Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2017., 21:54   #1
WiFi repeater-extender ?

U nekim djelovima kuće mi je slab WiFi signal i prijatelji mi kaže da bi mi pomogao nekakav pojačivač signala tzv. "wi fi range extender".
Tražio sam po internetu i vidim da im se cijene kreču oko 200 kn.
Vidim da se na ebay mogu nači za duplo manju cijenu, te me zanima da li bi oni odgovarali našim standardima (frekvencija, napon 220 v itd.) kako se nebi zeznuo kupivši nešto šta nebi mogao koristiti.
Evo naprimjer ovaj uređaj

Molim vaš savjet
halter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 17:46   #2
Uz gomilu no-name ipak bi birao brand proizvođača i ne tip koji ide na utičnicu jer je kod većine to na pola metra visine....a tada je bolje spojiti produžni u utičnicu i postaviti ga na vrh ormara a u njega uštekat extender.
Od ponuđenih bi uvjek uzeo one sa vanjskom anten-om(-ama) jer te koji imaju unutrašnje su uvjek lošije od vanjskih.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 11:53   #3
Quote:
halter kaže: Pogledaj post
U nekim djelovima kuće mi je slab WiFi signal i prijatelji mi kaže da bi mi pomogao nekakav pojačivač signala tzv. "wi fi range extender".Molim vaš savjet
Može info šta si kupio?
Gledam i ja nešto za kuću kod mora.
Dudum48 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 21:45   #4
Mnogima treba pojasniti da to nije zapravo "pojačivač" već se postavljanjem na udaljenije mjesto u stanu gdje još ima dobrog signala emitira i tamo istom snagom ali je površinski tada više prostora u stanu pokriveno signalom.
Daleko bolja opcija stabilnosti i brzine je da se spoji LAN kablom (AP mod) na kućni ruter nego da ide bežično (repeater mod).
Ostaje i gore navedena napomena da su za domet bolji oni sa vanjskim štap antenama nego oni što imaju umjetne unutrašnje.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 14:07   #5
Ja isto gledam da si uzmem. Može kakva preporuka?
scooby10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 11:21   #6
Da li je istina da su bolji oni extenderi koji imaju vanjsku antenu od onih koji imaju antenu u kućištu.
Evo kao šta je ovaj naprimjer
palenta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 11:42   #7
Podrža bi forumaša GDukija, ti repeareri se nisu (barem meni, odnosno ono šta san radija kod korisnika) pokazali ni kao dobro ni kao stabilno rješenje. Žica je uvik bolja. Dakle AP - žica - AP.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 09:13   #8
Reci mi šta podrazumijevaš pod tim "nisu se pokazali dobri"
U mom slučaju žica ne dolazi u obzir
palenta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 09:31   #9
Quote:
palenta kaže: Pogledaj post
Reci mi šta podrazumijevaš pod tim "nisu se pokazali dobri"
U mom slučaju žica ne dolazi u obzir
nepouzdani, mušićavi, imaš u principu 2 wifi veze do odredišta... mislim, govorimo o wifi uređajima reda veličine 20-30 Eura, šta uopće očekivati od toga?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 14:15   #10
Aa dobro vjerovat čemo ti
palenta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 17:26   #11
WiFi opcija
- Ako na PC spojiš usb ili lan kablom wifi-adapter da komunicira sa ruterom je skoro duplo bolja opcija za brzinu (Mbps) nego da koristiš wifi extender ( mod repeater). Zato jer kad radi kao repetitor u jednoj jedinici vremena repetitor komunicira sa ruterom a u drugoj jedinici vremena to isto prenosi na tvoj PC. Za razliku kad imaš direktnu vezu preko wifi sa PC do rutera je jedna jedinica vremena. WiFi radi simplexno pa nemože u isto vrime predavat i primat podatke.

- Kod LAN kabla veza je duplexna (u isto vrime i predaja i prijem podataka) pa je zato i brža nego wifi veza. Osim toga wifi usporava brzinu uslijed smetnji drugih wifi-korisnika u blizini na istom kanalu a lan-kabal nema smetnje.

