Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 09:51   #1
Nova svjetska kriza i utjecaj na Hrvatsku

Kažu da poslije kiše dolazi sunce,makar nisam siguran da je kod nas bilo sunca ( u ekonomskom smislu ).

Po mnogima vrijeme niskih kamata je pri kraju,povišenjem rastu i problemi.

Neću govoriti o brojevima,ima ih dosta pametnijih ovdje od mene pa mogu oni,ali što možemo na nekim državama oko nas naučiti o utjecaju krize na stanovništovo-od primjera Bosne koja se niti nemože zadužiti,pa do Grčke.

Iako je u Grčkoj/Hrvatskoj turizam taj koji je ipak održavati jedan dio stanovništva na životu,tko će opet najviše najeb*t?

Govorimo o nekom izvozu? Radnika kvalificiranih nam fali-vratiti se neće,malo je firmi koji će u ovom sustavu i uložiti svoj kapital da bi se borili s birokracijom i izvozili van.

Hoće li opet u krizi najveći teret podnijeti "obični" ljudi u privatnom sektoru?

A razni uhljebi po gradskim/državnim firmama,ministarstvima opet preživjeti?
Jer koliko ih god malo platitili,ovaj nered,rasprošoj koji vidim
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 20:37   #2
Ja nevjerujem u globalno krizu, kao sto je slucaj bio 2007 na 2008, koji je uzrokovan kreditim i sl. tako reci promasenim vizijama. Obicno nije moguce predviditi ekonomsku krizu jer kad shvatis da je rijec o istoj vec znas da si u njoj i tad je vec kasno.

Da bi imao svjetsku gospodarsku krizu tako reci. To trenutno mozes postici na dva nacina 1: da imas treci svjestki rat ili 2: da najveca svjestka kupovna ekonomija dozivi neke vrste krah tj. USA.

USA je najveci svjetski nabavljac produkata iz drugih drzava i da bi imao ucinak odnosno pandemoniju na ostatak, isto mora od njih zapravo poceti. Trenutno ne vidim nisto sto bi dalo povoda da se USA postavi u tako jednu poziciju ili dovede. Indicije su jednostano preslabe za tako nesto, zasigurno do 2020 s njihove strane nece se nisto puno izmjeniti osim kao sto sam vec napisao da eskalira situacija na korejskom poluotoku i da rat predje u fatalno treci svjestki.

Time nije receno da druge drzave ne mogu doci u gospodarsku krizu i povesti s sobom drzave koje u dozama su osvisne od iste.

Ja jedinu krizu koju mogu osjetiti da je na pomaku jeste efekat od silnog davanja novca bankama u Europi tokom prosle krize. Jer trenutno ovih godina se taj rezultat tadasnje politike osipa na drustvo. I nebi iskljucio ponovnu gospodarskiu krizu untar Europske unije tj. pretezno zapadnih zemalja ali narvano ta kriza bi se prenjela na drzave koje su u razlicitim dozama (naravno) osvisne od istih.

I uvjek sam govorio da ce zemlje koje su uzele Euro, tj. ove na istoku doci s vremeno u izolovanu gospodarski krizu koja je uzrokovana eurom. Naravno ako se gleda na to s stajalista Hrvatske, koja nema Euro, ali ima do neke mjere turizam koji npr. ovisi od drzava poput Slovenije, Slovacke a oni opet imaju utjecaja na drzave poput Madzarske, Ceske i kojbi prosirile efekat na recimo Poljsku, s tim da i Balticke imaju Euro. Onda mogu zakljuciti da bi s te strane Hrvatska imala isto posljedicu kao sto bi je imala s zapadne strane. Gdje trenutno vidim vecu krizu na pomaku nego sto brojni ocekivaju pretezno u dtrzavama poput Norveske, Irske, Francuske, Velike Britanije i Beneluxa.

Da li je EU ili Europa kao kontinent dovoljno velika da uzdrma citav svijet to ce vrijeme pokazati.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 10:46   #3
Znači smatraš da nitko ne može predvidjeti ekonomsku krizu i onda dvije rečenice nakon toga ti predviđaš da se neće dogoditi. Genijalno.

