Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2017., 18:46   #21
Quote:
My time kaže: Pogledaj post
Radical nemoj ti računati dalmaciju. Na moru je ionako sve pretjerano skupo. Ne pričam ovdje ni o Zagrebu gdje se većina zgrada raspada, osim novogradnje.
I dalmacija i Zagreb su preskupi. U dalmaciji bi živjela jedino od 4. do 9. mjeseca jer su ovi drugi mjeseci bez veze, bura mi je koma. Zagreb je toliko stresan, gužva, promet, ma užas. Da mi netko tamo da stan, rentala bi ga.
Najbolji su manji gradovi koji imaju sve što ti je potrebno za život. Imaš mir, a veliki grad ti je blizu.
Kad kupiš kvalitetan novi stan (koji košta u manjem gradu oko 800 eura u centru), imaš bolje uvjete nego u zg jer su tamo uglavnom raspadnuti stanovi. Imam frendicu tamo i znam o čemu pričam. Potrošila je hrpu novaca da bi dovela u red stan u centru zg. Novija naselja su toliko daleko od centra zg da ti treba sat vremena da tamo stigneš autom. Tako da to ništa ne drži vodu.
Ovdje pričam o kvaliteti stana i njegovoj lokaciji. To su dvije stvari na koje se najviše treba paziti.
Za stanove od 800E/m2 ne isplati se uopće raditi bilo kakva računica, jer se cije nstana jako približava cijeni troškova gradnje stambenog prostora. U tim mjestima su cijene kuća također jako jako niske (ispod troškova cijene gradnje) pa svaka računica pada u vodu. Stan od 800E/m2 je meni san snova, za takve novce ne bih mi palo na pamet da gradim kuću jer se to ne isplati, makar bila 400eura po kvadratu...

Ja dolazim iz nekog sasvim drugog svemira, recimo ovog, očito ima budala koji i ovo kupe:
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/st...oglas-21605144
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 19:05   #22
Odrasla sam u kuci od 300 kvadrata, sad zivim u 78 kvadrata stana i NIKAD se ne bih vratila u kucu.

Kuca je rupa bez dna. Ulaganja nikad dosta. Da ne govorim o tjednom odrzavanju tipa kosnja trave, cvijece, vocke bla bla

Sve sto ti se na kuci pokvari tipa vanjsko svjetlo - sam placas, nakon 20 godina trebas mijenjat crijep/krov, sam placas, stavljati novu fasadu - sam placas.


Stan uvijek!
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 19:27   #23
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Odakle ta računica????

Priključak struje je 2000kn po kw, dakle 10 000 kn, računaj 15000 sa ostalim troškovima
Voda, 5000kn
Kanalizacija 3500kn
Plin, ne znam koliko jer ga u Dalmaciji nema..
Ja vidim cifru od 23500kn, ne zna odakle 50 000 kn i na to još duplo..?
Hajmo dalje, završni radovi, što se pod tim smatra, fasada. Cijena fasade je oko 180kn po m2, kućica 10x10m ima recimo 150m2 fasade što iznosi recimo oko 30 000 kn
Krovište je 80E/m2, dakle 8000 Eura, no nitko ne kaže da se isto ne može riješiti i za 50 E/m2 ako nešto znaš oko građevine..
Namještaj, kuhinja 25000 kn sa aparatima i kupaonica 15000 kn sanitarije, bolje nećeš dobiti u bilo kakvom stanu kojeg kupiš a niti jedna novogradnja nije kompletno namještena (sobem db i slično).

Ljudi cijene prepumpavaju jer pod a) nemaju pojma koliko nešto košta, b) ne žele mrdnuti prstom za bilo što nego za sve zovu meštre koji budalama sve masno naplate i pod c) ako imaju kuću tada se obično bahate sa ulaganjima i to uspoređuju sa stanovima koje opet masno platiš a dobiješ jeftine pločice od 70kn kvadrat i prekidače vulgaris...

