Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2008., 21:48   #81
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
Čitajući ovaj topic, moram priznat da sam se zbunio!
Trebat će mi potvrda o nekažnjavanju, prije godinu dana sam bio na sudu, sud me osudio i kaznio... sa 700kn kazne!
Naime skrivio sam prometnu nezgodu...
Što će pisat u potvrdi o nekažnjavanju, tj. da li je uopće mogu dobiti s obzirom da sam bio kažnjen, pa makar i samo novčano???
U onome što narod i razni natječaj zovu "potvrda o nekažnjavanju" neće pisati ništa. U pitanju je "potvrda da protiv osobe nije pokrenut kazneni postupak ili stupila na snagu nepravomoćna presuda", a to nije slučaj ako je netko osuđen.

To da si osuđen piše u izvodu iz kaznene evidencije, ali njega ti nitko nema pravo tražiti (oni koji o trebaju dobiju po službenoj dužnosti).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 21:48   #82
Quote:
Pinki_Rowdy kaže: Pogledaj post
U tom slucaju neces dobiti potvrdu o nekaznjavanju vec potvrdu da nemas tezih kaznenih djela
Ne postoji takva potvrda.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 22:01   #83
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
U onome što narod i razni natječaj zovu "potvrda o nekažnjavanju" neće pisati ništa. U pitanju je "potvrda da protiv osobe nije pokrenut kazneni postupak ili stupila na snagu nepravomoćna presuda", a to nije slučaj ako je netko osuđen.

To da si osuđen piše u izvodu iz kaznene evidencije, ali njega ti nitko nema pravo tražiti (oni koji o trebaju dobiju po službenoj dužnosti).
Znaci zapravo ne mozes doznati jeli netko pocinio neko kazneno djelo? To mi se ne cini kao efikasno rijesenje.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 06:59   #84
"(5) Građanin ima pravo tražiti podatke iz kaznene evidencije za sebe samo ako dokaže da su mu ti podaci potrebni radi ostvarivanja prava u stranoj državi. "

"Oni" traze potvrdu ...tochnije ovo:

""A police clearance certificate from the countries in which the applicant lived for more than one year after the age of 16.""

E sad...molim pomoc...ako sam dobro shvatila policija ne izdaje takve potvrde...opcinski sud, izdaje "potvrdu da protiv osobe nije pokrenut kazneni postupak ili stupila na snagu nepravomoćna presuda".....je li to dovoljno...ako ne, bi li onaj izvod/potvrda Ministarstva Pravosudja bila dovoljna?

Kako dokazujem da su mi ti podaci potrebni?


Hvala
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 11:39   #85
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Znaci zapravo ne mozes doznati jeli netko pocinio neko kazneno djelo? To mi se ne cini kao efikasno rijesenje.
Tebe kao građanina nema što zanimati da li je netko počinio kakvo kazneno djelo. Za posebne poslove, od zaštitara preko policajca do ravnatelja uprave u ministarstvu, postoje nadležna tijela koja će to provjeriti po službenoj dužnosti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 11:41   #86
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
E sad...molim pomoc...ako sam dobro shvatila policija ne izdaje takve potvrde...opcinski sud, izdaje "potvrdu da protiv osobe nije pokrenut kazneni postupak ili stupila na snagu nepravomoćna presuda".....je li to dovoljno...ako ne, bi li onaj izvod/potvrda Ministarstva Pravosudja bila dovoljna?

Kako dokazujem da su mi ti podaci potrebni?
D, to je potvrda ministarstva. Objasni (pismeno) zašto ti treba, možeš priložiti taj zahtjev strane države i to je to.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 12:46   #87
Hvala Vojky!
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 19:10   #88
pozdrav! firma me šalje za zaštitara i treba mi potvrda o nekažnjavanju a pao sam s travom prije 6-7 godina na sudu mi progledali kroz prste i platio sam samo troškove suda, sad me zanima dali će oni to gledat kao kažnjavanje ili kak?

