Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2009., 13:31   #141
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Pa sad, je li to baš dobro, nisam siguran. Pojačano žeđanje i mokrenje svakako nije znak zdravlja mjehura.
Ja bih prije rekao da, pogotovo kod psa od 17 godina, na prvom mjestu treba sumnjati na otkazivanje bubrega, a potom i na dijabetes. Ima i drugih stanja koja mogu izazvati slične simptome (tipa piometre, npr).
U svakom slučaju, ne treba uskraćivati vodu, jer će pas brzo dehidrirati (u ekstremnim slučajevima unutar nekoliko sati), a onda je situacija još gora.
Bolje bi bilo nazvati u neku ambulantu koja ima mogućnost izvođenja biokemijskih pretraga krvi, jer se tako najlakše i najbrže može doći do kakve takve dijagnoze ili se barem isključiti neka druga stanja.
Thanks, reći ću im.

A kaj veliš na to kaj se mojoj pesici trzaju noge kad udiše?
__________________
Pao je snijeg i ja s njim!
sita is offline  
Old 19.02.2009., 13:53   #142
Da, pročitao sam to... ah, ne velim ništa, iskreno govoreći, nemam ideju. Trebalo bi psa pregledati, premda ne vjerujem da će ti itko naći išta što bi se moglo s time dovesti u vezu. Eventualno što mi pada na pamet je nekakva opskurna povezanost s povećanjem negativnog tlaka u prsnoj šupljini za vrijeme udisaja, ali ne mogu to ni sebi do kraja objasniti, a kamoli drugima...
Ja bih na tvom mjestu radije vodio psa na redovnu kontrolu, jer mislim da je to manje zlo, nego terapirati psa bez monitoringa, pogotovo kad uzima toliko lijekova (a o tome smo već nešto raspravljali, koliko se sjećam?).
Ne znam jesu li ti rekli tamo gdje ideš, vjerojatno nisu, da bi trebala kod kuće redovno mjeriti disanje psa, jer je to vrlo važno u monitoringu srčanih bolesnika. Dakle, kada je pas opušten, na relativno ugodnoj sobnoj temperaturi, disanje ne bi trebalo prelaziti 25-30 u minuti. Idealno, trebalo bi biti 20-25. Ako se približava ili prelazi 30 u minuti (a pod tih 30 mislim na to da se udah i izdah računaju kao 1, a ne dva, dakle udah-izdah, udah-izdah bi bilo 2, primjera radi), to znači da dolazi do stvaranja pulmonarnog edema, i da treba povećavati dozu diuretika. Tvoj pas je već na prilično visokoj dozi, koliko se sjećam, pa bi to mogao biti problem.
Jesi li pitala veterinara za Vetmedin? Mislim da bi to bilo dobro za tvojeg psa, pogotovo što se može davati zajedno s ACE-inhibitorima (ti daješ Olivin ako se ne varam). Vetmedin je pozitivni inotrop, što znači da djeluje direktno na srce i pojačava snagu kontrakcije srčanog mišića. Olivin nema direktni učinak na srce, on služi za smanjenje periferne vazokonstrikcije.
Eto, niš ti nisam odgovorio konkretno, nadam se da si zadovoljna!

Ima li taj pas od tvojih prijatelja kataraktu? Doduše, u starijih pasa je senilna katarakta ili nuklearna skleroza leće često nepovezana s dijabetesom, ali ako su primijetili nagli razvoj zamućenja leće, onda je to prilično sugestivan znak dijabetesa.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Old 19.02.2009., 13:57   #143
Joj hvala puno. Da, dugo nisam bila na kontroli ali zato što se ona boji, otići ću. Pitat ću za vetmedin.

I izmjerit disanje.

