Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2013., 17:51   #3501
Quote:
Lips kaže: Pogledaj post
El Gato, puno vam hvala na trudu, vise sam informacija dala vama nego imunologu, te me zanima da li se ikako moze doci do vas na pregled ?
Nažalost trenutno to nije moguće.
Quote:
Kozne su se promjene javile prije 2 godine, glavobolje od sunca mislim da negdje od puberteta.
Kozne promjene tipa halo nevusi javili su se prije desetak godina ( sa mojih 20) i svake godine otkrijem barem jedan novi halo nevus .
Ukoliko izuzmemo halo nevuse i "pucanje kapilara", kako biste opisali ostale promjene na koži (je li to crvenilo ili se radi o mjehurićima, jesu li to prištići ili plakovi/pločaste hrapave promjene i sl.) i u pojavljuju li se one u nekom pravilnom vremenskom intervalu s obzirom na izloženost suncu (npr. nekoliko minuta ili nekoliko sati nakon izlaganja suncu, ali kada se ne izlažate suncu tada nema kožnih promjena i sl.).

Prekomjerno pucanje kapilara može biti i odraz krhkosti njihove stijenke, kao nasljedna osobina, osobito u osoba ženskog spola, koje su u obitelji imale osobe s takvim problemima i tada nema nekog posebnog liječenja.
Quote:
Uzorak sa noge nije uzet.
S obzirom na kožne promjene koje opisujete možda ne bi bilo loše obaviti pregled u Klinici za kožne bolesti, npr. u ambulanti za autoimune bolesti kože.
Quote:
Imam osjecaj suhoce i pjeska u ocima, oduvijek osjecaj suhoce ustiju, zubno meso mi je dosta dugo krvarilo bez znakova upale, masirala sam zubno meso sa nekim preparatom od kojeg mi je krvarenje stalo
Ove promjene svakako napomenite Vašeg imunologu. Bilo bi korisno i verificirati stupanj suhoće očiju (oftalmološki pregled, Schirmerov test, BUT test, Rose Bengal test) i ustiju.

U rijetkim slučajevima, premda moguće, test ANA može biti negativan a da su anti-Ro/SSA i anti-LA/SSB protutijela pozitivna.

Također bih Vam želio reći kako nemali broj pacijenata ne ispunjava kriterije za sistemsku autoimunu bolest i nalaze se na "čekanju".

U takvim slučajevima bolje je da se ne da dijagnoza nego da se urani s dijagnozom. Čekanje dijagnoze, dok se ne ispune svi kriteriji, može ponekad trajati i više godina.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 04:03   #3502
Evo i mene s nalazima, a doktor mi na godišnjem

Feritin 9.53 (15-150)

IgG 9.12 (7-16)

IgA 2.45 (0,7-4)

IgM 3.03 (0,4-2,3)

EMA (IIF) negativno titar (<1:20) ?

tTG nije rađen (<20) ovu pretragu mi je tražila dok, ali iz nekog razloga nije napravljena na rebru

Fibrinogen 2.9 (1.8-4.1)

Laktat dehidrogenaza 155 (<240)

Kalcij ukupni 2.57 (2.14 - 2.53)

Fosfor anorganski 1.42 (0.79 -1.42)

Žensko, 24 god. S obzirom da imam zadnjih 1o god. recidivirajući keratitis nepoznatog uzroka (uvijek bris sterilan) prije 6-7 god su me poslali dr. Sentić koja me je poslala na masu pretraga (krvne pretrage, rendgeni, stomatolog, dermatolog, ginekolog, štitnjača, reumatolog, sve živo stvarno) i teoretizirala o masu bolesti i predviđala tužne sudbine, ali nikad mi ništa nije dokazano jer su mi uvijek svi nalazi bili savršeni osim što sam HLA B27 pozitivna i IgM mi je i tad bio povišen. Inače sam bila jako dobrog zdravlja, gotovo nikad ni prehlađena i čudili su se kako ja kao žensko imam surplus željeza (što se nažalost čini se više ne može reći). Uglavnom nakon kratkog eksperimentalnog liječenja Decortinom, zaključli su da je moj problem vjerovatno imunološke prirode, ali da se isti učinak postiže i lokalnom terapijom kortićima u oko i tako smo se doktorica i ja rastale. Pogođeno je samo desno oko i obično to sad ide jedna godina katastrofa, druga godina mirna. Nikakav uzrok nisu našli zašto je tomu tako. Jedino što mi je po ljetu gore, vrućine, more, sunce i moje oko se ne vole (ali sve alergijsko, alergijski konjuktivitis su isključili). Liječim se samo kod svog oftamologa.

