Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2004., 16:06   #81
Quote:
Milkyway kaže: O kakvim ti čempresima bulazniš???

Zasigurno ne bulaznim budući da sam tom temom bio dosta davljen. Ako promijeniš NICK i AVATAR to ne znači da se ne može prepoznati "osobnost" iza toga. By the way, ova promjena tarife za sad na žalost znači još dodatni broj "prijatelja" s problemima koje bi trebali rješavati za njih. HALLON uživaj i pazi da te ne grize žgaravica od previše čokolade.
starček is offline  
Old 01.07.2004., 16:20   #82
Quote:
starček kaže:
Zasigurno ne bulaznim budući da sam tom temom bio dosta davljen. Ako promijeniš NICK i AVATAR to ne znači da se ne može prepoznati "osobnost" iza toga. By the way, ova promjena tarife za sad na žalost znači još dodatni broj "prijatelja" s problemima koje bi trebali rješavati za njih. HALLON uživaj i pazi da te ne grize žgaravica od previše čokolade.
Zanimljivo, već me jedna tamo na PŽK usporedila s tim nickom!
Whatever! Lijepi pozdravi i tebi.

P.S. Zaboravih da ta ista danas tvrdi da pišem pod nickom lilo.
Paranoya

P.P.S. Zaboravih da mi je dijagnosticirana višestruka osobnost (multiple "personality" disorder). I to je razlog zašto se ne sjećam da sam jučer pisao ko lilo!?!?
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Old 01.07.2004., 16:51   #83
Juris Protecta:

IZVJEŠĆE O STANJU PRAVOSUĐA I PRAVNE ZAŠTITE U
REPUBLICI HRVATSKOJ 2001/2002.
........
4) Odvjetničke tarife
Hrvatskoj ne postoji zakon koji bi regulirao odvjetničke tarife što je u suprotnosti s priznatim standardima pravne države zapadnoeuropskog okružja. U Hrvatskoj tarife određuju odvjetnici preko svoje odvjetničke komore. Tako prema važećim tarifama za odvjetničke usluge u Hrvatskoj stranke su dužne platiti svojim odvjetnicima posebnu naknadu za svaki izlazak na ročište ili predaju podneska na sud. Zarada odvjetnika je time veća što je veći broj ročišta odnosno što spor duže traje.
Stranka, razumije se, ima interes da se spor što prije okonča i to iz dva razloga: 1) dobivanje pravne zaštite što je moguće prije; 2) smanjenje troškova spora. Interes odvjetnika i njegova klijenta su potpuno suprotni i time dolazi do kolizije interesa.
Alternativna regulativa, uobičajena u pravnim državama zapadnoeuropske civilizacije, određuje visinu odvjetničke naknade prema poduzetim procesnim radnjama, a u pravilu to su: 1) preuzimanje spora i podnošenje tužbe; 2) prvi izlazak na ročište; 3) provođenje dokaznog postupka; 4) eventualna naknada za postignutu nagodbu. Time odvjetnik zaradi isti iznos bez obzira na broj ročišta pa je iz razumljivih razloga zainteresiran da postupak traje što kraće. Budući to vrijedi za obadvije strane u postupku odvjetnici su zainteresirani dati svoj doprinos kraćem trajanju spora. Time se interesi odvjetnika i njihovih stranaka podudaraju, što je nužna pretpostavka međusobnog povjerenja i potvrde socijalno pravne države.
Nažalost u Hrvatskoj je i u ovom segmentu načinjen ustupak odvjetničkom lobiju na štetu svih građana Republike Hrvatske i hrvatskog gospodarskog razvoja. Obzirom da su trenutačno odvjetnici na čelu Ministarstva pravosuđa RH teško je očekivati da će upravo oni pokrenuti inicijativu za donošenje takvog zakona.