Puno hvala.
__________________
Pao je snijeg i ja s njim!
sita is offline  
Old 19.02.2009., 13:58   #144
Probaj dogovoriti termin kada nemaju gužvu.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Old 19.02.2009., 14:20   #145
Clearwater vidim da si ti veterinar,neki dan sam pisala o sumu na srcu kod psa,sta mislis da bi trebalo cim prije mu dat terapiju ne kuzim zasto je rekla da dodjemo pred ljeto,šrije toplina...mozda to on ima i od rodjenja pa se do sad nije ni znalo...jel to jako opasno???bojim se jako za njega....koje lijekove bi mu trebalo prepisat?
OOOOOOO is offline  
Old 19.02.2009., 14:31   #146
Da, mislim da bi trebalo. Mislim da je odlaganje početka terapije loš savjet, i iskreno govoreći, ne znam zbog čega su ti savjetovali da čekaš. Ja osobno smatram da u terapiji srčanih bolesnika toga tipa nikada nije prerano započeti terapiju, može jedino biti prekasno. Tvoj pas to vjerojatno nema od rođenja.
O tome koliko je opasno, moglo bi se dosta diskutirati. Nema jedinstvenog odgovora na to, ovisi o tome u kojoj je bolest fazi i kako životinja klinički izgleda. U svakom slučaju nije nešto pred čime treba zatvarati oči i praviti se da ne postoji. Tvoj pas je srčani bolesnik i treba mu temeljit pregled i treba ga staviti na terapiju što prije, a ne čekati ljeto.
Što se tiče lijekova, najčešće se daju fursemid, benazepril i pimobendan. Jedini je problem što sve to skupa može dosta koštati.
Bilo bi dobro da i ti kod kuće probaš mjeriti disanje, to je jedostavna metoda, a vrlo je učinkovita.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Old 19.02.2009., 14:38   #147
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Da, mislim da bi trebalo. Mislim da je odlaganje početka terapije loš savjet, i iskreno govoreći, ne znam zbog čega su ti savjetovali da čekaš. Ja osobno smatram da u terapiji srčanih bolesnika toga tipa nikada nije prerano započeti terapiju, može jedino biti prekasno. Tvoj pas to vjerojatno nema od rođenja.
O tome koliko je opasno, moglo bi se dosta diskutirati. Nema jedinstvenog odgovora na to, ovisi o tome u kojoj je bolest fazi i kako životinja klinički izgleda. U svakom slučaju nije nešto pred čime treba zatvarati oči i praviti se da ne postoji. Tvoj pas je srčani bolesnik i treba mu temeljit pregled i treba ga staviti na terapiju što prije, a ne čekati ljeto.
Što se tiče lijekova, najčešće se daju fursemid, benazepril i pimobendan. Jedini je problem što sve to skupa može dosta koštati.
Bilo bi dobro da i ti kod kuće probaš mjeriti disanje, to je jedostavna metoda, a vrlo je učinkovita.
kako to,please objasni mi....bas me sad strah nakon ovog.... ma za njega mi nije nista skupo sve cu dat samo da mi pozivi.vet je rekla da on ne izgleda ovako da je srcani bolesnik, da je vesel,ima lijepu boju,meso ko usta da mu je lijepo crveno nije sivo nema pogled srcanog bolesnika samo taj sum,i to da ja nisam trazila da ga poslusa nebi se ni znalo..a ko zna od kad to vuce...i mama mu je umrla od srca,dobro imala je vec koju god,oko 12,13... icu ja cim prije kod nje necu cekat ljeto nedaj bog da mu se sta desi nikad si nebi oprostila.....
OOOOOOO is offline  
Old 19.02.2009., 15:02   #148
Što kako to?
Trebaš za početak znati kojeg je šum stupnja. Srčani šumovi se obično klasificiraju od I-VI, pa je tako I najtiši a VI najglasniji šum. Većina hemodinamički i klinički bitnih šumova je stupnja III i više, i tu svakako treba krenuti s terapijom. Bilo bi dobro da se napravi i rendgen, po kojemu se može odrediti relativna veličina sjene srca, VHS (tzv vertebral heart size) i stanje pluća, a i imat ćeš referencu za usporedbu sa kasnijim eventualnim rendgenogramima. To ti je osnovni pregled, što bi svakako trebala napraviti. Kardiološki ultrazvuk i EKG neće raditi svaki veterinar, jer ga svaki ni nema, a i zbog poteškoća u interpretaciji.
To što je pas veseo i ima obrašćiće ko Rumenige, i nije baš neko mjerilo. Dosta veterinara zapravo ni ne pregledava pse prilikom cijepljenja, što može biti nezgodno, jer se često mogu otkriti takve stvarčice koje su važne, i na kojima, na kraju krajeva, veterinari mogu i dodatno zaraditi, pa bi im to po logici stvari bilo u interesu.
Nažalost, ne mogu ti sad ovdje nadugačko i naširoko objašnjavati patofiziologiju srčanih oboljenja, ali svakako ti preporučam da posjetiš veterinara, jer rano započinjanje terapije može usporiti razvoj bolesti. On nikada neće biti zdravi pas, jer su ta stanja neizlječiva, ali se mogu u najvećem broju slučajeva dobro držati pod kontrolom. Dok ne počnu ugrađivati srčane zaliske psima u Hrvatskoj, osuđena si na tablete.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Old 19.02.2009., 15:32   #149
