Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2008., 12:06   #41
Kod moje zubarke ima cjenik na stolu tako da si možeš pogledat koliko što stoji. Ona je privatnik koji ima ugovor sa HZZO-om. Šta nisu sad svi "socijalni" zubari tako?

Uglavnom, od svih mojih popravaka na zubima (a bilo ih je) naplatila mi je samo bijele plombe, i to 100 kn. Znam da je čišćenje kamenca besplatno, to sam gledala na cjeniku jer me to još jedino zanimalo.
nana_22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 16:15   #42
Quote:
nana_22 kaže: Pogledaj post
Kod moje zubarke ima cjenik na stolu tako da si možeš pogledat koliko što stoji. Ona je privatnik koji ima ugovor sa HZZO-om. Šta nisu sad svi "socijalni" zubari tako?

Uglavnom, od svih mojih popravaka na zubima (a bilo ih je) naplatila mi je samo bijele plombe, i to 100 kn. Znam da je čišćenje kamenca besplatno, to sam gledala na cjeniku jer me to još jedino zanimalo.
Ma poldili su ti zabaru, ima ih na svakom kraku, dobro zarađuju a o stmatologiji nemaju pojma.
onomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 17:42   #43
dali se placa ako se trazi inekcija kod popravka zuba?
zubar je prek hzzoa
__________________
It's you, it's you, it's all for you Everything I do I tell you all the time Heaven is a place on earth with you Tell me all the things you want to do...<3
~StarPrincess~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 18:57   #44
Mislim da ne.

Iako mi je netko rekao da imaš kao pravo na dvije one ampulice anestezije, a ak treba još, onda je 50 kuna.
nana_22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 01:35   #45
E,sad....
HZZO pokriva sva vađenja(uz anesteziju naravno),lijecenja bilo korjena ili zubiju,te bijele ispune u liniji osmijeha(tj od 3 do 3),a na ostalim zubima amalgamske ispune.
Cijena nadoplate za bijele ispune na sražnjim zubima nije definirana ni od strane HZZO-a ,ni komore,nego je to ostavljeno stomatolozima na volju(ovisi tko radi sa kojim materijalima kojih BTW ima dosta i tko koliko cijeni svoj rad).
Ciscenje kamenca sa ultrazvucnim aparatom ne ide na teret HZZO-a(ide ono sa rucnim instrumentima tvz. kiretama)


Sto se tice protetike stanje je sljedece..

Fiksna protetika(mostovi,krunice..) ne idu na teret socijalnoga(osim 2 kod mladjih od 18 i po 2 kod starijih od 70 ako su u sklopu proteze)

Moilna protetika(proteze)idu na socijalno sam sto ako se nema dopunsko ili oslobodenje, se mora nadoplatit HZZO-u od 25-50%,a stariji od 75 imaju besplatno.
U paket jos ulaze i 2 recepta i2 uputnice po pacijentu.....

To bi uglavnom bilo to cega se mogu ovako kasno sjetiti...
Berkut is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 09:26   #46
Hvala!

Odkud ti ovi podaci? Ima li negdje na internetu?

a ako slomiješ zub - jedinicu, onda ti buše ostatak zuba i u njega stavljaju kočić na koji se natakne porculanski zub. Prije toga ti umrtve živac.

Meni su to radili čak 2 puta na istom zubu s tim da je prvi put stavljen sintetički zub. Kad je on ispao stavili su mi porculanski. Sad me boli korijen tog
zuba odnosno onoga što je ostalo od njega i opete će mi pokušati to spašavati ako se bude dalo spasiti. Ako ne onda mislim da ide most.

Uglavnom, prvi sintetički zub sam platio 500 kn i on je nakon 2 godie ispao.
Drugi porculanski zub sam platio oko 800 kn i rečeno mi je da će duuugo trajati ali evo opet nakon 2 godine problmi. U ove navedene cijne nisam uvrstio radove oko živca i ostalo (ne sjćam se jeli mi je to naplaćno).

Sad me zanima, dali sam plaćao nešto što nisam trebao (ako sam rješavao preko socijalnog)?
Postoji li neka bolja tehnika kojom bi mogao rješiti problema prvog zuba?

