Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2009., 16:24   #101
Slažem se sa svim savjetima
Ja sam bila na MR-u glave s kontrastom - 20min je trajao prvi dio, onda te izvuku van, na gornji dio šake ubodu iglu kroz koju ti daju kontrast (ne boli, više je kao bockanje kad vadiš krv) i onda natrag unutra na još 20min. U svakom trenutku možeš prekinuti snimanje - ali, onda cijeli postupak moraš kasnije ponoviti ispočetka.

Drugim riječima, postupak jest neugodan i gadan zbog klaustrofobije i tih čudnovatih zvukova koje čuješ unutra (ali imaš slušalice, da ti smanje osjet buke) ali: niti boli, niti imaš ikakve posljedice (nema zračenja kao na CTu). Razmišljaj o tome kao o nečemu što moraš odradit i bolje stisnut zube i odradit u jednom pokušaju, nego da moraš ponavljat - to je mene motiviralo da ne zbrišem van

Ako će ti pomoć, ja sam dok sam bila unutra sama sa sobom igrala "kalodont" i smišljala riječi i nastavljala niz (koliko god mi to sad smiješno izgledalo) - bilo što, samo da si zaokupiš misli s nečim - bilo to zamišljanje plaže, flešbekova s maturalca ili štagod ti pomogne

Možeš ti to! Sretno i nadam se da će ti nalazi biti ok...
__________________
私が学ばなければならなかった私のレッスンだった
私はあなたが燃やさなければならなかったあなたの要塞だった..
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 16:46   #102
ja sam triput snimala MR.. Prvi put mi je bilo grozno, ne zbog samog snimanja već zbog komentara prije (ah to ti je tunel, nemaš zraka, stalno bubnja oko tebe i tako te izjave), i dok sam čekala za napravit MR došlo mi je par puta da ... uglavnom, došla ja tamo, ona teta mi kaže kako to nije ništa strašno, da ne boli, da ću imat zraka i tako lijepo ona meni... Meni je stvarno bilo prekratko vrijeme koje sam provela na snimanju.. al kad sam se vratila na odjel, onda sam sve one koji su mi govorili da je to strašno htjela
__________________
”Gorda naspram podsmeha i spletki poslednjih,
usamljeni galeb iznad mora osrednjih"
Luscinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 17:00   #103
I ja moram pohvalit med.sestru koja je bila stvarno super (poliklinika Ars Medica u Puli), smirivala me i prije nego je snimanje počelo, pogladila me po nozi (kad sam već bila u tunelu) i rekla: Ništa se ne brini, sve će biti ok!
Taj trenutak je zlata vrijedio, bar meni
__________________
私が学ばなければならなかった私のレッスンだった
私はあなたが燃やさなければならなかったあなたの要塞だった..
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 04:13   #104
Ja mislim da taj MRI mogu samo psihicki jake osobe obaviti. Lezanje cijelim tijelom u tunelu nepomicno, dugo vremena, uz uzasnu buku, to ne moze svatko. Divim vam se zaista cure! I jos kako zamisljati da lezim na nekoj plazi, a iznad glave mi tutnje gromovi? Zaista svaka vam cast. Vec sam se unaprijed isprepadala i ne znam kako cu proc kroz ovaj test. UF!
White Pearl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 07:07   #105
Quote:
White Pearl kaže: Pogledaj post
Ja mislim da taj MRI mogu samo psihicki jake osobe obaviti. Lezanje cijelim tijelom u tunelu nepomicno, dugo vremena, uz uzasnu buku, to ne moze svatko. Divim vam se zaista cure! I jos kako zamisljati da lezim na nekoj plazi, a iznad glave mi tutnje gromovi? Zaista svaka vam cast. Vec sam se unaprijed isprepadala i ne znam kako cu proc kroz ovaj test. UF!
Gle, nije ni meni bilo svejedno... Al staviš sebi u glavu (a s tim smo se nas dvije složile) da to moraš sad napravit, a ne dvaput istu stvar radit...Nemoj se bojat, bit će to sve dobro! Ni sama ne znaš koliko si psihički jaka dok ne dođeš u tako neke situacije (iz vlastitog ti iskustva govorim)...
__________________
”Gorda naspram podsmeha i spletki poslednjih,
usamljeni galeb iznad mora osrednjih"
Luscinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 11:08   #106
Quote:
White Pearl kaže: Pogledaj post
Ok znam da postoji slicna tema ali vezano sa klaustrofobijom. Ovo je varijacija na tu temu pa zato otvaram novi post.

