Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2012., 17:15   #21
Pozdrav. Prije nekih dvije godine stavila sam metal keramicke krunice na dvojku i trojku. Problem je u tome sto mi je trojka rasla preko dvojke i zubno meso se tu dosta podiglo. Oba zuba su izbrusena i stavljene su krunice no ja do danas nisam bas zadovoljna sa rezultatom. Umjetna trojka je jako velika i visoka bas zbog tog podignutog zubnog mesa pa me zanima ima li koji nacin da se to napravi da prirodnije izgleda? plus sto se uz rubove vidi taj crni obrub od metala sto cini izgled zubiju jos neprirodnijim. Hvala unaprijed
Oompa Loompa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 18:51   #22
Postoji, ovako u teoriji parodontno-kirurski zahvat kojim se "povuce" zubno meso malo prema dolje, a krunice se naprave od pune keramike koja je estetski bolja i nema crnog ruba. Moze se i bez ovog prvog, samo s boljom krunicom; ne znamo klinicku situaciju pa govorim napamet.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 19:23   #23
Evo, samo da iznesem svoja iskustva s krunicama


Na gornje jedinice i dvojke stavila sam bezmetalne krunice ( cirkon ) i jedino što mogu reći je da sam preeezadovoljna!

Skroz prirodno izgledaju i ništa se ne kuži. Bila sam kasnije kod socijalnog zubara i pod onom jakom lampom mi je gledao zube zajedno sa zubarskom tehničarkom i još su me pitali: " A koje ste točno zube radili? "
Eto, ni oni nisu skužili razliku između krunica i pravih zubi.

Svi u okolini kojima sam se hvalila zubima bi me isto to pitali kad sam se nakesila.

Ne kuži se uopće razlika.
Zbilja su napravili odličan posao i prezadovoljna sam svime i zubima i njihovim odnosom i cijelim postupkom

Moj problem su bila dva zuba koja je bivši zubar umrtvio i napravio ispun, ali su s vremenom oni potamnili i postali neestetski, a druga dva zuba su bila loše popravljena , osjetljiva i loše cakline pa je jedino rješenje bilo napraviti sva četiri zuba u kompletu da bi se postigao maksimum estetike.

Cijena i nije bila sitnica, zbilja su mislim da i najskuplji u Zagrebu ( sad je već i očito gdje sam radila ), ali vrijede svaku tisuću koju sam dala za njih.

Zadnje uređivanje Juji : 02.12.2012. at 23:42. Reason: korisnica moli forumaše da joj prestanu zatrpavati inbox upitima - sve infomacije su dane u temi ili pitajte moderatora
** Tara ** is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 22:44   #24
bok, vidim da se raspitujete oko krunica, navlaka i slično. naletila sam na jednu jako jeftinu ponudu. možete vidjeti na ovom linku: http://www.ponudadana.hr/r/o/U3JRG3V3

uglavnom, radi se o ugradnji dva bezmetalna keramička rada (krunice, ljuskice ili ispuni) za samo 2.450kn, a inače je puno skuplje. može se kupiti čak i na rate. moja mama je to tražila pa sam naletila na to na internetu.
AnnDee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 22:49   #25
6 krunica na prednjim gornjim zubima

Dakle, radim most od 6 krunica
jer mi se moraju izvaditi jedinica i dvojka
pa ćemo ići napraviti svih šest (u metal-keramici) da se dobije i na izgledu.
Cijena cca 17 000 kn.

Koje su prednosti, a koji nedostaci takvog zahvata?
__________________
~ Fortes fortuna adiuvat ~
Z e t t a is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 14:40   #26
Quote:
Z e t t a kaže: Pogledaj post
Dakle, radim most od 6 krunica
jer mi se moraju izvaditi jedinica i dvojka
pa ćemo ići napraviti svih šest (u metal-keramici) da se dobije i na izgledu.
Cijena cca 17 000 kn.

Koje su prednosti, a koji nedostaci takvog zahvata?
pa za tu cijenu imas 2 implantata i sacuvas ove zube od brusenja....????
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 16:14   #27
Quote:
Z e t t a kaže: Pogledaj post
Dakle, radim most od 6 krunica
jer mi se moraju izvaditi jedinica i dvojka
pa ćemo ići napraviti svih šest (u metal-keramici) da se dobije i na izgledu.
Cijena cca 17 000 kn.

