Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2018., 07:51   #21
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Nemam pojma. Moji roditelji su jednom trenutku drzali oko 400.000 eura van banke - tada su to DM (marka) bile. U cetri razlicite valute cije novcanice nikada nestare tj. uvjek se mogu zemjeniti.
Tvoji roditelji onda nisu "obični ljudi" jer imati 400 tisuća eura u cashu nije mala stvar.
A sad, što ste mogli stim novcem ne bih na ovoj temi.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 07:55   #22
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
novčanice iz zadnje serije da... seriju novčanica koje su povučene iz opticaja 78g sigurno nisi mogao zamjeniti ni 1991godine,a kamoli danas.

nekako sam siguran da češ naučiti na vlastitoj koži.
Nemam sto uciti jer sve znam po ovom pitanju. Raspitao sam se davnih dana tamo gdje se tako nesto radi.

Da te nesto naucim oko svicarskih franaka. Kovanice nemaju datum upotrebe znaci one iz 1940 mozes danas koristi i platiti. Novcanice kad isteknu tj. kad se nova seria ubaci, prethodna seria vazi narednih 20 godina. Tako da iams roka 20 godina da zamjenis sve i jednu novcanicu i stavis opet nazad u sef.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:01   #23
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Tvoji roditelji onda nisu "obični ljudi" jer imati 400 tisuća eura u cashu nije mala stvar.
A sad, što ste mogli stim novcem ne bih na ovoj temi.
Pa recimo da su ga držali na banci u razdoblju 2000-2015..mogli su ga poduplat, bez da prstom mrdnu.

ovo je kao da netko raspara 400000 eura.

Ali ne čudim se ljudima koji su svoje produktivno razdoblje imali 70-tih, 80-tih pa sve do 2000-tih.

živili ljudi konstanto pod hiperinflacijom, propadanjem banka i štednje u njima, pa pušu i na ladno danas.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:05   #24
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Tvoji roditelji onda nisu "obični ljudi" jer imati 400 tisuća eura u cashu nije mala stvar.
A sad, što ste mogli stim novcem ne bih na ovoj temi.
To nije nikava para u danasnje vrijeme. Tada je to bilo jako puno. Interent je pokvario svjet i ekonomiju. Prija kad si iz Svicarske isao u Italiju osjetio si raziku u cijeni. Danas u Italiji sve kosta koliko i u Svicarskoj. A primanja dva svijeta. Cak po nekim pitanjima Svicarska jeftinija od Italije.

Vidio Italijan na internetu koliko kosta kod bogatih pa i on digao nogu da ga potkuju.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:05   #25
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Pa recimo da su ga držali na banci u razdoblju 2000-2015..mogli su ga poduplat, bez da prstom mrdnu.

ovo je kao da netko raspara 400000 eura.
Pa mogli su, da. Očito im je draža inflacija.

Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
To nije nikava para u danasnje vrijeme. Tada je to bilo jako puno. Interent je pokvario svjet i ekonomiju. Prija kad si iz Svicarske isao u Italiju osjetio si raziku u cijeni. Danas u Italiji sve kosta koliko i u Svicarskoj. A primanja dva svijeta. Cak po nekim pitanjima Svicarska jeftinija od Italije.

Vidio Italijan na internetu koliko kosta kod bogatih pa i on digao nogu da ga potkuju.
Kakve veze ima internet sa cijenama?
Reći u Hrvatskoj da 400 tisuća eura nije puno, ono sry majstore ali to je žešća glupost. Spomenuo si bogatog i običnog čovjeka ranije. Evo izračunaj koliko običnom čovjeku, Hrvatu, treba da uštedi 400 tisuća eura ako mu je mjesečna plaća 7000 kuna. Znači veća od medijana i prosjeka. Koliko mu treba da dođe do 400 tisuća eura?
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:07   #26
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Pa recimo da su ga držali na banci u razdoblju 2000-2015..mogli su ga poduplat, bez da prstom mrdnu.

ovo je kao da netko raspara 400000 eura.

U sipku. U Danskoj zadnjih 15 godina godina za toliku sumu na banci nebi izasao s €10.000 dobitka. U Svicarskoj su ljudi morali cak placati banci da im drze novac jer je kamata bila kontra. Znaci ista im je jela novac na racunu iz godine u godinu.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:10   #27
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Pa mogli su, da. Očito im je draža inflacija.