Zanima me konkretno da li je itko radio magnetnu rezonanciju vrata, koji dio tijela je pod "tubom", sto se stavlja na glavu. POsebno me zanimaju iskustva ljudi koji su primali kontrast (IV tekucinu), koliko dugo traje, je li neugodno, kakva je buka, da li ste se osjecali klaustrofobicno, mozete li izaci iz toga po zelji i kako ste prosli kroz taj pregled, mozete li staviti nesto na usi, kako ste se skoncentrirali na nesto drugo da ne cujete buku i slicno. Posebno me zanima da li je samo dio glave/vrate pod tubom ili cijelo tijelo?

Puno pitanja ali ocekuje me to i to prvi put, a ne znam sto me ceka. Uf! Hvala za svaki savjet i iskustvo!
Vrata ili vratne kralježnice?...jer vrat traje duže od vratne kralj., vratna kralj. traje 20min + kontrast 10 min.
Kako god, vrat ti mora biti u sredini magneta, a na vrat i glavu se stavlja zavojnica bez koje se nema slika.
Kod kotrasta ništa nećeš osjetiti (osim uboda), eventualno malo drugačili okus u ustima ali čak ni to...
Što je magnet jači buka je veća...kao da si na nekom ajmo reć techno partiju, kojekakvi razni zvukovi, nije baš ugodno ali stavljaju se slušalice i može se pustiti i glazba (cd)

Gle, neki uspiju i zaspati a neki nemogu ni leći na stol a kamoli ući unutra...postoje tzv otvoreni tipovi magneta, kojima je "bubanj" širi i koji je otvoren sa obje strane ali nekima ni to ne pomaže....to je individualno, od osobe do osobe.
DadCav is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 11:22   #107
A gdje ima taj otvoreni magnet,a da može na uputnicu?
ema007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 13:17   #108
Vidi, nemoj se sad previše opterećivati. kako vidim, rekla si da si kod privatnika naručena, to ti je veeeeliki plus, jer će se drugačije postavit prema tebi (mada su prema meni ovi u KBC bili )... rekla sam ti već jednom da ni sama ne znaš koliko si psihički jaka, a sve je ovo na neki način povezano sa psihom... Uglavnom, samo hrabro i javi kako je bilo! na kraju će ti ovo sve bit:
__________________
”Gorda naspram podsmeha i spletki poslednjih,
usamljeni galeb iznad mora osrednjih"
Luscinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 15:09   #109
Quote:
ema007 kaže: Pogledaj post
Jesam,u Medikolu u ZG-u sam naručena
kad stižeš na red?
i ja sam naručena u medikolu, sredinom siječnja.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 16:03   #110
Hvala.Ja sam naručena 23.1,na uputnicu
ema007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 19:01   #111
Quote:
Luscinia kaže: Pogledaj post
Gle, nije ni meni bilo svejedno... Al staviš sebi u glavu (a s tim smo se nas dvije složile) da to moraš sad napravit, a ne dvaput istu stvar radit...Nemoj se bojat, bit će to sve dobro! Ni sama ne znaš koliko si psihički jaka dok ne dođeš u tako neke situacije (iz vlastitog ti iskustva govorim)...
Eh da bar... ja sto sam starija, to mi je sve teze biti psihicki jaka... zaista ne znam sto cu ako se uspanicim i usred pregleda i nakon primljenog kontrasta pocnem cupati zice da hocu ici van... i onda je sve bilo uzalud zar ne.

I jos, meni su rekli da ovaj pregled traje SAT VREMENA uz kontrast. To bi trebalo biti snimanje vrata, ne vratne kraljeznice, mozda je zato tako duzi. Vec sam jednom odgodila taj pregled, sve iz straha. A cula sam da otvoreni MRI nije tako efikasan, a i mislim da mi ga ne bi ni dali sve i da trazim...

Kako da sat vremena lezim nepomicno, pa ja i kod zubara trazim pauze, da mi izvade te instrumente da malo predahnem itd. Cula sam da su nekim pacijentima rekli da dok traje snimanje da ne smijes niti gutati i da za snimanje vrata ti oko glave stave dodatno neki kavez, tako da ne mices glavom?!?!?!
Ma sve gore od goreg. Koma mi je samo dok pisem o tome, a ne mogu se niti zamisliti u toj situaciji a znam da moram to obaviti.

