Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2017., 10:35   #1
Brisanje firme putem stečajne blokade?

Pozdrav, evo danas dobijem riješenje od trg.suda da ako ne platim do 30.01. dug da će se provesti stečajni postupak na moj jdoo.
Dug je 14.100,00 kn, koji je krivi dug radi faking FINE. Trenutno čekam odgovor kako će to oni ispraviti.

Stvarni dug je 1500kn + 700kn prema gosp. komori.

Radi se o tome da si nisam sam sebi početkom godine isplatio 2 plaće, kad sam bio prijavljen na 1h dnevno što iznosi 1500kn za 2 mjeseca, a mutavci u fini su to knjižili na normalne plače i očito se tu stvorio taj veći dug.
Rekli su odavno da će to ispraviti kao i inspektorat rada, no eto trla baba lan.

No u biti - zvao sam u trg sud, i rekli su da zovem finu i inspektorat da mi već jednom deblokiraju račun i da uplatim STVARNI dug te im samo pošaljem papire i da će ukinuti predstečajni postupak.

Na to sam ženi u sudu rekao da planiram nakon toga zatvoriti firmu - a ona meni onako savjet daje da ako imam u planu zatvoriti firmu, da zašto ne pustim da sud to sam zatvori putem ove blokade?
Rekla je da neće nikakve naplate biti, pogotovo ne 14100kn koja nije stvarna.
I da mi je ovako jeftinije jer normalno kod zatvaranja firme postoje određene takse i knjigovođa i to košta. Kaže da ovako neće koštati.

Ima tko iskustva jel ona govori istinu ili ne? Znači ne postoji dug od 14100kn nego postoji dug od 1500kn plače za 2 mjeseca i 700kn dug prema komori.

Taj dug je evidentan upravo sada na e poreznoj, baš gledam o čemu je riječ.

Hvala
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 08:22   #2
itko?
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 09:22   #3
Kad je riječ o pljenidbi po rješenju inspektorata rada zbog neisplate plaće oni (inspektorata rada) ne provjerava na koliko su radnici prijavljeni već automatski izda pljenidbu na broj radnika × minimalna plaća tj 3.276,00 kn.
Da bi se rješenje o pljenidbi uklonilo treba se predati NP1 za svakog radnika i svaki mjesec te obrazac ZPN. Nakon što inspektoratu dokažeš da si se sam blokirao oni povlače pljenidbu i onda ćeš biti blokiran za stvarni dug, naravno uvećano za kamate od dana dospijeća.
Iznos blokade sigurno je veći i zbog 5.000,00 kn koji se plijene zbog troškova pokretanja stečaja.

Što se tiče brisanja tvrtke zbog dugotrajne blokade, koliko znam ako nama imovine i zaposlenih oni stvarno to brzinski brišu.
Znam dva slučaja u kojima je to provedeno i niti direktori niti vlasnici nisu dobili nikakve troškove niti kazne prošlo je više od godinu dana od brisanja iz sudskog
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 18:28   #4
Ovako, zvao sam u Finu, to je tamo toliko majmun na telefonu koji apsolutno ne razumije razliku između 1h dnevno i 8h dnevno.

Sve u svemu, blokada je išla na 3 minimalne plače + 5000kn troškovi stečaja - što upravo iznosi tih 14 tisuća i nešto kuna.

Što je još zanimljivije, prije 4 mjeseca sam predao sve obrasce NP1 na 1h dnevno što iznosi 1500kn + dokaz prijave na 1h dnevno, sve je to poslano u Finu.

Oni su po prosljedili nekim sustavom u Inspektorat.

Inspektorat je to dobio, ali nisu vidjeli jer su bili na godišnjem i mjenjali radna mjesta.
Rekli su da će odblokirati po kratkom postupku na stvarni iznos duga.

Prošlo je 30 dana, ništa se nije dogodilo.

Ponovno sam zvao, opet su rekli da su zaboravili ili da im je promaknulo i da će to riješiti.

Prošlo je evo par mjeseci - ništa se nije dogodilo.

Nego sam dobio predstečaj radi nemara inspektorata.