Kakve veze ima internet sa cijenama?


Ima. Ne znma koliko godina imas ali meni je dosta preko 40 god. i pamtim drugacija doba gdje je bilo orgomne razlike a ne kao danas gdje su stvari postale manje vise standardne u drzavma koje nemaju gospodarstvo bogatih a standard cijena u tim drzavama je isti kao i u bogatim.

U HR ne cijeni netko nesto skupo zbog domaceg vec zbog stranca, jer je procitao da negdje tamo dolaze lakse do pare, mislim takve gluparije.


Ne pricam sto mozes s 400 tisuca u Hrvatskoj. Ja pricam iz drzave u kojoj zivim vec 40 godina a to nije Hrvatska.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:28   #28
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ima. Ne znma koliko godina imas ali meni je dosta preko 40 god. i pamtim drugacija doba gdje je bilo orgomne razlike a ne kao danas gdje su stvari postale manje vise standardne u drzavma koje nemaju gospodarstvo bogatih a standard cijena u tim drzavama je isti kao i u bogatim.

U HR ne cijeni netko nesto skupo zbog domaceg vec zbog stranca, jer je procitao da negdje tamo dolaze lakse do pare, mislim takve gluparije.


Ne pricam sto mozes s 400 tisuca u Hrvatskoj. Ja pricam iz drzave u kojoj zivim vec 40 godina a to nije Hrvatska.
Pošto pišeš na RH forumu, trebaš naglasit da nisi u RH.Ali opet mogli su kupiti danske obveznice..https://www.investing.com/rates-bond...ear-bond-yield

Godinama se je kamata na njih kretala oko 4-5% na godinu,a s obzirom na danasku ekonomiju i mali javni dug, investicija bi bila sigurnija od bilo kojeg sefa.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:31   #29
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ima. Ne znma koliko godina imas ali meni je dosta preko 40 god. i pamtim drugacija doba gdje je bilo orgomne razlike a ne kao danas gdje su stvari postale manje vise standardne u drzavma koje nemaju gospodarstvo bogatih a standard cijena u tim drzavama je isti kao i u bogatim.

U HR ne cijeni netko nesto skupo zbog domaceg vec zbog stranca, jer je procitao da negdje tamo dolaze lakse do pare, mislim takve gluparije.
Apsolutno netočno.

Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ne pricam sto mozes s 400 tisuca u Hrvatskoj. Ja pricam iz drzave u kojoj zivim vec 40 godina a to nije Hrvatska.
Da ali mi smo na forum.hr. Ali nebitno, smatram da je 400 tisuća eura solidna lova i vani. I dalje ti ne daje nikakav argument što se tiče toga gdje čuvati lovu. Od svih mogućih načina, držati na duže staze u čarapi ili trezoru je loša opcija.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:32   #30
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Pošto pišeš na RH forumu, trebaš naglasit da nisi u RH.Ali opet mogli su kupiti danske obveznice..https://www.investing.com/rates-bond...ear-bond-yield

Godinama se je kamata na njih kretala oko 4-5% na godinu,a s obzirom na danasku ekonomiju i mali javni dug, investicija bi bila sigurnija od bilo kojeg sefa.
Mogli su ali svicarski franak je svicarski franak. Bolje vrabac u ruci nego golub na grani.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:35   #31
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Mogli su ali svicarski franak je svicarski franak. Bolje vrabac u ruci nego golub na grani.
da te pitam jesu konvertirali franak u euro, kada je isti ojačao prema euru, prije dvi godine?

http://www.xe.com/currencycharts/?fr...to=EUR&view=5Y
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:37   #32
Ajd da skratimo filozofiranje, kolega Ambientt. Koja je poanta svih ovih postova?
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:39   #33
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Apsolutno netočno.



Da ali mi smo na forum.hr. Ali nebitno, smatram da je 400 tisuća eura solidna lova i vani. I dalje ti ne daje nikakav argument što se tiče toga gdje čuvati lovu. Od svih mogućih načina, držati na duže staze u čarapi ili trezoru je loša opcija.
U Danskoj preko 1 milijun kruna tj. cca. €130.000 nemas jamstva. Jel mislis da milijunaru u Danskoj imaju po 200 razlicitih racuna u 200 razlicitih banka, i ako ih toliko razlicitih u drzavi nema. Jel mislis da mogu tek tako s svog racuna ih prebaciti u Svicarsku? Mogu sto se svicarca tice no sto ce reci danska itd. Ide se redovno do Svicarske, a po dzepovima i gacama te koferima se ponese po €100.000. Pa kad idu na odmor idemo u Franucsku preko Svicarske. Idemo u Italiju preko Svicarkse.