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Što kako to?
Trebaš za početak znati kojeg je šum stupnja. Srčani šumovi se obično klasificiraju od I-VI, pa je tako I najtiši a VI najglasniji šum. Većina hemodinamički i klinički bitnih šumova je stupnja III i više, i tu svakako treba krenuti s terapijom. Bilo bi dobro da se napravi i rendgen, po kojemu se može odrediti relativna veličina sjene srca, VHS (tzv vertebral heart size) i stanje pluća, a i imat ćeš referencu za usporedbu sa kasnijim eventualnim rendgenogramima. To ti je osnovni pregled, što bi svakako trebala napraviti. Kardiološki ultrazvuk i EKG neće raditi svaki veterinar, jer ga svaki ni nema, a i zbog poteškoća u interpretaciji.
To što je pas veseo i ima obrašćiće ko Rumenige, i nije baš neko mjerilo. Dosta veterinara zapravo ni ne pregledava pse prilikom cijepljenja, što može biti nezgodno, jer se često mogu otkriti takve stvarčice koje su važne, i na kojima, na kraju krajeva, veterinari mogu i dodatno zaraditi, pa bi im to po logici stvari bilo u interesu.
Nažalost, ne mogu ti sad ovdje nadugačko i naširoko objašnjavati patofiziologiju srčanih oboljenja, ali svakako ti preporučam da posjetiš veterinara, jer rano započinjanje terapije može usporiti razvoj bolesti. On nikada neće biti zdravi pas, jer su ta stanja neizlječiva, ali se mogu u najvećem broju slučajeva dobro držati pod kontrolom. Dok ne počnu ugrađivati srčane zaliske psima u Hrvatskoj, osuđena si na tablete.
ovo prvo, sta kako to? mislila sam kako mu ja to mogu doma sama mjerit?nekad kad ga drzim osjetim da mu srce tako jako zna lupat koda ce mu iskocit...
hvala na odgovoru,otici cu do veta da vidim sta cemo dalje...
OOOOOOO is offline  
Old 20.02.2009., 12:22   #150
Pa tako kako sam napisao. Nemaš ga što držat za srce ako mu mjeriš disanje... zapravo ne moraš uopće dirati psa, samo treba pratiti pokrete trbušne i prsne stijenke.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Old 20.02.2009., 14:12   #151
ma ne dignem ga ja da mu mjerim otkucaje,nego kazem kad ga uzmem k sebi u krilo osjetim kako mu srce nekad lupa koda ce mu iskocit.a ovako nisam bas primjetila da teze dise kad je na podu.idem dr. tjedan veter. obavezno vidjet,zvala sam al je nema do sljedeceg tjedna
OOOOOOO is offline  
Old 20.02.2009., 21:06   #152
imam westya starog 9 mjeseci,ima 7 kg sto za njegovu dob i nije neka kilaza.. nije bas neka izjelica.. veseo,redovno vakcinisan.. ali ima problem sa zadnjom nogom koju 'ponekad' drzi centimetar uzdignutu od tla.. na dodir ne reaguje ali kad je vani u trku s vremena na vrijeme kao da ga zaboli noga pa se ne oslanja na nju... vodila ga vetu.. prvo su rekli kao to je zbog noktiju pa su ih odrezali ali posto to ocito nije pomoglo dobio je tri injekcije i kao navodno ima neke naznake ka artritisu... ima li kakav opsezniji pregled za taj artritis ili sto vec i kako da to lijecimo.. i kako da sigurno znamo sto mu je ,bojim se da stojimo u mjestu i da te injekcije ne pomazu.. please help
la_bambina is offline  
Old 21.02.2009., 08:54   #153
Quote:
PETICA kaže: Pogledaj post
ovako,ja imam pudlu koja je bila 4mj na antialergijskoj eukanubinoj hrani i kako joj se stanje jako poboljsalo presli smo na britt obicnu hranu jer nije bilo obicne eukanubine u pet-shopu....i sad 3.dan nju jede ali se neprestano svrbi i prvo smo mislili da ima buhe ili nesto ali ima i frontline i pregledali smo ju pa nema nikakve buhe....dali je moguce da je takva reakcija na novu hranu?? sura bi trebali ici kod veta,ali ako netko ima slicno ili isto iskustvo neka napise
Moja prijateljica ima isto vrstu malu pudlu i isto tako se vec godinama cese i to budu rane po njoj,a Vet joj je rekao da je to nervoza,sto ja nevjerujem i nekakove tabletice je pila i nista ne pomaze, a tako je sladak pesic da jetesko gledati kako se muci. Puno srece i javite sto Vam je vet rekao.
__________________
nikad ni tak bilo da ni nekak bilo niti nigda ne bu da nekak ne bu!
dame Helen is offline  
Old 21.02.2009., 21:23   #154
Clearwater, što sa starim mačkom (10+) koji pije abnormalno puno vode i isto toliko piša? To seže do toga da sam za ovaj mjesec kupila 20 vrećica pijeska od 5 kg i to onog sa dobrom moći upijanja.

