Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2004., 10:16   #1
Vanbračna zajednica

Nakon sto smo se dragi i ja razveli podijelili smo imovinu. Stan pod kreditom pripao je meni (obaveza otplacivanja), tj on se odrekao svakog prva na stan. Ja sam duzna isplatiti ga za vrijednost auta koji smo zajednicki kupili (vrijednost je priblizna vrijendosti otplacene glavnice za stan).
Sada mi opet zivimo zajedno u "mojem'stanu i vozimo se u "njegovom" autu.
Da li nakon nekoliko godina nasa veza postaje automatski zakonska vanbracna ili je takvom moramo registrirati. Da li on moze vrsiti potrazivanja po stanu ak nastavimo ovako zivjeti slijedecih brdo godina? Ima li netko konkretnih iskustava? Thnx
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 10:24   #2
Oprosti, ne znam odgovoriti na pitanja, ali mi je super kak ste se razveli - pa sad živite zajedno.
I osim toga, razmisljas da tako zivite brdo godina... ma super
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 10:27   #3
brdo moze biti i 2 ili 3 godine, nitko ne zna. i nemoj tak komentirati jer da nismo kroz sve sranje trebali prolaziti, ne bi - vjeruj mi! svako zlo za neko dobro, mozda, a mozda i ne, jos ne znam!!!
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 10:33   #4
dobro, ok, sorry! ali daj poradi na tome, jer brijem da bi ljudima trebalo biti bitnije srediti emotivni život, nego brinuti o 1000 eura više ili manje. kužiš kaj mislim? ako ste se do sada mogli dogovoriti kao ljudi, onda ne vidim zakaj bi se oko toga morala brinuti. osim ako oboje niste zagriženi materijalisti i ako ne živite skupa iz materijalnog zadovoljstva... a dobro. kako god.
niste u braku i ako se razilazite prije svega vidim to kao stvar dogovora. a ako netko od vas dvoje koji nakon rastave braka jos zivite skupa ima ambicija podizati neke tuzbe i ici na sud - onda fakat nema smisla više niti dana biti u toj kako-god-se-zvala zajednici. ciao.
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 10:42   #5
je u pravu si kad velis da ljudi ne bi trebali biti zajedno iz interesa, ali RL cesto dokazuje drugo pa se ljudi svadaju i zbog 1000 kn.
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 10:43   #6
Tocno tako. Tko se na mlijeko opeko puse i na jogurt.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 10:48   #7
Quote:
tonka kaže:
je u pravu si kad velis da ljudi ne bi trebali biti zajedno iz interesa, ali RL cesto dokazuje drugo pa se ljudi svadaju i zbog 1000 kn.
da, a kao posljedica toga - nesretni su i jedan i drugi. ja bježim od takvih stvari i rađe ostavim svoj novac "pohotnoj" strani, nego da se emotivno patim... odeš dalje i uživaš nešto što nema cijene - vlastitu slobodu! ali - to je već druga priča i skrenula je s teme...
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 11:03   #8
Ovo sto pitas su koliko ja vidim cisto pravni savjeti.

Hajdemo pravnici, ima li vas ovdje.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 11:07   #9
koja registracija?
i gdje da to obaviš?

da bi se to zvalo vanbračnim životom trebaju bit ispunjena 2 uvjeta.. prvi - da niste u braku, drugi - da traje neko dulje vrijeme
-čini mi se bar 2 god..

nakon toga imate sva prava kao u braku..
u svakom slučaju nebi škodilo pitat i kojeg odvjetnika..

u tvom slučaju ti si prije "zasnutka vanbračne zajednice" imala stan a on auto.. to ti dođe kao imovina prije braka (vanbr. zaj.) - dakle vlastito i nedjeljivo...