5) Sudske pristojbe
Visina sudskih pristojbi u RH mnogostruko je veća nego u državama europskog okružja. Tuđmanov režim je pri kraju svoje vladavine uočio da im veliki zaostaci u broju neriješenih sporova i neučinkovitost pravosuđa pričinjava izvjesne poteškoće, pa su mislili da bi to bilo najjednostavnije riješiti drastičnim povišenjem sudskih pristojbi i time učiniti sudovanje nedostupnim za većinu građana RH. Drastičnim poskupljenjem sudovanja bila im je očito namjera onemogućiti pravnu zaštitu pravnim i fizičkim osobama s nedostatnim financijskim sredstvima. Time bi se drastično smanjio priljev sporova što bi omogućilo smanjenje broja neriješenih sporova s velikim zaostatkom. Da to nije u skladu s principima socijalno pravne države nije ih odveć brinulo, jer je vrijedila teorija o 200 bogatih hrvatskih obitelji kao pokretaču gospodarskog razvoja. Tih 200 bogatih obitelji imalo je dovoljno sredstva za osiguranje svoje pravne zaštite bez obzira na njezinu relativno visoku cijenu. Umjesto usklađenja zakonske regulative i povećanja djelotvornosti pravosuđa uslijedilo je posezanje za Prokrustovim rješenjem. Apsolutna visina sudskih pristojbi u Hrvatskoj je 3 puta viša nego na primjer u SR Njemačkoj. Ako se pak uzme u obzir mnogostruko niži životni standard onda su usluge pravne zaštite u Hrvatskoj i do 15 puta skuplje nego u SR Njemačkoj. Također je zanimljivo da sudske pristojbe najviše pogađaju srednji sloj, tako da iznos sudske pristojbe dostiže svoj maksimum već kod vrijednosti spora od 452.000,00 kuna (maksimalni iznos sud. pristojbe = 10.000,00 kn). Tužitelji koji pokreću sporove s višestrukim vrijednostima spora plaćaju također sudsku tarifu od 10.000,00 kn. Očito je bila namjera zakonodavca zaštititi interese 200 dobro stojećih obitelji. Za primjer navodimo iznos sudske pristojbe za vrijednost spora od 90.000,00 kuna:
a) Hrvatska: EUR 378,00
b) SR Njemačka: EUR 196,85
To nije u skladu sa priznatim standardima u Europi, a nije nam poznato da postoji bilo gdje u svijetu. Ako se tome doda da je po važećim hrvatskim propisima i tuženik obvezan platiti 1 tarife kod samog odgovora na tužbu onda je zbrka perfektna. U svim pravnim sustavima troškove pokretanja tužbenog postupka snosi isključivo tužitelj, a u presudi se dosuđuje koja će strana u konačnici snositi troškove. Zaprepašćujuće je da nitko od stručne javnosti godinama nije reagirao na ovakvu balkansku legislativu o sudskim pristojbama.
Zanimljivo je usporediti način obračunavanja odvjetničkih tarifa u odnosu na sudske tarife. Tako kod obračuna odvjetničkih tarifa granica vrijednosti spora iznosi neznatno niže od 10,000.000,00 kn (10 milijuna kuna!!!!) s maksimalnom odvjetničkom tarifom od 100.000,00 kn (!!!!!). Očito je odvjetnički lobi bio uključen u onih 200 famoznih hrvatskih obitelji i time uspio obraniti svoje interese, jer je za sebe izborio deseterostruko veći iznos odvjetničke tarife od sudske tarife, i nije ograničio maksimalnu vrijednost spora na 452.000,00 kuna, kao što je slučaj sa sudskim pristojbama. Ne samo to, sudska se tarifa plaća samo jedanput kod podnošenja tužbe, a odvjetnička tarifa se obračunava posebno za svaki podnesak ili izlazak na ročište. Za ilustraciju usporedbe odvjetničkih troškova u SR Njemačkoj i Hrvatskoj navodi se primjer vrijednosti spora od 10 milijuna kuna, pod pretpostavkom da je u Hrvatskoj bilo samo 5 ročišta i 3 podneska, a u Njemačkoj proveden kompletan postupak uključujući i izvođenje dokaza:
1) HRVATSKA: 8x100.000,00 kn = 800.000,00 kn (ca. 109.000 EUR!!!)
2) NJEMAČKA: 3x 42.000,00 kn = 126.000,00 kn (ca. 17.000 EUR!!!)
Iz navedenog primjera proizlazi da će kod spora iste vrijednosti odvjetnik u Hrvatskoj zaraditi šesterostruko više nego njegov kolega u SR Njemačkoj. Ako se uzme u obzir mnogostruko viši životni standard u SR Njemačkoj onda se taj odnos penje i na 30 puta. Ovaj primjer zorno pokazuje svu nakaznost hrvatskog tarifnog sustava, a žrtve legalizirane pljačke su hrvatski građani i pravne osobe.

