Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Serije

Serije U nastavcima, a nisu sapunice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2013., 21:58   #21
Pogledao prvih dvadeset minuta... pa prebacio na Posebne dodatke i izdržao pet minuta... pa ugasio televizor s nadom da je sve to samo još jedan ružan san.
Napoleon Wilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 22:58   #22
Quote:
Vukozec kaže: Pogledaj post
@mirjam: Iskapanje groba je naredio sam "pokojnik" kako bi prikrio tragove - vjerojatno preko svojih veza o kojima ćemo saznati u idućim epizodama. Novinarka se slučajno baš tu tad zatekla, što je nategnuto, ali takvih slučajnih nategnutih situacija ima u skoro svakom krimiću, u danskom Ubojstvu ih je bilo toliko da je skoro bilo negledljivo. I meni je najnategnutije kako stari odluči pomoći novinarki iz čista mira nakon vrlo malo nagovaranja, no možda on ima neke skrivene motive za to, vidjet ćemo...
Aha, hvala, rekoh nisam pratila od početka...ali, nije li taj pokojnik u grobu već desetak godina? Ako se ne varam "umro" je tamo negdje 1999. te godine. Mislim, zašto baš sad "prikriva tragove"....al aj dobro, nećemo cjepidlačit, mudro zboriš, valjda ćemo saznati.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 09:31   #23
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Dakle, tip igra šah sam sa sobom. To je ta vrsta scenarija. Ajde super da smo to riješili u prvoj epizodi, da ne moram gledati dalje.

Žao mi je što se nisu sjetili da uz tu dramatičnu glazbu svako toliko ekranom prođe i telop "JAKO DRAMATIČNO!". Možda i neki strobo efekt svako-toliko. Da se, onako, ta dramatičnost baš izdramatizira.
Quote:
Archangel kaže: Pogledaj post
Ja sam izdržao 20 minuta. Nadao sam se da će napokon biti domaća serija gdje netko zna napisati scenarij, redatelj zna svoj posao i glumci znaju glumit ali opet ništa...
Ništa nije valjalo u ovoj seriji i 20 min je bilo mi dovoljno da to vidim. Od isprazne glume pune praznog hoda, scenarija koji umjesto da bude misterija praktički od početka nam pokazuje što će biti i one random muzike koja kao diže tempo u "važnim" scenama a mene podjeća samo na sapunice i njihovu iritantnu potrebu da nabace takvu muziku u svakoj debilnoj sceni...
Najbolje mi je kada ona ima prvu reportažu gdje ne kaže ama baš ništa, a ovi neki likovi odmah se počnu zivkati okolo LOL kao da je objavila neko ime. Samo sam čekaj kako će odmah reći da ju moraju ubiti. I najjadniji stereotipski likovi u njenom uredu u kombinaciji s očajnom glumom
Da ono s šahom lol i vizije tog tipa, mislim stvarno. Ako su već odlučili da ignoriraju dobru praksu američkih serija (čak i britanskih gdje nam na početku kažu tko je kriv i ostatak filma pratimo kako će ih pronači i dokazati), mogli su barem to probati napraviti kao Muškarci koji mrze žene.

Uglavnom ne gledam dalje.
jedino ja ne kužim kakvi su to šah_scenariji?

pogledala cijelu epizodu .
to ne znači da ću i ostale .
neopisivo me iritra dojam da se sve dešava 90-ih
(nije vrag da sam tak depra )
__________________
ma jebeš potpis
Vilibald is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 12:19   #24
Quote:
Vilibald kaže: Pogledaj post
jedino ja ne kužim kakvi su to šah_scenariji?
To su ti oni gdje scenarist želi protagonista oslikati inteligentnim samotnjakom, ali sam pritom baš nije naročito inteligentan.

Još jedna stvar. Još nekome čudno što su imena glavnih glumaca (ne sjećam se da li i autora) ispisali tijekom prologa, a onda je krenula špica bez ijednog podatka osim naslova serije? Ne nalazim u tome nikakvo skriveno značenje, samo mi je neuobičajeno, a ne mogu si to protumačiti drugačije nego greškom.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 16:48   #25
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
To su ti oni gdje scenarist želi protagonista oslikati inteligentnim samotnjakom, ali sam pritom baš nije naročito inteligentan.

Još jedna stvar. Još nekome čudno što su imena glavnih glumaca (ne sjećam se da li i autora) ispisali tijekom prologa, a onda je krenula špica bez ijednog podatka osim naslova serije? Ne nalazim u tome nikakvo skriveno značenje, samo mi je neuobičajeno, a ne mogu si to protumačiti drugačije nego greškom.

aha, ipak, mislila sam da je nekaj dublje .

skužila sam početak, i toplo se nadam da je greška.
__________________
ma jebeš potpis
Vilibald is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 18:38   #26
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Dakle, tip igra šah sam sa sobom. To je ta vrsta scenarija. Ajde super da smo to riješili u prvoj epizodi, da ne moram gledati dalje.


