Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2014., 22:15   #1
Lightbulb Umrežavanje više routera za proširavanje ifi signala

Dakle, trenutno sam na Amisu, imam Enkom Extended A1521-I (ilitga Amis) kao njihov router i relikt iz vremena T-Coma zvan Siemens Gigaset SX 763 WLAN dsl (ilitiga Tekom) koji skuplja prašinu.

E sad, Amis se nalazi u prizemlju a ja sam na drugom katu što je puno betona za probiti. Wifi signal postoji tu i tamo, ali je užasno slab i više ga nema nego što ga ima. Međutim, postoji cijela mreža ethernet kablova provućena kroz kuću s puno pristupnih točaka te tako postoji i jedna koja je slobodna na drugom katu.

Ono što sam do sada radio jest wireless bridge što baš i nije najbolje funkcioniralo jer jednostavno nisam imao gdje postaviti Tekom da bi pouzdano hvatao Amisa i odašiljao pouzdani (stalni, koji ne puca) signal do drugog kata.

No palo mi je na pamet zašto se Tekom ne bi mogao ponašati kao dodatni izvor wirelessa? Što me spriječava u tome da ga spojim na jednu od pristupnih točaka i natjeram ga da odašilje wifi signal od samog sebe te kanalizira sve veze preko tog ethernet kabla Amisu? Wifi mreža ne mora biti ista (kao što je s wireless bridgeom), samo da imam wireless pristup internetu gdje već hoću.

Može li se to učiniti s Amisom i Tekomom, te ako može, kako?

Ako ne može, postoji li neka žičana alternativa koja funkcionira na sličan način, nabavljanje repeatera (što je Tekom do sada ustvari glumio) mi se ne čini kao najbolje riješenje, pogotovo ako postoji alternativa...
Karlovsky120 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 22:36   #2
Naravno da može, koliko se sjećam, za takvo nešto je nužno postaviti originalni firmware na taj t-comov router te ga onda postaviti u AP(access point) mod. Tako on postaje sakupljač zahtjeva koje će proslijeđivati eth kabelom u LAN port amisova routera.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 15:26   #3
@Karlovsky: Može i s T-Comovim firmwareom, isprobao sam taj isti ruter i sasvim je dobro obavljao funkciju WAP-a. Jedino moraš podesiti nekoliko bitnih postavki na oba rutera:

1. Provjeri IP adresu Enkoma i odaberi novu fiksnu IP adresu za Siemensa, tako da bude različita od one na Enkomu, ali da bude u istom subnetu.

2. Na Enkomu promijeni konfiguraciju DHCP servera tako da nova IP adresa Siemensa bude izvan DHCP poola.


Ostale korake treba obaviti na Siemensu:

3. Spoji se na Siemensa mrežnim kabelom s nekog računala koje je izvan mreže i postavi mu odabranu IP adresu i subnet, a za default gateway i za DNS server mu upiši IP adresu Enkoma.

4. Obavezno isključi Siemensov DHCP server.

5. U postavkama za WLAN podesi isti SSID (naziv mreže), tip zaštite (WPA2-PSK) i password za pristup WLAN-u kako je to podešeno i na Enkomu. Promijeni wireless channel tako da bude različit i dovoljno udaljen (npr. +/- 6) u odnosu na onaj na Enkomu.


I to je to, sada samo spoji jedan od LAN portova Siemensa (pri tome nemoj koristiti portove koji su predviđeni za IP TV) na najbliži switch ili direktno u neki od LAN portova na Enkomu. Za povezivanje koristi cross kabel.

Nakon toga se možeš normalno spajati na bežičnu mrežu na katu ili u prizemlju, a povezani uređaj automatski će mijenjati WAP, ovisno o tome koji od njih trenutno ima jači signal. ;-)
nidzo1981 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:10.