P.S Bilo je ljudi koji su predvidjeli zadnju krizu, ne samo da su predvidjeli nego su fino zaradili na tome.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 10:54   #4
Kad se desi iduca kriza, nama slijedi bankrot. To je valjda jasno. Anemični ne da nije sklon reformama, nego nam je na drzavnu sisu natovario jos vise parazita, mi smo već sada u apsolutno neodrživom stanju, a kriza će nas razvaliti. Ne treba se bojati, kad ne ide drugačje (a probali smo 27 godina), i kad je bankrot jedini put ka stvaranju moderne države, dočekajmo ga otvorenih ruku. Najbolje bi bilo negdje van Lijepe naše, ali nije svatko te sreće.
__________________
Not my problem.
Carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 11:45   #5
Quote:
Carlos kaže: Pogledaj post
Kad se desi iduca kriza, nama slijedi bankrot. To je valjda jasno. Anemični ne da nije sklon reformama, nego nam je na drzavnu sisu natovario jos vise parazita, mi smo već sada u apsolutno neodrživom stanju, a kriza će nas razvaliti. Ne treba se bojati, kad ne ide drugačje (a probali smo 27 godina), i kad je bankrot jedini put ka stvaranju moderne države, dočekajmo ga otvorenih ruku. Najbolje bi bilo negdje van Lijepe naše, ali nije svatko te sreće.
Ne slijedi, jer su fundamenti zdravi.

https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.ne...=201707031807v
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 17:26   #6
Quote:
Carlos kaže: Pogledaj post
Kad se desi iduca kriza, nama slijedi bankrot. To je valjda jasno. Anemični ne da nije sklon reformama, nego nam je na drzavnu sisu natovario jos vise parazita, mi smo već sada u apsolutno neodrživom stanju, a kriza će nas razvaliti. Ne treba se bojati, kad ne ide drugačje (a probali smo 27 godina), i kad je bankrot jedini put ka stvaranju moderne države, dočekajmo ga otvorenih ruku. Najbolje bi bilo negdje van Lijepe naše, ali nije svatko te sreće.
Na ovo najviše i mislim,ali nebi upotrijebio baš riječ bankrot jer je to pregrubo-imamo turizam koji će uvijek nas držati koliko toliko vani (i devize izvana kao i prije u Jugi).

Ali više sam se htio bazirati (da,naslov je i promašen) na to tko će podnijeti pri nekoj mrvicu većoj gospodarskoj krizi (ili samo već očekivano povećanje kamata u EU) najveći teret.

Nisam siguran da će se uhljebi (govorimo o možda 400-500 000 zaposlenih)a uz to i mnogi koji vuku razne subvencije,poticaje tko će prvo pristati na rezanja.

Čini mi se da će opet najeb*t oni koji rade u zdravom privatnom sektoru kroz povećanje zdravstva,možda mirovinskog,PDV i ostalih vrsta poreza.

To hoće li se rezati nekom u Holdingu (a vidimo da i neće) s 2000+ božićnica na 1600 ili već koliko je manje bitno.Ili hoće vozač autobusa imati 7000 umjesto 7500 kn.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 18:05   #7
Oporaviti će se ubrzo i Turska i Grčka, što se tiče turizma, a da ne pričam o svim ostalim državama koje su bile pogođene ratovima. Desiti će nam se kriza i neminovno slabiji prihodi od turizma, istovremeno, zato i jesam toliko pesimističan. Ne piše nam se dobro.
__________________
Not my problem.
Carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 21:44   #8
Predbankrotno stanje je u Mađarskoj dovelo do velike političke promjene i tadašnja stranka koja je dovela do tog stanja vjerojatno neće još jako dugo do vlasti. Ako je za smrt HDZa, mada sumnjam jer su glasači istog puno reterdiraniji od gornjeg primjera, dovoljan bankrot države, to treba širokih ruku prihvatit.
U Grčkoj su isto bile velike političke promjene, mada čini mi se sa šupljeg u prazno.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 22:14   #9
Kažu da poslije kiše dolazi sunce,makar nisam siguran da je kod nas bilo sunca ( u ekonomskom smislu ) usporedujuci nas s italijom koja nam izgradila cjelu dalmaciju zbog koje imamo turizam danas slazem se. ja ne znam tko ovdje ima vise snage da se bavi s necim kao idemo ulozit u nesto pa da zazivi i da nas hrani u buducnosti. jedan veliki kopi paste ja vidim u gradanima. di vide da se djeli kruh svi na to skoce. toliko uglednih gradjana pa im nista drugo ne preostaje nego da se bave turizmom. mi da se smijemo indijcima i kinezima?