Koje su prednosti, a koji nedostaci takvog zahvata?
Već ste dobili odgovor i riješenje koje je optimalno za vašu situaciju.Pretpostavljam da vam je prijedlog sa mostom i brušenjem zdravih zubi predložio vaš stomatolog,koji u ponudi svoje ordinacije nema uslugu
kirurške ugradnje implantata.Zato je predloženo inferiornije riješenje koje odgovara njemu ili njoj,da vas ne izgubi kao pacijenta.Tim više jer navedena suma,kako je rekao Chain,pokriva ugradnju dva implantata,
a vaši zdravi zubi ostaju netaknuti.Dobro razmislite i stornirajte taj zahvat,dok imate vremena.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 19:06   #28
Pukla mi je krunica na dvojki.

Znači imao sam klasičnu navlaku, sad mi je ostao samo korijen...slikao sam ga i korijen izgleda sasvim u redu, jer taj zub sam prije nekoliko godina liječio.

Sad radim kočić na toj krunici.

Zanima me, hoće li taj kočić biti isto funkcionalan kao i navlaka?
krkanidis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 17:35   #29
Ne moram biti u pravu ali imam osjecaj da malo brkate pojmove pa cu za svaki slucaj jos jednom ponoviti.
Pravo ime za navlaku je krunica. Krunica oponasa izgubljeni vidiljivi dio zuba (krunu) kako funkcijom, tako i estetikom, a cementira se na bataljak (preostali izbruseni dio krune).
Kolcic (stift) je intrakanalna nadogradnja. Nadogradnje sluze kako bi se krunice imale za sto drzati kada nema bataljka (vidljivog dijela zuba). Sastoje se od dijela koji ide u korijenski kanal zuba i dijela koji oponasa nestali bataljak, te pruza dovoljnu povrsinu za cementiranje krunice.
Trajnost cijele konstrukcije ovisi o puno faktora (stanju korijena zuba, nacinu i dubini preparacije kanala, materijalu kolcica tj nadogradnje, zagrizu itd.), zato je tesko reci ovako napamet. Uostalom drugog rjesenja i tako nemate. Ako i kada konstrukcija popusti (a moze trajati godinama, da ne kazem desetljecima), napravit cete most ili implantat.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 00:17   #30
Quote:
Fantomlat kaže: Pogledaj post
Već ste dobili odgovor i riješenje koje je optimalno za vašu situaciju.Pretpostavljam da vam je prijedlog sa mostom i brušenjem zdravih zubi predložio vaš stomatolog,koji u ponudi svoje ordinacije nema uslugu
kirurške ugradnje implantata.Zato je predloženo inferiornije riješenje koje odgovara njemu ili njoj,da vas ne izgubi kao pacijenta.Tim više jer navedena suma,kako je rekao Chain,pokriva ugradnju dva implantata,
a vaši zdravi zubi ostaju netaknuti.Dobro razmislite i stornirajte taj zahvat,dok imate vremena.
Hvala na savjetima, ali moja situacija je malo kompliciranija.
Naime, iznad jedinice i dvojke koje mi trebaju ići van,
imala sam u dva navrata operaciju zubne ciste.

S obzirom da se ta cista može opet pojaviti,
nisam sigurna koliko je implantat kvalitetno rješenje.
Što mislite?
__________________
~ Fortes fortuna adiuvat ~

Zadnje uređivanje Juji : 15.07.2012. at 17:29.
Z e t t a is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 17:29   #31
Quote:
Z e t t a kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetima, ali moja situacija je malo kompliciranija.
Naime, iznad jedinice i dvojke koje mi trebaju ići van,
imala sam u dva navrata operaciju zubne ciste.

S obzirom da se ta cista može opet pojaviti,
nisam sigurna koliko je implantat kvalitetno rješenje.
Što mislite?