- Dimenzije antena su ovisne o valnoj dužini koja za 2,4GHz iznosi oko 12cm. Osnovna antena je dipol i iznosi pola valne dužine tj. oko 6cm. Pravilo za sve antene je da ih se odmakne od drugih metalnih predmeta. Ukoliko imamo dipol antenu vanjsku na adapteru ona ima dobit od +2,15 dBi dok one skraćene unutar kućišta uređaja imaju manje. Kod usb wifi-sticka je unutarnja antena smotana u spiralu i dobit je u minusu od recimo -10 do -20 dBi

- nadam se da je sad jasnije
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 20:49   #12
odlično objašnjeno, sve mi je sad jasno. dobro ti kažeš odlična je solucija spojiti direktno na comp adapter na usb ulaz.
palenta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 18:15   #13
Ljudi molim pomoć.
Želi bih se spojiti na internet od susjedne kuce udaljene oko 20m, između nema nikakvih prepreka.
Samo u najbližoj prostoriji hvatam signal od susjedne kuce, čim izidem iz te prostorije više nema signala.

Želio bih problem riješiti bez ikakvih žica i razmatram sljedeće opcije:



https://www.instar-informatika.hr/re...31309/product/

https://www.instar-informatika.hr/tp...DLost/product/

https://www.instar-informatika.hr/tp...DLost/product/





Za koji od ova tri uređaja biste se vi odlučili (ili možda imate još bolju opciju)?

Još me zanima ima ili neke bitne razlike između AP-a sa 2 i 3 antene, odnoso jeli se sa 3 antene može dobiti bolji signal na većoj udaljenosti u odnosu na 2 antene?
hrc555555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2018., 23:41   #14
Ima i za to resenja

https://www.youtube.com/watch?v=cs6GLRY63JQ
pelevs is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2018., 08:19   #15
ima...da pročitaš datum posta od prošle je godine ...prije nego komentiraš.

Inače taj "test" nije pravilno izveden što znači da ni rezultati nisu relevantni. Što se rada i brzine wifi-range extendera tiče ima istu max brzinu za upload i download (njemu svejedno jer nezna tko je ruter a tko korisnik) a razlike koje se ovdje vide ovise o pristupu internetu preko nekog rutera koji ima ograničenja od ISP ili ih sam vlasnik testa odredi

ps: Odgovor na pitanje hrc555555 bi bio da razlike u dometu signala ne ovisi o 2 ili 3 antene.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2019., 16:50   #16
trebam pomoć,na poslu imam wifi koji mi je prekratki za oko 20-30 metara,trebam pojačivač signala isključivo za mobitel ,znači bez bilo kakvih prčkanja po ruteru ili windowsima,samo da mi pojača signal na mobitelu,pasao bi mi nekakvi koji se uključuje u utičnicu za struju ,gledao sam na internetu ,ali ne znam koji da naručim ,cijena do nekih 100 kuna (15 dolara),ako tko ima kakva iskustva molim da napiše ,hvala unaprijed
dale1970 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2019., 21:04   #17
Repetitor za wifi (range extender) je bolji ako ima vanjske dvije antene naprema onima kod kojih su male unutarnje.
Montira se tako da je u sredini između vas i rutera (ali ne u metrima već u kvaliteti signala) , tj. mora podjednako čuti ruter kao i vaš signal sa wifi od mobitela.
Brzina ovisi o smetnjama i udaljenosti a ako je ruter sa brzinom većom od 100Mbps tada vi nećete imati toliko preko extendera nego oko 50Mbps. Ako je ruter sa manjom brzinom možda se i ne primjeti razlika.
Kod montaže u utičnicu gledajte da je na povišenom mjestu ( može i na produžni kabal - letvu ) npr na ormar .
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2019., 18:53   #18
Bok. G/Duki... da li bi problem slabog wi-fi signala riješio ruter s antenama da ga zamjenim s ruterom kojeg sam dobio od operatera?
tiskar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2019., 10:42   #19
@tiskar1: Obično ISPov router ne možeš zamijeniti drugim jer nema adekvatno sučelje ili nema podatke za autorizaciju. Router s vanjskim antenama bi trebao imati veći domet, ali ja nisam primijetio razliku.
Najbolje rješenje je ostaviti postojeći router, dodati još jedan na drugi kraj stana/kuće pa ih međusobno povezati kabelom. Ako kabel nije moguće provesti, može se koristiti i wifi, ali to je kompromisno rješenje.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2019., 17:36   #20
Quote:
lepton kaže: Pogledaj post
@tiskar1: Obično ISPov router ne možeš zamijeniti drugim jer nema adekvatno sučelje ili nema podatke za autorizaciju. Router s vanjskim antenama bi trebao imati veći domet, ali ja nisam primijetio razliku.
Najbolje rješenje je ostaviti postojeći router, dodati još jedan na drugi kraj stana/kuće pa ih međusobno povezati kabelom. Ako kabel nije moguće provesti, može se koristiti i wifi, ali to je kompromisno rješenje.
Hvala!
tiskar1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:00.