Na ove pretrage sam poslana jer sam imala prošle godine (ljeto,jesen)dvaput 'pyodermu'. Također i godinu prije mi se javila, ali tad mi je doktor rekao da su to akne. kako došlo tako prošlo, inače imam akne, pa nisam obraćala na pažnju. Dok mi se nije opet javilo prošle godine, jedna na drugoj, upaljena vruća koža i to samo na području brade, jedno 2 mj. je to trajalo od početka do kraja, a ostatak kože lica normalno, ko da nije na istom licu. Tad sam otišla drugom dermatologu . Nakon što sam obavila sve briseve, koji su bili negativni, ginekološki mi je uvijek sve bilo u redu, dermatologica je zaključila da je to opet dio neke veće slike s obzirom na moj keratitis i poslala me u ovu obradu s idejom celijakije ili Crohna te tražila da odem gastroenterologu. Celijakiju jer imam u obitelji (i sad je valjda popularno), a Crohn jer me povremeno zafrče po stomaku i dobijem proljev. Klonim se sunca ko vampir, pa mislim da nemam viška vitamina D. S bubrezima nisam do sad nikad imala problema. Ne jedem baš mliječne proizvode, ali tučem po orašastom voću.

Hvala lijepa na mišljenju i pomoći, i oprostite ako je bilo predugo i s viškom informacija.
zuzzyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 14:03   #3503
Quote:
rintintina kaže: Pogledaj post
Imam pitanje u vezi trombocita:

prema nalazu iz 10. mj 2012 bili su 220
nalaz od pred neki dan 80

sve ostalo je u granicama, (kolesterol je 7), god. 53, nemam nikakvih tegoba,
tlak mi je uvijek normalan s ispadima niskog kad dugo stojim, povremene glavobolje (traju po par sati, pa danima ništa), pred 2,5 g tumor maternice (odstranjeni maternica, jajnici,) nije bila potrebna terapija, svi nalazi poslije uredni, ne znam da li trenutno veliki stres može imati utjecaj (povremeno popijem biljnu tabletu za smirenje - persen, druge ljekove ne koristim), ne pijem, ne pušim

Da li da se zabrinjavam?

Naručila sam se za pregled kod internistice koja je i hematolog pa će mi protumačiti nalaz , ali bih voljela i mišljenje ovdje. Hvala unaprijed
Poštovana,

svakako bi određivanje trombocita trebalo ponoviti, odnosno nalaz Tr 80×10^9/L trebalo bi još jednom potvrditi.

Nalaz trombocita od 80×10^9/L svakako nalaže obradu (za donju vrijednost koja traži obradu neki uzimaju 100×10^9/L) no takva vrijednost trombocita još nije alarmantna jer ne povećava rizik od krvarenja (krvarenja u kožu i sluznice su glavna manifestacija smanjenog broja trombocita; veća učestalost krvarenja se zapaža kad im broj padne ispod 50×10^9/L, ali su mnogi pacijenti i s puno manjim brojem još uvijek bez simptoma).

Jedna od ključnih pretraga koja će imati ulogu u daljnjem postupanju bit će krvni razmaz, iz kojeg će se vidjeti kakav je odnos trombocita prema ostalim krvnim stanicama.

Ukoliko se pokaže da se radi samo o smanjenom broju trombocita uredne strukture, dok su ostale krvne stanice također uredne strukture i prisutne u normalnom broju, a kliničkim pregledom se pokaže da nema znakova sustavne bolesti, najčešći uzrok takvoj pojavi jesu imune trombocitopenije, dakle, stanja u kojima iz dosad još uvijek dijelom nerazjašnjenih razloga dolazi do prekomjernog razaranja trombocita.

Svakako je potrebno saznati postoje li u obitelji slični slučajevi; jeste li ikada imali spontanih krvarenja u kožu i sluznice, uključujući i obilnija menstruacijska krvarenja, krvarenja iz nosa ili desni; jeste li nedavno uzimali kakvih lijekova (naveli ste samo Persen) ili bili cijepljeni i ostalo, da sada ne ulazim u detalje preko foruma.

Ako se, dakle, ispostavi da nemate nikakvih simptoma i znakova i da je sve drugo u redu (osim smanjenog broja trombocita), tada će se najvjerojatnije raditi o imunoj trombocitopeniji, a ona može biti primarna (ne može se otkriti što je u podlozi) ili sekundarna (kada postoje neki uzroci koji mogu pokrenuti imunološki proces razaranja trombocita, kao što su infekcije - možda će biti potrebno napraviti testove na neke viruse i na H. pylori; ev. provjera vrijednosti imunoglobulina; imunološka obrada na sistemske autoimune bolesti ukoliko postoji sumnja itd. itd.).

U tom slučaju liječenje se obično ne započinje dok broj trombocita ne bude manji (npr. neki će uzeti broj od 30×10^9/L), osim u slučaju povećanog rizika.

Logično pitanje koje se onda nameće jest: zašto onda uopće treba pregled i obrada? Odgovor leži u činjenici da se treba pokušati razjasniti što je u podlozi smanjenog broja trombocita jer to može biti i neka bolest koju će biti potrebno liječiti (npr. infekcija).