Zasto mislite da Svicarska ima cak i do 18 spratova ispod zemlje trezore do 10 razliciti vrsta velicine i sl.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:44   #34
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
U Danskoj preko 1 milijun kruna tj. cca. €130.000 nemas jamstva. Jel mislis da milijunaru u Danskoj imaju po 200 razlicitih racuna u 200 razlicitih banka, i ako ih toliko razlicitih u drzavi nema. Jel mislis da mogu tek tako s svog racuna ih prebaciti u Svicarsku? Mogu sto se svicarca tice no sto ce reci danska itd. Ide se redovno do Svicarske, a po dzepovima i gacama te koferima se ponese po €100.000. Pa kad idu na odmor idemo u Franucsku preko Svicarske. Idemo u Italiju preko Svicarkse.

Zasto mislite da Svicarska ima cak i do 18 spratova ispod zemlje trezore do 10 razliciti vrsta velicine i sl.
Ne znam čemu ove peripetije i skrivanja,ako se radi o legalnom novcu.

Unos gotovine u Zajednicu i iznos gotovine iz Zajednice (strane i domaće valute i drugih sredstava plaćanja – primjerice putnički čekovi, prenosivi vrijednosni papiri, uključujući čekove, mjenice, bjanko zadužnice i novčane uputnice i drugo) slobodan je i bez ograničenja u svoti za sve fizičke osobe, koje mogu uz prijavu carinskom službeniku nesmetano prenositi bilo koju svotu gotovine u bilo kojoj valuti

A pošto je Švicarska i Danska dio European Single Market koje počiva na 4 stupa,a jedan od stupova je slobodan protok kapitala.

priča da Danska nedozvoljava iznošenje kapitala iz zemlje je po meni šuplja.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:48   #35
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Ne znam čemu ove peripetije i skrivanja,ako se radi o legalnom novcu.

Unos gotovine u Zajednicu i iznos gotovine iz Zajednice (strane i domaće valute i drugih sredstava plaćanja – primjerice putnički čekovi, prenosivi vrijednosni papiri, uključujući čekove, mjenice, bjanko zadužnice i novčane uputnice i drugo) slobodan je i bez ograničenja u svoti za sve fizičke osobe, koje mogu uz prijavu carinskom službeniku nesmetano prenositi bilo koju svotu gotovine u bilo kojoj valuti

A koliko znam Danska je članica EU.
Je to tako ali ipak do neke sume ili nikako, no Danska ima zakon kojim te oporezi dodatno ako iznosis vecu sumu novca iz drzave, jer ne zeli da joj novac tako bjezi, jer znaju da to ljudi bi radili rado zbog silnih poreza koji su vec tu.

No nije ovdje rijec o Danskoj.

Kriza je rijec i ako zelis da je prezivis Svicarski frank je skoro pa jedina valuta za tako nesto i naravo dosta toga treba drzati u gotovini u trezorima. I banke drze novac u gotovini u trezorima. Mozda ne neka loklana filijala ali glave da.

No zasto netko mora da polaze racune. Nije covjek ukrao i zasto netko drugi mora da zna uklj. i drzavu. Ima ljudi volje 100% tajnost i svoja cetri zida i to nema nista st tim da li je krao ili ne. Nije zar sinonim za tajnost ilegal?
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 09:03   #36
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Je to tako ali ipak do neke sume ili nikako, no Danska ima zakon kojim te oporezi dodatno ako iznosis vecu sumu novca iz drzave, jer ne zeli da joj novac tako bjezi, jer znaju da to ljudi bi radili rado zbog silnih poreza koji su vec tu.

No nije ovdje rijec o Danskoj.

Kriza je rijec i ako zelis da je prezivis Svicarski frank je skoro pa jedina valuta za tako nesto i naravo dosta toga treba drzati u gotovini u trezorima. I banke drze novac u gotovini u trezorima. Mozda ne neka loklana filijala ali glave da.

