Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2009., 00:04   #1
Helikopter MD500 U HRZ-u

Zanima me što se dogodilo s istim? Gdje su ti helići sada? Prodani? Imal li tko kakve fotke? Naime, ovaj zanimljiv helić (čisto civilna varijanta) imao je HRZ u svom sastavu, navodno 4 komada, tamo sredinom 90ih. Korišteni su za trenažu ( do dolaska Bell206 ) i izviđanje (bar 2 su bila u maskirnoj shemi)? Zna li netko više gdje su isti bili bazirani i akcije gdje su eventualno korišteni (ako)? Naime, gledam kako je ovaj laki helić izrastao u relativno učinkovit strojček u varijanti MD500D Defender ( starija vojna verzija OH-6 Cayuse) i koriste ga i puno opremljenije armije za izviđanje/koordinaciju/ PO borbu ( uz bok Apachima i Cobrama). Naime ovakav helić može biti zgodna i relativno jeftina platforma za uvježbavane taktike PO borbe i uporabe borbenih sredstava (HOT,TOW,Hellfire, LAU-7, Gun-ovi i sl.),također ,može imati suvremenu optoelektroniku, dnevno/noćne kamere, pa se može koristiti i za nadzor granice,recimo. Ako se danas zna da je omjer u PO borbi između helića i tenka, na strani prvog i do 20:1 , mislim da ne treba govoriti značaj takve eskadrile u RZ-u. Pa kad nam je već MIl-24 skup, neperspektivan, i sl. bla bla, zašto se nije zadržalo bar ova 4 helića i donekle ih se nadogradilo na "vojne" varijante? Mišljenja sam da bi time dobili učinkovitu i relativno jeftinu eskadrilu borbenih helića,a koju po mom mišljenju svakako trebamo.Uostalom i komšije su zadržale Gazelle/Game u naoružanju...Pa ako već ne možemo kupiti Apache ili Cobre, bar da imamo ovako nadograđene lake borbene helikoptere. Ili, također, možda ne loša opcija - nabaviti eskadrilu OH-58 Kiowa Warriora ( izviđačko/laki borbeni helić razvijen iz Bell 206 kojeg ionako koristimo),također za multifunkcionalne zadaće? (O novim Mil 171 Sh kao PO helićima ne želim uopće trošiti riječi).

Zadnje uređivanje điđimiđi : 17.09.2009. at 00:29.
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 12:11   #2
Zanimljivo...sjećam se da se pričalo o MD-ovima tamo negdje '95...

Slažem se za 206...šta će nam toliki broj trainera??? Zar nije dovoljno 2-4 obučna helikoptera? Pa ne proizvodimo 100 pilota mjesečno.

Bilo bi dobro da se 8-10 206 pofarbaju i daju vojsci za izviđanje, i to u direktno u brigade, svakoj po 4, pa imaš zračnu konjicu. Odlična prilika za domaću pamet...nek nabave neke domaće off the shelf senzore i stave na to, termoviziju recimo...pa to nije neka nauka napravit, nek odu na FER, kaj ja znam...za 50 milja Kn razvučeno preko 2-3 godine bi se možda moglo nekaj iskemijat. Do nekih boljih vremena...
__________________
DUNCO - Legendarni seljanin-monstrum koji je goloruk izbacio Nijemce iz Gornje Razj*bavine i Oštropi**e Sinjske
Dunco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 12:31   #3
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Zanima me što se dogodilo s istim? Gdje su ti helići sada? Prodani? Imal li tko kakve fotke? Naime, ovaj zanimljiv helić (čisto civilna varijanta) imao je HRZ u svom sastavu, navodno 4 komada, tamo sredinom 90ih. Korišteni su za trenažu ( do dolaska Bell206 ) i izviđanje (bar 2 su bila u maskirnoj shemi)? Zna li netko više gdje su isti bili bazirani i akcije gdje su eventualno korišteni (ako)? Naime, gledam kako je ovaj laki helić izrastao u relativno učinkovit strojček u varijanti MD500D Defender ( starija vojna verzija OH-6 Cayuse) i koriste ga i puno opremljenije armije za izviđanje/koordinaciju/ PO borbu ( uz bok Apachima i Cobrama). Naime ovakav helić može biti zgodna i relativno jeftina platforma za uvježbavane taktike PO borbe i uporabe borbenih sredstava (HOT,TOW,Hellfire, LAU-7, Gun-ovi i sl.),također ,može imati suvremenu optoelektroniku, dnevno/noćne kamere, pa se može koristiti i za nadzor granice,recimo. Ako se danas zna da je omjer u PO borbi između helića i tenka, na strani prvog i do 20:1 , mislim da ne treba govoriti značaj takve eskadrile u RZ-u. Pa kad nam je već MIl-24 skup, neperspektivan, i sl. bla bla, zašto se nije zadržalo bar ova 4 helića i donekle ih se nadogradilo na "vojne" varijante? Mišljenja sam da bi time dobili učinkovitu i relativno jeftinu eskadrilu borbenih helića,a koju po mom mišljenju svakako trebamo.Uostalom i komšije su zadržale Gazelle/Game u naoružanju...Pa ako već ne možemo kupiti Apache ili Cobre, bar da imamo ovako nadograđene lake borbene helikoptere. Ili, također, možda ne loša opcija - nabaviti eskadrilu OH-58 Kiowa Warriora ( izviđačko/laki borbeni helić razvijen iz Bell 206 kojeg ionako koristimo),također za multifunkcionalne zadaće? (O novim Mil 171 Sh kao PO helićima ne želim uopće trošiti riječi).
1. Nisu prodani
2. Sliku imaš na ovom forumu, već sam postavljao, ponovno ću poslati kad je iskopam