uf..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 14:29   #10
Quote:
djidjimidji kaže:
da, a kao posljedica toga - nesretni su i jedan i drugi. ja bježim od takvih stvari i rađe ostavim svoj novac "pohotnoj" strani, nego da se emotivno patim... odeš dalje i uživaš nešto što nema cijene - vlastitu slobodu! ali - to je već druga priča i skrenula je s teme...

e dobro - ja vec pomislila da sam jedina koja tako napravi

ja cu radije sve svoje ostaviti i otici da sacuvam svoj dusevni mir


nikad mi necemo imat svoj tramvaj vidim ja
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 14:42   #11
Re: Vanbracna zajednica

Quote:
tonka kaže:
Nakon sto smo se dragi i ja razveli podijelili smo imovinu. Stan pod kreditom pripao je meni (obaveza otplacivanja), tj on se odrekao svakog prva na stan. Ja sam duzna isplatiti ga za vrijednost auta koji smo zajednicki kupili (vrijednost je priblizna vrijendosti otplacene glavnice za stan).
Sada mi opet zivimo zajedno u "mojem'stanu i vozimo se u "njegovom" autu.
Da li nakon nekoliko godina nasa veza postaje automatski zakonska vanbracna ili je takvom moramo registrirati. Da li on moze vrsiti potrazivanja po stanu ak nastavimo ovako zivjeti slijedecih brdo godina? Ima li netko konkretnih iskustava? Thnx

Mozda se varam ali ovo meni izgleda ovako:
1. prije razvoda:
- skupa ste placali stan
- skupa ste kupili auto

Nakon razvoda:
On je ostao i bez stana i bez auta koje si ti dobila ali si ti njemu dala novac za auto i on je kupio novi auto.
Sto se dogodilo sa starim koji je ostao tebi?

Sada se on vratio natrag u stan koji je tvoj sa svojim ( novim, kupljenim za novac koji si mu ti dala) autom..

Logicno je da slucaju da se razidjete tebi opet ostane stan a njemu auto..
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 14:45   #12
Re: Vanbracna zajednica

Quote:
tonka kaže:
Nakon sto smo se dragi i ja razveli podijelili smo imovinu. Stan pod kreditom pripao je meni (obaveza otplacivanja), tj on se odrekao svakog prva na stan. Ja sam duzna isplatiti ga za vrijednost auta koji smo zajednicki kupili (vrijednost je priblizna vrijendosti otplacene glavnice za stan).
Sada mi opet zivimo zajedno u "mojem'stanu i vozimo se u "njegovom" autu.
Da li nakon nekoliko godina nasa veza postaje automatski zakonska vanbracna ili je takvom moramo registrirati. Da li on moze vrsiti potrazivanja po stanu ak nastavimo ovako zivjeti slijedecih brdo godina? Ima li netko konkretnih iskustava? Thnx
To moraš pitati nekog pravnika.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 23:36   #13
Gotovo sam siguran da je vanbracna zajednica nakon 7 godina.
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 23:54   #14
Quote:
Hrc kaže:
Gotovo sam siguran da je vanbracna zajednica nakon 7 godina.
nakon 2, po hr zakonu i dokazuje se vanparnicnim postupkom. kod biljeznika uz 2 svjedoka i sud da stambilj
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 00:18   #15
A ljudi, zar je tako teško ukucati www.nn.hr i pogledati što piše u Obiteljskom zakonu:

Članak 3.

Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca koji ne žive u drugoj izvanbračnoj zajednici, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.


Članak 206.

Uzdržavanje je dužnost i pravo roditelja i djece, bračnih i izvanbračnih drugova i srodnika u ravnoj lozi, kada je to pred_viđeno ovim Zakonom.

Članak 217.

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga bračnog druga.

Članak 222.

(1) Ako je prestala izvanbračna zajednica žene i muškarca koja je trajala dulje vrijeme, izvanbračni drug koji ispunjava pretpostavke iz članka 3. i 217. ovoga Zakona ima pravo na uzdržavanje od drugoga izvanbračnog druga.

