Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2012., 14:02   #121
Quote:
louis.im kaže: Pogledaj post
Da razjasnimo... dobit je razlika između prihoda i rashoda. Plaće radnicima su rashodi odnosno trošak poslovanja. Dakle, ne kršiš zakon ako imaš zaposlene u udruzi, ali razlika između udruga i trvtki je u toj nekoj pomoći zajednici, a ne samome sebi pa zbog toga imaš mnoge povlastice koje kao trvtka ne bi imala. U svakom slučaju se posavjetuj s odvjetnikom, to je najbolje rješenje. Kroz udrugu možeš izvući jako puno novaca. Problem je samo kako doći do novaca. Ako ti to uspije, na konju si. Samo se nadam da ćete i pomoći zajednici.

fala, to me samo zanimalo, mislim to sam i mislila ali nisam bila sigurna jer se ljudi obično razbacuju tim pojmovima- dobit i prihod i krivo ih koriste u rečenicama pa me sve to zajedno zbunilo

posavjetovat ću se svakako s odvjetnikom, barem da pregleda sve te papire i statute prije nego što ih predam

još jedno tehničko pitanje: sve te prijave i papire kupim u narodnim novinama ili ?
i gdje se može provjeriti dostupnost naziva, imena udruge ?
__________________
..generally an egocentric introvert with masses of self love and self loathing in equal measure..trying to stay sane is like a full time hobby.
electric_barbarella is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 15:22   #122
Obrasce imaš na internetskim stranicama Ministarsva uprave. Za početak pogledaj stranicu uzuvrh-a no najbolje da odeš u upravu te ih bombardiraš svim pitanjima. Plaćeni su da ti odgovore.

Zadnje uređivanje louis.im : 08.10.2012. at 15:22. Reason: ispravak lapsusa
louis.im is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 11:49   #123
Računovodstvo Udruge

E ovako drage kolege forumaši, zanima me moram li ja odmah pri osnutku udruge "prihrliti" knjigovodstvu?

To me zanima jer bih preko Udruge primao donacije, a ako bi svake godine davao 500 kn za knjigovodstvo, a to mi donacije ne bi pokrile onda se to ne isplati uopće raditi.

Dakle, moram li odmah krenuti s knjigovodstvom i mogu li ja sam voditi to knjigovodstvo?

Mora li ono na početku biti dvojno ili može odmah biti jednostavno? Ako može biti jednostavno, može li netko dati nekakav vodič kako voditi jednostavno knjigovodstvo?

Koliko sam ja shvatio, prve 3 godine moram imati knjigovođe, tj. dvojno knjigovodstvo, a nakon što je u te 3 godine prihod manji od 100.000 kn mogu imati jednostavno?

Što reći nego da kroz šumu formulara bez malenoga dara jako slabo prolazim.

Molim Vas za što detaljnije odgovore.

Hvala!
TheGh0st is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 14:41   #124
Može li udruga proizvoditi i prodavati sapun kao suvenir?

Dragi svi,

Nadam se da se nalazim na pravom mjestu i da je netko od vas već prošao kroz proces proizvodnje i prodaje domaćih, ručno rađenih sapuna te se bolje od mene razumije u regulativu kojom se definira što se i kako smije.

Naime, djelatnica sam jedne udruge i htjela bih za udrugu proizvoditi (donirati joj) domaće sapune koje i inače izrađujem za sebe i svoju obitelj, a kako bi udruga mogla taj sapun prodavati radi samofinanciranja.

Ono što me zanima jest to na koji način udruga može plasirati domaći sapun - da li kao suvenir ili ukras ili tradicijski proizvod ili kombinaciju ovoga - a pritom zaobići niz prepreka koje realno postoje pred mnogim 'običnim ljudima' koji znaju i mogu vlastitim rukama napraviti sapun, kao što su ga nekada davno svi u Hrvatskoj sami radili.

Prema mojim otkrićima do kojih sam došla pronalaskom ovog sajta prirodni sapun spada u tzv. granični proizvod između kozmetike i medicinskih proizvoda, tj. u kozmetiku posebne namjene, za čiju proizvodnju, gledano iz perspektive 'običnog čovjeka', postoji čitav niz ograničenja.

Ako dobro razumijem što na sajtu piše, potrebno je obaviti niz testiranja i pribaviti certifikate, praktički imati vlastiti proizvodni pogon, zaposlene stručnjake itd.

Naravno, za sve je ovo potrebno mnogo novca, što onda prkosi zakonima zdravog razuma i logike – kada bi udruga imala toliko novaca za ulaganje u pogon i osoblje za proizvodnju sapuna, ne bi joj bilo potrebno zamarati se samofinanciranjem...