......
__________________
zivot je lijep....
bryan is offline  
Old 01.07.2004., 17:56   #84
Quote:
Vojky kaže:
O.K. Usporedi s cijenama sata rada kvalificiranog informatičara, recimo podešavanje routera s memorijom...

A zašto bih? Ako misliš da malo zarađuješ, obrati se svome gazdi da te plati više.

Pa lijepo usporedi prosječnu plaću u Švicarskoj i SAD s prosječnom naknadom za njihove odvjetnike i liječnike - i doći ćeš
do zaključka kako se te usluge i jednom primjerice Švicarcu veoma skupe.

Pravda se ne traži od suda. Sudovi se bave uglavnom pravom, a to su dvije kategorije. Ako si u pravu - druga strana će ti ionako naknaditi sve troškove, nećeš ni kunu potrošiti. Ako nisi - tvoj problem što si se obijesno parničila.

Odvjetnici i liječnici su u svim razvijenim državama prilično bogati. Dakle, ako smo prihvatili kapitalizam - prihvatili smo i pravila igre u tome. Ne može koštati sat odvjetnika manje nego sat automehaničara.

A socijalni slučajevi imaju pravo na besplatno zastupanje. Dok sumnjam da će im neki servis besplatno popraviti automobil ili banka besplatno dati kredit.

I kad nemam za kruh nek jedem kolace, jelda?

Prije svega, shvati vec jednom, ovo NIJE kapitalizam. I bilo kakva usporedba s kapitalistickim zemljama poput USA, Svicarske ili Njemacke je neumjesna i iritantna.

Bas kao sto je iritantna tvoja insinuacija o obijesnom parnicenju i lakonski savjet o trazenju povisice kod gazde, u stilu Marije Antonijate.

Ja sam jasno napisala da su moja primanja iznadprosjecna za hrvatske prilike iz cega proizlazi da nisam socijalni slucaj i nemam osnove po kojoj bih trazila bilo kakve olaksice.

Ljudi se ne parnice iz obijesti Vojky, vec iz potrebe.


Kako protumaciti tvoju recenicu u kojoj se pozivas na visoke place odvjetnika i lijecnika u razvijenim zemljama? Ti mozda mislis da hrvatski odvjetnici nisu dovoljno bogati? Mislim ... zaista. Ovo je neukusno.

Po Ustavu trebali bi svi biti jednaki, dakle svi bi trebali biti u jednakoj mogucnosti ishoditi PRAVDU OD SUDA a ne samo oni koji su u mogucnosti placati zalbe na zalbu na zalbu do u beskonacnost (pitam se samo tko je bio toliko vjest pa da se prilagodi defektnim hrvatskim zakonima).

I za tvoju informaciju, sat mehanicara koji popravlja moj auto kosta manje od sata odvjetnika po vazecoj tarifi. Barem duplo manje.
magdalena1999 is offline  
Old 01.07.2004., 20:59   #85
Quote:
magdalena1999 kaže:
[B]
I kad nemam za kruh nek jedem kolace, jelda?

Prije svega, shvati vec jednom, ovo NIJE kapitalizam. I bilo kakva usporedba s kapitalistickim zemljama poput USA, Svicarske ili Njemacke je neumjesna i iritantna.
Pa, koliko primjećujem socijalizam nije... Nego što je nego kapitalizam?

Quote:
Bas kao sto je iritantna tvoja insinuacija o obijesnom parnicenju i lakonski savjet o trazenju povisice kod gazde, u stilu Marije Antonijate.
A od koga ćeš tražiti povišicu, od države? Država ti lijepo garantira minimalnu plaću, a ti se dalje dogovoriš s gazdom za plaću i ostale privilegije, od službenog mobitela do službenog auta. U mojoj firmi ljudi ako trebaju više para potrude se bolje radit i odu kod gazde pitat više.