Ako kuću radiš štedljivo kao što se usotalom štedljivo grade stanovi možeš jako povoljno proći..


cijene nisam napumpala, nego temeljim na relativno friškim lurkanjima koje sam radila na našem području i to ne pogled more.

i gledam iz svoje pozicije. ja ne znam sama zidat, elektroinstalacije postavljat ili išta takvoga. jedino što bih eventualno mogla sama je pofarbat nešto. dakle sve bih trebala podugovorit, netko reče; natezat se s majstorima i slično.

što se tiče namještaja, ovo je recimo neka srednja razina budžeta i kvalitete (možda sam malo i rekla). da si poželim recimo kuhinju scavolini, kauč natuzzi, maurerov luster i slično, znamo gdje smo, ne...

p.s. izostavila sam papirologiju, što isto nije beznačajan trošak. projekt, građevinska, geodeti, pizde materine.... ukratko...ulupat svoje vrijeme i živce u to nema smisla. ima smisla ako imaš love na bacanje pa sve drugi rade za tebe.

ja rob nekretnine općenito biram ne biti ili biti u čim manjoj mjeri.
wild rider7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 19:32   #24
Team stan.

Cijeli život u stanu i volim stan.
Mojem načinu života i potrebama bi kuća bila teret.
Ljude na roštilju ne trebam.

Muž živio u kući do suživota sa mnom.
Na početku pričali što ćemo kada prestanemo rentat i bacimo se u kupovinu nekretnine. On zagovarao kuću (logično).
Dogovor je bio da ćemo gledati nekretninu koja nam najbolje paše (lokacija, kvaliteta, cijena...), ne konkretno stan/kuću, pa što prevagne će biti.

Što se više bliži kupovina nekretnine, on je više za stan, kuće više uopće ni ne gleda. Nisam pritiskala, majkemi (čak je i mene narajcao na kuće jedno vrijeme). Navikao se sad godinama na stan i uvidio da je našem načinu života to primjereno.

Gledamo pomalo 2 stana koja imaju mala dvorišta, e to bi bila dobitna kombinacija!

Bitna je lokacija i onda je sve super. Odrasla u mirnom naselju skroz zatvorenog tipa, nimalo prometnom, s ogromnim parkom i igralištem okruženim zgradama, idila i za djecu. Tako nešto ciljamo i za nas.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 19:35   #25
Quote:
wild rider7 kaže: Pogledaj post
cijene nisam napumpala, nego temeljim na relativno friškim lurkanjima koje sam radila na našem području i to ne pogled more.

i gledam iz svoje pozicije. ja ne znam sama zidat, elektroinstalacije postavljat ili išta takvoga. jedino što bih eventualno mogla sama je pofarbat nešto. dakle sve bih trebala podugovorit, netko reče; natezat se s majstorima i slično.

što se tiče namještaja, ovo je recimo neka srednja razina budžeta i kvalitete (možda sam malo i rekla). da si poželim recimo kuhinju scavolini, kauč natuzzi, maurerov luster i slično, znamo gdje smo, ne...
Onaj tko ne zna brokvu zabiti u drvo, ne zna ama baš ništa o građevini, ne zna si postaviti laminat, zašarafiti luster, obojati zid, prekopati vrt, za njega nije da gradi kuću već da si kupi nekakav stan. Meni nije ni žao ljudi koji su u stanju uložiti 100 000 eura u nešto o čemu pojma nemaju, pa plaču da ih je netko zeznuo jer su kupili stan sa db na sjeveru, u trošnoj zgradi, pokraj bučnog susjeda, sa nerješenim papirima i slično...Al to sam samo ja..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 19:43   #26
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post
Team stan.

Cijeli život u stanu i volim stan.
Mojem načinu života i potrebama bi kuća bila teret.
Ljude na roštilju ne trebam.