Radili smo pretrage, sve mu je u granici normale (mogu i skenirati pa staviti). Doduše, nije bio natašte Je možda baš to krivo?

Naš veterinar nema ideju što bi mu još moglo biti, osim da radimo testove na sidu, FIV, FIP itd. dok ne skužimo što je. Ne moram ti govoriti koliko bi to koštalo.

Što se još može napraviti? Kakve pretrage da tražim?
Pingvich is offline  
Old 22.02.2009., 00:48   #155
Quote:
Pingvich kaže: Pogledaj post
Clearwater, što sa starim mačkom (10+) koji pije abnormalno puno vode i isto toliko piša? To seže do toga da sam za ovaj mjesec kupila 20 vrećica pijeska od 5 kg i to onog sa dobrom moći upijanja.

Radili smo pretrage, sve mu je u granici normale (mogu i skenirati pa staviti). Doduše, nije bio natašte Je možda baš to krivo?

Naš veterinar nema ideju što bi mu još moglo biti, osim da radimo testove na sidu, FIV, FIP itd. dok ne skužimo što je. Ne moram ti govoriti koliko bi to koštalo.

Što se još može napraviti? Kakve pretrage da tražim?
Aah, čuo sam da je nestašica pijeska za mačke u Hrvatskoj, sad mi je jasno... To znači 100 kg pijeska mjesečno, jel?
Što znači da je sve u granici normale, koje ste pretrage radili? Ne moraš skenirati, napiši rezultate (i referentne vrijednosti, jer različiti aparati mogu biti različito kalibrirani), i pošalji mi privatno, ako nećeš stavljati tu.
FIP sumnjam da je, jer bi već odavno prestala kupovati pijesak i počela kupovati krizanteme, mašala...
FeLV/FIV obično nisu praćene takvom kliničkom slikom, ali ne vjerujem da bi te koštalo više od 200-300 kn da to napraviš.
Što se tiče ovog natašte, u pravilu nije bitno; pojedini testovi zahtijevaju preprandijske uzorke, ali kad se radi nekakav standardni profil, nije nužno.
Koje si znakove još primijetila, koliko dugo to traje? Je li stalno ili povremeno? Gubi li mačka na težini? Dobiva li kakvu drugu terapiju?
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Old 22.02.2009., 12:47   #156
FeLV/FIV košta 250-270 kn. ja sam obje svoje mačke testirala.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Old 22.02.2009., 13:24   #157
Ovaj, od ove plaće mi je ostalo 260 kn, nakon što sam otplatila kredit i potrošila 550 kn za mačke. Toliko o 'samo' 200-300 kn za test. Zato i pitam koji da radim, a ne da idem nasumce jedan po jedan po preporuci mog veterinara. U stvari, savjetovao je i neke pretrage od 60 eura, koje se šalju van, ali nisam ga baš dobro shvatila za što.

