Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2017., 16:05   #41
Quote:
Shaina kaže: Pogledaj post
, u mojoj glavi
Dobro kažeš, u tvojoj. Al tko zna šta je u glavi tvog partnera, možda nas i ovdje počasti svojim komentarom 😂
__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 16:09   #42
Nisam nikad bila na sahrani gdje su razdvojeni muškarci i žene.

Što se tiče svadba, to ne doživljavam u istom kontekstu, kao neko razdvajanje. Imam grupicu od 5,6 cura s faksa s kojima sam i dalje dobra, pijemo kavu, izađemo.. Da se sad udajem ne bih nijednoj zvala partnera, jer sam partnere (onih koje ih imaju) upoznala u prolazu i kroz njihovu priču.
S druge strane imam prijateljice "za cijeli život" njihove partnere dobro znam, družiš se u parovima, skupa na izletima itd. i njih bi jasno pozvala.

Ali rekla bih da je kod @sarajke baš čudan slučaj, mislim da ne pozoveš suprugu od kuma
__________________
Tisuću razloga za ljubav, tisuću razloga za smijeh...
sanjcho is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 16:20   #43
Quote:
sanjcho kaže: Pogledaj post
To ti puno zavisi od običaja pojedinog kraja. Negdje se to podrazumijeva kako se napisala a negdje ne.

Primjerice ukoliko se ženi dečkov kolega s faksa, kojeg nikad nisam srela, ili možda jesam samo u prolazu ne bih htjela da me pozove. Ukoliko se radi o nekom bliskom prijatelju (a pogotovo ako smo se družili grupno, u parovima, u većim društvima) to mi je ok.
Slažem se s tobom.

Moj bivši dečko se smrtno naljutio kad nije bio pozvan na jednu svadbu, a nikad nije vidio žensku, znao ju je samo iz neke tamo priče. U paru je zvala samo one koji su bili pred Bogom vjenčani. To je bila njena želja, svi ostali koji nisu ubračeni došli su solo.

Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
Naš frend, musliman, je pozvao na svadbu samo mog muža, zatražio ga za kuma. Mi smo tu kvaku izignorirali i došli oboje.
Nikako mi nije jasno kako možeš nekoga zvat za kuma, a ne pozvat mu pratnju
Inače, da je regularan gost u pitanju, jako bi se naljutila da se netko tek tako pojavi.
Ja ga ne bi primila

I sama sam radila malo vjenčanje, s najužom obitelji, i nekoliko prijatelja. Jedna od prijateljica je bila u dugogodišnjoj vezi, i rekla sam joj da sam planirala pozivati bez partnera, ali ukoliko želi dovest momka, neka ga dovede. Ona je izabrala ne dovest i rekla mi je da on ionako nikoga ne zna i ne bi mu se ni dalo dolazit.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 16:21   #44
Quote:
sanjcho kaže: Pogledaj post
Nisam nikad bila na sahrani gdje su razdvojeni muškarci i žene.
To su ostaci prošlih vremena, još uvijek prisutni, kada su muškarci išli prvi jer su nosili lijes. U slučaju da oni koji nose lijes izgube snagu, zamjenjuju ih sljedeći.
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 16:23   #45
U procesijama (katoličkim) je isto običaj da prvo iza križa idu muškarci, zatim djeca, i onda "ostali"

Tako je bilo kad sam išla u osnovnu, ne znam je li se sad nešto prominilo.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 16:31   #46
Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
U procesijama (katoličkim) je isto običaj da prvo iza križa idu muškarci, zatim djeca, i onda "ostali"

Tako je bilo kad sam išla u osnovnu, ne znam je li se sad nešto prominilo.
Imala sam (nažalost) poprilično sahrana u užoj i široj obitelji i lijes nose sinovi/zetovi/stričevi/ujaci... Ali iza križa nikad nije bilo podjele na m/ž nego na bližu obitelj, rodbinu pa prijatelje, za vrijeme pogreba bi isto svi stajali sasvim normalno. Napomena, čak se radi o Hercegovini

Ali da, sad sam se sjetila iz par Turskih sapunjara što sam gledala je bila podjela za vrijeme sahrana..
__________________
Tisuću razloga za ljubav, tisuću razloga za smijeh...
sanjcho is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 19:07   #47
Quote:
Preveza kaže: Pogledaj post
Pa nipodastavanje zena, eto to je to, nismo ravnopravne sa muskarcima, pa ne mozemo ni zajedno svuda da budemo! Uzas!
To su samo obicaji.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 19:10   #48
Quote:
sanjcho kaže: Pogledaj post
Nisam nikad bila na sahrani gdje su razdvojeni muškarci i žene.

Što se tiče svadba, to ne doživljavam u istom kontekstu, kao neko razdvajanje. Imam grupicu od 5,6 cura s faksa s kojima sam i dalje dobra, pijemo kavu, izađemo.. Da se sad udajem ne bih nijednoj zvala partnera, jer sam partnere (onih koje ih imaju) upoznala u prolazu i kroz njihovu priču.
S druge strane imam prijateljice "za cijeli život" njihove partnere dobro znam, družiš se u parovima, skupa na izletima itd. i njih bi jasno pozvala.

Ali rekla bih da je kod @sarajke baš čudan slučaj, mislim da ne pozoveš suprugu od kuma
Uvijek se vikne: "muskarci za krizem" kad kolica sa sandukom krenu prema grobu.
Ja nisam bio na drugacijem.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 19:21   #49
Ni ja.