Ako je cista pravilno izljuštena, neće doći do recidiva. Također, maknut će se maknuti i uzročnici ciste. Ako ev.postoji manjak kosti, kirurg stavlja umjetnu kost i implantat se bez problema može postaviti.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 22:07   #32
Nisam baš uspjela naći informacije o tzv. privjescima.
Stomatolog mi to predlaže umjesto brušenja zdravog zuba, na koji bi se naslanjao most. Pa ne znam što bih mislila o tome.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 00:11   #33
Recimo da ti fali 5ica. Izbrusis 6icu, stavis krunicu, a 5ica je privjesak na 6icu-dakle jedan nosac nosi 2 zuba. S time treba biti oprezan zbog zagriza, sila i stanja zuba nosaca.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 12:44   #34
Sredio sam dvojku, stavljen mi je kočić i prezadovoljan sam sa urađenim.

Koliko primjetim zub je dosta stabilan, materijal je porculan (metal-keramika), boja odlično usklađena.

Sve u svemu super krunica.
krkanidis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 13:09   #35
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Recimo da ti fali 5ica. Izbrusis 6icu, stavis krunicu, a 5ica je privjesak na 6icu-dakle jedan nosac nosi 2 zuba. S time treba biti oprezan zbog zagriza, sila i stanja zuba nosaca.
kolega...ajmo ne biti politicki ili strukovno korektni nego biti fer pa fino reci da je rjesenje sranje ti kao moderator ne mozes....osobno cu si dopustiti taj lukuz
to je zadnja stvar u rjesavanju nedstatka jednog zuba kojoj treba pribjeci jer na duge staze nikada ne daje dovoljno kvalitetno rjesenje...
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 23:55   #36
Quote:
Z e t t a kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetima, ali moja situacija je malo kompliciranija.
Naime, iznad jedinice i dvojke koje mi trebaju ići van,
imala sam u dva navrata operaciju zubne ciste.

S obzirom da se ta cista može opet pojaviti,
nisam sigurna koliko je implantat kvalitetno rješenje.
Što mislite?
Kao laik koji ovdje komentira isključivo sa pozicije pacijenta sa bogatim iskustvom ( puno problema sa zubima ),mogu vam reći da imate sličnu ili identičnu situaciju koju sam ja prošao i sve što vam je moderator odgovorio,točno se uklapa u riješenje moje situacije.Ne samo da sam super zadovoljan jer sam se riješio kvarnih zubi i upalnih procesa koje su uzrokovali isti,nego osjećam i beneficije u zdravstvenom pogledu.
A implantati koje imam,funkcioniraju tako dobro da sam nakon par dana zaboravio da to nisu moji prirodni zubi.Jedino što me na to podsjeća je obvezna higijena i redovno četkanje te uporaba interdentalnih četkica
oko implantata.A sve drugo je identično prirodnim zubima.

Zadnje uređivanje Fantomlat : 22.07.2012. at 00:01.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 11:44   #37
Zbilja me puno ljudi ispituje na PM pa ću napisati iskustva i informacije i ovdje javno da ne moram svakome odgovarati skoro pa isto.



Radila sam krunice u poliklinici Šlaj-Anić.


Dugo sam već željela napraviti te krunice, ali nisam imala potrebe informacije kod koga. Nisam iz Zagreba pa nemam koga direktno pitati, a silom prilike se nalazim u Zagrebu pa mi je on bio jedina opcija.

Ipak sam bila spremna iskeširati pozamašnu novčanu svotu za te zube i nisam htjela otići negdje na blef. Na netu nisam pronašla baš nikakve posebe preporuke za nekoga, a onda sam dobila jednu usmenu preporuku pa sam otišla na konzultacije čisto tek toliko vidjeti što, kako, koliko.


Da su strašno skupi, stoji. Koliko je ta cijena opravdana, nisam kompetentna tvrditi jer nisam te struke.
Da li sam mogla negdje drugdje dobiti iste takve zube, nikada neću ni znati.
Sad je tako kako je. Dala sam i više novca nego što sam mislila, ali sam zadovoljna zubima.


Plaćala sam gotovinom i svaki zub me ispao na kraju oko 2 500 kn. Gotovinski se dobije popust, a bezgotovinski je cijena negdje oko 3 000 kn.


Puno me ljudi ispitivalo za cijeli postupak pa da ga opišem ukratko.


Prvi pregled je konzultacijski. Ne naplaćuje se. Primi vas prof. Šlaj ( šprehator prve kategorije ) i detaljno sve proanalizira. Trebate sa sobom imati rendgen do 6 mjeseci, a ako nemate radite ga kod njih ( 200 kn ). Pokaže vam slike svojih radova sa sličnom problematikom kao što je i vaša. Moram priznati da se tu odmah rodi želja i da i sami poželite takve zube kad vidite njihove radove.
Savjetuje vam što i kako bi vama i izradi financijski plan ( kad vidite sve te cifre želja splasne ).