Mogli su još i malo rastegnuti takve kadrove, pokazati još koji potez - čisto da ne bude previše dinamično.

I još serija ide jednom tjedno. Valjda očekuju da ćemo sada mjesecima čekati da lociraju, identificiraju i uhite i transferiraju ovog bivšeg udbaša. I to sve 2013. godine !

Kad je već serija puna stereotipa mogli su barem napraviti nešto slično "Zaboravljenom slučaju" - ono svaku epizodu rekonstruirati po jedan slučaj s tog zatvorskog groblja - u 1. epizodi ovog udbaša, u 2. nekakvog manijaka u 3. nekog ratnog zločinca itd.

Vjerojatno bi barem bilo malo zanimljivije
Profesor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 19:34   #27
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
Mogli su još i malo rastegnuti takve kadrove, pokazati još koji potez - čisto da ne bude previše dinamično.
Bilo bi super da se ona scena kad ona prvi put dođe do njega, on je odbije, a ona mu na odlasku zada šah lovcem, završi njegovom rečenicom: "Tog sam laufera cijelo jutro držao u šupku."
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 09:55   #28
Tesko je donositi krajnje zakljucke nakon samo jedne epizode. Odluka "gledati ili ne gledati" zasluzuje 3 epizode.

Ideja je zgodna, ali...

- Radnja je u pojedinim trenucima neracionalno razvucena, to malo vremena se moze i treba znatno bolje ispuniti stvarnim sadrzajem
- Zaista je puno scenaristickih pogresaka. Glavna junakinja zaista prejednostavno prolazi kroz pricu, sva joj se vrata sama otvaraju...
- Citav "skandinavski" koncept je promasen, "feministica" u centru price ne djeluje uvjerljivo (BTW: glavna junakinja cak i fizicki slici neuvjerljivoj curici u Forbrydelsenu). Mlada glumica koja hrabro nosi veliku TV-kameru (kamermanka nase glavne junakinje) djeluje zaista smijesno, a svi muskarci nasuprot "hrabrim i pametnim zenama" djeluju ili kao negativci ili kao budale. Curica od 22 godine za 5 sekundi u sahu jednim potezom pobjedjuje starog sahista... Cak je jedan muskarac u seriji i doslovno invalid. Nadam se da cu dozivjeti da jednog dana taj "skandinavski" feministicki filmsko-serijski model izadje iz mode... Vec mi je pun kurac krimi-serija u koje se ne mogu uziviti zbog tog "gender" sranja...
- Lik kojeg igra Miodrag Krivokapic je uvjerljiv jedino na fizickoj razini, zaista takvog lika mogu zamisliti kao zatvroskog cuvara. No njegov "odnos" s curicom-novinarkom je potpuno besmislen i nemoguc. "Okorjeli starac" cas sve skriva, cas sve otkriva... U nekom trenutku je "cvrst kao stijena", a onda nakon 5 sekundi i nekakve bezvezne zamolbe od strane novinarke, odjednom pristaje na sve sto ona zazeli... Zaista je nemoguce shvatiti tu pricu za ozbiljno...
- odnosenje "slucajno ostavljene kutije" iz rusevine zatvora i povlacenje kljucnog sahovskog poteza od strane mlade novinarke su scenaristicki gafovi koji bi prije 20 godina studenta kostali pada na ispitu. Danas, s novom generacijom "dvodimenzionalnih" mladih scenarista i mladom publikom naviknutom na vampire, valjda to djeluje cool ili sto...?
- nije mi drago da je odabrana "mistika" bas oko UDBA-e. Imamo na raspolaganju i zadnjih 20 godina, puno bi "kontroverznije" i nestereotipnije bilo obraditi pricu uz mistiku gradjenu na nekoj novijoj tajnoj ili kriminalnoj sluzbi.
- motiv "suspenzije", prekopiran iz americkih serija i toliko zlopupotrebljavan u Forbrydelsenu (tamo je curica suspendirana pa vracana u svakoj drugoj epizodi) urnebesno je debilan. Ako se scenarist vec zelio nasaliti, onda je mogao i za njenog sefa staviti debelog crnca..