Muž živio u kući do suživota sa mnom.
Na početku pričali što ćemo kada prestanemo rentat i bacimo se u kupovinu nekretnine. On zagovarao kuću (logično).
Dogovor je bio da ćemo gledati nekretninu koja nam najbolje paše (lokacija, kvaliteta, cijena...), ne konkretno stan/kuću, pa što prevagne će biti.

Što se više bliži kupovina nekretnine, on je više za stan, kuće više uopće ni ne gleda. Nisam pritiskala, majkemi (čak je i mene narajcao na kuće jedno vrijeme). Navikao se sad godinama na stan i uvidio da je našem načinu života to primjereno.

Gledamo pomalo 2 stana koja imaju mala dvorišta, e to bi bila dobitna kombinacija!

Bitna je lokacija i onda je sve super. Odrasla u mirnom naselju skroz zatvorenog tipa, nimalo prometnom, s ogromnim parkom i igralištem okruženim zgradama, idila i za djecu. Tako nešto ciljamo i za nas.
Po meni je njamanje bitna lokacija kao takva već..
- Praktičnost u smislu mjesečnih troškova recimo blizu posla da ne moraš gubiti vrijeme na putovanje i na troškove prijevoza (automobil, gorivo, održavanje košta i preko 2000kn mjesečno u prosjeku)
- Da je stan kvalitetno napravljen u smislu južne orjentacije i niskih troškova za grijanje i hlađenje
- Da je stan dobro prilagođen tvojim potrebama (dovoljan broj soba, prostranost, mogućnost smještaja stvari što je u stanovima jako bitna stvar
- Da stan ima potencijal po pitanju dobitka na vrijednosti kroz budućnost (mogućnost najma i konačna isplativost kupovine)
- Da imaš mirne susjede, da nisi na 6 katu bez lifta, da nemaš dernjavu sa stubišta, da stubište ne smrdi na sranje i pišanje kao i na kuhanje
- Tek na kraju da je kvart lijep, miran i ugodan...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 19:50   #27
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Po meni je njamanje bitna lokacija kao takva već..
- Praktičnost u smislu mjesečnih troškova recimo blizu posla da ne moraš gubiti vrijeme na putovanje i na troškove prijevoza (automobil, gorivo, održavanje košta i preko 2000kn mjesečno u prosjeku)
- Da je stan kvalitetno napravljen u smislu južne orjentacije i niskih troškova za grijanje i hlađenje
- Da je stan dobro prilagođen tvojim potrebama (dovoljan broj soba, prostranost, mogućnost smještaja stvari što je u stanovima jako bitna stvar
- Da stan ima potencijal po pitanju dobitka na vrijednosti kroz budućnost (mogućnost najma i konačna isplativost kupovine)
- Da imaš mirne susjede, da nisi na 6 katu bez lifta, da nemaš dernjavu sa stubišta, da stubište ne smrdi na sranje i pišanje kao i na kuhanje
- Tek na kraju da je kvart lijep, miran i ugodan...
Meni je sve to bitno.

Nisam od onih kojoj je bitan interijer, to bih najradije da mi netko drugi uredi ili da kupim namješteni stan, ne mora mi biti ni full lijepo, samo da nije nakaradno.
Baš sam nezainteresirana što se toga tiče.

