u alkoholnom obliku 1000kcal bit ću ujutro gladna i "neuhranjena "i nema šanse da će vaga skakati zbog toga.
ja nisam tu sa znanstvenog aspekta, ja samo pričam svoja iskustva.
kuda idu te kalorije i zašto svi pričaju kako alkohol deblja, kad to nije tako...eto, to se pitam.
Vaga vjerojatno pokazuje manje (ili ne skače) jer je alkohol diuretik.
Jel se ti to u grame mjeriš kad ti vaga skače od 1000kcal za večeru?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 22:33   #37
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Kalorije debljaju i svejedno je kako ih uneses. Stvar sa alkoholom i slatkim sokovima je u tome da ih pijes i kad si sit, kada si vec zadovoljio svoje potrebe za energijom. Jednostavno ljudi koji konzumiraju alkohol unose vise kalorija dnevno. Ne rucaju manje zbog toga. "Tekuce" kalorije su idealne za nakrcat se njima i ostat praznog zeluca. Spreman za odojka.
Ako pojedes kilu hrane prije spavanja, ujutro ces biti - kilu tezi. Ali to se ne racuna u tjelesnu masu. To ce otici.
To je objašnjenje za one koje alkohol deblja.

Ima onih koji gledaju jesu li deblji za 100 grama nakon popijene litre vina
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 11:24   #38
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Jel se ti to u grame mjeriš kad ti vaga skače od 1000kcal za večeru?
naravno da ne, to je bio samo pokušaj slikovitog prikaza onoga na što želim ukazat


evo još jednom: ako pojedem ogromnu količinu kalorija vjerojatno ću morati prikočiti dan ili dva poslije, da mi tijelo odradi tu količinu, a ako popijem, nikom ništa, dapače još ću se morati uhraniti.
pa dobro, jel vi tu samo teoretizirate ili netko priča i iskustva?
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 15:21   #39
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
naravno da ne, to je bio samo pokušaj slikovitog prikaza onoga na što želim ukazat


evo još jednom: ako pojedem ogromnu količinu kalorija vjerojatno ću morati prikočiti dan ili dva poslije, da mi tijelo odradi tu količinu, a ako popijem, nikom ništa, dapače još ću se morati uhraniti.
pa dobro, jel vi tu samo teoretizirate ili netko priča i iskustva?
Mislim da ne možeš baš tako lako mjeriti masu. Prva stvar koja mi pada na pamet je duža probava krute hrane i duže zadržavanje u tijelu. Nakon obilnog obroka bit ćeš osjetno teži dok se dio te hrane ne izbaci van u obliku izmeta. Kao što je Aphex spomenuo, alkohol ne samo da se ne zadržava toliko dugo nego je još i diuretik pa ti prividno smanji masu radi dehidracije. Naravno da će se sve to izbalansirati kad kasnije popiješ dovoljno vode, odnosno u slučaju krute hrane kad izbaciš izmet. Isto tako u nekom slučaju kad ti se čini da si smršavio znatno radi dijete, u pitanju može biti gubitak mase radi čišćenja probavnog sustava i smeća iz njega - nakon sljedećeg obilnog obroka vraća se više mase nego što bi očekivao.

Osim toga, naravno da će se nekad neka hrana bolje probaviti i apsorbirati od neke druge ili čak od iste u nekom drugom slučaju odnosno stanju organizma, ali mislim da čovjek dosta subjektivno i sa selektivnim sjećanjem gleda na količinu hrane koju je pojeo u prošlosti.

To samo navodim kao primjere koji pokazuju da ono što vaga pokazuje treba uzeti cum grano salis ali brojanje unesenih kalorija smatram itekako dobrom aproksimacija za dugoročnije predviđanje tjelesne mase.
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 18:19   #40
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
To samo navodim kao primjere koji pokazuju da ono što vaga pokazuje treba uzeti cum grano salis ali brojanje unesenih kalorija smatram itekako dobrom aproksimacija za dugoročnije predviđanje tjelesne mase.
http://magazin.net.hr/zdravlje/nutri...6/0376006.html

nije sve u brojanju unesenih kalorija. vjerujem da ste vidjeli ljude koji jedu kalorijski malo, a debeli su i obrnuto.
različita tijela na različit način iskoriste hranu.
i različita hrana na različit način prođe kroz tijelo.
moguće da nije tek brojanje unešenih kalorija nego brojanje iskorištenih kalorija. onih koje svako pojedinačno tijelo uspije iskoristiti...a to svatko za sebe treba uvidjeti

Quote:
Čuli ste da je najvažnije brojati kalorije, no to je sasvim netočno. Tijelo sagorijeva gotovo 50 posto više kalorija nakon obroka od cjelovitih namirnica
Oko Moje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:14.