globalna kriza ne postoji. jer svijet se ne vrti oko jedne stvari. negdje di propada, na suprotnoj strani raste. globalni napredak samo postoji. sto se tice pojedinaca to je bas individualno. stvari koje su novije u danasnje doba su, da ljudi pokusavaju tj prisiljeni su slusat vjesti i preko interneta pokusavaju zaradit za kruh. sljedecih par godina na trziste ce na tisuce novih aplikacija izac i sve ce bit u svrhu zaradivanje novaca. izumrit sve one koje su free. tako da ce svaka profesija, hobi tj spretnost prec na zaradu putem interneta. a zapravo se ne radi o nicemu nego prebacivanje informacija s jedne na drugu stranu. di ce nesto postat trend tu ce bit i novaca zbog potraznje. nitko nije svijestan da ce samo jedna osoba ili organizator uzimat proviziju od platforme. tu je najveci zgoditak u cjelom mozganju. njih trebat ustipat jer u suprotnom nece vise tko imat prinatat novce. svijet je sarolik, pa se novci na svu srecu vrte u krug.

na ovo bi se nadovezao da moze ic way around kad bi gradani bili svjesti da tih 10 eura sto zaradi, moze zaradit i u svom vrtu. glupost sto se mi uopce bavimo internetom.
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 22:38   #10
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Predbankrotno stanje je u Mađarskoj dovelo do velike političke promjene i tadašnja stranka koja je dovela do tog stanja vjerojatno neće još jako dugo do vlasti. Ako je za smrt HDZa, mada sumnjam jer su glasači istog puno reterdiraniji od gornjeg primjera, dovoljan bankrot države, to treba širokih ruku prihvatit.
U Grčkoj su isto bile velike političke promjene, mada čini mi se sa šupljeg u prazno.
nema njemu smrti. pa sto bi to gradana koji ne znaju brojit vise od 2000 bez njiih? to je betonara. da bi do takve promjene doslo morali bi puno vise ogladnit gradani. oni ce ostat, promjena ce bit ne vezano za politiku vec kao glolbalni pritisak. to imamo i danas. vise ce dobit po ledima poduzetnici koji se jedini trude da sve funkcionira kako treba

sitni gradani nista doprinose, osim konzumu. srednji prebacuju kune po kvatru. malo bolji imaju svoj neovisan krug zarade.. a glave crpe iz drzavnog izvora koja su leda ovih malo boljih
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 23:43   #11
Quote:
Carlos kaže: Pogledaj post
Oporaviti će se ubrzo i Turska i Grčka, što se tiče turizma, a da ne pričam o svim ostalim državama koje su bile pogođene ratovima. Desiti će nam se kriza i neminovno slabiji prihodi od turizma, istovremeno, zato i jesam toliko pesimističan. Ne piše nam se dobro.
Naravno,jednom će i to doći jer već i ptice na grani znaju da puno previše ovisimo o turizmu.

Ali,ova tema zapravo govorimo tj.trebala bi i volio bi,da će se to preliti preko svih nas i da će više najebati ovi u privatnom sekoru nego ovi uhljebi.Od raznih poreza,pa do još udara na poduzetnike-a oni opet na svoje radnike.

Ovo o tolikom egzodusu baš ne vjerujem jer imamo i ostale siromašnije zemlje pa nije baš nitko shvatio da treba više cijeniti radnika.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Predbankrotno stanje je u Mađarskoj dovelo do velike političke promjene i tadašnja stranka koja je dovela do tog stanja vjerojatno neće još jako dugo do vlasti. Ako je za smrt HDZa, mada sumnjam jer su glasači istog puno reterdiraniji od gornjeg primjera, dovoljan bankrot države, to treba širokih ruku prihvatit.
U Grčkoj su isto bile velike političke promjene, mada čini mi se sa šupljeg u prazno.
Ne vidim to u Hrvatskoj.