Ono što su mi uvjeti su kvaliteta zgrade, max.do 2 kata visine, orijentacija, broj soba, raspored soba, da kupaonica ima kadu (ne tuš kabinu) i tako neke stavke.
I cijena naravno, ali kod nas su stanovi dosta povoljni.
Udaljenost od posla mi nije bitna, predio grada gdje mi je posao me ne zanima za život.
Na svakakve susjede sam navikla živeći u više zgrada cijeli život.
Oni nisu konstanta, tako da to tko je tamo kad useliš, ništa ne znači za budućnost.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 19:52   #28
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Stan je super u smislu da dođeš umoran s posla, zatvoriš vrata i odmaraš. Uz kuću ima košenje trave, uređivanje cvjetnjaka, čišćenje lišća... Održavanje samog dvorišta i kuće je daleko skuplje (promjena fasade, krovišta, ograde...).
Kuca je super za djecu koja su ti stalno na oku, mozes zasaditi povrtnjak, pozvati društvo na roštilj, pojačati glazbu, buckati se u bazenu...
I jedno i drugo ima svoje prednosti i svoje mane, ja sam vise za kuću.
Također sam za kuću, odrastao sam u kući, ali, sada, dobro, sada sam sam, ali i da imam žensku, sumnjam da bi išao u kuću, no znam da ću ići tamo negdje s 45 - 50. Nemam vremena za kuću u ovim godinama, niti mi se da zajebavat s kućom i okokće.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 22:02   #29
Zivjela sam stan-kuća-stan..
Na početku,meni je stan super bio..nov,troskovi nisu bili preveliki tj režije..
Kad sam se udala,prešli u kuću..teško sam se navikla,no ustvari je to imalo prednosti,manje režije,vise vanjskog prostora..
Sada smo u stanu koji je,ne bi vjerovali,ali ustvari rupa bez dna..
Visoke rezije,u stan bi trebalo uloziti,sama gradnja losa..
Jedino sto je lijepa ,mirna lokacija,manji grad..
Da mogu birati,birala bih ipak kuću bez obzira sto isto je vise posla+uvjek ulaganja..
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 22:24   #30
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Onaj tko ne zna brokvu zabiti u drvo, ne zna ama baš ništa o građevini, ne zna si postaviti laminat, zašarafiti luster, obojati zid, prekopati vrt, za njega nije da gradi kuću već da si kupi nekakav stan. Meni nije ni žao ljudi koji su u stanju uložiti 100 000 eura u nešto o čemu pojma nemaju, pa plaču da ih je netko zeznuo jer su kupili stan sa db na sjeveru, u trošnoj zgradi, pokraj bučnog susjeda, sa nerješenim papirima i slično...Al to sam samo ja..
Upravo krećimo, majke mi, prebita sam
Puno amo napravili sami i to jeste velika ušteda, on se kuži u sve živo, ja mu rado asistiram.

Mrafice, kod nas bas obrnuto.
Kada smo vidjeli da u obiteljskoj kući neće ići, ja sam bila za stan. Činilo mi se puno praktičnije, jednostavnije i bolje. On mi je rekao da nisam tip za stan i da ne bih mogla tako živjeti.
Dobio me argumentom da na stanu ne bih smjela puštati glasnu mjuzu. Ili se glasno seksati.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 22:28   #31
Ovisi što vam je važno. Ja sam odrasla u ogromnoj kući sa još većim dvorištem. Ok, tada su financirali sve starci i baka i deda, al znam kolko su neke stvari koštale i šta su radili oko kuće. Sada živim sa mm-om u stanu. Prije sam bila uvjerena da je kuća bolja, ali trenutno mi je stan bolja opcija.

Kuća plusevi:
- imaš dvorište za roštilje, rođendane, možeš imat svoj vrt
- više prostora
- imaš svoj mir, niti ti itko skaće po glavi niti itko zove policiju kad ste malo glasniji

Kuća minusi:
- režije. Grijanje bude po 3-4 puta skuplje a zima ti je
- održavanje. Non stop ima nekog vražjeg posla oko nje. Pa kosit travu, pa živica, pa zamijenit crijep, pa zamijenit stolariju, pa farbat ovo, pa farbat ono. Taman jednu stvar otplatiš i dođe druga (ok, neke stvari ne plaćaš nego sam napraviš, al ti je to ipak posao). Uvijek imaš nešto za popravit oko kuće, jer ako staneš u tome počinje propadat. I taman kad si gotov već ponovo moraš mijenjati ono što si prvo promijenio.