Nisam nešto škandalozna osoba, ali pozivanje odvojeno ljudi, na svadbu,koji su u nekim godinama mi je totalka bez veze.

Ja sam svakog, al baš svakog ko je solo pitala da li želi povesti svoju pratnju. Svak je odlučio za sebe. To mi je dio bon tona.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 19:27   #50
Quote:
skorpionka87 kaže: Pogledaj post
Dobro kažeš, u tvojoj. Al tko zna šta je u glavi tvog partnera, možda nas i ovdje počasti svojim komentarom 😂
Isto sto i u mojoj.
Shaina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 19:35   #51
Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
U procesijama (katoličkim) je isto običaj da prvo iza križa idu muškarci, zatim djeca, i onda "ostali"

Tako je bilo kad sam išla u osnovnu, ne znam je li se sad nešto prominilo.
Nije. Prvo idu muškarci, pa lijes sa svećenikom pa žene. Pitala ja zašto pa sam dobila otprilike ova tri odgovora:

- Joooj tebe pa takav je običaj i tradicija.

- Sahrane su emotivne pa da žene ne počnu plakati i kričati, bacati se u grob prije nego dođe lijes i rodbina. Posebno ako ispred ide tužna truba.
Truba ?

- To je zato kaj prije žene nisu smjele ići na sprovod zbog običaja naricanja kojemu su sklone.

pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 20:45   #52
Ja još nisam bila na takvom sprovodu. Nikad čula za takav običaj.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
marta 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 20:48   #53
Ocito se obicaji razlikuju. :nezna:
Bolje da nestane selo nego tradicija.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 20:54   #54
Pa religija oduvijek tretira žene kao osobe drugog reda. Prestrašno. Kod nas skupno ide familija iza ,pa onda ekipica kaj je došla na sprovod čestitat. Ne odvajamo pimpeke od ne pimpeka. I sad po novom neki autić voza pokojnika da novog mjesta stanovanja.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 22:24   #55
Na temu: meni je ovo ne pozivanje zena ili muzeva cudno. Ne bi mi bas bilo drago da netko zove muza i kaze mu da dode bez mene a isto bi mi bilo i obrnuto. Uopce ne kuzim kak to ljudi naprave. Kaj vele "e cuj, ajd dodi bez zene" 😕

A sto se tice sprovoda kod nas (okolica Zagreba) je bas svaki sprovod bilo isto: idu prvo muski pa lijes sa svecenikom pa nakon lijesa uza familija pa zene. Debilno mi je to al sam odlucila da je to jedna od stvari za koje me boli ona stvar i nije vrijedno zivciranja.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 22:31   #56
Ovo za sprovod prvi put čujem, kod nas prvo ide isključivo obitelj pokojnika neovisno o spolu, a svi ostali iza što je i najlogičnije.
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 22:40   #57
Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
Ovo za sprovod prvi put čujem, kod nas prvo ide isključivo obitelj pokojnika neovisno o spolu, a svi ostali iza što je i najlogičnije.
Tak da. Samo sam tak i vidjela. Prvo familija pa kak tko krene, u koloni.

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk
marta 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 23:33   #58
Takodjer sredisnja hrv, prvo muskarci, pa lijes pa obitelj pa zene.

I debilana je da zene ne idu na islamske svadbe. Ja bila, a cak nisam niti muslimanka. Obred kao obred a poslije festa.

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk
Ailani is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 06:29   #59
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
Na temu: meni je ovo ne pozivanje zena ili muzeva cudno. Ne bi mi bas bilo drago da netko zove muza i kaze mu da dode bez mene a isto bi mi bilo i obrnuto. Uopce ne kuzim kak to ljudi naprave. Kaj vele "e cuj, ajd dodi bez zene" 😕

A sto se tice sprovoda kod nas (okolica Zagreba) je bas svaki sprovod bilo isto: idu prvo muski pa lijes sa svecenikom pa nakon lijesa uza familija pa zene. Debilno mi je to al sam odlucila da je to jedna od stvari za koje me boli ona stvar i nije vrijedno zivciranja.
Zivciranja oko cega?
Jel te zivcira bor za bozic, a glup je barem koliko i obicaj da muskarci idu za krizem.

Obicaji su obicaji. Nisu tu da te zivciraju vec da se provode, a i nitko te ne tjera na njih niti bi imala.ikakve sankcije da ih se ne drzis.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 07:22   #60
Quote:
sarajka89 kaže: Pogledaj post
I kod nas je u pitanju svadba muslimana,,i moj muz je kum,ali nije obicaj da ne idu zene to je netacno..u dzamiju ulaze i zene i muskarci samo ne sjede izmjesano,onda u hotelu bude kao bilo koja svadba..tako je svugdje gdje sam ja bila na svadbama u bosni

a i moj muz je skroz iznenadjen i kaze da je taj njegov drug uvijek bio krampa,i nije ovo ni prvi put da pokazuje svoju zadrtost,samo se pitam kako ce izdrzat u braku
Ovisi koliko je taj prijatelj religiozan.
Ja sam bio na muslimanskim svadbama (istina ne kod nas). Muslimani vanka ne smatraju bosance i turke 'pravim' muslimanima (sta god to znacilo). Cuo sam dosta puta takve i sl. komentare.
Dakle, muskarci i zene idu odvojeno i tokom ceremonije su spolovi odvojeni.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:58.