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 14:25   #3504
macence, Vaš post premješten je na temu Trombocitoza - povećan broj trombocita, a s obzirom da tražite iskustva oboljelih. Kliknite na link i pročitajte nekoliko iskustava (nažalost, postovi datiraju iz 2009. i ima ih malo).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 15:24   #3505
Quote:
Kuzerica kaže: Pogledaj post
Da li mozete reci kad sam zavrsila na hitnoj jer mi je bilo lose a nisu znali sto je,radili mi krvnu sliku kompletnu
I sad me zanima da li su u njoj bile i jetrene probe jer ne mogu naci nalaz
Znaci pitam da li je to po difoltu da se radi kad se radi krvna slika ili je to nesto posebno
Poštovana,

kada liječnik na uputnici (bilo da se radi o liječniku opće medicine ili liječniku koji radi u bolnici) napiše KKS odnosno kompletna krvna slika, ta pretrage ne uključuje u sebi tzv. jetrene probe, kao što ni ne uključuje bilirubin, šećer u krvi, "masnoće" i sl.

Svaka od tih pretraga treba se posebno naznačiti (npr. traži se kompletna krvna slika, ALT, AST, GGT, bilirubin, GUK i sl.).

No, time još uvijek niste dobili odgovor na pitanje jesu li Vama učinjene i jetrene probe.

Naime, nerijetko se u svakodnevnom govoru i prilikom komunikacije s pacijentima kaže: "Napravit ćemo Vam krvnu sliku", a da se zapravo podrazumijeva da će se napraviti više pretraga, od kompletne krvne slike preko diferencijalne krvne slike do jetrenih proba, elektrolita i sl. jer, kada bi se sve to išlo nabrajati, predugo bi trajalo.

Međutim, ponavljam, strogo tehnički gledano, kada se pismeno zatraži samo pretraga kompletna krvna slika, onda to ne uključuje niti jetrene probe, niti šećer u krvi niti išta drugo osim kompletne krvne slike, odnosno broja (eritrociti, leukociti i trombociti) i nekih parametara krvnih stanica.

Quote:
niki_m kaže: Pogledaj post
radila sam test na hormone štitnjače i svi nalazi su uredni osim što je T3 nešto niži (1,48) - terbam li to malo pratiti ili napraviti još koju pretragu?
Poštovana,

teško je bilo što suvislo reći bez da navedete zašto je zatraženo određivanje hormona štitnjače, koji su sve hormoni određivani, koje su dobivene vrijednosti i kolike su referentne vrijednosti jer se one razlikuju od laboratorija do laboratorija.

Također bih Vam skrenuo pozornost na jednu od najposjećenih tema na Zdravlju a to je Štitnjača na kojoj ćete u vrlo kratkom vremenu sigurno dobiti mnoštvo mišljenja i iskustava.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 18:55   #3506
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

svakako bi određivanje trombocita trebalo ponoviti, odnosno nalaz Tr 80×10^9/L trebalo bi još jednom potvrditi.

Nalaz trombocita od 80×10^9/L svakako nalaže obradu (za donju vrijednost koja traži obradu neki uzimaju 100×10^9/L) no takva vrijednost trombocita još nije alarmantna jer ne povećava rizik od krvarenja (krvarenja u kožu i sluznice su glavna manifestacija smanjenog broja trombocita; veća učestalost krvarenja se zapaža kad im broj padne ispod 50×10^9/L, ali su mnogi pacijenti i s puno manjim brojem još uvijek bez simptoma).

Jedna od ključnih pretraga koja će imati ulogu u daljnjem postupanju bit će krvni razmaz, iz kojeg će se vidjeti kakav je odnos trombocita prema ostalim krvnim stanicama.

Ukoliko se pokaže da se radi samo o smanjenom broju trombocita uredne strukture, dok su ostale krvne stanice također uredne strukture i prisutne u normalnom broju, a kliničkim pregledom se pokaže da nema znakova sustavne bolesti, najčešći uzrok takvoj pojavi jesu imune trombocitopenije, dakle, stanja u kojima iz dosad još uvijek dijelom nerazjašnjenih razloga dolazi do prekomjernog razaranja trombocita.

Svakako je potrebno saznati postoje li u obitelji slični slučajevi; jeste li ikada imali spontanih krvarenja u kožu i sluznice, uključujući i obilnija menstruacijska krvarenja, krvarenja iz nosa ili desni; jeste li nedavno uzimali kakvih lijekova (naveli ste samo Persen) ili bili cijepljeni i ostalo, da sada ne ulazim u detalje preko foruma.

Ako se, dakle, ispostavi da nemate nikakvih simptoma i znakova i da je sve drugo u redu (osim smanjenog broja trombocita), tada će se najvjerojatnije raditi o imunoj trombocitopeniji, a ona može biti primarna (ne može se otkriti što je u podlozi) ili sekundarna (kada postoje neki uzroci koji mogu pokrenuti imunološki proces razaranja trombocita, kao što su infekcije - možda će biti potrebno napraviti testove na neke viruse i na H. pylori; ev. provjera vrijednosti imunoglobulina; imunološka obrada na sistemske autoimune bolesti ukoliko postoji sumnja itd. itd.).