Budući da sam vidjela članak o jednoj Ruskinji koja je u Hrvatskoj pokrenula vlastiti biznis proizvodnje sapuna 'iz ničega' te da čeka dozvolu za prodaju sapuna, kao suvenira, molim za informacije o tome kako sapune prodavati kao suvenire.

Zanima me, dakle, regulacija – kojim se zakonima i propisima regulira proizvodnja sapuna kao suvenira i kod kojih se tijela javne vlasti o ovome raspitati, tj. koje je od tih tijela zaduženo za ovakva pitanja?

Znajući da su djelatnici u hrvatskom javnom sektoru često nezainteresirani za iole kompliciranija pitanja, pokušavam prikupiti nekakvo predznanje prije no što s njima uspostavim komunikaciju. Naime, ne bih voljela da me uzaludno šetaju od vrata do vrata, od telefona do telefona, a bez ikakvog konkretnog učinka.

Puno hvala!!!

p.s. u naslovu sam stavila pitanje - može li udruga, a ne mogu li ja proizvoditi sapun jer smatram da je potpuno svejedno hoću li ga za udrugu napraviti ja ili će ga napraviti, npr., neki od aktivista udruge. svrha je ista - sapun kao donacija udruzi, a zatim i jedan od izvora samofinanciranja udruge
teglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 19:59   #125
Quote:
Izitpajn kaže: Pogledaj post

Mora li to knjigovodstvo ići baš preko ovlaštenog servisa ili se to smije odraditi i amaterski?
da li netko može odgovoriti na ovo pitanje ?
__________________
..generally an egocentric introvert with masses of self love and self loathing in equal measure..trying to stay sane is like a full time hobby.
electric_barbarella is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 01:02   #126
Pozdrav,

Imam dva pitanja, pa ako netko zna, puno bi pomoglo...

Dakle, mora li udruga otvoriti račun i periodično prijavljivati prihode ako nema nikakvih prihoda ni rashoda ? Ni u institucijama nisu znali baš neki konkretan odgovor, kao trebalo bi, ali opet nije nužno, siva zona.

Drugo, jesu li svi natječaji za sredstva regulirani tako da je nužno da udruga postoji najmanje godinu dana ( koji god sam natječaj gledao, bilo lokalni, državni, EU - to je bio uvjet ) ?
__________________
Gulbis, T. Haas, Youzhny, Llodra, Klizan, Benneteau, Dimitrov, Paire, Goffin, Dr. Ivo, Raonic Barthel, Penneta, Robson, Kvitova, Sharapova
asuekoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 19:47   #127
Udruženje

Poštovane kolege,

imao bih jedno pitanje. Nalazim se pred problemom koji ne znam kako da riješim.
Radi se o jednom udruženju koje ima svoj statut i pravilnik o radu.
Meni je zadatak da ograničim pravo glasanja članova skupštine u samoj skupštini! Tako da samo određene osobe imaju pravo glasa tj. osobe kojih se to tiče.
Inače prema statutu svi članovi skupštine imaju pravo glasa!

Da li znate kako da problem riješim?

hvala unaprijed
Ammare is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 00:23   #128
Pozdrav svima! Naime, trebala bih pomoć...dakle, prije 3 godine sam osnovala udrugu za kulturno društvene djelatnosti. Kako su svi bili neozbiljni, udruga se raspala nakon pola godine. Eh sada, problem je u tome što banka naplaćuje izvode žiro računa, a kako se ništa ne događa i nema nikakvih priljeva na račun, podmirujem taj dug potpuno bezveze. Udrugu bih trebala ugasiti, a nitko (pa ni djelatnici u gradskoj upravi) mi ne zna objasniti postupak. Odlučila sam se obratiti vama i zamoliti vas za pomoć ukoliko posjedujete kakav primjer obrasca zahtjeva za brisanje udruge iz registra da mi ga, ako ste u mogućnosti, pošaljete tako da zatvorim sve i mirno spavam Ne znam jesam li pogodila topic, ali očajna sam pa gađam gdje treba i ne treba hvala unaprijed
madame luvre is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 02:58   #129
Quote:
Ammare kaže: Pogledaj post
Poštovane kolege,

imao bih jedno pitanje. Nalazim se pred problemom koji ne znam kako da riješim.
Radi se o jednom udruženju koje ima svoj statut i pravilnik o radu.
Meni je zadatak da ograničim pravo glasanja članova skupštine u samoj skupštini! Tako da samo određene osobe imaju pravo glasa tj. osobe kojih se to tiče.
Inače prema statutu svi članovi skupštine imaju pravo glasa!

