Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Gitaristički kutak

Gitaristički kutak Gitare, bass gitare, pojačala, oprema, tehnike sviranja, akordi, tablature...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2003., 17:33   #21
Quote:
Zato mislim da bi bilo dobro da u ovu školu stavimo i nešto o tehnici sviranja s vremenom...
Ok polako cemo vremenom obraditi i tu temu.

Tehnika sviranja ima mnogo,mnogo.
Koju tehniku da radimo desne ili lijeve ruke?(meni je recimo bitnija tahnika desne ruke, lijeva jeste bitna aliiii kod desne ima zavrzlama)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 21:29   #22
Pa ja mislim da bi trebao ukratko lijevu ruku, a onda desnu... Ja kada sam poceo uciti, stvarno sam se gubio na teh. des. ruke...
Sad sviram u riffovima...
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 22:28   #23
Haha da da idemo manjim otporom znaci lijeva ruka.

Ali koja lijeva ruka?

-klasicna
-flamenco (slican klasicnoj mada ima izvjesnih razlika)
-rockerska(rockeri ne koriste mali prst, ili rijetko kada eventualno u akordima + ima nekih folova tipicnih za fenomene rock gitare..pa ne bi ni bili fenomeni ...zatim koriste i palac u akordima sto je doslovno zabranjeno u klasicnoj i flamenco gitari)
-djangologija (dva prsta lijeve ruke + palac u akordima)
-metal( eh oni briju legato bez mnogo okidanja desnom rukom... lamerski , ali najveci fenomeni metala , satriani,vai i ostala klapa dobro vladaju i desnom rukom....., ili kako se to kaze hammering?,meni prilicno mrzak jer je izvlakusa kada se koristi u velikim kolicinama...to ti je kao mnogo sminke na curi... , pa taping pa ostali folovi.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 22:41   #24
Desna pak ruka se generalno dijeli na sviranje:
-trzalicom
-prstima
-kombinovano
-alternativno heheh jezikom - Hendrix , i recimo gudalom- Jimmi Page

Ovo zadnje (alternativno) zaboravite za sad ..to se moze prebaciti ili na LJES ili na ZNANOST.

Eh sad sviranje trzalicom moze biti
-sviranje iz zgloba ruke (tamburaski sto bi rekli , doduse i stafanovki recimo rabi slican nacin)
-sviranje iz zgloba palca (hmm zglob ruke miruje, ali radi palac u kombinaciji sa kaziprstom..veoma zanimljivo Satriani fura slican stil)
-sviranje iz zgloba na laktu (hehe ovo je ono lupanje po gitari tipicno za punkere, ali recimo to je gitarista iz Stonsa radio sa stilom...opali je jednom iiii )

Onda sviranje prstima se dijeli (uglavnom)
- klasicna gitara
- flamenco (savim drugaciji stil sviranja, zanimljive tehnike ...flamenco i nema toliko jaku lijevo ruku,sem Pacove tehnike... ali u desnoooj su ne prevazidjeni...fenomenalno
- kantri (to fura onaj tip iz Dire Straits)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 22:59   #25
Lijeva ruka

Ok krenut cemo od klasicne gitare, s tim da se necemo drzati u potpunosti strogih pravila klasicne gitare.

Prvo:
Palac lijeve ruke se naslanja na vrat (logicno) , no isti bi trebao (u klasicnoj muzici je to 'stogo' pravilno) da stoji okomito u odnosu na vrat.

Drugo:
Zglob
Ne smije da se koci, i treba da bude sto 'praviji'(ne izgleda logicno na prvi pogled ali vjezbom se to udesi).To se postize tak sto se lijeva ruka 'ne lijepi uz tijelo' vec se blago odmakne(kod klasicne gitare potrebno je malo vise odmaknuti po pravilu)..vjezba za ovo sklekovi(ozbiljno)

Trece:
Prsti
Svako polje ima svoj prst, mada to pravilo se moze prekrsiti u izvjesnim situacijama.
Zatim prsti trebaju biti okomito (pod 90% u klasicnoj) na vrat.To se postize tako sto se svira jagodicama, i 'najgornjiji' zglob na prstu se 'povije' (tako da se dobije onih priblizno 90%..naime na ovaj nacin se sprecava tzv. poklapanje ili prigusivanje susjednih zica)

Kretanje:
Kako melodije idu prema basu tako zglob ruke se povija u povoljan polozaj>Gladajuci pravilo 2 to znaci da zglob ne smije da se 'ukosi' odnosno mora malo al to je zanemarljivo.
U suprotnom smjeru ide slicno.

Uglavnom ako se prati pravilo zgloba ruka ce 'automatski' da se ustima u odredjenu poziciju.

PS. rockeri redovno krse sva ova pravila...tja ne bi bili rockeri da to ne rade.sala mala rockeri sviraju vise 'bluzerski' sto znaci da se moze dosta toga prekrsiti od ovih pravila klasicne gitare.