Evo ovih pretraga:

Hemogram
HCT - 28,7 (24-55)
Leukociti - 13,6 (5.5-19.5)
Granulociti - 7.6 (2.5-14; 65%)
Limf./mono. - 6.0 45% (1.5-7.5; 35%)

Biokemijski nalaz
ALT (GPT) - 32,5 (do 83)
AP - 25,8 (do 84)
AST (GOT) - 23,2 (do 78)
Glukoza - 7,08 (3.9-7.5)
Kreatinin - 155 (do 159)
Urea - 11,0 (do 13.7)

Da, 100 kg pijeska. Nije on jedina mačka, ali prije njega sam bez obzira na broj mačaka trošila maksimalno 20 kg pijeska mjesečno.
Stalno moram paziti da su obje padelice vode pune u glavnoj prostoriji + jedna u sobi + jedna u drugom dijelu.. i još ide u kupaonu piti vode.

To je mačka sa lovranske place, koja je početkom zime završila kod mene (imao je gripu i visoku temperaturu, a nakon liječenja mi ga je bilo žao vratiti na cestu). Tako da ne znam od kad to traje, ali od kad ga 'poznam' to je tako, a ja sam počela raditi pred godinu dana tamo.. toliko i znam za to. Stalno je, cijeli dan mu se u biti sastoji od cuge i spavanja
Od kad je u stanu, ne želi van. Od drugih simptoma vidim da teže hoda, polako silazi sa fotelje, često se rasteže.. ne znam ima li to veze sa tim. Nikad se ne igra, ignorira druge mačke koliko može sa obzirom na mali prostor, rijetko se mazi.
Ne mršavi. Čak se udebljao malo. Ne djeluje apatično, jedino malo mrzovoljno.
Ne dobiva nikakvu drugu terapiju, kažem, jedino je prebolio gripu, bio je 10 dana na synuloxu i temperatura je pala (početkom zime).

U biti, želim znati što trebam tražiti veterinara da napravi. Ovi sa kojima udruga ima ugovor su malo.. hm.. pa, nisu baš specijalisti za dijagnozu. Više idu na nasumično liječenje, što mene beskrajno nervira, ali što ću, nisam ja veterinar.
Pingvich is offline  
Old 22.02.2009., 14:28   #158
A čuj, ne znam ja, koliko je tebi puno ili malo no dobro, po ovome što vidim ovdje, sve se čini ok. Ono što nije napravljeno, a svakako je trebalo napraviti je specifična težina urina. Budući da su ti vrijednosti ureje i kreatinina u granicama normale (točnije rečeno, u visoko normalnoj granici), može značiti određeni stupanj renalne insuficijencije, kojeg je teško interpretirati bez da se uzme u obzir specifična težina urina. U zdravih mačaka, specifična težina urina trebala bi generalno biti više od 1,035, što u tvojem primjeru vjerujem da nije slučaj. Dakle, to trebaš napraviti.
Drugo što trebaš je vidjeti ima li u urinu glukoze. Budući da tvoja mačka ne pokazuje klasične znakove šećerne bolesti, mislim da nije riječ o tome, ali postoje još neka, širokim masama manje poznata stanja koja mogu uzrokovati polidipsiju, a tu prvenstveno mislim na ona koja izazivaju normoglikemičnu glukozuriju, tj u mačaka renalnu glukozuriju (slično tzv Fanconijevom sindromu u pasa). Mačke sa renalnom glukozurijom obično imaju kongenitalni defekt u proksimalnim tubulima bubrega, koji su zaduženi za transport glukoze, što onda rezultira u perzistentnoj glukozuriji (odnosno, šećer u pišalini), unatoč normalnoj razini glukoze u krvi. Takve životinje mogu biti asimptomatične, ili imati konkurentnu polidipsiju/poliuriju (puno pije/puno piša), ili recidivirajuće infekcije urinarnog trakta zbog bakterijske utilizacije glukoze. Kod tog stanja dijagnoza se postavlja na temelju trajne glukozurije sa normalnom GUK i izostankom ostalih renalnih abnormalnosti. Liječenja kod toga nema, iako stanje nije progresivno, i obično takve životinje imaju razumno dobru kvalitetu života, dok god imaš novaca da kupuješ pijesak.