U tom slučaju liječenje se obično ne započinje dok broj trombocita ne bude manji (npr. neki će uzeti broj od 30×10^9/L), osim u slučaju povećanog rizika.

Logično pitanje koje se onda nameće jest: zašto onda uopće treba pregled i obrada? Odgovor leži u činjenici da se treba pokušati razjasniti što je u podlozi smanjenog broja trombocita jer to može biti i neka bolest koju će biti potrebno liječiti (npr. infekcija).

Lijep pozdrav.
Najljepša hvala na iscrpnom odgovoru.
Hematologica je za početak zatražila ponovno vađenje krvi, pretpostavlja da se radi o pogrešnom brojanju trombocita.
Hvala još jednom i lijep pozdrav.
rintintina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 00:04   #3507
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Nažalost trenutno to nije moguće.


Ukoliko izuzmemo halo nevuse i "pucanje kapilara", kako biste opisali ostale promjene na koži (je li to crvenilo ili se radi o mjehurićima, jesu li to prištići ili plakovi/pločaste hrapave promjene i sl.) i u pojavljuju li se one u nekom pravilnom vremenskom intervalu s obzirom na izloženost suncu (npr. nekoliko minuta ili nekoliko sati nakon izlaganja suncu, ali kada se ne izlažate suncu tada nema kožnih promjena i sl.).

Prekomjerno pucanje kapilara može biti i odraz krhkosti njihove stijenke, kao nasljedna osobina, osobito u osoba ženskog spola, koje su u obitelji imale osobe s takvim problemima i tada nema nekog posebnog liječenja.


S obzirom na kožne promjene koje opisujete možda ne bi bilo loše obaviti pregled u Klinici za kožne bolesti, npr. u ambulanti za autoimune bolesti kože.


Ove promjene svakako napomenite Vašeg imunologu. Bilo bi korisno i verificirati stupanj suhoće očiju (oftalmološki pregled, Schirmerov test, BUT test, Rose Bengal test) i ustiju.

U rijetkim slučajevima, premda moguće, test ANA može biti negativan a da su anti-Ro/SSA i anti-LA/SSB protutijela pozitivna.

Također bih Vam želio reći kako nemali broj pacijenata ne ispunjava kriterije za sistemsku autoimunu bolest i nalaze se na "čekanju".

U takvim slučajevima bolje je da se ne da dijagnoza nego da se urani s dijagnozom. Čekanje dijagnoze, dok se ne ispune svi kriteriji, može ponekad trajati i više godina.

Hvala Vam puno El Gato, na strpljenju i vremenu, zao mi je da ne mogu do Vas ali uspjela sam se naruciti kod doktorice Markeljevic krajem studenog . Dosta se ceka, ali znam da je onda detaljna otprilike kao i Vi

Hvala jos jednom od srca divni ste
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 16:03   #3508
Pozdrav,
ovako imam pitanje, tj zbunjena sam. Radila sam test na hepatitis i dobila ove nalaze:
reaktivno je ovo:
HBeAg - 1218.282
HBsAgQ2 - 926.64

kaže doktorica da nemam antitijela po nalazima, što bi trebala imat po mojem godištu.
Pitala me dali sam prebolila hepatitis, rekla sam da nisam, nisam nikad imala žuticu nit išta, osječam se sasvim dobro.
Poslala me na daljne pretrage.

Mene zbunjuje to što su ti nalazi loši a meni je dobro.

Pa me zanima što bi moglo bit
opanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 23:40   #3509
Kolor dopler karotida:

Transkranijski kolor dopler vb sliva:
PSV ADV -20, AVS -20 cm/s

Zaključak: insuficijentne vrijednosti PSV obostrano.
Pitanje vratne kralježnice. Ad. fizijatru.

Molim za komentar koliko je ovo opasno?

Radim za računalu i naravno da me vrat boli, može li mi fizijatar pomoći glede ovog nalaza?
tnx.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 16:13   #3510
Quote:
opanka kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
ovako imam pitanje, tj zbunjena sam. Radila sam test na hepatitis i dobila ove nalaze:
reaktivno je ovo:
HBeAg - 1218.282
HBsAgQ2 - 926.64

kaže doktorica da nemam antitijela po nalazima, što bi trebala imat po mojem godištu.
Pitala me dali sam prebolila hepatitis, rekla sam da nisam, nisam nikad imala žuticu nit išta, osječam se sasvim dobro.
Poslala me na daljne pretrage.

Mene zbunjuje to što su ti nalazi loši a meni je dobro.

Pa me zanima što bi moglo bit
Poštovana,

nalaz HBsAg pozitivan i HBeAg pozitivan mogao bi ukazivati da ste inficirani hepatitisom B i da se nalazite u ranom stadiju infekcije u kojem se virus aktivno umnožava te da ste zarazni.