Hvala!
ertz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 23:18   #89
Quote:
ertz kaže: Pogledaj post
pozdrav! firma me šalje za zaštitara i treba mi potvrda o nekažnjavanju a pao sam s travom prije 6-7 godina na sudu mi progledali kroz prste i platio sam samo troškove suda, sad me zanima dali će oni to gledat kao kažnjavanje ili kak?

Hvala!
Policijska postaja vrši sigurnosnu provjeru.Ne trebaš biti osuđivan za bilo što ,dovoljno je da nekom tko to odlučuje nisi simpatičan ,nadležna policijska postaja može na osnovu slobodne procjene donijeti odluku da nisi podoban za nošenje oružja, bez obrazloženja. Na tu se odluku možeš žaliti.Žalba "će" se razmotriti i bit će odbijena ali se možeš žaliti upravnom sudu i u najboljem slučaju bit će riješeno za xxx godina,ali ako imaš tamo nekog frenda nije problem.Zakonski je to riješeno tako da ti može biti odobreno ili odbijeno ovisno o gore navedenim elementima.
__________________
Takt je vještina da nekome nešto dokažete, a da od njega ne napravite neprijatelja
ili budalu.
znatizeljni22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 09:39   #90
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Tebe kao građanina nema što zanimati da li je netko počinio kakvo kazneno djelo. Za posebne poslove, od zaštitara preko policajca do ravnatelja uprave u ministarstvu, postoje nadležna tijela koja će to provjeriti po službenoj dužnosti.
Zasto ne? Nebi npr bilo korisno znati da je recimo moj kandidat za posao osudjen zbog kradje s proslog posla?
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 12:37   #91
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Zasto ne? Nebi npr bilo korisno znati da je recimo moj kandidat za posao osudjen zbog kradje s proslog posla?
Ne, jer je čovjek pošteno odslužio svoje, a ti bi ga mogao diskriminirati zbog toga. Ako je u pitanju osjetljivi posao - onda će nadležna tijela izvršiti sigurnosnu provjeru, npr. kod zaštitara.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 18:18   #92
Ej ljudi ja trebam potvrdu o nekažnjavanju!Podstanar sam u Zagrebu a prijavljena sam još uvijek u Zagoriju.Dali je moguče potvrdu dići u bilo kojoj pp postaji
m-a-r-i-n-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 18:34   #93
Podiže se na sudu u mjestu tvog prebivališta.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 20:09   #94
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Podiže se na sudu u mjestu tvog prebivališta.
a jel se ta potvrda može podići u mjestu gdje imamo prijavljeno boravište....??? ili isključivo u mjestu prebivališta??? i ak se mora u mjestu prebivališta dal može član obitelji tu potvrdu podići umjesto mene? hvala
g_o_g_@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 20:38   #95
proša sam temu od početka i uglavnom sad tek kužim da ništa nisam zna o tome (a mislija sam da znam)
dakle-ono što svi zovu potvrda o nekažnavanju, i koja se često traži kod prijave za posa, ustvari je potvrda da protiv osobe nije pokrenut...itd.
dakle tu potvrdu ne možeš dobiti ako je u tijeku postupak protiv tebe, ili si nepravomoćno osuđen ali je možeš dobiti u slučaju da si pravomoćno osuđen za neko kazneno djelo?
u odnosu na moj slučaj, protiv mene je podignuta optužnica za jedno kazneno djelo, dakle postupak je u tijeku i ja trenutno ne mogu dobiti tu potvrdu, sve do trenutka pravomoćne presude, neovisno je li oslobađajuća ili osuđujuća?
tj čak i ako me pravomoćno osude (robija ili uvjet) ja kasnije mogu uredno dizati tu potvrdu i konkurirati za posa (jer smatra se da sam svoju kaznu otuka i niko me zbog toga ne smi diskriminirati)?
je li ovo pojednostavljeno objašnjenje pravilno?
znači li to i da padaju u vodu one pandurske spike-nemoj radit sranja zbog jedne gluposti nećeš se moći zaposliti cili život?