Dunco - kažeš 2-4 obučna helikoptera su dovoljna....NISU!
Treba letjelice i održavati, a kad su na održavanju, ne lete.

Bell-206 za ikakve zadaće bliže prvoj crti - NE!
Jednako kao i "borbeni" Pilatus, takva letjelica je neoklopljena i vrlo ranjiva na ikakvu paljbu sa zemlje.

Kod Amerikanaca se Kiowe nadopunjuju sa AH-64, i ulaze na područja gdje koje je "očišćeno" od prijetnji. Da Kiowe idu direktno na neočišćeno neprijateljsko područje, ne bi se baš dobro posade provele.

Treće - GAMA je promašaj(kombiniranje helikoptera i MCLOS vođenja je uvijek promašaj)
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 20:55   #4
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
1. Nisu prodani
2. Sliku imaš na ovom forumu, već sam postavljao, ponovno ću poslati kad je iskopam


Dunco - kažeš 2-4 obučna helikoptera su dovoljna....NISU!
Treba letjelice i održavati, a kad su na održavanju, ne lete.

Bell-206 za ikakve zadaće bliže prvoj crti - NE!
Jednako kao i "borbeni" Pilatus, takva letjelica je neoklopljena i vrlo ranjiva na ikakvu paljbu sa zemlje.

Kod Amerikanaca se Kiowe nadopunjuju sa AH-64, i ulaze na područja gdje koje je "očišćeno" od prijetnji. Da Kiowe idu direktno na neočišćeno neprijateljsko područje, ne bi se baš dobro posade provele.

Treće - GAMA je promašaj(kombiniranje helikoptera i MCLOS vođenja je uvijek promašaj)
Najprije hvala tebi i DUNCu na uključivanje u moj prvi post ovdje.Bit će ih još zanimljivih s moje strane, nadam se...Uvjek je dobro saznati neš' novo, vojna tehnika je izuzetno zanimljivo područje posebno mi je zanimljivo zrakoplovstvo,ali i ostalo vezano uz HV. Ok, vračam se na temu:
Danas sam saznao da su trenutno(navodno) MDi demontirani i leže u nekom natkrivenom skladištu na otvorenom u krugu ZTC-a??Pa ak neko ima fotke il zna više... Također, rekoše mi da je jedan od tih helića bio MD300, neš' drugačiji od 500tice.Tužno je to s zrakoplovima kod nasznam podosta slućajeva iz domene npr. generalne avijacije, kojom se ponešto i bavim, da je čest "običaj" da neka "egzotičnija" ptica nakon manjeg udesa ili sl. obično i ostane propadati u nekom kutku nekog aerodroma...ili zbog nemogučnosti nabave rez. dijelova jer se nema love itd.itd.anyway bad.Sad mi pada na pamet helić koji "spava" u MUPovom hangaru na Lučkom, Robinson, mislim R44 i isto skuplja prašinu! Ne bih dalje nabrajao...
Slažem se s tobom, eskadrila školskih helikoptera ne smije pasti između 10 Bellova206 (a nažalost je, jer su 2 razbijena, jedan je skefao neki idiot pri neprijavljenom vanaerodromskom sletanju, drugi ne znam. sumnjam da je izvršena nadopuna, a prošlo je ohoho vremena).Jer nikad ni u jednom RZ trenutna popunjenost neke eskadrile nije 100% iz razloga koje si i sam naveo. Mislio sam da se van toga nabavi( teoretiziramo -ok?), par aparata ala Kiowa,razumijem da nisu oklopljeni kao cobre npr. ali, opet, mislim da nisu ni bezopasne ni ranjive,kako se čini, al pokretljive u svkom slućaju jesu. Mislim da si u pravu kad se radi o njihovoj uporabi u čisto ofanzivnima akcijama - vjerojatno se same po sebi ne bi provele dobro, no, ono na što sam ja mislio je koristiti ih kao mobilnu, pokretljivu PO platformu pri podršci, recimo, jedinici na terenu koja je izneneadno napadnuta od oklopa i prisiljena je braniti se.Ili nekim iznenadnim PO zasjedama na pravcima nastupanja neprijateljskog oklopa...mislim da puno ovisi i čime bi bila naoružana. jbg. nije isto kačiti maljutku ili Hellfire (mislim da je on fire&forget) pa...u svakom slučaju takav helić ima potencijal.čak i za neko sudjelovanje uz Mil171Š pri desantnim operacijama, recimo...Budem probao okačit par fotki MD500 i Kiowe da ne bude suhoparno...
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 21:19   #5
Pretpostavljam da sam sliku skupio s ovog foruma. Autor (meni) nepoznat.