Stan plusevi:
- manje režije
- nikakvo održavanje okučnice, jer se sve izvan stana plaća iz pričuve koja je po 100-200 kn mjesećno, puno manje nego što potrošiš na kuću

Stan minusi:
- susjedi ako su problematični
- manji prostor
- nema dvorišta

Gle da imam brdo para za kupit i održavat bez razmišljanja bi rekla kuća. Ali po meni puno previše košta za benefite koji se od nje dobiju. Naravno, svakome je nešto drugo bitno. Ja i mm npr nismo baš sad neki za bit na dvorištu i guštat u npr sađenju vrta, tako da bi nama održavanje okućnice bilo više posla nego koristi.
S druge strane imam frendicu koja je prvih 10 godina živjela u stanu a onda u kući i kaže da se ne bi ni mrtva vratila u stan. Njoj je koma to da čuje susjede, dok je meni to pozadinska buka koju više ne primjećujem. Čak me malo i umiruje i kad budem negdje gdje je pretiho čudno mi je.
I moraš uzet u obzir početnu cijenu. U zgu npr za 100.000e možeš kupiti relativno novi (ili čak i novi ako je malo dalje od centra) stan od 70-80 kvadrata. Za te novce nemreš od nule napraviti kuću, znači kupiti zemljište, platiti sve dozvole, priključke i materijale i rad. Osim ak si sam ne gradiš tu kuću jer znaš zidat i postavljat elektricne instalacije (ja i mm neznamo ). I nikako to ne može biti na slicnoj lokaciji kao stan. Evo kaže mi mama da se sad u samoboru (stalno se nada da ću se vratit) prodaje neka starija kuća za 80.000e. A to je samobor, nije zagreb, i kuća je stara. Znači tko zna što će se na njoj trebati mijenjati uskoro. Znači za cijenu novog stana dobiješ stariju kuću. Al ok, nekome je prednost te kuće što je izvan grada i reći će al gle, ja sam za 10 min u šumi. A ja ću si pomislit "to mi je 1200kn mjesećno benzina i svaki dan sat i pol za doć i vratit se sa posla". A mm će pomislit "o ne koliko trave ima za kosit"
Stvarno ovisi šta ti je važno.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 22:32   #32
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Upravo krećimo, majke mi, prebita sam
Puno amo napravili sami i to jeste velika ušteda, on se kuži u sve živo, ja mu rado asistiram.

Mrafice, kod nas bas obrnuto.
Kada smo vidjeli da u obiteljskoj kući neće ići, ja sam bila za stan. Činilo mi se puno praktičnije, jednostavnije i bolje. On mi je rekao da nisam tip za stan i da ne bih mogla tako živjeti.
Dobio me argumentom da na stanu ne bih smjela puštati glasnu mjuzu. Ili se glasno seksati.

Glasnu glazbu ne volim. Funkcioniram čudno, na način da sam sva zablokirana ako slušam glasnu glazbu.
Ne mogu razmišljati, ne mogu raditi nešto paralelno, mogu samo slušati glazbu.
O slušalicama da i ne pričam, dalje od mene.

Jedino gdje bi mi možda trebala glasnija glazba su neki derneci, ali sam skroz sretna ne organizirati ništa doma.

Seks, nitko se nije bunio.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...

Zadnje uređivanje mrafica : 04.02.2017. at 22:57.
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 22:50   #33
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
http://www.domusplus.hr/hr/katalog/


http://www.domusplus.hr/hr/kuce/tilia/#

Otvaram ovu temu jer bi me u nekoj daljoj budućnosti , recimo za nekih 6,7 godina zanimala mogućnost kupnje ovako jedne prizemnice i niskoenergetske kuće.....
kao što to kažem na temi "troškovi života u dvoje" i slično, sad mi to u narednih par godina i nije bitno jer od ljeta živim s dečkom u bakinom stanu , ali htjela bih se početi raspitivati već sad oko toga gdje se i kako isplati više živjeti - vi koji živite u kući, koje su prednosti i je li vam ljepše nego u stanu i obrnuto?!

meni se ovo čini kao jako cool ideja jer stan od 21 kvadrat gdje budem živjela s dečkom vrijedi oko 210 - 215 000 kuna, a gledam tu kuća od 73 kvadrata vrijedi 286 000 kn..... dakle, kad gledam omjer cijena - puno se više isplati kuća.

