Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2017., 22:03   #1
Zdrava (BIO) prehrana, ali ne skupa (plus:recepti)

Otvaram ovu temu budući da sam odlučila prijeći na zdraviji režim prehrane od ovoga na kojem sam sada.....dakle, jedan dan u tjednu si mogu priuštiti kerefeke tipa pizza,burek, ćevapi, čokolada a ostale dane bih prakticirala samo ZDRAVU HRANU, npr. kokosovo ulje, chia sjemenke, hranu bez glutena i slično.

Ono što me zanima jest - je li moguće gotovo potpuno prijeći na takav režim prehrane, a da se ne potroši previše novca?!
Nekako se nadam da jest, jer uzmimo npr. kokosovo ulje. Puno je zdravije nego ovo od litre suncokretovo,biljno i slično. Istina da je i malo skuplje, ali mislim da ona tegla kokosovog ulja može trajati čak i mjesecima a ovo "obično" se potroši u manje od mjesec dana.....pa ekonomska računica dođe tu negdje..... ako ne čak i jeftinije je ovo "zdravo" , samo onda je dobro uzimati veće količine nečega pa onda to traje i po 2,3,4 mjeseca.

Ima netko dobru preporuku za dnevni menu za dvoje ljudi koji ukupno po danu ne prelazi više od 35-40 kn?!
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 10:03   #2
Kokosovo ulje si kupis pa ti traje mjesecima.
Uz to si kupis bocu domaceg maslinovog ulja (za to ne trebas u poseban zdravi ducan) i kombiniras.
Chia sjemenki sada ima posvuda i cijene su svakojake, ne moraju biti skupe.

Dalje, ne moras kupovati kile kvinoje i ostalih egzoticnih zitarica. Imamo mi nasih finih domacih varijanti u svakom ducanu. Npr heljda ili proso, obje su bez glutena.
Takodjer, pola kile zobenih pahuljica moze se naci za 5-6 kuna (npr to ti ima Lidl)

Sto se tice svega ostalog, normalno kupujes sezonsko povrce i voce, meso i ribu kao i dosad.

Meso ne pohas nego grilas na tavi ili u pecnici, uz to skuhas umjesto rize heljdu, i vec je puno bolje.
Rizota ne radis od rize vec heljde i prosa (super je fino i nis ne fali), variva i juhe pripremas kao i dosad (meso, kosti, povrce, samo probas izbaciti vegetu), itd.

Za dorucak pojedes zobene pahuljice s malo mlijeka u koje dodas malo badema i pola banane (oboje se moze kupiti bilo gdje).
Kad nisam bila na low carbu, ja sam si u to voljela dodati pol zlice gorkog kakaa (onaj sa secerom izbjegavaj) i bilo je super fino.

Vec samim izbacivanjem trans masnoca i uvodjenjem zdravih ulja puno cete si pomoci.
Gluten je jos dodatan plus

Moj muz mora ovako jesti pa mu ja cesto recimo skuham grah za vise dana - ne radim zaprsku od brasna nego izblendam dio graha kad je kuhan pa bude onako fino gust, i dodam maslinovo ulje na kraju.
Super je fino i varivo od slanutka, varivo od graska, varivo od mahuna, i od lece... sve se to moze skuhati za vise dana unaprijed. Tu ste vec mirni i siti, a zdravo je.

Znaci nikakve velike promjene, kao sto vidis. Samo malo modifikacije a novaca vam jednako ostane.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 21:44   #3
u dm-u i mulleru se može naći nerafinirano suncokretovo ulje finog i blagog mirisa.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 10:51   #4
prženje/kuhanje na ulju=otrov
to pokazuje puno znanstvenih radova,dovoljno malo prosurfatii..bolje koristiti povrtni temeljac
isto tako..voće i povrće po mogućnosti domaće ili DOBRO oprano

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
signorina1401 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 18:32   #5
Mediteranska prehrana se cesto navodi kao primjer zdrave prehrane, a jako dugo vremena nije bilo vece sirotinje od dalmatinaca, pa mislim da je u dalmaciji usavrsena low cost zdrava prehrana

Ono sto bi ja izvukla kao par dobrih tips-a mediteranske prehrane:

- umjesto przenja - kuhanje, pa dressing od masl. ulja - trosi se manje ulja, a ono koje uneses je puno bolje kvalitete jer nije bilo izvrgnuto visokim temperaturama.
- poznavanje divljeg povrca - npr. u dalmaciji su to sparoge i razne divlje trave, kopriva... za druge regije ne znam, ali znam da svatko podneblje ima neke svoje divlje specijalitete kojih se moze naci po obliznjim sumama, livadama...
- opcenito okrenutost lokalnim namirnicama i izvlacenje najbolje iz njih
- "manje je vise princip" - tj. puno puta je mala kolicina ta koja poboljsava zdravlje, a ne toliko sama namirnica.


A na egzoticne namirnice i ja znam nasjesti, ali mislim da je najveca vecina tih ultra ljekovitih egzoticnih namirnica samo plod dobrog marketinga.
Npr. prije par godina je bila velika fama oko goji bobica zbog udjela antioksidansa (3290 jedinica po ORAC skali)
a obicne murve kojih je prije 10ak godina bilo svugdje imaju imaju 6130 jedinica
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 12:35   #6
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post

Ima netko dobru preporuku za dnevni menu za dvoje ljudi koji ukupno po danu ne prelazi više od 35-40 kn?!
srdele, blitva, maslinovo ulje po svim kriterijima zdavo, a jeftino
ines.a is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:33.