nevirovatno koliko sam vrimena proveja sa odvjetnikom i nikad ga za ovo nisam pita jer sam mislija da je sve jasno-jednom kad te osude nema potvrde do kraja života.
ftozr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 20:52   #96
Ja sam za svoju potvrdu o nekaznjavanju morala ici na Ministarstvo za pravosuđe.
__________________
Light travels faster than sound. That's why people look intelligent, until they open their mouth...
Čačkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 20:59   #97
Quote:
g_o_g_@ kaže: Pogledaj post
a jel se ta potvrda može podići u mjestu gdje imamo prijavljeno boravište....??? ili isključivo u mjestu prebivališta??? i ak se mora u mjestu prebivališta dal može član obitelji tu potvrdu podići umjesto mene? hvala
Pa trebalo bi biti moguće uz punomoć...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 21:05   #98
Quote:
ftozr kaže: Pogledaj post
proša sam temu od početka i uglavnom sad tek kužim da ništa nisam zna o tome (a mislija sam da znam)
dakle-ono što svi zovu potvrda o nekažnavanju, i koja se često traži kod prijave za posa, ustvari je potvrda da protiv osobe nije pokrenut...itd.
dakle tu potvrdu ne možeš dobiti ako je u tijeku postupak protiv tebe, ili si nepravomoćno osuđen ali je možeš dobiti u slučaju da si pravomoćno osuđen za neko kazneno djelo?
u odnosu na moj slučaj, protiv mene je podignuta optužnica za jedno kazneno djelo, dakle postupak je u tijeku i ja trenutno ne mogu dobiti tu potvrdu, sve do trenutka pravomoćne presude, neovisno je li oslobađajuća ili osuđujuća?
tj čak i ako me pravomoćno osude (robija ili uvjet) ja kasnije mogu uredno dizati tu potvrdu i konkurirati za posa (jer smatra se da sam svoju kaznu otuka i niko me zbog toga ne smi diskriminirati)?
Otprilike tako.

Dakle, ono što svi zovu "potvrda o nekažnjavanju" je u biti potvrda da nije podignuta optužnica koja je stpila na snagu ili da nije u tijeku postupak. Ako je postupak u tijeku - onda će pisati kazneno djelo i stavak po kojem jest (pa se po tome vidi je li u pitanju npr. manja količina "trave" ili uvreda ili nešto treće). U biti ne služi skoro ničemu, mada je mnogi traže.

Ono gdje se vide kaznena djela za koje postoji osuda je "izvod iz kaznene evidencije", koji se može dobiti u ministarstvu, ali za strogo definirane stvari, tipa dobivanja državljanstva u drugoj državi. U RH ti to nitko ne smije tražiti, niti mu moraš dati. Ako ideš na sigurnosnu provjeru jer ideš u zaštitare ili si postao ministar onda će to pogledati po službenoj dužnosti.

I na kraju - postoji razdoblje rehabilitacije nakon kojeg se kaznena djela brišu iz evidencije, tako da nakon određenog broja godina (ovisi o djelu) dobiješ i izvod bez ikakvog upisa.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 22:33   #99
Quote:
ftozr kaže: Pogledaj post
u odnosu na moj slučaj, protiv mene je podignuta optužnica za jedno kazneno djelo, dakle postupak je u tijeku i ja trenutno ne mogu dobiti tu potvrdu, sve do trenutka pravomoćne presude, neovisno je li oslobađajuća ili osuđujuća?
mozes ju dobiti, samo sto ce na njoj pisati, kao sto rece vojky, kazneno djelo za koje se vodi postupak..pa sad..nekome to mozda i nece smetati (manje vjerovatno!), neko ce te odmah staviti van konkurencije za posao..

mislim da i dalje vazi ono da ta potvrda ne moze biti starija od 6 mjeseci, pa su mnogi imali srecu da im se "poklopilo" da imaju takvu "cistu" potvrdu, da je bas tada objavljen oglas/natjecaj za posao na koji se javljaju, a u medjuvremenu je doslo do pokretanja nekog kaz. postupka protiv njih...formalno, ispunjavaju uvjete.. (o moralu necemo.. .-))
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 09:11   #100
mene zanima jel se može ta potvrda podići ako nemaš osobnu? može li sa putovnicom?
__________________
Album robice
marija36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:22.