I opet,MMF ili netko tko nama postavi ultimatume za novu ratu kredita nije baš socijalno osjetljiva ustanova-oni samo traže svoj novac.

i ako kažu smanjite nešto ljudi dobit će otkaz čistačica (kao što je baš bio primjer u Grčkoj).

Da ne kažem o povećanju ostalih poreza jer je to jedini odgovor bilo koje zemlju EU na krizu.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 09:36   #12
Quote:
dden kaže: Pogledaj post
Kažu da poslije kiše dolazi sunce,makar nisam siguran da je kod nas bilo sunca ( u ekonomskom smislu ) usporedujuci nas s italijom koja nam izgradila cjelu dalmaciju zbog koje imamo turizam danas slazem se. ja ne znam tko ovdje ima vise snage da se bavi s necim kao idemo ulozit u nesto pa da zazivi i da nas hrani u buducnosti. jedan veliki kopi paste ja vidim u gradanima. di vide da se djeli kruh svi na to skoce. toliko uglednih gradjana pa im nista drugo ne preostaje nego da se bave turizmom. mi da se smijemo indijcima i kinezima?

globalna kriza ne postoji. jer svijet se ne vrti oko jedne stvari. negdje di propada, na suprotnoj strani raste. globalni napredak samo postoji. sto se tice pojedinaca to je bas individualno. stvari koje su novije u danasnje doba su, da ljudi pokusavaju tj prisiljeni su slusat vjesti i preko interneta pokusavaju zaradit za kruh. sljedecih par godina na trziste ce na tisuce novih aplikacija izac i sve ce bit u svrhu zaradivanje novaca. izumrit sve one koje su free. tako da ce svaka profesija, hobi tj spretnost prec na zaradu putem interneta. a zapravo se ne radi o nicemu nego prebacivanje informacija s jedne na drugu stranu. di ce nesto postat trend tu ce bit i novaca zbog potraznje. nitko nije svijestan da ce samo jedna osoba ili organizator uzimat proviziju od platforme. tu je najveci zgoditak u cjelom mozganju. njih trebat ustipat jer u suprotnom nece vise tko imat prinatat novce. svijet je sarolik, pa se novci na svu srecu vrte u krug.

na ovo bi se nadovezao da moze ic way around kad bi gradani bili svjesti da tih 10 eura sto zaradi, moze zaradit i u svom vrtu. glupost sto se mi uopce bavimo internetom.
Ovo kao da je pijana osoba koja je tek iz grada došla napisala. Nemaš niti jednu smislenu rečenicu. Pravopis bolje da ne komentiram.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 06:44   #13
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Znači smatraš da nitko ne može predvidjeti ekonomsku krizu i onda dvije rečenice nakon toga ti predviđaš da se neće dogoditi. Genijalno.

P.S Bilo je ljudi koji su predvidjeli zadnju krizu, ne samo da su predvidjeli nego su fino zaradili na tome.
Garantovati nitko ne moze. Nagadjati mozemo svi. Postoje neke indicije ali u gospodastvu se mnogo sto moze zimjeniti naglo cak i preko noci. Nevjerujem da je moguce 100% predviti a kad si siguran 100% onda znas da si u njoj.


//

Bogati ljudi jako malo novca cuvaju na bankovnim tekucim ili stednim racunima.

Obicni ljudi gotovo 90% sto imaju drze u tekucem ili stednom bankovnom racunu.

Novac se stedi u sefu ili trezoru ili ako ste po stare dane pod jastukom. Ne na tekucem racunu. Banka moze sutra da propadne neka imas milijun na racunu mozda ti vrate jedan dio kao drzavna garancija ostatk si izgubio. Zato izmjenis valitu u drugi koja ce 100% opstati tj. US dollar ili Svicarski frank. Pa kad banka propadne ti opet iams svoj novac. Vrijednost ces uvjek imati s te dvije valute zagarantovno solidnu vrijednost.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 07:15   #14
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Garantovati nitko ne moze. Nagadjati mozemo svi. Postoje neke indicije ali u gospodastvu se mnogo sto moze zimjeniti naglo cak i preko noci. Nevjerujem da je moguce 100% predviti a kad si siguran 100% onda znas da si u njoj.