Ali zadrzacemo se na klasicnoj (doduse ne bash klasicnoj u potpunosti ali nema veze...ne znam kako to drugacije nazvati)za sada.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 23:18   #26
Uglavnom da se ne zamaram previse polozajem ruke, samo sam naglasio neke stvari koje treba imati na umu.
Ok vi mozete uzeti gitaru kako god zelite , ali kako tehnicki napredujete greske stecene na pocetku ce se sve vise i vise primjetiti....a znate onu poslovicu:Staro drvo niko ne ispravi.

Uglavnom idemo dalje....

Lijevu ruku nije moguce analizirati bez ucesca desne, pa stoga se moze govoriti o sinhronizaciji te dvije ruke.

Ako svaki ton okidamo trzalicom ili prstom desne ruke(poslije cemo nadoci na desnu ruku) onda je to klasicni nacin sviranja lijevom rukom, gdje se prsti namjeste nad tonom, pa se onda okine desnom.

Dobra vjezba za to su one 'polu hromatske vjezbe'

Kako to ide

Pa podjete od basa

I polje je predio gdje svira kazipsrt
II polje (na vratu ) je srednji
III polje je domali prst
IV polje je mali prst.

I onda krenete iz pocetka.
Svirate prvi ton na basu znaci I polje 1 prst
dalje II polje 2 prst
III polje 3 psrt
IV polje 4 prst.

Onda predjete na susjednu donju zicu i ponovite isto ..pa isto ..pa opet isto dok ne dodjete do prve zica.

Eh kad prvu odsvirate idete prema gore 'poluhromatski', znaci sve isto samo obrnuto.

I tako u krug

Veoma bitno je ne zuriti a to znaci...strpljen spasen odnosno to znaci da tonove svirate u tempu gdje ce svaki ton imati (priblizno) isto trajanje.

Ne vrijedi vam ovdje brzina jer 'mozak' jednostavno mora da rutinski svari tehniku..Poslije se vise ne razmislja o tome, pa se moze i brze svirati (postepeno)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 23:25   #27
hocemo jos
Evo vec treci put obrcem ove zice..
imas pravo za levu ruku, to je bitno.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 23:26   #28
Ovo je neka prva vjezbica, i vecina vas je upoznata sa njom.Ali je ona jedna od najbitnijih, iako zna biti prilicno dosadna.

Hmmm ovako postoji jedna mudrost

Da ton udje iz uha u mozak da treba milisekunda, ali iz mozga (a da o srcu ne govorim) u ruku trebaju godine.

Eh sad sta je bitno jeste da se 'mozak' vjezba...vi ne vjezbate prste (iako ima i toga) vec mozak prije svega.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 23:29   #29
Da, tacno, mi vezbamo da se nas mozak navikne i kasnije radi deo posla za nas. A da li se pri ovoj vezbi ruka pomera levo desno ili ne?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 23:32   #30
Oki doki

Idemo dalje.

vjezba 2

Josh cemo se zadrzati na tome da svaki prst ima svoju poziciju, i povodom toga u ovoj vjezbi vrijedi isto.
I polje 1 prst, II polje drugi itd.

Eh sad cemo ovako raditi samo na prvoj zici.

Vjezba ide ovako..radi ekonomije cu polje pisati rimskim , a prst obicnim brojem.,

Znaci prva zica

I-1
II - 2
I-1
III-3
I-1
IV-4

Ovdje je prvi prst(kaziprst) stabilan.

Sad cemo 2a vjezba

Obrnuto

IV-4
III-3
IV-4
II-2
IV-4
I-1

Eh sad vjezbajte prvu vjezbu, pa drugu pa ih onda spojite.

P.S. svaki ton prati okidanje trzalice(ili prsta) desne ruke.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 23:35   #31
Quote:
A da li se pri ovoj vezbi ruka pomera levo desno ili ne?


Gore smo rekli da zglob treba da se 'fiksira'.
Znaci nema pomjeranja zgloba lijeve ruke u ovoj vjezbi.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 23:38   #32
Ja nekako uvek zakacim levom rukom zicu ispod one koju sviram, kako da to izbegnem...tih 90 stepeni je malo teze izvodljivo..ili?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 23:43   #33
Quote:
Ja nekako uvek zakacim levom rukom zicu ispod one koju sviram, kako da to izbegnem...tih 90 stepeni je malo teze izvodljivo..ili?
Hmm pardon

Ja sam pogresio kada sam rekao 'fiksirati' zglob(mislio sam ne micati ga lijevo i desno)

U prvoj vjezbi zglob se povija (ali ne i krivi u desno ili lijevo) prema dole(kada se svira prema donjim zicama)

Znaci zglobom(koji se povija prema gore ili dole kako se svira..samim tim i ruka) regulises i prste i ruku(koja je blago odmaknuta od tijela).

Ok nemoguce je dobiti onih 90% na taj nacin , ali zato se 'najgonji' zglob samog prsta blago nakrivi...tako da ne dodiruje susjednu zicu(ili je blago dodiruje ali se ne oslanja na nju)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 23:56   #34
Evo josh jedna vjezba.

Znaci i ovdje svaki prst ima fiksirano polje.