Quote:
Ljudi se ne parnice iz obijesti Vojky, vec iz potrebe.
Da? A čemu onda onoliko parnica u stvarima gdje su tuženi očigledno krivi? Kod nas postoji gomila nepotrebnih sudskih postupaka. Počnimo s raznim ovrhama zbog neplaćanja računa (od kojih je vrlo mali dio prema penzionerima i sl. dakle nisu socijalno uvjetovane!).

Quote:
Kako protumaciti tvoju recenicu u kojoj se pozivas na visoke place odvjetnika i lijecnika u razvijenim zemljama? Ti mozda mislis da hrvatski odvjetnici nisu dovoljno bogati? Mislim ... zaista. Ovo je neukusno.
Većina ih radi pošteno u dvije smjene, s vrlo malim godišnjim za ne prevelika primanja. Par onih koji se pokazuju na TV sigurno nije etalon.

Quote:
Po Ustavu trebali bi svi biti jednaki, dakle svi bi trebali biti u jednakoj mogucnosti ishoditi PRAVDU OD SUDA a ne samo oni koji su u mogucnosti placati zalbe na zalbu na zalbu do u beskonacnost (pitam se samo tko je bio toliko vjest pa da se prilagodi defektnim hrvatskim zakonima).
Kakva prada? SUDOVI SE NE BAVE PRAVDOM NEGO PRAVOM!

A što se tiče defektnosti procesnih pravila - tu se slažem, posljedica socijalizma gdje su tuženi bili zaštićeni kao rjetke zvjerke. Mijenja se, ali presporo.

Quote:
I za tvoju informaciju, sat mehanicara koji popravlja moj auto kosta manje od sata odvjetnika po vazecoj tarifi. Barem duplo manje.
Da? 20 kn? 15? Ne budi komična. Uzmi bilo koji cjenik neke informatičke firme i nađi koliko košta inženjer-sat. Nekih 300-500 kuna, ovisno o usluzi, ako nemaš dugoročniji ugovor o održavanju.

A kažem - ako si u pravu dobiješ sav novac natrag.

I nađi mi neku drugu djelatnost gdje privatnici rade za socijalne slučajeve besplatno!
Vojky is offline  
Old 01.07.2004., 21:38   #86
Quote:
Vojky kaže:
Pa, koliko primjećujem socijalizam nije... Nego što je nego kapitalizam?

A od koga ćeš tražiti povišicu, od države? Država ti lijepo garantira minimalnu plaću, a ti se dalje dogovoriš s gazdom za plaću i ostale privilegije, od službenog mobitela do službenog auta. U mojoj firmi ljudi ako trebaju više para potrude se bolje radit i odu kod gazde pitat više.

Većina ih radi pošteno u dvije smjene, s vrlo malim godišnjim za ne prevelika primanja. Par onih koji se pokazuju na TV sigurno nije etalon.


Da? 20 kn? 15? Ne budi komična. Uzmi bilo koji cjenik neke informatičke firme i nađi koliko košta inženjer-sat. Nekih 300-500 kuna, ovisno o usluzi, ako nemaš dugoročniji ugovor o održavanju.


I nađi mi neku drugu djelatnost gdje privatnici rade za socijalne slučajeve besplatno!
Znas sto, da si mi sad pri ruci, bas bih te za usi potegla.
Jedino me jos moj necak moze toliko nazivcirati.

Sto ti mislis da si ti jedini toliko jako pametan i sposoban a mi ostali smo impotentne budale, pa da ne bi radili za vise, kada bi to u ovoj zemlji bilo moguce?

Nevjerojatno kakva prepotencija. I sam se zalis da je sudstvo u krasnom klincu i da su pravila defektna i da se sve sporo mijenja. A kad treba opalit ljude po dzepu, onda je to u redu, jer zamisli, u Svicarskoj su odvjetnici bogatasi. Pa je onda u redu da i u Hrvatskoj odvjetnici budu bogati, jer vec nisu dovoljno i jer su na kraju krajeva zasluzili pozrtvovnim radom u dvije smjene.
Ma nemoj, rasplakala sam se od tuge .