Dakle kombinacija svih ovih faktora, nemogucnost da izadjes kad zelis, moras nepomicno lezati, ne smijes se micat, ne smijes gutati, uzasni zvukovi, duljina trajanja, kontrast = kako, kako obaviti ovo? Cure, jesu li vama stavljali taj neki kavez oko glave da ne mozete micat kad ste snimali vrat?
White Pearl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 19:07   #112
Quote:
DadCav kaže: Pogledaj post
Vrata ili vratne kralježnice?...jer vrat traje duže od vratne kralj., vratna kralj. traje 20min + kontrast 10 min.
Kako god, vrat ti mora biti u sredini magneta, a na vrat i glavu se stavlja zavojnica bez koje se nema slika.
Kod kotrasta ništa nećeš osjetiti (osim uboda), eventualno malo drugačili okus u ustima ali čak ni to...
Što je magnet jači buka je veća...kao da si na nekom ajmo reć techno partiju, kojekakvi razni zvukovi, nije baš ugodno ali stavljaju se slušalice i može se pustiti i glazba (cd)
Vrata bas specificno, a ne vratne kraljeznice...
White Pearl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 19:12   #113
White pearl ja sam nedavno bila na MR mozga. Stavili su mi "kavez" kako bi dodatno imobilizirali micanje glavom i rekli mi da budem potpuno mirna i da će tako snimanje trajati kraće. U ruku ti daju neku spravicu da na nju pozvoniš ako ti nije dobro i onda prekidaju snimanje i dolazi tehničar. Ja sam bila fakat mirna (pjevala u sebi), ali sam bogme jedva izdražala, a trajalo je cca 20 min, ali meni se činilo kao da traje vječnost.
Pitaj ih da li možeš prije uzeti Normabel da te lagano smiri i uspava, bar onaj od 2 mg. Možda ti to pomogne.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 19:58   #114
uzmi 3 normabela,i ja ču
ema007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 20:28   #115
Quote:
White Pearl kaže: Pogledaj post
Eh da bar... ja sto sam starija, to mi je sve teze biti psihicki jaka... zaista ne znam sto cu ako se uspanicim i usred pregleda i nakon primljenog kontrasta pocnem cupati zice da hocu ici van... i onda je sve bilo uzalud zar ne.

I jos, meni su rekli da ovaj pregled traje SAT VREMENA uz kontrast. To bi trebalo biti snimanje vrata, ne vratne kraljeznice, mozda je zato tako duzi. Vec sam jednom odgodila taj pregled, sve iz straha. A cula sam da otvoreni MRI nije tako efikasan, a i mislim da mi ga ne bi ni dali sve i da trazim...

Kako da sat vremena lezim nepomicno, pa ja i kod zubara trazim pauze, da mi izvade te instrumente da malo predahnem itd. Cula sam da su nekim pacijentima rekli da dok traje snimanje da ne smijes niti gutati i da za snimanje vrata ti oko glave stave dodatno neki kavez, tako da ne mices glavom?!?!?!
Ma sve gore od goreg. Koma mi je samo dok pisem o tome, a ne mogu se niti zamisliti u toj situaciji a znam da moram to obaviti.

Dakle kombinacija svih ovih faktora, nemogucnost da izadjes kad zelis, moras nepomicno lezati, ne smijes se micat, ne smijes gutati, uzasni zvukovi, duljina trajanja, kontrast = kako, kako obaviti ovo? Cure, jesu li vama stavljali taj neki kavez oko glave da ne mozete micat kad ste snimali vrat?
ma izdržat ćeš ti to! samo hrabro
__________________
”Gorda naspram podsmeha i spletki poslednjih,
usamljeni galeb iznad mora osrednjih"
Luscinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 20:43   #116
Quote:
White Pearl kaže: Pogledaj post
Eh da bar... ja sto sam starija, to mi je sve teze biti psihicki jaka... zaista ne znam sto cu ako se uspanicim i usred pregleda i nakon primljenog kontrasta pocnem cupati zice da hocu ici van...
Gledaj na to s kontrastom kao na "čik-pauzu" - jer te izvuku van dok ti sestra to namještava, i meni je to bilo baš taman odmor.. minutu-dvije da vidim ljude pored sebe i skužim da je prethodnih dvadeset minuta prošlo - a da sam ja, gle čuda, još živa