Uslijedit će daljnje pretrage kako bi se provjerilo navedeno.

Inače, klinička slika hepatitisa B je vrlo šarolika i neke osobe imaju vrlo blagu sliku (malo ili praktički nimalo tegoba) iako nalazi serologije ukazuju na to da su zaražene.

Stoga nečije osjećanje (dobro ili loše) ne može isključiti je li ili nije zaražen.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 16:14   #3511
Poštovani Marko1976 i Zlatko99, vaši upisi premješteni su na temu Kolesterol.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 16:57   #3512
Quote:
zuzzyca kaže: Pogledaj post
Evo i mene s nalazima, a doktor mi na godišnjem

Feritin 9.53 (15-150)

IgG 9.12 (7-16)

IgA 2.45 (0,7-4)

IgM 3.03 (0,4-2,3)

EMA (IIF) negativno titar (<1:20) ?

tTG nije rađen (<20) ovu pretragu mi je tražila dok, ali iz nekog razloga nije napravljena na rebru

Fibrinogen 2.9 (1.8-4.1)

Laktat dehidrogenaza 155 (<240)

Kalcij ukupni 2.57 (2.14 - 2.53)

Fosfor anorganski 1.42 (0.79 -1.42)

Žensko, 24 god. S obzirom da imam zadnjih 1o god. recidivirajući keratitis nepoznatog uzroka (uvijek bris sterilan) prije 6-7 god su me poslali dr. Sentić koja me je poslala na masu pretraga (krvne pretrage, rendgeni, stomatolog, dermatolog, ginekolog, štitnjača, reumatolog, sve živo stvarno) i teoretizirala o masu bolesti i predviđala tužne sudbine, ali nikad mi ništa nije dokazano jer su mi uvijek svi nalazi bili savršeni osim što sam HLA B27 pozitivna i IgM mi je i tad bio povišen. Inače sam bila jako dobrog zdravlja, gotovo nikad ni prehlađena i čudili su se kako ja kao žensko imam surplus željeza (što se nažalost čini se više ne može reći). Uglavnom nakon kratkog eksperimentalnog liječenja Decortinom, zaključli su da je moj problem vjerovatno imunološke prirode, ali da se isti učinak postiže i lokalnom terapijom kortićima u oko i tako smo se doktorica i ja rastale. Pogođeno je samo desno oko i obično to sad ide jedna godina katastrofa, druga godina mirna. Nikakav uzrok nisu našli zašto je tomu tako. Jedino što mi je po ljetu gore, vrućine, more, sunce i moje oko se ne vole (ali sve alergijsko, alergijski konjuktivitis su isključili). Liječim se samo kod svog oftamologa.

Na ove pretrage sam poslana jer sam imala prošle godine (ljeto,jesen)dvaput 'pyodermu'. Također i godinu prije mi se javila, ali tad mi je doktor rekao da su to akne. kako došlo tako prošlo, inače imam akne, pa nisam obraćala na pažnju. Dok mi se nije opet javilo prošle godine, jedna na drugoj, upaljena vruća koža i to samo na području brade, jedno 2 mj. je to trajalo od početka do kraja, a ostatak kože lica normalno, ko da nije na istom licu. Tad sam otišla drugom dermatologu . Nakon što sam obavila sve briseve, koji su bili negativni, ginekološki mi je uvijek sve bilo u redu, dermatologica je zaključila da je to opet dio neke veće slike s obzirom na moj keratitis i poslala me u ovu obradu s idejom celijakije ili Crohna te tražila da odem gastroenterologu. Celijakiju jer imam u obitelji (i sad je valjda popularno), a Crohn jer me povremeno zafrče po stomaku i dobijem proljev. Klonim se sunca ko vampir, pa mislim da nemam viška vitamina D. S bubrezima nisam do sad nikad imala problema. Ne jedem baš mliječne proizvode, ali tučem po orašastom voću.

Hvala lijepa na mišljenju i pomoći, i oprostite ako je bilo predugo i s viškom informacija.
Poštovana,

ukoliko su Vaši recidivirajući keratitisi obilježeni pojavom ulceracija ili istanjenja perifernih dijelova rožnice a oko je upaljeno, tada svakako u obzir dolaze neki od sljedećih uzroka: sistemske autoimune bolesti (daleko najčešće reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus puno rjeđe ili Sy. Sjogren), poliarteritis nodosa, Wegenerova granulomatoza, a u recentnoj svjetskoj literaturi se svakako preporučuje i testiranje na hepatitis C. Dakako i ovdje postoji tzv. Moorenov ulkus, gdje se nalazi oštećenje rožnice kojem se ne zna uzrok.

S obzirom da navodite pyoderma gangrenosum, a uz to i neke probavne smetnje, svakako ima smisla posumnjati i na upalne bolesti crijeva (češće ulcerozni kolitis), makar se uz upalne bolesti crijeva češće nalazi uveitis, tj. upala srednje očne ovojnice (prostora iza rožnice) a ne toliko često rožnice same.