Koja je cijena mosta (ako ostanem bez jedinice)? (prko socijalnog; preko privatnika)
onomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 11:29   #47
samo da dodam,one dvije krunice koje socijalno pokriva mlađima od 18 i starijima od 70 su fasetirane(umjesto keramike je akrilat,tj.plastika).
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 11:56   #48
Quote:
onomat kaže: Pogledaj post
Hvala!

Odkud ti ovi podaci? Ima li negdje na internetu?

a ako slomiješ zub - jedinicu, onda ti buše ostatak zuba i u njega stavljaju kočić na koji se natakne porculanski zub. Prije toga ti umrtve živac.

Utom slucaju lijecenje i punjenje korijenskog kanala ide na tetet HZZO-a,dok kolcic ili nadogradnju plus gore zub ide na tvoj teret:

Meni su to radili čak 2 puta na istom zubu s tim da je prvi put stavljen sintetički zub. Kad je on ispao stavili su mi porculanski. Sad me boli korijen tog
zuba odnosno onoga što je ostalo od njega i opete će mi pokušati to spašavati ako se bude dalo spasiti. Ako ne onda mislim da ide most.

Uglavnom, prvi sintetički zub sam platio 500 kn i on je nakon 2 godie ispao.
Drugi porculanski zub sam platio oko 800 kn i rečeno mi je da će duuugo trajati ali evo opet nakon 2 godine problmi. U ove navedene cijne nisam uvrstio radove oko živca i ostalo (ne sjćam se jeli mi je to naplaćno).

Sad me zanima, dali sam plaćao nešto što nisam trebao (ako sam rješavao preko socijalnog)?

Prema ovom gore procitanom mislim da nisi platio nista vise neg bi trebao...
Postoji li neka bolja tehnika kojom bi mogao rješiti problema prvog zuba?

Jedino apikotomija-rezanje vrska korijena(ak je na njemu neki proces) kod oralnog kirurga...

Koja je cijena mosta (ako ostanem bez jedinice)? (prko socijalnog; preko privatnika)
Preko socijalnoga ti nista od fiksne protetike ne ide na socijalu(osim mladim od 18 i starijim od 70-vidi gore post),tak da to moras platit,a to ti ovisi obroju zubi i mostu,materijalu i koliko tko cijeni svoj rad..(o ti je kao kava u kaficima-mozes ju negdje u Zg popiti za 7-8 kunica,a mozes i Sheratonu ua 27-30 istih dlakavih zivotinjica..)
Berkut is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 14:52   #49
Prava pacijenata kod stomatologa koji ima ugovor s HZZO-m

Evo da malo ovo gore navedeno sažmem i da se razjasne neke nedoumice oko toga što se plaća kod stomatologa koji ima ugovor s HZZO-m.

Popravak zuba (ispuni iliti plombe);

1. besplatno bijele plombe na prednjim zubima (od očnjaka do očnjaka) , te na stražnjim zubima (predkutnjaci i kutnjaci) crne (amalgamske) plombe.
2. ako pacijent želi bijelu plombu na stražnjim zubima treba nadoplatiti cijenu iste prema cjeniku ordinacije. cijena varira ovisno o veličini plombe od 80 do 120 kn.

Liječenje zuba (endodoncija)
Besplatno. stomatolog također može dati uputnicu za specijalistu endodonta.

Vađenje zuba i anestezija
Besplatno jedno i drugo. Stomatolog može pacijenta uputiti specijalisti oralne kirurgije.

Čišćenje kamenca
Besplatno, ali 2x godišnje. Više od toga se naplaćuje po važećem cjeniku.

Protetika

Fiksna protetika (krunice, mostovi, nadogradnje)
1. djeca do 18 g. i stariji od 65 g. imaju besplatno pravo na 2 samostalne krunice i 2 nadogradnje (štifta) po čeljusti.
2. ostali nemaju pravo na samostalne krunice, ali imaju pravo na 2 krunice po čeljusti ako rade pomičnu protezu.

Mobilna protetika (metalne i akrilatne) proteze
Djeca do 18. i stariji od 65 g. besplatno, ostali besplatno ako imaju dopunsko zdravstveno.

Aparatić za zube (ortodoncija)

Besplatno, ali do navršene 18 g. terapiju radi specijalist ortodont.