što vi mislite?!
Zaboravi, jer ti ovo nije ni približna moguća cijena kuće.

To su ti cijene za visoki rohbau, a ne ključ u ruke. Sad uzmi u računicu sve ostalo prije toga, plus razlika između visokog rohbau i ključa u ruke, plus namještaj.

Znači - zemljište, dozvole, nacrt, priključci, ključ u ruke, namještaj. To trebaš tražiti.

Ključ u ruke ti je od 3400 do 6000 kn, ovisno što želiš, gdje se nalaziš, kvaliteta materijala, izrade, itd...

Za kuću moraš imati love, to ti je činjenica. Znači, ako nemate 20k kn mjesečne prihode i ne štedite barem 5k kn mjesečno, ja bi rekao da zaboravite.

Inače, ako se već cilja na dijete ili djecu, minimum minimuma, po mojim nekim viđenjima, ti je 80 kvadrata, u što ide dnevni, kuhinja, 2 spavaće sobe, 2 x kupaona + wc, neki hodnik i još ti sa strane treba garaža i ostava.

Kuća je super, ja sam inače uvijek za kuću, ako je obitelj s klincima u pitanju, međutim, treba imati novaca i biti discipliniran i vrijedan ili platiti nekom da ti nešto odradi.

Kuća ti košta manje u startu, po kvadratu, slažem se, nemaš pričuvu, ali sve ostali ti je dosta iznad. Grijanje, za istu kvadraturu kuće i stana koji je u zgradi gdje većina ljudi grije svoje stanove, ti dođe minimum duplo. Održavanje kuće košta, ako se tu gleda na neku uštedu, rekao bi da se zaboravi na standardni krov koji treba obnavljati i stavi ravna ploča, koja se onda premaže ovako:

http://www.dracomerx.com/rjesenja/hi...tekucom-gumom/

Cijena je velika, ali jebiga, poslije si siguran.

Mana kuće može biti i u tome, ako se ne razumijete, ne pazite, može vam se prodati proizvod s greškom. Moguće i kod stana, ali kod kuće su skuplje greške, više ih je moguće i moraš paziti na doslovno sve.

Gotova riješenja su ušteda što se tiče vremena, ali koštaju više.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 22:52   #34
Quote:
Flat kaže: Pogledaj post
Kuca je super i kad dodju djeca, ali sve ima prednosti i mane.
sječam se kad smo odrastali, i živjeli u stanu, vikendom smo ko obitelj išli na izlete, more, druženja, nemaš kaj u stanu.
kad smo se preselili, moja stara je sve vikende provodila spremajući kuću, preko tjedna posao a vikedni za robovanje kući jer je ogromna, stari je stalno nešto popravljao, sve novce su utukli u kuću, popravke, ogromne režije, uvjek nešto.
U stanu je zakon, više vremena za život vikendom, putovanja, izlete, tjera te u prirodu. A i novaca se ima više.
Ja sam definitivno pro stan. odrastala u kući, sa ogromnim računima, sve obitelji oko mene su se jedva grijale, i stalno hladno. ili su grijali par soba, kupaonu kad se ide kupati, ma jad. I obzirom da se ništa nije uspjelo uštediti, više generacija mora živjeti u kući. poremečeni odnosi, puno živčanoće jer je previše generacija pod istim krovom, nema se privatnosti, mira-
Tek u stanu sam se oporavila, grijem koliko želim, živim normalnije, mirnije, ne bojim se ogromnih računa, susjedi u stanovima imaju vremena za hobije, sport, šetnje, bicikle, čitaju knjige, u kućama susjedi se bave -kućom, popravcima, i spremanjem.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 09:15   #35
Kada govorite o velikim troškovima održavanja kuće ne znam gdje ih toliko vidite. Kuća u kojoj sam odrasla ima krov star kao ona (40-ak godina), koji je eto sad negdje blizu u fazi za obnavljavati. Nije da ne może izdržati još koju godinu. Stolarija (drvena) isto tako. Vodovodne cijevi zamijenjene prije nekih 5 godina. Nije da se te stvari mijenjaju svakih par godina, a to jesu jedni od većih troškova. Kad mijenjaš nešto radiš to da traje.
Grijanje je jako varijabilno, i u stanu i kući. Ovisi o dosta drugih faktora. Imam kolegicu koja živi u stanu, u novogradnji, 80 kvadrata, imaju grijanje na lož ulje, dođe papreno tijekom zime. Koliko samo dođe skupo grijanje na toplanu u nekim gradovima. Više im je hladno negoli toplo u stanovima, a plaćaju velike račune.
Okućnica ne treba biti velika, to svatko może birati. Ne żeliš puno kositi, imati voćke, biraš shodno tome.
Režije u kući znatno povisuje jedino način grijanja. Vodu i struju plaćaš svagdje koliko potrošiš, ali ovdje nemaš pričuve i sl.