(2) Tužba za uzdržavanje može se podnijeti u roku od šest mjeseci od prestanka izvanbračne zajednice.

Članak 223.

Sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje izvanbračnog druga, ako bi uzdržavanje predstavljalo očitu nepravdu za drugoga izvanbračnog druga.

Članak 224.

(1) Sud može odlučiti da obveza uzdržavanja izvanbračnog druga traje do godine dana, osobito kad je tužitelj u mogućnosti u dogledno vrijeme osigurati na drugi način sredstva za život.

(2) U opravdanim slučajevima sud može produljiti obvezu uzdržavanja.

(3) Tužba za produljenje uzdržavanja može se podnijeti samo do isteka vremena za koje je uzdržavanje određeno.

Članak 225.

(1) Pravo na uzdržavanje prestaje ako izvanbračni drug sklopi brak.

(2) Pravo na uzdržavanje prestaje sudskom odlukom ako sud utvrdi da uzdržavani izvanbračni drug živi u novoj izvanbračnoj zajednici ili da je postao nedostojan tog prava ili ako više ne postoji koja od pretpostavki iz članka 217. ovoga Zakona.

(3) Sud će odrediti da pravni učinak odluke o prestanku uzdržavanja iz stavka 2. ovoga članka nastaje prije njene pravomoćnosti od dana kad su nastupile pretpostavke za prestanak uzdržavanja.

Članak 226.

Otac izvanbračnog djeteta dužan je uzdržavati djetetovu majku godinu dana od rođenja djeteta ako ona skrbi o djetetu, a nema dovoljno sredstava za život.

Članak 258.

Izvanbračna zajednica žene i muškarca koja ispunjava pret_po_stavke iz članka 3. ovoga Zakona stvara imovinskopravne učinke na koje se na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovoga Zakona o imovinskim odnosima bračnih drugova.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 07:29   #16
pa naravno da je teško ukucat www.nn.hr.
90% ljudi i ne zna da postoje narodne novine i čemu služe, a opće obrazovanje se stiče onim kafanskim čula-rekla-kazala.
forum je samo modernija verzija toga.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 08:18   #17
Quote:
Da li nakon nekoliko godina nasa veza postaje automatski zakonska vanbracna ili je takvom moramo registrirati. Da li on moze vrsiti potrazivanja po stanu ak nastavimo ovako zivjeti slijedecih brdo godina? Ima li netko konkretnih iskustava? Thnx
Vojky, di je tu odgovor na ovo pitanje?
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 09:13   #18
ma naravno da svi znamo za nn.hr i da postoje advokati ali sam postala na forum zbog diskusije. sigurno ima medju forumasima nekoga sa konkretnim iskustvom pa je dobro procitati i to.

ja u nasu vezum ulazim sa kreditom u cijem otplacivaju i on sudjeluje (troskovi se dijele), pa me zanima ev podjela.
i jos nesto, mozda je ruzno pisati o ovakvim stvarima, ali nitko ne zna sto moze biti za koju godinu.
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 09:24   #19
a čuj tonka,
kad več tol'ko znaš onda znaš da je i ono što se kupi zajedničkim novcem (ili narodski malo mojim malo tvojim) - zajednička imovina.. pa bi se trebalo i zvati zajedničkom imovinom..

a meni je žalosno to što ti o tome razmišljaš.
to praktično znači da ti itekako sumnjaš u tu tvoju vanbračnu zajednicu i već sada praviš sebi nekakvu "obranu i zaštitu" u slučaju raspada..
što bi se reklo ti u to ulaziš s figom u đepu..
a to je nezdravo.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 09:44   #20
Quote:
nn-st1 kaže:
[B]to praktično znači da ti itekako sumnjaš u tu tvoju vanbračnu zajednicu i već sada praviš sebi nekakvu "obranu i zaštitu" u slučaju raspada..

pa kaj vi ljudi ne znate citat? ajd se vrni na 1. post i editiraj ovu glupost
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.