No zasto netko mora da polaze racune. Nije covjek ukrao i zasto netko drugi mora da zna uklj. i drzavu. Ima ljudi volje 100% tajnost i svoja cetri zida i to nema nista st tim da li je krao ili ne. Nije zar sinonim za tajnost ilegal?
U nas ako ne možeš dokazati porijeklo imovine odrape ti 40% poreza( u teoriji, u praksi nemam pojma kako je). zato je itekako bitno ne držati novac u tajnosti, nego imati za njega dokaze na papiru odakle je došao.

znam da kod nas porezna kuca pomorcima na vrata, kada kupe stan.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 13:01   #37
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
U nas ako ne možeš dokazati porijeklo imovine odrape ti 40% poreza( u teoriji, u praksi nemam pojma kako je). zato je itekako bitno ne držati novac u tajnosti, nego imati za njega dokaze na papiru odakle je došao.

znam da kod nas porezna kuca pomorcima na vrata, kada kupe stan.

Ovdje je ako npr. radis i drzis na racunu recimo 1.000.000 kruna / kuna, isto je. I sad recimo hoces da to sve prebacis npr. u Andoru, Hrvatsku, Zambiju. Nema problema. No recimo radio si i mas 10.000.000 kruna, ili si bio sreckovic pa dobio na lutrij i mozda imas vise, i hoces da tako prebacis sve npr. Hrvatsku. Nece moci lagano. Zaustva ti transakciju. Ides na razgovor, i tu ti izracunaju ili kazu pola ili 40% (nema tu odredjene sume) kao ces morati pokloniti drzavi nazad, jer ipak preseravas (tako ga kao ispadne) i ako je tvoje.

No recimo ti sad imas na racunu 1.000.000 kruna, zelis da kupis npr. u Hrvatskoj neku nekretninu. Ti platis preko slanja novca preko banke itd. Za koji dan ti dolazi cestitka odnosno da taksator izadje na procjenu nekretnine. I onda ti sljedi racun od 3% te vrijednosti da platis drzavi.

Znaci jedini nacin da zaobidjes je da licno podizes i nosis npr. u banku u Svicarsku, Lihtenstajn, Andorru, Gibraltar gdje ne postavljaju pitanja a onda kad s tih racuna saljes dalje u Hrvatsku na racun (bar strancima) je sve legalno jer dolazi s racuna isto kao sto bi dolazilo s racuna iz Njemacke npr. Nebi znao reci kako Hrvatima gledaju.

No licno sam gledao kako stranci u Hrvatskoj kupuju nekretninu a novac donesu u kesama s trzice.

A sad veci paradox je da npr. u Svicarskoj i Gibraltaru jedna danska banka ima tamo svoje filijale koji nemaju veze s maticom u Danskoj, jer su tamo skroz registrovane kao banke samo s istim imenom. A Svicarska i Danska se vise puta pokacili, jer Svicarska nece da daje izmjenu podataka Danskoj. Zasto? Zato sto ako cemo gledati po drzavama ja se smijem okladit da broj Danaca a i drugih Skandinavac koji u toj drzavi imaju racune je procentialno znatno veci nego Rusa i citavog istocnoe Europe skupa.

Prosetas parkingom u Kopenhagenu ili na Jyllandu, 1/3 auta ima Svicarsku vinjetu, i rekao bi to su oni koji zaborave da je odljepe.

I na TV kad saznaju da direktori manjih fimi presele dio fime u Svicarsku i tako mozda i porodicu pa kad im novinaru dolete na vrata, obicno kazu to je sve zbog djece, jer djeca vole prirodu koju pruza Svicarska.

Nemam pojma kako je u Hrvatskoj no ovdje je nacionalni sport utaja poreza.

Ali eto i prosla kriza se nije osjetila tako puno kao u durgim drzavama. I ako prosjecan drzavljan je previse zaduzen za zdrav ukus. Broj javnih drzabi nije bio niti blizu jednoj Hrvatskoj ili Irskoj. Broz besposlenih je samo bio nesto jaci nego danas no niti blizu onim ciframa iz 80ih i pocetkom 90ih godina.

I opet kazem ako kriza dodje najbolje je imati novac u gotovini u nekoj valuti koja prezivljava sve a to je Svicarska franka. Pa cak i dollar i ako su obicno glevni krivci za take krize.

Zadnje uređivanje Ambientt : 22.01.2018. at 13:12.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:26.