Ne trebaju se meni Nobilo i Hodak pokazivati na televiziji, znam ja i vlastitim ocima vidim kako zive odvjetnici i javni biljeznici.

Uostalom, ak se vec pozivas na Svicarsku, bas se pitam koliko su efikasni njihovi odvjetnici u odnosu na nase.

I da, bas si me utjesio, dobiti cu novac natrag jednog lijepog dana ako sud presudi u moju korist. Samo pitanje je sto cu jesti tih pet ili deset godina, dok moj odvjetnik ulaze prigovore na zalbenu zalbu. U Armanijevom odijelu.
Uppps, zaboravila sam, poslodavac ce mi na moj zahtjev povisiti primanja na dvadeset pet tisuca kuna mjesecno, kako bih mogla financijski pratiti parnicu.

Nerviras me, doista.
magdalena1999 is offline  
Old 02.07.2004., 00:33   #87
bryan bravo
vojky, svaka tebi čast no ajmo biti realni.
malog čovjeka neka prevari recimo todorić. što mali može?
ništa.
odlazak odvjetniku mu ni ne pada na pamet jer nema ne samo za njega nego i za pokretanje sudskog spora.
da i pokrene spor jer je oslobodjen pristojbe zbog siromaštva kakva mu korist? nikakva.
svaka spika sa odvjetnikom i ode novac kojega i nema. za to vrijeme bogati igrač ni ne trepne kada tipla svog odvjetnika.
sama usporedba sa njemačkom na primjer nam daje misliti kamo idemo.
neka mi se javi jedan jedini odvjetnik kome ne ide posao i loše zbog toga živi, samo jedan.
nema ga. kao i javni notari, oni su pak posebna ekipa.
__________________
no comment
fakin is offline  
Old 02.07.2004., 00:56   #88
Quote:
fakin kaže:
[B]bryan bravo
vojky, svaka tebi čast no ajmo biti realni.
malog čovjeka neka prevari recimo todorić. što mali može?
ništa.
odlazak odvjetniku mu ni ne pada na pamet jer nema ne samo za njega nego i za pokretanje sudskog spora.
Ako misliš na neki radni spor - bitno, najbitnije mu je biti u sindikatu - onda će sindikat preuzeti troškove. Kada mi je otac jednom imao problema u firmi, dva sindikalna pravnika su prešla 400 km da bi porazgovarali s njegovim šefom - bez ikakve posebne naknade. Ali, to je bio sindikat pomoraca, koji su inače jako solidarni kao radnici - i to im se obično jako dobro isplati.

Quote:
svaka spika sa odvjetnikom i ode novac kojega i nema. za to vrijeme bogati igrač ni ne trepne kada tipla svog odvjetnika.
sama usporedba sa njemačkom na primjer nam daje misliti kamo idemo.
Da, to ti je tako - ako trebaš odvjetnika, ako si bolestan, ako želiš poslati djecu na studij - puno ćeš bolje proći ako imaš para nego ako ih nemaš. Ljudi to još nisu shvatili. Da će se država sve manje brinuti za njih. Socijalna država da - ali socijalizam ne. Što je najzanimljivije - upravo su pripadnici tipične radničke klase koji u kapitalizmu najviše gube - 1990. uglavnom podržali uvjetno rečeno desne stranke - koje su propagirale kapitalizam, pa i 200 bogatih obitelji. Neke s lijevim, socijalističkim idejama gotovo da su nestale - a paradoks je tim veći da su ih više podržavali intelektualci, profesori i sl. kojima socijalizam baš i ne treba - jer imauju osiguranu egzistenciju.

Quote:
neka mi se javi jedan jedini odvjetnik kome ne ide posao i loše zbog toga živi, samo jedan.
U Splitu se dosta ureda zatvorilo tijekom devedesetih.

Inače, i ja plaćam odvjetnike kada mi nešto treba. Radim u IT-industriji.
Vojky is offline  
Old 02.07.2004., 09:39   #89
Zasto bi neciji radni spor morao biti uvjetovan clanstvom u sindikatu..?

To je direktno ogranicavanje necijih sloboda i prava.......