Quote:
White Pearl kaže: Pogledaj post
Kako da sat vremena lezim nepomicno, pa ja i kod zubara trazim pauze, da mi izvade te instrumente da malo predahnem itd.
Veeelika je razlika između zubara i MRa, bar meni (a biliv mi, nagledala sam se zubara ) - kod njega znaš (i osjećaš to jako dobro) da će ti radit nešto što boli. MR ne boli, ni malo. Zaista

Quote:
White Pearl kaže: Pogledaj post
Cula sam da su nekim pacijentima rekli da dok traje snimanje da ne smijes niti gutati i da za snimanje vrata ti oko glave stave dodatno neki kavez, tako da ne mices glavom?!?!?!
Meni to nisu rekli, samo su mi rekli da držim oči zatvorene, da će mi tako biti lakše (i na neki način mislim da doista i je, jer ne vidiš gdje si, pa si lakše zamisliš da si na nekom turbo-house partiju (bar po zvukovima hehe).. "kavez" ti je zapravo kao metalni oklop - ALI, zapamti, u biiilo kojem trenutku možeš zaustaviti snimanje i vade te van. Dakle nisi zavezana unutra ili tako nešto - to bi već bilo mega scary Imaš kontrolu nad postupkom, da tako kažem

Quote:
White Pearl kaže: Pogledaj post
Ma sve gore od goreg. Koma mi je samo dok pisem o tome, a ne mogu se niti zamisliti u toj situaciji a znam da moram to obaviti.
Vjerujem da ti je bed i gadno skroz. Ako će ti imalo pomoć, prepoznajem se u tvojim riječima skroz. Užasno me bilo strah, od toga što idem na taj pregled, od užasa što ako mi potvrde dijagnozu (suspektni tumor), ma sto strahova. I vidi me sad. Živa, zdrava .

Ako će ti biti lakše, zamoli nekog da ide s tobom, ja sam bila sama i mislim da bi mi možda bilo još lakše da sam znala da je s druge strane stakla netko koga znam

U svakom slučaju, mogu ponovit kako je rekla Luscinia - ni ne znaš koliko si jaka!! You go girl
__________________
私が学ばなければならなかった私のレッスンだった
私はあなたが燃やさなければならなかったあなたの要塞だった..
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 00:43   #117
Drag moje forumasice hvala, hvala puno svima na odgovorima i ohrabrenjima, posebno Luscinia i Reckless Girl

Naravno da napomenem da me je normalno strah i sto ce naci nakon pregleda (ako ga uspijem obaviti), tj. dijagnoza, ali to je drugi dio o kojem sad ne razmisljam. Za sad sam samo prestravljena ovim pregledom .

Ipak lakse mi je nakon sto ste me ohrabrile, zaista sam zahvalna za sve vase odgovore i, iskreno, divim se svima vama koje ste to obavile. Ne znate ni same koliko ste hrabre i jake! Ja vidim da vremenom, sve se vise bojim i bolnica, i tih pregleda, i kontrasta i svega sto uz to ide. UF!
White Pearl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 14:18   #118
Quote:
ema007 kaže: Pogledaj post
A gdje ima taj otvoreni magnet,a da može na uputnicu?
e nisam siguran da ima u kojoj bolnici...ima kod privatnika ali naravno, plaća se
DadCav is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 14:56   #119
Pa i bilo bi logično da se takav komfor plaća,svejedno hvala
ema007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 15:02   #120
Quote:
White Pearl kaže: Pogledaj post
Drag moje forumasice hvala, hvala puno svima na odgovorima i ohrabrenjima, posebno Luscinia i Reckless Girl

Naravno da napomenem da me je normalno strah i sto ce naci nakon pregleda (ako ga uspijem obaviti), tj. dijagnoza, ali to je drugi dio o kojem sad ne razmisljam. Za sad sam samo prestravljena ovim pregledom .

Ipak lakse mi je nakon sto ste me ohrabrile, zaista sam zahvalna za sve vase odgovore i, iskreno, divim se svima vama koje ste to obavile. Ne znate ni same koliko ste hrabre i jake! Ja vidim da vremenom, sve se vise bojim i bolnica, i tih pregleda, i kontrasta i svega sto uz to ide. UF!
ma nema na čemu!znam ja jako dobro šta znači riječ ohrabrenja pa ih sad svima dijelim!
__________________
”Gorda naspram podsmeha i spletki poslednjih,
usamljeni galeb iznad mora osrednjih"
Luscinia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:53.