A jasno ti je da se radi u tih 1500kn - 1200kn moje plače i malo manje 300kn doprinosa. Državi ništa jer sam sam sebe zaposlio za stalno.

Znači radi se o prebacivanju šupljeg u praznog.

Ja bi sad najradije ovo ovako ostavio i neka brišu firmu.
No strah me radi upravo tog iznosa - 14000kn nije malo.

Na firmi ništa nemam, jedini ugovor što imam je najam sam sebi kuće za potrebe sjedišta društva.

Najradije bi bio dosadan da pošalju ispravak blokade na 1500kn i onda ostavio neka brišu i neka se jebu.

A mislim da ću morati natjerati da isprave to, da odblokiraju, da uplatim si te novce sam sebi i ostavim sve u mirovanju i dalje.

Nisam pametan.
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 11:49   #5
Quote:
Vekenga kaže: Pogledaj post
Kad je riječ o pljenidbi po rješenju inspektorata rada zbog neisplate plaće oni (inspektorata rada) ne provjerava na koliko su radnici prijavljeni već automatski izda pljenidbu na broj radnika × minimalna plaća tj 3.276,00 kn.
Da bi se rješenje o pljenidbi uklonilo treba se predati NP1 za svakog radnika i svaki mjesec te obrazac ZPN. Nakon što inspektoratu dokažeš da si se sam blokirao oni povlače pljenidbu i onda ćeš biti blokiran za stvarni dug, naravno uvećano za kamate od dana dospijeća.
Iznos blokade sigurno je veći i zbog 5.000,00 kn koji se plijene zbog troškova pokretanja stečaja.

Što se tiče brisanja tvrtke zbog dugotrajne blokade, koliko znam ako nama imovine i zaposlenih oni stvarno to brzinski brišu.
Znam dva slučaja u kojima je to provedeno i niti direktori niti vlasnici nisu dobili nikakve troškove niti kazne prošlo je više od godinu dana od brisanja iz sudskog
što sam troškovima stečajnog postupka? Jel to može doći nasilno na naplatu vlasniku društva na privatnu imovinu?
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 09:49   #6
Quote:
Tislav kaže: Pogledaj post
što sam troškovima stečajnog postupka? Jel to može doći nasilno na naplatu vlasniku društva na privatnu imovinu?
U ovim slučajevima koje ja znam nije došlo do toga.
Da li je zakon to stavio kao mogućnost ne bih znala
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 09:54   #7
Quote:
Tislav kaže: Pogledaj post
Ovako, zvao sam u Finu, to je tamo toliko majmun na telefonu koji apsolutno ne razumije razliku između 1h dnevno i 8h dnevno.
Ne želim braniti ove iz Fine ali u ovom slučaju nisu oni krivi nego inspektorat koji s jedne strane ne radi posao (mislim na ovo s kašnjenjem) ali i zakon koji nije obvezao inspektorat da kontrolira za koliko je sat potrebno vršiti pljenidbu nego automatski svima broj radnika puta minimalna plaća.

Imali smo slučaj u uredu gdje nije bilo potrebno isplatiti neto, samo obračunati doprinose za jedan dan. Istina našom greškom išla je kriva oznaka u JOPPD obrascu a inspektorat zaplijenio iznos cijelog minimalca.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 09:29   #8
Jučer sam dobio od inspektorata ukidanje jedne zabrane na puni iznos plače, tek sad nakon 4 mjeseca nazivanja.
Danas zovem da pošalju i drugo ukidanje i da odblokiraju račun da to riješim.

Koji su to konji da nije za povjerovat.
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 09:27   #9
Eto mogu potvrditi da stvarno je istina (barem u mom slučaju), da se firma briše putem stečajne u kratkom vremenu.

Znači radi 1500 kn duga sam sebi (u njihovom slučaju 15000kn jer su nesposobni iz Fine da gledaju moju prijavu na 1h, a ne na 8h) - dobio sam prije cca 2 mjeseca riješenje o kratkom stečajnom postupku, i vidim na registru za firme da mi piše BRISANO - znači jdoo je već obrisan.

Čekam samo papirnatu potvrdu.
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:17.