Iako ste učinili niz pretraga koje je predložila dr. Sentić i one su bile negativne, treba imati na umu kako su sistemske autoimune bolesti vrlo nepredvidljive i kako nerijetko treba vremena da određeni laboratorijski nalazi budu pozitivni pa su bolesnici tada "na čekanju" s dijagnozom. Želim reći kako niste trebali odustati od ponovnog pregleda i konzultacije s dr. Sentić samo zato jer su tada svi traženi nalazi bili uredni.

Iz nalaza koje ste priložili vidi se smanjenje zaliha željeza u organizmu (smanjen feritin), što implicira da se željezo gubi iz organizma a uzrok tomu bi moglo biti krvarenje, što u kombinaciji s nekim probavnim tegobama nalaže i pregled kod gastroenterologa, kod kojega ste i upućeni. Dakako da je u mlađih žena gubitak željeza i s time povezana slabokrvnost uz niski feritin daleko najčešće posljedica pojačanog gubitka menstruacijom.

Također se vide i nešto povišene vrijednosti IgM, koji može biti povišen i u autoimunim bolesti, između ostalog, ali i u nizu drugih bolesti. Elektroforeza proteina bila bi korisni putokaz u razjašnjenju radi li se o poliklonskom ili monoklonskom IgM (prisutnost ili odsutnost šiljka u nalazu elektroforeze).

Ništa Vam novog ili pametnog nemam reći po tom pitanju, a što niste već čuli, osim da poslušate savjet svoje dermatologinje.

Nadam se da će i kolega Hrvoje dr., kad uzmogne, napisati štogod s gastroenterološkog motrišta.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 03:12   #3513
Molim vas za mišljenje jel moguća ovakva DKS:
eozinofilni granulociti - 3.9 (0-7)
bazofiolni granulociti - 0.1 (0-1)
limfociti - 29.4 (20-46)
monociti - 8.5 (2-12)
neutrofilni granulociti - 4.7 (34-69)

Inače kad sam uvijek vadila krv zbroj svih tih komponenata bude 100, pa me zanima jel ovo može biti. I da, leukociti su mi 8.2.
mistical is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 13:53   #3514
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Kolor dopler karotida:

Transkranijski kolor dopler vb sliva:
PSV ADV -20, AVS -20 cm/s

Zaključak: insuficijentne vrijednosti PSV obostrano.
Pitanje vratne kralježnice. Ad. fizijatru.

Molim za komentar koliko je ovo opasno?

Radim za računalu i naravno da me vrat boli, može li mi fizijatar pomoći glede ovog nalaza?
tnx.

Ako te fizijatar pouči kako namjestiti računalo, u kojem položaju trebaš držati glavu, koliko često mijenjati položaj glave, koliko često&koje vježbe trebaš izvoditi periodički tijekom radnog procesa, a koje vježbe izvoditi na redovnoj bazi u "slobodno vrijeme", ima nade kako se situacija može poprilično poboljšati.
Naravno, preduvjet je tvoja posvećenost&strpljivost u provođenju navedenih mjera.

TCD ne mogu komentirati, jer ne znam koje točno si tegobe imao.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 20:28   #3515
Quote:
mistical kaže: Pogledaj post
Molim vas za mišljenje jel moguća ovakva DKS:
eozinofilni granulociti - 3.9 (0-7)
bazofiolni granulociti - 0.1 (0-1)
limfociti - 29.4 (20-46)
monociti - 8.5 (2-12)
neutrofilni granulociti - 4.7 (34-69)

Inače kad sam uvijek vadila krv zbroj svih tih komponenata bude 100, pa me zanima jel ovo može biti. I da, leukociti su mi 8.2.
Poštovana,

dobro ste uočili, vjerojatno se potkrala kakva greška.

Gdje je greška, to je teško reći. Možda je u rubrici "neutrofilni granulociti" greškom naveden postotak nesegmentiranih neutrofilnih granulocita, a broj neutrofilnih granulocita preskočen (makar, ukupan broj leukocita je uredan pa mi baš nije vjerojatno da bi postotak nesegmentiranih bio nešto povećan)?

Druga mogućnost, koja mi pada na pamet, jest da je greškom upisan apsolutni broj a ne postotak neutrofila (postotak neutrofila bio bi 100%-3,9%-0,1%-29,4%-8,5%=58,1%; broj leukocita je 8,2 što znači da je apsolutni broj neutrofila 8,2 x 0,581=4,7642).

Kada bi postotak neutrofila stvarno bio 4,7%, tada biste bili u ozbiljnoj neutropeniji i ne vjerujem da biste se osjećali dobro i pisali po forumu.