3 vjezba
1 zica
I - 1
II - 2

onda idemo na drugu zicu i ponovimo isto
I-1
II-2

Eh kad se dodje do vha(sesta zica) onda idemo obrnuto

sesta zica
II-2
I-1
peta zica
II - 2
I - 1

I tako u krug

_________________

I sad kada zavrsite sa kombinacijom 1 i 2 prsta..predjete na 1 i 3

I to na sljedeci nacin

prva zica
I - 1
III - 3
Druga zica
I - 1
III - 3

I tako do vrha(seste zice)

A onda od vrha
sesta zica
III - 3
I- 1

peta zica
III - 3
I - 1

I idete do prve zice.....

I onda kombinujete na slican nacin 1 i 4 prst.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 23:59   #35
Kako ruzna melodija.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 00:00   #36
Heheh znam znam, i dosadna

Al ovdje se mozak vjezba(i prsti)

Poslije cemo melodije
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 00:04   #37
Malo provjezbavajte ove vjezbe, jer iako su ruzne (melodijski) i prilicno dosadne one su jako bitne za razgibavanje prstiju.

Poslije ce vam barem jedna od ovih kombinacija itekako trebati(u melodijskim dijelovima,a posebno u tehnici desne ruke) kao i tehnika polozaja ruke.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 11:09   #38
Eh sad.

Veoma je vazno postici sinhronizaciju lijeve i desne ruke.Zbog toga je nemoguce odvojiti tehniku lijeve ruke(i samo nju vjezbati) i tehniku desne ruke.
Pa cemo u kratko o osnovnim tehnikama desne ruke.

Posto Miniam svira prstima(klasicni stil) prvo cu to obraditi.

Sviranje prstima daje gitaristi dosta prostora, posebno ako se uzme u obzir da je moguce svirati i harmoniju i melodiju u isto vrijeme.

Naime sviranje prstima trazi dvije najvise koristene tehnike a to su(u klasicnoj gitari).
- razlaganje
- solo sviranje (sviranje melodija) u spanskoj muzici poznato kao tehnika 'pikada'.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 11:18   #39
Kod razlaganja svaki prst desne ruke ima 'odredjenu zicu', odnosno okida je.

Palac se oznacava kao slovo - p
kaziprst se oznacava kao - i
srednji prst kao - m
a do mali prst kao - a

p-i-m-a

Eh sad po pravilu
p - okida po basovima (zadnje tri zice na gitari)
i - okida trecu zicu
m - okida drugu zicu
a - okida prvu zicu.

Od ovog pravila , u odredjenim situacijama, ima odstupanja.

Nacin na koji se okida zica zove se i 'okidanje bez naslona'.
Kada se zica 'okine' prst se vraca u (blago savijeni) svoj pocetni polozaj.
Ovo vazi za sve prste (p-i-m-a) (ova tehnika se u flamencu zove apoyando)

Saka desne ruke , prilikom razlaganja, je namjestena kao da se drzi jabuka(zamislish da drzis jabuku u ruci).

Zglob desne ruke je blago povijen prema unutra.

Vjezba.
Na praznim zicama vjezbati sljedece razlaganje

6 zica (prazna) - p (palac na desnoj ruci)
3 zica (prazna) - i (kaziprst)
2 zica (prazna) - m(srednji prst)
1 zica (prazna) - a (domali prst)
2 zica - m
3 zica - i

i tako u krug.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 11:29   #40
Druga tehnika sviranja na klasicnoj gitari , i flamenco gitari(doduse kod flamenca ima nekih razlika) je tzv alternacijsko sviranje ili PIKADO(u flamencu)

Ovom tehnikom dobijamo jaci i intenzivniji zvuk i ona se koristi kod sviranja samostalnih melodijskih linija(ili nekada u kombinaciji sa harmonijom).


Kod ove tehnike palac desne ruke se oslanja na sestu zicu(ili kad kad na trup gitare ...kada se sviraju basovi).

Zglob ruke vise nije povijen, vec se drzi koliko toliko 'ravno'.
Jabuka je 'ispustena' , znaci nema vise sta da se zamislja

Ova tehnika se zove josh i sviranje sa naslonom , ili alternacijsko sviranje.

Kod ove tehnike se najvise koristi kaziprst i srednji prst, koji se neizmjenicno mijenjaju.

Kada prst udari zicu on se oslanja na sljedecu zicu, zbog toga se ova tehnika zove tehnika sa naslonom.

Znaci kada kaziprst udari 1 zicu, poslije udarca on se blago (ili jace ovisno o jacini udarca) oslanja na 2 zicu.
U momentu kada ovaj dodirne drugu zicu srednji prst(m) krece u akciju...i udara prvu zicu...dok on to radi (kad krene da se oslanja na drugu zicu) kaziprst(i) krece da se vraca u svoj pocetni polozej , odnosno sprema'sprema' se da udari opet prvu zicu....i onda je udara...

I tako neizmjenicno.

BITNO PRAVILO jeste da se prsti naizmjenicno mijenjaju.Znaci nije dozvoljeno (posebno u klasicnoj, a pogotovo u flamencu) da isti prst dva puta za redom udari neku zicu.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.