Što se tiče cjenika svaka ordinacija ga je dužno postaviti na vidljivo mjesto i on mora biti odobren od strane HZZO i cijene se ne mogu samovoljno određivati.

Nadam se da sam pomogao. Pozdrav svima...
borat&bruno is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 08:42   #50
Ja sam kod zubarice koja je privatnica i ima ugovor sa HZZO-om, svako stavljanje plombe mi naplaćuje. Nedavno sam imala mali kvar na jedinici, popravak je trajao cca 5 minuta i naplatila mi je 100 kuna, troplošni popravak mi naplaćuje od 200-250 kuna.
Prijateljica mi je upisana na drugo mjesto također kod privatnice koja ima ugovor i njoj su cijene sasvim različite, njen najskuplji popravak je bio do 150 kuna.
Kako se to može razlikovati?
lara32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 12:43   #51
Često vidim da se po forumu traže što kvalitetniji a istovremeno po mogučnosti besplatni stomatolozi.

Moje mišljenje o toj temi i pravima pacijenata u primarnoj stomatološkoj zaštiti pod okriljem HZZO-a se svodi na ekonomsku računicu:

HZZO po pacijentu godišnje, stomatološkom timu (sestra i doktor-ica), plaća cca 170 Kn.
Osnovni trošak(bez ikakvog utrošenog materijala) 1 sata rada stomatološkog tima premašuje taj iznos između 2 do 4 puta.
Svaki iole ozbiljniji stomatološki zahvat zahtijeva barem 1 sat posla.
Jedan stomatološki tim da bi mogao normalno funkcionirati, trebao bi imati bruto prihod po satu rada minimum oko 500 kn.

Kako između ove dvije brojke postoji očiti disrazmjer, razlika se slama na leđima stomatolga i pacijenata. (svakako ne na leđima zaposlenika HZZO-a i plaći ministra zdravstva.)

Da bi mogli preživjeti u tim uvjetima stomatolozi su prisiljeni:

- trošiti što je moguće manje vremena na pacijenta.
- poduzimati što je moguće manje zahvata na jednom pacijentu tokom godine.
-kupovati što jeftiniji materijal u što manjim količinama
-raditi sa što jeftinijom opremom koju nemaju nikakvu šansu obnoviti
-ulagati što manje novaca na stručno usvršavanje
-kupovati usluge što jeftinijih zubotehničkih laboratorija
-štediti na dezinficijensu i sredstvima za sterilizaciju
-štediti na osnovnim stvarima za rad na pacijentu kao što su maske i rukavice, anestetik
-kada je to god moguće raditi bez računa pa na taj način uštedjeti koju kunu za porez
-dakle raditi sve što je suprotno onom što bi se od njih očekivalo

=usluga za pacijenta koja nema nikave veze sa bilo kojim prihvatljivim standardom stomatoloških usluga u zapadnom svijetu.

Pacijenti su prisiljeni:
- čekati po mjesec i više dana da dođu na red za terapiju
- provesti u ordinaciji najviše pola sata prilikom dolaska
-nositi u ustima rezultate svega što proizlazi iz uvjeta koje za svakodneni rad imaju stomatolozi.

Takav pristup unazad zadnjih 20 godina rezultirao je činjenicama:

Imamo situaciju da dok istovremeno imamo broj stomatologa po glavi stanovnika među najvećim na svijetu, razina oralnog zdravlja je u Hrvatskoj među najnižim u Evropi.

Preko 50% ordinacija u Hrvatskoj nisu u sustavu osnovne zdravstvene zaštite.

Dakle sve se svodi da je stomatologija preko HZZO-a svakim danom sve više svodi na čisto kupovanje socijalnog mira s veće strane prema pacijentima koji kvazi imaju pravo na stomatološke usluge besplatno, te sa druge strane za manji broj stomatologa da nešto rade dok čekaju odlazak u penziju.

Ali što je to prema privatizaciji INE?

Zanimaju me Vaša mišljenja und komentari
xx23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 13:48   #52
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
...Dakle sve se svodi da je stomatologija preko HZZO-a svakim danom sve više svodi na čisto kupovanje socijalnog mira s veće strane prema pacijentima koji kvazi imaju pravo na stomatološke usluge besplatno, te sa druge strane za manji broj stomatologa da nešto rade dok čekaju odlazak u penziju.