U svakom slučaju potrebno je objašnjenje i liječnik koji je zatražio pretragu isto treba potražiti od laboratorija i nadležne osobe koja je potpisala ovakav nalaz.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 12:09   #3516
Veliko hvala na odgovoru, lijep pozdrav
mistical is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 04:49   #3517
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

ukoliko su Vaši recidivirajući keratitisi obilježeni pojavom ulceracija ili istanjenja perifernih dijelova rožnice a oko je upaljeno, tada svakako u obzir dolaze neki od sljedećih uzroka: sistemske autoimune bolesti (daleko najčešće reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus puno rjeđe ili Sy. Sjogren), poliarteritis nodosa, Wegenerova granulomatoza, a u recentnoj svjetskoj literaturi se svakako preporučuje i testiranje na hepatitis C. Dakako i ovdje postoji tzv. Moorenov ulkus, gdje se nalazi oštećenje rožnice kojem se ne zna uzrok.

S obzirom da navodite pyoderma gangrenosum, a uz to i neke probavne smetnje, svakako ima smisla posumnjati i na upalne bolesti crijeva (češće ulcerozni kolitis), makar se uz upalne bolesti crijeva češće nalazi uveitis, tj. upala srednje očne ovojnice (prostora iza rožnice) a ne toliko često rožnice same.

Iako ste učinili niz pretraga koje je predložila dr. Sentić i one su bile negativne, treba imati na umu kako su sistemske autoimune bolesti vrlo nepredvidljive i kako nerijetko treba vremena da određeni laboratorijski nalazi budu pozitivni pa su bolesnici tada "na čekanju" s dijagnozom. Želim reći kako niste trebali odustati od ponovnog pregleda i konzultacije s dr. Sentić samo zato jer su tada svi traženi nalazi bili uredni.

Iz nalaza koje ste priložili vidi se smanjenje zaliha željeza u organizmu (smanjen feritin), što implicira da se željezo gubi iz organizma a uzrok tomu bi moglo biti krvarenje, što u kombinaciji s nekim probavnim tegobama nalaže i pregled kod gastroenterologa, kod kojega ste i upućeni. Dakako da je u mlađih žena gubitak željeza i s time povezana slabokrvnost uz niski feritin daleko najčešće posljedica pojačanog gubitka menstruacijom.

Također se vide i nešto povišene vrijednosti IgM, koji može biti povišen i u autoimunim bolesti, između ostalog, ali i u nizu drugih bolesti. Elektroforeza proteina bila bi korisni putokaz u razjašnjenju radi li se o poliklonskom ili monoklonskom IgM (prisutnost ili odsutnost šiljka u nalazu elektroforeze).

Ništa Vam novog ili pametnog nemam reći po tom pitanju, a što niste već čuli, osim da poslušate savjet svoje dermatologinje.

Nadam se da će i kolega Hrvoje dr., kad uzmogne, napisati štogod s gastroenterološkog motrišta.

Lijep pozdrav.
Poštovani,

moji keratitisi su upravo takvi! Jednom sam (kad mi je oftamolog rekao da prestanem kapat kortiće jer sam kapala već dugo neprestano) imala ulkus na rožnici, pikali me u oko s onom 'vrućom masti' i to je, hvala Bogu, super prošlo. Tada nisam imala ožiljaka, ali s vremenom na dijelu rožnice prema nosu su se stvorili ožiljci, stanjenje rožnice i 'oblačasta zamućenja'. Ovako kad se gleda oko, vidi se da mi tu nije ona granica solidna, već je na dva mjesta isprekidana i bijela. Za sad mi ne utječe to ništa na vid, osim što sam kratkovidna odavno. Jedna doktorica iz privatne poliklinike mi je rekla da imam još 1o godina na tom oku. Uff Uveitis sam i prije guglala i pitala doktore nadobudno, ali svi su rekli da to nije ovo moje.

S doktoricom Sentić (bila sam ja i po drugo i treće i četvrto mišljenje imunologa) sam se počela družit poslije tog ulkusa, neke dvije godine, ali sam odustala jer mi se nije dalo više slušat o svim tim 'groznim' bolestima što ste i vi nabrojali, tada stvarno nisam imala druge tegobe osim oka, i ona je sama rekla da trenutačno nema inidikacija za neku sistemsku dijagnozu, da me treba pratit. Shvaćam da su te bolesti dugometražne i teško je diferencirati jednu od druge, tako da ću sad svakako opet otić na jesen, a kod gastrića sam se također već naručila.