Da li zbog toga nemam pravo na pravnu pomoc iako recimo radimo u istoj firmi?
I moram platiti vise ?

Nesto smrdi na diskriminaciju?!

Sam kazes da radis u komercijalnom sektoru, onda si upoznat sa cinjenicom da puno radnih ljudi danas u hr nema novca za odvjetnika, niti su uclanjeni u sindikat, pogotovo u privatnom sektoru, i zasto bi uopce necije pravo na brzo sudjenje ili sudski spor trebao biti uvjetovano clanstvom u sindikatu?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 02.07.2004., 11:11   #90
Quote:
hapygoose kaže: Zasto bi neciji radni spor morao biti uvjetovan clanstvom u sindikatu..?
Stvar je u tome da članovi sindikata imaju pravo na besplatno zastupanje u radnim sporovima po povjerenicima SSSH koji su pravnici i obično imaju pravosudni ispit.

Ukoliko pak žele angažirati odvjetnika po vlastitom izboru da ih zastupa, istog naravno plaćaju sukladno odvjetničkoj tarifi i dogovoru s odvjetnikom.
starček is offline  
Old 02.07.2004., 11:15   #91
Quote:
Milkyway kaže: Zanimljivo, već me jedna tamo na PŽK usporedila s tim nickom!

Naravno da nisam očekivao da bi bio u stanju priznati da se radi o istoj osobi. Oboje znamo tko osobno stoji iza kojeg nicka.
starček is offline  
Old 02.07.2004., 11:38   #92
Ne mogu citati ovako nakaradne ideje Vojky....jednostavno ti moram odgovoriti

PA mislim stvarno.... procitaj jos jednom Juris Protecta:

IZVJEŠĆE O STANJU PRAVOSUĐA I PRAVNE ZAŠTITE U
REPUBLICI HRVATSKOJ

ako ovako razmislja jedan intelektualac...a po tvojim postovima smatram da jesi....to je katastrofa!!!

moje misljenje a i vecine ovdje je da mi nismo prava drzava.....
zao mi je sto smo kapitalisticka tvorevina onog najgoreg prvobitnog kapitala gdje samo neki imaju i mogu SVE.....gdje nema nikakve PRAVNE (kako ti kazes SUDOVI SE NE BAVE PRAVDOM NEGO PRAVOM) drzave.

i sto takvi kao ti (pun potencijala) .....jos to podrzavaju...

po meni bi bilo najbolje u Hrvatskoj uvesi protektorat od strane Evropske Unije
__________________
zivot je lijep....
bryan is offline  
Old 02.07.2004., 11:43   #93
..... i zaboravih reci ... suce i njihove pravne zakone
__________________
zivot je lijep....
bryan is offline  
Old 02.07.2004., 11:54   #94
Quote:
starček kaže:
Stvar je u tome da članovi sindikata imaju pravo na besplatno zastupanje u radnim sporovima po povjerenicima SSSH koji su pravnici i obično imaju pravosudni ispit.

Ukoliko pak žele angažirati odvjetnika po vlastitom izboru da ih zastupa, istog naravno plaćaju sukladno odvjetničkoj tarifi i dogovoru s odvjetnikom.

Tko je njima dao to pravo?

Osobno smatram da je drzava pogrijesila kad je dala takve "ovlasti" sindikatu, da je drzva rekla ok , ljudi se mogu udruzivati i skupljati lovu za obranu, ali davti monopol sindikatima da netko ima uvjetovano njihovom clanstvu, nacelno besplatnu pomoc, je nakarada.
Znaci zena koja cisti stubista i nije u sindikatu, nema jednaka prava kao i zena koja cisti u firmi i clan je sindikata.To se zove nejednakost pred zakonom.


Sve podsjeca na pravnu situaciju od nedavno, u kojoj zene koje su silovane drzavno odvjetnistvo vodi slucaj po sluzbenoj duznosti, i na trosak poreznih obveznika, a zene koje su silovane u braku od strane bracnog partnera same moraju dizati tuzbu protiv partnera
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 02.07.2004. at 13:28.
happygoose is offline  
Old 02.07.2004., 13:26   #95
Quote:
happygoose kaže:
Tko je njima dao to pravo?