Ali što je to prema privatizaciji INE?

Zanimaju me Vaša mišljenja und komentari
sve se svodi na politiku. Uzmimo primjer umirovljenika koji su veliko glasačko tijelo. Svakom političaru je u interesu da ih pridobije i naravno da će im stalno govoriti da skoro sve imaju besplatno a s druge strane ugovornim stomatolozima neće davati dovoljno novaca da bi to i bilo bespatno. Nego prepuštaju samim stomatolozima da na licu mjesta pacijentu objašnjavaju kako nije baš tako dok dotični političari peru ruke i u svemu tome glume nevinašca.

Svi znaju šta je potrebno da se napravi zdravstvena reforma ali također svi znaju da ko prvi to učini izgubiće izbore. I svi se oni prave blesavi dok teret krivnje pada na leđa ugovornih stomatologa koji moraju izvlačiti novce od pacijenata. Od onih 15 kn participacije ne ide njima ni kuna nego sve u Ministarstvo zdravstva a stomatolog izgleda kao gulikoža.

Sjećam se kad su iz Stomatološke komore išli pregovarati u Ministarstvo u vezi glavarina, prvo su poprilično čekali dok ih je ministar uopće primio a onda im je kratko rekao: "Uzmi ili ostavi, više novaca nećete dobiti pa sami odlučite jel želite to ili ništa."

Ja sam čisti privatnik a ove gore navedene informacije sam čuo kroz razgovore s kolegama koji imaju ugovor sa HZZO
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 10:37   #53
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
....
Zanimaju me Vaša mišljenja und komentari
xx23
potpisujem tvoj post od riječi do riječi

kao dugogodišnji privatni ugovorni stomatolog (15 godina) iz vlastitog iskustva mogu potvrditi da su sve tvoje riječi apsolutno točne.
Dodajem još da nikada nigdje u niti jednoj zdravstvenoj reformi i promijeni koja se odvijala proteklih godina nije spomenuta kvaliteta usluge.
I famozna košarica prava pacijenata na zahvat ne obuhvaća kvalitetu usluge.

Politika je pacijentu nabrojala da mu je sve i svašta besplatno, ali istovremeno sistem ne daje pišljiva boba za kvalitetu usluge.
Što rezultira slijedećim: ako pacijent ne plati ništa, napravi sanaciju putem HZZO-a besplatno, što god i koliko god da mu stomatolog napravi loše, krivo i doslovce ga zaje...i upropasti do kraja života,nema se kome ni zašto požaliti.

Jedina garancija za kvalitetu su moral i etika samog stomatologa da na svoj račun i za svoje novce i pacijentima koji preko zdravstvenog dolaze u ordinaciju napravi radove koji višestruko premašuju iznos koji plaća zdravstveno. A ta teorija se pak kosi sa svim pravilima tržišnog poslovanja koju su dragi političari istovremeno nametnuli ugovornim ordinacijama.

Moj primjer iz ranih godina ugovora: u 9 mjesecu ispunili smo godišnji normativ poslova, ja zovem HZZO i pitam što sad. Oni meni kažu ništa, što se nas tiče do kraja godine ne morate više ni jednog pacijenta obaviti ( 3,5 mjeseca!!!!). A ja zblenuto odgovaram, ali moram, ljudi trebaju, traže, boli itd, itd...odgovor?...to je vaš problem samo pazite da ne dobite kaznu od nas jer ste previše napravili...

Ja sam svoj problem riješila, osnovala drugu čisto privatnu ordinaciju u kojoj radim radove u skladu s mojim znanjem i mogućnostima stomatologije danas jer nisam nikada željela spustiti razinu kvalitete svoje usluge, bez obzira na politiku i HZZO. Ali nemaju svi tih mogućnosti.
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 14:15   #54
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
xx23
potpisujem tvoj post od riječi do riječi

kao dugogodišnji privatni ugovorni stomatolog (15 godina) iz vlastitog iskustva mogu potvrditi da su sve tvoje riječi apsolutno točne.
Dodajem još da nikada nigdje u niti jednoj zdravstvenoj reformi i promijeni koja se odvijala proteklih godina nije spomenuta kvaliteta usluge.
I famozna košarica prava pacijenata na zahvat ne obuhvaća kvalitetu usluge.