Zadnje uređivanje Gugenheim : 07.01.2013. at 10:01.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 10:43   #29
Quote:
mirjam kaže: Pogledaj post
Aha, hvala, rekoh nisam pratila od početka...ali, nije li taj pokojnik u grobu već desetak godina? Ako se ne varam "umro" je tamo negdje 1999. te godine. Mislim, zašto baš sad "prikriva tragove"....al aj dobro, nećemo cjepidlačit, mudro zboriš, valjda ćemo saznati.
Dobro ako nisi gledala sve nećemo ti sad prepričati cijelu epizodu
Sad prikriva zato jer ga je netko nazvao i javio da upali TV jer upravo ide prilog o zatvoru u kojem neka novinarka njuška oko groblja.

@Mr Smoogj - jest, i meni je neobično bilo što su creditsi išli prije špice

@Vilibald: pa pola radnje se i dešava 90ih (zatvorski flashbackovi)

@Profesor: dakle nije bitno udbaševo djelovanje u samoj Udbi nego njegova uloga u RH od devedestih naovamo - mislim da ćemo tu vidjeti još svakakve veze sa današnjom društveno-političko-kriminalnom situacijom - naivan si ako misliš da je hrvatska kriminalna struktura nastala jučer
Vukozec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 12:28   #30
Quote:
Vukozec kaže: Pogledaj post
@Profesor: dakle nije bitno udbaševo djelovanje u samoj Udbi nego njegova uloga u RH od devedestih naovamo - mislim da ćemo tu vidjeti još svakakve veze sa današnjom društveno-političko-kriminalnom situacijom - naivan si ako misliš da je hrvatska kriminalna struktura nastala jučer
Naruceno ubojstvo u zatvoru 90-tih mogao je sasvim lijepo obaviti i celavi 22-godisnjak Ante ili Jozo, katolik i sin hrvatskih domoljuba. U punoj "ubojickoj snazi", a premlad da bi imao ikakve veze s UDBA-om. Ideoloski protivnik zrtve, ili jednostavno materijalni oportunist (citaj: "kriminalac obicni"). Stereotip da je za sve lose u modernoj Hrvatskoj kriv neki "komunist iz proslih vremena", a filmski stereotip je gradjenje "mistike" bas oko UDBA-e.

Sto se hrvatske kriminalne strukture tice, znam da nije nastala jucer. Ali vjerujem da ju uglavnom ne cine bivsi udbasi. Cini se da npr. reketarenje, pljacke banaka i sl. sasvim dobro obavljaju poneki nasi nacionalno osvjesteni vojnici iz rata 1991-1995. Znam da je tesko dirati u te svetinje, ali je mozda vrijeme i za takvu provokativnost. Nes ti danas provokativnosti, "mistika" oko UDBA-e... No ajde, cekat cemo razvoj price...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 12:38   #31
Kako je točno glasila funkcija Igora Šumakovića na odjavnoj špici? Savjetnik produkcije?
__________________
Listen to the thunder

Zadnje uređivanje Mr Smoogj : 07.01.2013. at 23:58.
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 13:35   #32
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Bilo bi super da se ona scena kad ona prvi put dođe do njega, on je odbije, a ona mu na odlasku zada šah lovcem, završi njegovom rečenicom: "Tog sam laufera cijelo jutro držao u šupku."
Da, ali bi, po "skandinavskom modelu" serije, za gledatelje od 25-35 g., odmah nakon toga nasa 22-godisnja vrhunska novinarka izjavila: "Eh, super. Naime, ja sam, osim sto sam vrhunska novinarka, jos i u Engleskoj zavrsila magisterij iz psihologije, a u Americi doktorat iz forenzike. Trebao mi je uzorak vaseg DNA da provjerim jeste li vi ubojica, a najbolji DNA je iz šupka..."

Za gledatelje od 15-25 godina bi, pak, vrhunska 22-godisnja novinarka u tom trenutku rekla "Eh, to nisi smio uciniti starce", te ga prvo kruznim udarcem odbaciti 10 metara do zida zgrade, a onda nakon skoka i leta od tih 10 metara, pod kutem od 90 stupnjeva zadati mu smrtonosni udarac nogom u glavu. U vrijeme leta a prije udarca, slika bi se trebala usporiti, mozda i zamrznuti.

Za uspjesne menagerice izmedju 25 i 45, nasa novinarka bi nakon te starceve izjave pogledala prema nebu, a krupni plan bi otkrio da su joj oci odjednom postale vampirski svjetlosive...

Tesko je pogoditi ciljanu publiku...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 18:01   #33
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Bilo bi super da se ona scena kad ona prvi put dođe do njega, on je odbije, a ona mu na odlasku zada šah lovcem, završi njegovom rečenicom: "Tog sam laufera cijelo jutro držao u šupku."
"pa mi ga je bilo gadljivo povlačiti".