Živjela sam i u stanu. Meni osobno ne odgovara. Prebučno. Nema mi dovoljno privatnosti.

Tako da puno toga ovisi u biti o samoj lokaciji gdje se želi živjeti i što se tamo nudi po kojoj cijeni. Dati primjerice 100 000 eura plus kamate za stan mi je uvijek bilo loša investicija kada mogu imati kuću, sa više kvadrata i/ili vrt za manje novca. Gdje si sama odlučujem što ću i kako ću. Bez da vodim bitke, što je danas često, gdje plaćam pričuvu, susjed ne, a i njemu se obnavlja fasada, krov i dr.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 10:07   #36
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
sječam se kad smo odrastali, i živjeli u stanu, vikendom smo ko obitelj išli na izlete, more, druženja, nemaš kaj u stanu.
kad smo se preselili, moja stara je sve vikende provodila spremajući kuću, preko tjedna posao a vikedni za robovanje kući jer je ogromna, stari je stalno nešto popravljao, sve novce su utukli u kuću, popravke, ogromne režije, uvjek nešto.
U stanu je zakon, više vremena za život vikendom, putovanja, izlete, tjera te u prirodu. A i novaca se ima više.
Ja sam definitivno pro stan. odrastala u kući, sa ogromnim računima, sve obitelji oko mene su se jedva grijale, i stalno hladno. ili su grijali par soba, kupaonu kad se ide kupati, ma jad. I obzirom da se ništa nije uspjelo uštediti, više generacija mora živjeti u kući. poremečeni odnosi, puno živčanoće jer je previše generacija pod istim krovom, nema se privatnosti, mira-
Tek u stanu sam se oporavila, grijem koliko želim, živim normalnije, mirnije, ne bojim se ogromnih računa, susjedi u stanovima imaju vremena za hobije, sport, šetnje, bicikle, čitaju knjige, u kućama susjedi se bave -kućom, popravcima, i spremanjem.
Djelomicno se slazem.

Odluka roditelja je koliko ce raditi po kuci i okolo.
Ako je tvojoj staroj bilo vaznije ribati vikendima nego ici s vama nekud onda je mama problem, a ne kuca.
Isto je i sa starim.

Nadalje, stanovi nisu samo krletke od 40 kvadrata. Stan sa tri spavaonice, od 100 kvadrata je za ciscenje ista stvar kao i kuca od 100 kvadrata.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 10:45   #37
Ne znam što se svi toliko prave grbavi oko pričuve.
Ako živiš u stanu, moraš ju plaćati, nema hoćeš nećeš.
Mi konkretno oko 250 kn plaćamo. Gdje taj novac ide, hm...pa zasad nigdje jer je zgrada stara 10ak godina i prilično kvalitetna.