Hvala puno na odgovoru i uloženom vremenu i trudu
zuzzyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 03:45   #3518
Pozdrav,
Voljela bih da mi netko protumaci nalaze acidobaznoga statusa:
Ph 7,384 (7.35-7.45)
pCO2 4,9 (4.3-6.0) kPa
PO2 8.5L (10-12.8) kPa
Akt. HCO3 21.4 mmol\L (18-23)
tCO2 22,5 mmol/L (22-29)
SBE -3.0 mmol/L (-4 do +2)
sO2 92.2 L % (94-98)

Radila sam nalaze pred godinu dana u sklopu pulmoloske obrade na koju sam upucema zbog teskog podnosenja fizickog napora i ucestalih epizoda kasljanja od kad znam za sebe (do kasnijih razreda osnovne skole imala sam vecih problema, no do faksa vise manje ok) te sam u meduvremenu napunila 18+ godina i nisam mogla otici na iduci pregled u djecjoj bolnici, pa sad ne znam ima li se potrebe prebacivati u ne-djecju bolnicu za kontrole posto i nemam nekih smetnji osim kada vjezbam (no zato i vjezbam samo lagano da se ne ugusim) i mozda koja epizoda kasljanja od po 5 dana ugl u zimskim mjesecima ? Takodjer, svako jutro imam za iskasljati iz grla podosta nekakve sluzi, no to rijesim ujutro i dalje me ne muci.
Od drugih nalaza radena je spirometrija(FVC 87%, FEV180%, TI-8, MEF 73%) , rtg i ekg normalan.
Krv (oni "obicni" nalazi) sam u medjuvremenu vadila zbog uputnice dr sa sistematskog pregleda za kardio jer je cula "sist.sum" i nalazi su sve ok osim mrvici snizenog Kalija ( 3,6 mmol\L) . (kardio jos cekam)

Moje je pitanje trebam li se javiti na kontrolu na pulmologiju, posto nisam bila vec 1 god otkada sam prestara za djecju bolnicu i dr. nije jos uvijek bio siguran za dg ( na nalazima je pisalo "astma nespecifirana") .

Hvala puno!

Zadnje uređivanje bolerobolero : 03.07.2013. at 04:27. Reason: nepotpuno navedeni podaci
bolerobolero is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 18:49   #3519
Pozdrav. Budući da kod liječnice idem tek sljedeći mjesec, molila bih vas za komentar ovog nalaza. Uputnicu za pretrage dobila sam zbog neredovite menstruacije i dugih ciklusa. Krv sam vadila 43. dan ciklusa pa pretpostavljam (nisam sigurna s obzirom da se ne radi o redovitom ciklusu) da pod "usporednice" gledam vrijednosti koje se odnose na lutealnu fazu. Sumnjam na PCOS jer imam dosta simptoma (npr. akne, iako imam već 25 godina), no to ću saznati tek kad obavim i UZV pa vas dotad molim za mišljenje. Hvala.

Puzzled is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 00:17   #3520
Pozdrav,

Nalaz glukoze prilikom redovite krvne pretrage natašte - 6.17 mmol/L (referentna vrijednost - 3.3-5.6).

Zbog obiteljske anamneze upućena sam u Centar za Dijabetes gde je ponovljen test natašte i ovog puta je vrijednost glukoze bila 6.3 mmol/L.

Na zahtjev liječnice urađen je OGTT. Rezultati (natašte; nakon 60 min; nakon 120 min) :
Glukoza (5.9 ; 7.7 ; 6.9)
Inzulin (6.64 ; 71.44 ; 29.96).

Žensko, 40 godina, visina 177 cm, težina 79 kg.
Molim vas za komentar nalaza, brine me nivo inzulina. Endokrinog tvrdi da je sve OK i kako samo moram paziti na prehranu i fizičku aktivnost sa obzirom na genetske predispozicije i višak kilograma (desetak kilograma težine sam dobila u roku od 6 mjeseca).

Dio ostalih nalaza koji su možda bitni:
Ukupni holesterol - 4.25 mmol/L (ref. vr. < 5.2)
Trigliceridi - 0.98 mmol/L (ref. vr. < 2)
HDL holesterol - 1.63 mmol/L (ref. vr. > 0.9)
LDL holesterol - 2.18 mmol/L (ref. vr. < 4)
AST - 15.40 U/L (ref. vr. < 31)
ALT - 11.01 U/L (ref. vr. < 31).

Eh da, brine me i sledeće: dva mjeseca prije krvne pretrage rađena je incizija perianalnog abcesa i na 2-3 cm od mjesta na kojem je vršena intervencija pojavila se nateklina veličine oraha koja na dodir ne boli. Kirurg tvrdi da će to proći, ne zna kada, demek ovisno o organizmu. Očajan odgovor, kao da sam pitala random osobu na pijaci ali ovo je Makedonija tako da...Uglavnom sam bez pameti i ne znam kome bih se obratila. Rezultati:
Leukociti - 8.1 Gpt/L (ref. vr. 4.4-11.3)
Granulociti - 69.8% (ref. vr. 55-80)
Limfociti - 19.5% (ref. vr. 25-40)
Monociti - 10.7% (ref. vr. 2-12)
# Granulociti - 5.7 Gpt/L (ref. vr. 1.2-6.8)
# Limfociti - 1.6 Gpt/L (ref. vr. 1.4-3.2)
# Monociti - 0.9 Gpt/L (ref. vr. 0.3-0.8)
SE - 15 mm/h (ref. vr. < 25).

Hvala.
list is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:49.