__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 21:25   #6
MD500

Evo malo slikica MD500Defendera i OH 58 Kiowa helića iz stranih armija...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	AIR_MD_500_Defender_lg.jpg‎
Views:	130
Size:	3.6 KB
ID:	8455  
Attached Images
File Type: jpg mgdefender.jpg‎ (7.3 KB, 127 views)
File Type: jpg 750px-MH-6_Little_Bird.jpg‎ (9.2 KB, 103 views)
File Type: jpg OH-58Kiowa2.jpg‎ (4.4 KB, 115 views)
File Type: jpg 1-oh-58-kiowa.jpg‎ (4.4 KB, 98 views)
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 23:24   #7
Quote:
Atomski Ali kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da sam sliku skupio s ovog foruma. Autor (meni) nepoznat.

Thanx AAli. Ovu fotku još nisam vidio. Fotke naših MDeva koristiti će i maketarima koji rade letjelice HRZ ( me too ) pa ...
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 23:38   #8
Quote:
Atomski Ali kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da sam sliku skupio s ovog foruma. Autor (meni) nepoznat.

Vidim iza njega jedan od tadašnjih Mi-8 helikoptera logistike. Što je na kraju bilo s njima, isto na otpad ili?
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 00:04   #9
Mislim da je ono iza policijski Mi-8, a on je prodan u neku ex sssr zemlju zbog papirologije...aki je i MORH-ov a ne MUP-ov vjerojatno ga je zatekla ista sudbina jer vecine helica dobivenih tijekom rata smo se morali rijesit zbog papira
__________________
A znate li zbog cega se vodi ovaj rat, ova bitka?
A od kud znam? Sta ja znam? Kol'ko ja kuzim to ovi kao 'oce da se odcjepljuju, a mi im kao ne damo...
AMARU is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 18:49   #10
Jedan je bio MD-340.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 01:21   #11
http://hr-modeler.tripod.com/md500/md500.html


vidjeh ga relativno nedavno
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 00:09   #12
U letu? zezam...
dakle još su pretpostavljam u ZTC-u? Ima neko saznanje što će biti s njima?
Zašto su uopće prizemljeni?
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 16:14   #13


evo jos jedne
king j.w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 10:32   #14
Sjecam se da kad sam bio klinac sam pred jednim takvim stajao...Bilo je zakon Moralo je to biti negdje krajem rata na Jarunu...?
__________________
Exorbitant Prices Must Diminish
narog is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 03:00   #15
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
U letu? zezam...
dakle još su pretpostavljam u ZTC-u? Ima neko saznanje što će biti s njima?
Zašto su uopće prizemljeni?
A bit će da su potrošeni resursi (nagađam), pa će tamo čamiti i čekati da ih se otpiše, a u MORHu niti znaju za njih (odavno ih ne spominju). S njima se može vrlo malo stvari, civilna registracija otpada <= papiri održavanja od vojske nevažeći, para za neki remont nema... možda bi se mogli prodat u Afriku ili u neki XXXstan ako ima neki GuZda koji se loži na US tehniku, naravno kad bi se netko od vlasnika interesirao za takvo što..

Šteta lijepe igračke i u MUPu bi dobro služile ali papiri i nOfci...
Growler is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 12:14   #16


jeli to taj maskirni

Zadnje uređivanje Hawk75 : 30.11.2011. at 13:25.
king j.w. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:44.