//

Bogati ljudi jako malo novca cuvaju na bankovnim tekucim ili stednim racunima.

Obicni ljudi gotovo 90% sto imaju drze u tekucem ili stednom bankovnom racunu.

Novac se stedi u sefu ili trezoru ili ako ste po stare dane pod jastukom. Ne na tekucem racunu. Banka moze sutra da propadne neka imas milijun na racunu mozda ti vrate jedan dio kao drzavna garancija ostatk si izgubio. Zato izmjenis valitu u drugi koja ce 100% opstati tj. US dollar ili Svicarski frank. Pa kad banka propadne ti opet iams svoj novac. Vrijednost ces uvjek imati s te dvije valute zagarantovno solidnu vrijednost.
U banci će možda propast, ali ovako doma i pod jastukom sigurno, dobar savijet

Koliko je tako držalo ekipe "novac doma pod jastukom" pa puste funte, dolari, njemačke marke, franci..pa dođu nako 10-20 godina na banku kad ono čorak, službenica kaže" gospodine ne možemo vam primiti ovu seriju novčanica, povučene su iz opticaja 1991".
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 07:24   #15
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Ovo kao da je pijana osoba koja je tek iz grada došla napisala. Nemaš niti jednu smislenu rečenicu. Pravopis bolje da ne komentiram.
Dobro ti je čovijek rekao, globalna kriza ne postoji...

U zadnjih 55 godina samo jedan put Svijet je imao pad BDP, 2009 godine i to -1.738%

https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG

Bdw jesi osjetio recesiju koja je zadnje 2-3 godine drmala J.Amerikom, ZND-om, OPEC-om i općenito arapskim zemljama?

Nisi, tebi je to razdoblje rasta.A radi se 1/3 planete. Svi čekate veliku globalnu krizu , zapravo uopće niste vidili da se ista odigrala, samo ovaj put nije opalilo po Zapadu.

Isto kao što kriza iz 1998 godine, opalila cijeli planet, a Zapad je tada isto prošao neokrnjeno, odnosno nije imao kontrakcije u BDP.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 07:34   #16
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Garantovati nitko ne moze. Nagadjati mozemo svi. Postoje neke indicije ali u gospodastvu se mnogo sto moze zimjeniti naglo cak i preko noci. Nevjerujem da je moguce 100% predviti a kad si siguran 100% onda znas da si u njoj.


//

Bogati ljudi jako malo novca cuvaju na bankovnim tekucim ili stednim racunima.

Obicni ljudi gotovo 90% sto imaju drze u tekucem ili stednom bankovnom racunu.

Novac se stedi u sefu ili trezoru ili ako ste po stare dane pod jastukom. Ne na tekucem racunu. Banka moze sutra da propadne neka imas milijun na racunu mozda ti vrate jedan dio kao drzavna garancija ostatk si izgubio. Zato izmjenis valitu u drugi koja ce 100% opstati tj. US dollar ili Svicarski frank. Pa kad banka propadne ti opet iams svoj novac. Vrijednost ces uvjek imati s te dvije valute zagarantovno solidnu vrijednost.
Pa normalno da 90% običnih ljudi drži na računu, a razloga je više.
Nisu to sad neke ogromne sume da se isplati investirati ili oročiti na duge staze. Većina drži na računu kako bi mogla pokriti mjesečne/godišnje troškove. Pa ti dođe recimo registracija automobila, imaš na računu i platiš. Pokvari ti se hladnjak ili neki drugi kućanski aparat, opet imaš spreman novac kako bi pokrio trošak. Znači, štogod se neočekivano dogodi, imaš spreman novac za koristiti ga. Ako si taj novac uložio, ne možeš odmah doći do njega.
A mogu ti garantirati da "bogataš" isto tako ima više novca spremno nego "običan čovjek" za neočekivane troškove. Samo on također ima i puno više viška novca koje onda može okolo trpati po raznih investicijskih fondovima, obveznicama, kupovati zlato, nekretnine, pokretnine...
Držati novac u trezoru ili čarapi, ono ne znam što bih ti na ovo odgovorio. Zadnjih 10 godina je bilo bolje držati štednju u kunama nego u dolaru. Ali na kraju krajeva, sve je to kockanje, hoće li neka valuta jačati ili slabiti, inflacija, deflacija...