Inače je ova "fora" jača s likovima koji impulzivno uzimaju olovke i stavljaju ih u usta dok kao razmišljaju što zapisati.
Profesor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 21:40   #34
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Kako je točno glasila funkcija Igora Šumakovića na odjavnoj špici? Savjetnik produkcije?
Savjetnik za rad s glumcima, savjetnik produkcije... sve genijalac do genijalca u domaćoj produkcijskoj žabokrečini!
Napoleon Wilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 23:56   #35
Moj je dojam da ovu seriju rade ljudi koji ne vole televiziju i koji ne gledaju žanrovske serije.
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 10:06   #36
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Stereotip da je za sve lose u modernoj Hrvatskoj kriv neki "komunist iz proslih vremena"
Mislim da je čak veći stereotip od toga danas da je za sve kriv neki "celavi 22-godisnjak Ante ili Jozo, katolik i sin hrvatskih domoljuba". Npr. jesi li gledao Blagajnica hoće ići na more, Fine mrtve djevojke, Svjedoke itd. - tko su negativci u tim filmovima? Uvijek neki primitivni dinaridi teroriziraju pošteno građanstvo Thompsonovim pjesmama i sl.
Vukozec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 12:43   #37
Quote:
Vukozec kaže: Pogledaj post
Mislim da je čak veći stereotip od toga danas da je za sve kriv neki "celavi 22-godisnjak Ante ili Jozo, katolik i sin hrvatskih domoljuba". Npr. jesi li gledao Blagajnica hoće ići na more, Fine mrtve djevojke, Svjedoke itd. - tko su negativci u tim filmovima? Uvijek neki primitivni dinaridi teroriziraju pošteno građanstvo Thompsonovim pjesmama i sl.
Govoris o drugacijoj vrsti uradaka, tamo je ta ideoloska dimenzija bila prisutna iz drugih autorovih razloga (u Svjedocima je bila i tema). Djelomicno vezano uz autorovo ideolosko opredjeljenje, a djelomicno i opravdano realnoscu. Da, zaista je uvjerljivije kad na filmu "celavi 22-godisnji domoljub i katolik" ili "prekaljeni ratnik iz Oluje" reketare vlasnika birtije, nego da nas autor pokusa uvjeriti da to radi recimo umirovljeni profesor sociologije...

No to su ionako drugaciji filmovi. U ovom slucaju govorimo otprilike o klasicnoj krimi-prici u kojoj "mistika" ima bitnu ulogu u privlacnosti i zanimljivosti, a vjerujem i tzv "intrigantnosti" i "provokativnosti". Amrikancima tu ulogu odigravaju uvijek CIA i FBI, strukture koje su i danas prisutne u drustvu. Samo sam spomenuo da su kod nas udbe i komunisti vec odavno prozvakani i nezanimljivi po tom pitanju i da imamo stvari iz blize proslosti koje bi bile intrigantnije i provokativnije... Uostalom, imali smo mi 90-tih i svoje tajne sluzbe... No, da ne trcim pred rudo, mozda ce se uspostaviti da je "brko" Dragan Despot (oh kako ti brkovi asociraju na srpstvo i jugoslavenstvo ) i presao u nase tajne sluzbe... BTW: kako se tocno zove i preziva Dragan Despot u ovoj seriji? Starac se zove Martin Strugar, vrlo neutralno i nacionalno svemoguce (iako se jedan od jugogenerala koji je napadao Hrvatsku zove Pavle Strugar)...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 23:29   #38
serija mi je baš super, netipična za ove prostore i ima nekako svjetski štih
odlična atmosfera,odlična kamera
okej, cjelokupni zaplet mi je mrvicu nategnut, to da ona tek tako pod svaku cijenu želi istraživati te slučajeve kao da joj život ovisi o tome, al ajde...svejedno jedva čekam sljedeću epizodu!
nshk4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 07:57   #39
Prva epizoda je za mene bila taman da me privuče da odgledam i drugu epizodu.
Pa ćemo vidjeti dalje...

Sve u svemu ideja serije nije loša.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 10:21   #40
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
No, da ne trcim pred rudo, mozda ce se uspostaviti da je "brko" Dragan Despot (oh kako ti brkovi asociraju na srpstvo i jugoslavenstvo ) i presao u nase tajne sluzbe...
Vjerujem da je to pravac u kojem će se priča kretati. Ubojstvo i nestanak Brke iz zatvora se dogodilo 1999. kada je, nadajmo se, obavještajnim zemljem i podzemljem vladala neka naša, "ne-udbaška" služba.
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:11.