Osobno smatram da je drzava pogrijesila kad je dala takve ovlasto sindikatu, da je drzva rekla ok , ljudi se mogu udruzivati i skupljati lovu za obranu, ali davti monopol sindikatima da netko ima uvjetovano njihovom clanstvu, nacelno besplatnu pomoc, je nakarada.
Znaci zena koja cisti stubista i nije u sindikatu, nema jednaka prava kao i zena koja cisti u firmi i clan je sindikata.To se zove nejednakost pred zakonom.

Nema nejednakosti pred zakonom. Članovima sindikata tu pravnu pomoć pružaju povjerenici koji su zaposleni u sindikatu i za to primaju redovnu mjesečnu plaću i zastupanje im stoji u opisu radnog mjesta. Ostali mogu angažirati odvjetnika kojeg žele i plaćati mu zastupanje, odnosno predati molbu odvjetničkoj komori da im odobri besplatno zastupanje po odvjetniku kojeg odredi nadležno tijelo komore. Važno je napomenuti da u toj situaciji odvjetnik nije u mogućnosti odbiti zastupati takvu stranku. Da bi se stranci odobrilo besplatno zastupanje, stranka je dužna dokazati i učiniti vjerojatnim da nije sama u mogućnosti podmiriti troškove odvjetnika.
starček is offline  
Old 02.07.2004., 18:35   #96
Quote:
happygoose kaže:
[B]Tko je njima dao to pravo?

Osobno smatram da je drzava pogrijesila kad je dala takve "ovlasti" sindikatu, da je drzva rekla ok , ljudi se mogu udruzivati i skupljati lovu za obranu, ali davti monopol sindikatima da netko ima uvjetovano njihovom clanstvu, nacelno besplatnu pomoc, je nakarada.
U čemu ti vidiš nejednakost? Članovi sindikata plaćaju mjesečnu članarinu, valjda 50-100 kuna, i u slučaju da im treba pravna zaštita u svezi njihovog radnog odnosa - plati im je sindikat - bilo da ima svoje pravnike ili (za ozbiljnije slučajeve) uzme profesionalnog odvjetnika. Tako je to uobičajeno svugdje - sindikat se brine za zaštitu svojih članova, nije njegov posao samo da nabavlja svinjske polovice... Nikakav monopol sindikati nemaju!

Quote:
Znaci zena koja cisti stubista i nije u sindikatu, nema jednaka prava kao i zena koja cisti u firmi i clan je sindikata.To se zove nejednakost pred zakonom.
Kao prvo - žena koja čisti stubišta obično nije zaposlena na tom poslu, tako da ih čisti na osnovi ugovora o djelu - što znači da bi u pitanju bio običan građanski spor, a ne radnopravni spor. A kako se obično u Hrvatskoj stubišta čiste na crno, bez plaćanja poreza, teško da bi i bilo spora.

Kada govorimo o radnim sporovima - član sindikata plaća redovno članarinu, i to mu dođe analogno npr. zdravstvenog zaštiti.

Quote:
Sve podsjeca na pravnu situaciju od nedavno, u kojoj zene koje su silovane drzavno odvjetnistvo vodi slucaj po sluzbenoj duznosti, i na trosak poreznih obveznika, a zene koje su silovane u braku od strane bracnog partnera same moraju dizati tuzbu protiv partnera.
Nije tema ovog posta - ali to što pričaš nije istina - za silovanje u bračnoj zajednici postupak pokreće se povodom prijedloga. Dakle, vodi ga Državno odvjetništvo po službenoj dužnosti, ali ga ne pokreće po službenoj dužnosti, već je potrebno podnijeti prijedlog.
Vojky is offline  
Old 02.07.2004., 18:56   #97
Quote:
bryan kaže:
[B]Ne mogu citati ovako nakaradne ideje Vojky....jednostavno ti moram odgovoriti

PA mislim stvarno.... procitaj jos jednom Juris Protecta:

IZVJEŠĆE O STANJU PRAVOSUĐA I PRAVNE ZAŠTITE U
REPUBLICI HRVATSKOJ
Iuris Protecta uopće ne smatram ozbiljnom udrugom - već samo organizacijom par ljudi koja iz nekih svojih razloga stvara puno buke.