Međuostalom, koliko misliš da "običan čovjek" ima ušteđeno?
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 07:35   #17
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
U banci će možda propast, ali ovako doma i pod jastukom sigurno, dobar savijet

Koliko je tako držalo ekipe "novac doma pod jastukom" pa puste funte, dolari, njemačke marke, franci..pa dođu nako 10-20 godina na banku kad ono čorak, službenica kaže" gospodine ne možemo vam primiti ovu seriju novčanica, povučene su iz opticaja 1991".

To samo ima u filmu. Ti i dan danas mozes Njemacku marku iz 1975 god. u da zamjenis za Euro.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 07:38   #18
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Dobro ti je čovijek rekao, globalna kriza ne postoji...

U zadnjih 55 godina samo jedan put Svijet je imao pad BDP, 2009 godine i to -1.738%

https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG

Bdw jesi osjetio recesiju koja je zadnje 2-3 godine drmala J.Amerikom, ZND-om, OPEC-om i općenito arapskim zemljama?

Nisi, tebi je to razdoblje rasta.A radi se 1/3 planete. Svi čekate veliku globalnu krizu , zapravo uopće niste vidili da se ista odigrala, samo ovaj put nije opalilo po Zapadu.

Isto kao što kriza iz 1998 godine, opalila cijeli planet, a Zapad je tada isto prošao neokrnjeno, odnosno nije imao kontrakcije u BDP.
Ti imaš velikih problema sa čitanjem tuđih postova. I to ne samo na ovoj temi nego i na drugim teamam Gospodarstva. Gdje sam ja tvrdio išta od toga što si ti naveo? Ja sam samo komentirao da je napisao izrazito nejasan tekst i bez nekog smisla. Kao da je dijete u 7. razredu osnovne pisalo sastav.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 07:48   #19
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Pa normalno da 90% običnih ljudi drži na računu, a razloga je više.
Nisu to sad neke ogromne sume da se isplati investirati ili oročiti na duge staze. Većina drži na računu kako bi mogla pokriti mjesečne/godišnje troškove. Pa ti dođe recimo registracija automobila, imaš na računu i platiš. Pokvari ti se hladnjak ili neki drugi kućanski aparat, opet imaš spreman novac kako bi pokrio trošak. Znači, štogod se neočekivano dogodi, imaš spreman novac za koristiti ga. Ako si taj novac uložio, ne možeš odmah doći do njega.
A mogu ti garantirati da "bogataš" isto tako ima više novca spremno nego "običan čovjek" za neočekivane troškove. Samo on također ima i puno više viška novca koje onda može okolo trpati po raznih investicijskih fondovima, obveznicama, kupovati zlato, nekretnine, pokretnine...
Držati novac u trezoru ili čarapi, ono ne znam što bih ti na ovo odgovorio. Zadnjih 10 godina je bilo bolje držati štednju u kunama nego u dolaru. Ali na kraju krajeva, sve je to kockanje, hoće li neka valuta jačati ili slabiti, inflacija, deflacija...

Međuostalom, koliko misliš da "običan čovjek" ima ušteđeno?

Nemam pojma. Moji roditelji su jednom trenutku drzali oko 400.000 eura van banke - tada su to DM (marka) bile. U cetri razlicite valute cije novcanice nikada nestare tj. uvjek se mogu zemjeniti.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 07:49   #20
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
To samo ima u filmu. Ti i dan danas mozes Njemacku marku iz 1975 god. u da zamjenis za Euro.
novčanice iz zadnje serije da... seriju novčanica iz recimo treće serije, nekako sumnjam...
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.