Dakle, mi smo dosad uplatili 12x250x8 godina.
Fina cifra jel?
Uzmimo za primjer da se sutra selimo u kuću.
Mislite da ću pozvoniti upravitelju zgrade da nam vrati silne pare??

Jbg kad imaš kuću, plaćaš SEBI.

Kad si u stanu, financiraš i džabalebaroše koji eskiviraju plaćanje pričuve.
I tak...
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 10:54   #38
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
Ne znam što se svi toliko prave grbavi oko pričuve.
Ako živiš u stanu, moraš ju plaćati, nema hoćeš nećeš.
Mi konkretno oko 250 kn plaćamo. Gdje taj novac ide, hm...pa zasad nigdje jer je zgrada stara 10ak godina i prilično kvalitetna.

Dakle, mi smo dosad uplatili 12x250x8 godina.
Fina cifra jel?
Uzmimo za primjer da se sutra selimo u kuću.
Mislite da ću pozvoniti upravitelju zgrade da nam vrati silne pare??

Jbg kad imaš kuću, plaćaš SEBI.

Kad si u stanu, financiraš i džabalebaroše koji eskiviraju plaćanje pričuve.
I tak...
Dio tog novca ide i u redovito održavanje. Ako imate lift treba i za njega platit struju i redoviti servis, pa čistaćica za čistit hodnik, zamjena žarulja, farbanje hodnika... a iz tog novca se plaća mjesećno i predstavnik stanara koji riješava po potrebi neke stvari oko zgrade.

Poslano sa mog SM-T535 koristeći Tapatalk
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 11:01   #39
Ma jasno
Valjda se kuži da sam iskarikirala malo
Ali vjeruj mi, dosta velik dio novaca je bačen u vjetar, što se mene tiče.
Ja danas sutra sigurno selim, a zgrada će sigurno još 10, 15 godina izdržati bez intervencija po fasadi i krovu što su najskuplje stavke.

Nadalje, sve što moraš raditi u stanu, bilo krečenje, rušenje nečeg, bilo kakvo preuređenje plaćaš naravno sam. Neće ti ga financirati Barica s 8. kata.

Meni bi bilo logično, ako živim u kući, mjesečno staviti bar 300kn na stranu tako da kad procuri krov imam neku "pričuvu"

A ne čuditi se ko picek glisti kad, nakon 30 godina neodržavanja i ne plaćanja niti 1 kune za svoj prostor, ti procuri krov pa moraš izmisliti 30 soma kuna.
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 11:16   #40
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
Ma jasno
Valjda se kuži da sam iskarikirala malo
Ali vjeruj mi, dosta velik dio novaca je bačen u vjetar, što se mene tiče.
Ja danas sutra sigurno selim, a zgrada će sigurno još 10, 15 godina izdržati bez intervencija po fasadi i krovu što su najskuplje stavke.

Nadalje, sve što moraš raditi u stanu, bilo krečenje, rušenje nečeg, bilo kakvo preuređenje plaćaš naravno sam. Neće ti ga financirati Barica s 8. kata.

Meni bi bilo logično, ako živim u kući, mjesečno staviti bar 300kn na stranu tako da kad procuri krov imam neku "pričuvu"

A ne čuditi se ko picek glisti kad, nakon 30 godina neodržavanja i ne plaćanja niti 1 kune za svoj prostor, ti procuri krov pa moraš izmisliti 30 soma kuna.
Kuca je daleko skuplja koliko god ti mislila drugacije.

Razlika u grijanju ce ti pojesti veci dio od tih 300 kuna ako ne i vise.

Ako ti je 250 kuna razlog selidbe onda imas jako krive razloge jer kuca kosta daleko vise od stana. Zivio sam i u kuci i u stanu pa znam.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:45.