Quote:
moje misljenje a i vecine ovdje je da mi nismo prava drzava.....
zao mi je sto smo kapitalisticka tvorevina onog najgoreg prvobitnog kapitala gdje samo neki imaju i mogu SVE.....gdje nema nikakve PRAVNE (kako ti kazes SUDOVI SE NE BAVE PRAVDOM NEGO PRAVOM) drzave.
Kako nema? Problema ima i to poprilično - ali stvari se rješavaju. Nemoj zaboraviti da se puno sporova i riješi svake godine.

Quote:
i sto takvi kao ti (pun potencijala) .....jos to podrzavaju...
Naravno da podržavam da ljudi naplate svoj rad, od odvjetnika do kopača kanala. Ako su mi nečije usluge preskupe, onda razmišljam kako da ja svoje usluge više naplatim, a ne plačem da ovaj drugi spusti cijene. I logično mi je da su odvjetničke usluge skuplje nego usluge raznih zanatlija.

Radio sam na dosta mjesta - i uopće ne vidim čemu čuđenje ovim cijenama. Inženjer sat u Hrvatskoj košta 300-500 kuna. Jedan jedini dijapozitiv sam prije 5 godina plaćao 100 DEM, dakle 5 dijapozitiva je bila moja mjesečna plača. Da vidimo službeni cjenik autorske agencije - tek bi onda pali od iznosa.

Firme za VSS konzalting naplaćuju 500-1000 € dnevno... Vjerujem da su iznosi malo neobični za ljude koji u svakodnevnom životu ne dolaze često do potrebe za visokoškolovanim kadrovima - i jest, skupi su. Jako su skupi. Ne želim nikoga ovdje reklamirati, ali pogledajte koliko je sat konzaltinga neke hrvatske informatičke firme ili sat usluga privatnog revizora ako nemate stalni ugovor. I to je to. Nema razloga da odvjetnici budu drugačiji.

A nađite mi neku drugu profesiju koja je sebe aktima obvezala BESPLATNO raditi za siromašne: da li pekari daju besplatno siromašnima kruh, trgovci namirnice, frizeri šišanje, serviseri popravke? Možeš li doći u udrugu auto-prijevoznika i zatražiti besplatnu kartu Rijeka-Zagreb jer si siromašan, a oni ti izdaju potvrdu na osnovi koje te svaki prijevoznik mora besplatno prevesti?
Vojky is offline  
Old 03.07.2004., 00:01   #98
griješiš.miješaš kruške i jabuke.
nikako se ne može miješati rad bilo koga u pravnom sistemu sa ostalim poslovima, mislim na sudstvo, policiju odvjetništvo i sl.
razvijena pravna država je jamac demokracije ,tu veliku ulogu igraju i odvjetnici.
definitivno je ovime i slicnim nametima narušeno pravo na pravdu maloga čovjeka. velika večina gradjana ove zemlje nema naćina da si pomogne kada budu prevareni, ili kako drugačije zakinuti.
ne bi li sucima i odvjetnicima trebalo ispred novca biti pomoč ljudima.kod nas ne, samo biznis.
definitivno je da će doći do povećanja kriminaliteta.tko će profitirati? ZNA SE. lopovi i odvjetnici.
hrvatska sigurno nije u kapitalizmu i demokraciji,a tko zna i kada će.
konkretno:mogu ljude varati uokolo do mile volje,za sitnu lovu.država to prebacuje u sitne prevare i ljudi gonite ih sami, ljudi nemaju novci a meni dobro.
gradjani ove zemlje bi trebali polako shvatiti što im se radi iza ledja.
zlo.
jebeš državu i vlast koja se okreće od običnih ljudi, osim kada ih treba.
__________________
no comment
fakin is offline  
Old 07.07.2004., 10:42   #99
Evo, nove tarife su u Narodnim novinama: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/1719.htm
Vojky is offline  
Old 08.07.2004., 21:06   #100
Vojky, ti si neki opasan tip. Kojim dijelom prava se baviš? Trebat će mi neko tko se bavi zemljišno-pravnim poslovima. Možda te angažiram.
Simba-OS is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:56.