Da li znate kako da problem riješim?

hvala unaprijed

Ne može nitko ograničiti da netko od članova Skupštine ne glasa.
Skupština Udruge najviše je tijelo upravljanja
Jedino se može predložiti da se taj i taj član isključi zbog toga i toga iz Skupštine, i ako se s tim složi večina onda član više nije dio Skupštine.
Drugačije ništa, jer ako je član Redovni član, ima pravo glasa sviđalo se to nekom ili ne.
udruga RINA is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 14:56   #130
Ako osoba koja osnuje udrugu, prijavi svoju adresu kao sjediste, ima li ta osoba pravo placati rezije preko same udruge od donacija iliti nekih drugih prihoda kojim prikuplja novac za sam rad udruge (npr. zakupi 060 broj ili prodaje nekakve rucne radove)?
__________________
"Dwell here in gentleness, Bast, and let your blessings be upon us."
Per-Bast is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 19:03   #131
Pozdrav, zanima me gdje se može saznati matični broj udruge i oib udruge. Hvala.
totti10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 19:07   #132
Quote:
totti10 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me gdje se može saznati matični broj udruge i oib udruge. Hvala.
http://www.appluprava.hr/RegistarUdruga/
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 19:23   #133
Jao hvala ti puno... još samo matični broj udruge i to je to.
totti10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 19:31   #134
Quote:
totti10 kaže: Pogledaj post
Jao hvala ti puno... još samo matični broj udruge i to je to.
Upišeš pronađeni OIB ovdje, ili direktno pretražuješ po nazivu.

https://banovac.mfin.hr/rnoprt/RNOPretraga.aspx
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 19:34   #135
Sad kaže da ne postoji niti jedna udruga pod tim uvjetima.
totti10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 19:53   #136
Quote:
totti10 kaže: Pogledaj post
Sad kaže da ne postoji niti jedna udruga pod tim uvjetima.
Upiši u RNO samo OIB koji si dobio iz Registra udruga.

Ako i dalje ne dobivaš ništa, znači da udruga nije ispunila svoju zakonsku obvezu i prijavila se u Registar neprofitnih organizacija.

Ah ta hrvatska birokracija, lijeva ruka ne zna što joj radi desna
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 01:51   #137
Jedno pitanje. U postupku sam zavrsteka osnivanja udruge, da li je za naziv udruge preporucljivo da bude dugacko, znaci naziv udruge, iz koje je zupanije i grada udruga, da li je potrebno da u nazivu udruge bude i zuapnija i grad zbog financiranja. Jer u statutu sam stavio da je podrucje djelovanja Republika Hrvatska, i da li je obavezno da budu 2 dopredsjednika udruge. Ja sam na prijedlog skupstine stavio 2 dopredsjednika, inace mi nije bila ideja da bude 2 nego 1 dopredsjednik. Ali me sada najvise muci naziv udruge. Hvala
ctodorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 15:41   #138
pozdrav!zanima me na koji način se udruga smije financirati..(konkretno..ako želim napraviti kreativni tečaj za djecu moram kupiti potreban materijal..da bih imala sredstava..smijem li prodavati stvari koje ja i kolegice izrađujemo)?
__________________
onlygoth
onlygoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 15:35   #139
Nakon par mjeseci odlučili smo ozbiljnije krenuti sa radom udruge. I sad za otvaranje računa u banci imamo sve osim potvrde o NKD-u. Teta nas je uputila i rekla šta sve trebamo da dobijemo to iz Zagreba. Poslali smo sve i uplatili onih 55 kuna ali međutim ne dolazi ništa. Da li moramo to zatražiti ili. To je poslano 8.4.2014. Hvala.
totti10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 14:38   #140
Evo, moja dilema koju ću iznijeti tu..iako vidim da tema nije aktivna..

Došli smo na ideju ogranizirati kino na otvorenom preko ljeta za sve ljude dobre volje.. S vremenom se ideja razvila do tog da je najbolje da osnujemo odrugu jer ipak bi trebalo i plaćati nekakva audio-vizualna prava za filmove koji bi se prikazivali.
Pomalo nema smisla osnovati udrugu zbog nečeg što je proizašlo kao ideja.. Najviše šta me koci u tome svemu je činjenica da bi kao udruga trebali otvoriti račun u banci i onda bi se naplacivalo to vođenje računa.. Znači svaki mjesec je to 25-50 kn, a to kino na otvorenom bi radilo koji tjedan sad preko ljeta. Čak nismo ni mislili naplacivati, al ako ćemo morati plaćati neka prava..onda bi u skladu s tim i išla neka, nadamo se, simbolična cifra. Taj dio još treba istražiti.. Al uglavnom, najviše me koči to vođenje računa za nešto šta u prinicipu nema prihoda nikakvih.

Nisam pametna...

Već vidim da ćemo na kraju napraviti nešto na divlje, knauf ploča i bok ..projektor imamo
__________________
Za spasiti svijet nemam ideju..
Terranea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:48.