Ako želite raditi kod njih ( tj. ako si to možete priuštiti ), dogovorite idući dolazak.


Idući put vam uzmu otisak vaših zubi, izbruse ih, ponovno uzmu otisak i od odljeva naprave privremene. Privremeni se stavljaju na te izbrušene i zapravo su identični vašim prirodnima, ali su plastični. Ne kuže se uopće. Meni su ti privremeni izgledali ljepše nego moji prirodni jer su bili jedne boje, a prirodni su bili dosta šareni i svakakvi...
Nema nikakve razlike u ophođenju oko privremenih. Kao da su vaši. Sljepljeni su i skroz normalno jedete i pričate kao i sa svojima.


Idući put vam uzimaju otiske ( malo dok zubno meso dođe k sebi ).


Sljedeći dolazak isprobavaju kako leže cirkoni.


Dolazak nakon toga je prva proba zubi. Ako ste zadovoljni sa svime, cementira ih i to je to.
Ako želite neke preinake, recite ih i sve se da promijeniti. Kad ih zacementira, gotovo je. Amen, nema više izmjena.




Između svih tih dolazaka vas pošalju tehničaru da vam odredi boju zubi i da se s njim dogovorite kakve zube želite.
Tu vam je najvažnije točno i jasno naglasiti što želite i to ćete i dobiti.
Ako treba ponesite i sliku kakve točno želite ili će vam oni dati katalog pa tamo odredite kakav bi vi oblik.
Ja sam zadovoljna zubima iz jednog prostog razloga, a to je da sam čak i predetaljno objasnila kakve zube želim ( čovjek me gledao u čudu koliko sam detaljna bila ).
Jako sam se bojala da li me shvatio jer me gledao prilično zbunjeno ( zbilja sam imala zahtjeve ).
Kad su došli zubi samo sam zinula.

Kao da sam ih ja radila! Točno je napravio ono što sam i željela ( dodouše, teško je bilo i fulati koliko sam se ja zadubila u objašnjavanje što želim ).
Eto, to vam je jako bitno - lijepo i jasno objasnite što zapravo želite.


Pa čak i da niste zadovoljni zubima na prvoj probi, sve se to da prepraviti.



Ja sam prije odlaska na odabir boje napravila dva izbjeljivanja koja sam opisala ovdje.
** Tara ** is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 11:47   #38
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
kolega...ajmo ne biti politicki ili strukovno korektni nego biti fer pa fino reci da je rjesenje sranje ti kao moderator ne mozes....osobno cu si dopustiti taj lukuz
to je zadnja stvar u rjesavanju nedstatka jednog zuba kojoj treba pribjeci jer na duge staze nikada ne daje dovoljno kvalitetno rjesenje...
Pretpostavljam da bi implantat bio najbolje rješenje. I o tome sam razmišljala, ali iskreno ja sam u životu toliko komplikacija imala i od banalnih zahvata, da to ne dolazi u obzir.
Osim implantata, klasičnog mosta i ovog s privjeskom, ne znam imam li još opcija. Novac je tu najmanji problem. Ali nemam pojma što da radim.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 17:49   #39
Magic potion: ako novac nije problem, rješenje je vrlo jednostavno: implantat Recite čega vas je točno strah? Zakomplicirati se može sve, pa i najobičnija solo krunica. Ako ćete tako razmišljati, nećete daleko doći.

Tara: hvala na opisu, profesor će ti biti zahvalan
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 13:42   #40
@ Tara: hvala na iscrpnim informacijama, i dalje mi nije baš jasno o kojem vremenskom periodu se radi, ali to je isto individualno ...

Što se cijene tiče, našla sam na netu cjenik neke poliklinike koja cirkon krunicu naplaćuje 3.600 kn (bez pripreme čini mi se) pa si sad tak kalkuliram, ako bude manje, još bolje

Generalno, rado bih vidjela uživo osobu kojoj se ne primjeti razlika između prirodnih zubi i navlaka, sve te before/after slike mi baš ne ulijevaju povjerenje
office chick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.