Onda imaš nekaj kaj se zove diabetes insipidus. On nastaje kao posljedica smanjene produkcije antidiuretskog hormona u hipofizi (koji može biti posljedica endokrinološki aktivnog ili neaktivnog tumora hipofize, ciste, inflamatornog granuloma, traume glave ili proliferacije glije u neurohipofizealnom sustavu). Taj se zove primarni. Sekundarni nastaje kao posljedica refrakternosti bubrežnih stanica na izlučeni antidiuretski hormon, što drugim riječima znači opet stanje bubrega. Životinje sa dijabetesom insipidusom klasično proizvode velike količine hipostenuričnog urina (odnosno, onog čija je specifična težina manja od 1,008, što znači, praktički da pišaju skoro pa vodu). E sad, to sve je malo nezgodno za dijagnostiku, jer, kao prvo, treba imati nekakvu osnovnu teoretsku podlogu da bi čovjek uopće znao što radi i znao zašto radi to što radi. Tu se standardno hidrirane životinje podliježu testu uskraćivanja vode, da ne idem sad u tehničke detalje. To će ti reći veterinar koji će raditi, ako će raditi, test. Uglavnom, kod DI, životinje neće koncentrirati urin, iako je unos vode deficitaran. Kad se to utvrdi, onda se ide na separaciju hipofizealnog i renalnog oblika, koji se obično vrši na način da se aplicira antidiuretski hormon i prati se specifična težina urina tijekom sljedeća 24 sata (uključuje i kateterizaciju i sto ostalih čuda). Kod centralnog, odnosno, hipofizealnog DI-a, terapija je zapravo prilično jedostavna, a sastoji se u aplikaciji antidiuretskog hormona ili njegovih sintetskih analoga, koji obično dolaze u obliku kapi za oči.

Onda imaš nekaj treće kaj se zove psihogena polidipsija, odnosno polydipsia nervosa, a javlja se u dosta životinjskih vrsta, obično kao posljedica života u zatočeništvu u malim ili neadekvatnim prostorima, a moguće i u prisustvu drugih faktora tipa, životinja s kojima kohabitiraju, dosade i slično. Ja to do sada nisam vidio (ili barem nisam prepoznao kao takvu).

Onda, a sad mi već ponestaje ideja, u obzir dolaze hipertireoidizam, za što bi trebalo napraviti T4, što ti vjerojatno netko u Rijeci može napraviti, ako ništa, u humanom laboratoriju; premda, tvoja mačka nema drugih znakova; pa nadalje kronična bubrežna insuficijencija kao takva dobro poznata (što mislim da je zapravo i slučaj ovdje, barem jednim dijelom, iako ti mačak nije u azotemiji, tj urea i kreatinin su recimo u granici normale, ali možda ima više stvari u igri), hipoadrenokorticizam, i kao zadnje što moj mali mozak može iskonstruirati, nedijagnosticirani dijabetes melitus, odnosno prava šećerna bolest. Možda očitanje glukoze nije bilo točno... to je sad već filozofsko pitanje.

Tako da odgovor na tvoje pitanje, što dalje - izmjeriti specifičnu težinu urina, glukozu u urinu i eventualno T4... onda nakon toga digneš još jedan kredit, da nastaviš sa dijagnostikom sori, bez uvrede, ali ovo će ti teško itko riješiti...

E, da, bilo bi dobro napraviti i elektrolite (Na, K, Cl...) a jebiga, kaj sad...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria

Zadnje uređivanje Clearwater : 22.02.2009. at 14:34.
Clearwater is offline  
Old 22.02.2009., 17:33   #159
Hvala na trudu

A što sad, idem redom.. Kad obavimo ovo što si napisao (ako uopće budem uspjela).. javim se.

Kredit još jedan Nikada. I ovaj jedan, mali i kratak, mi je previše.
Pingvich is offline  
Old 22.02.2009., 17:40   #160
možda bi glukozu trebalo natašte vaditi. mislim da to dosta utječe. znam da je tako kod ljudi. provjeri s vetom pa možda budu drugačija mjerenja.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:41.