Politika je pacijentu nabrojala da mu je sve i svašta besplatno, ali istovremeno sistem ne daje pišljiva boba za kvalitetu usluge.
Što rezultira slijedećim: ako pacijent ne plati ništa, napravi sanaciju putem HZZO-a besplatno, što god i koliko god da mu stomatolog napravi loše, krivo i doslovce ga zaje...i upropasti do kraja života,nema se kome ni zašto požaliti.

Jedina garancija za kvalitetu su moral i etika samog stomatologa da na svoj račun i za svoje novce i pacijentima koji preko zdravstvenog dolaze u ordinaciju napravi radove koji višestruko premašuju iznos koji plaća zdravstveno. A ta teorija se pak kosi sa svim pravilima tržišnog poslovanja koju su dragi političari istovremeno nametnuli ugovornim ordinacijama.

Moj primjer iz ranih godina ugovora: u 9 mjesecu ispunili smo godišnji normativ poslova, ja zovem HZZO i pitam što sad. Oni meni kažu ništa, što se nas tiče do kraja godine ne morate više ni jednog pacijenta obaviti ( 3,5 mjeseca!!!!). A ja zblenuto odgovaram, ali moram, ljudi trebaju, traže, boli itd, itd...odgovor?...to je vaš problem samo pazite da ne dobite kaznu od nas jer ste previše napravili...

Ja sam svoj problem riješila, osnovala drugu čisto privatnu ordinaciju u kojoj radim radove u skladu s mojim znanjem i mogućnostima stomatologije danas jer nisam nikada željela spustiti razinu kvalitete svoje usluge, bez obzira na politiku i HZZO. Ali nemaju svi tih mogućnosti.
samo riječ podrške svim kolegama..podržavam sve izrečeno
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 18:21   #55
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
xx23

Ja sam svoj problem riješila, osnovala drugu čisto privatnu ordinaciju u kojoj radim radove u skladu s mojim znanjem i mogućnostima stomatologije danas jer nisam nikada željela spustiti razinu kvalitete svoje usluge, bez obzira na politiku i HZZO. Ali nemaju svi tih mogućnosti.
potpisujem sve navedeno sto su kolege rekle...

jedino mi ovo nije jasno bas...

kolegica ima 2 ordinacije ili sam krivo shvatila?!
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 18:51   #56
Quote:
ribica0603 kaže: Pogledaj post
potpisujem sve navedeno sto su kolege rekle...

jedino mi ovo nije jasno bas...

kolegica ima 2 ordinacije ili sam krivo shvatila?!
nisi
imam ugovornu ordinaciju i d.o.o.
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 19:37   #57
Evo ja jučer bila i dala 200 kn za plombiranje sa injekcijom. Stavio mi neki novi tip materijala, nekakve nanocestice... Nije mi zao dati lovu kad je u pitanju dobar zubar. Jedino sto me užasno nervira je da nitko ne ispise račun, nema količine utrosenog materijala ili nešto slično... I uvjerena sam da to završi u džepu bez ikakvog placenog poreza na prihod... Eto to me jedino nervira...
tihana75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 21:56   #58
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
nisi
imam ugovornu ordinaciju i d.o.o.
aha...
malo nefer pozicija prema ostalim kolegama,ali neka...
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 08:57   #59
Ok, neka je sve tako kako se ovdje kaže, ali mene osobno zanima sljedeće:
Jučer sam bila u svoje zubarice koja je preko HZZO-a i naplatila mi je 540 kuna za punjenje 3 kanala, kolegica mi je prije 10-tak dana bila u svoje koja je također preko HZZO-a i imala je također punjenje kanala (doduše 2) i naplatila joj je 140 kuna. Po mojoj matematici ispada da je punjenje 1 kanala kod noje zubarice 180 kuna a kod njene 70 kuna. U čemu je razlika?
lara32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 11:04   #60
Ha, ovo je dobro pitanje!
Kako mi je teško vjerovati da ona prva naplaćuje manje nego što treba, padaju mi napamet zamisli, ali...voljela bih čuti stručnjake iz prakse!
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.