Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2013., 23:59   #1
Ispuštanje vode iz hidrofora/cijevi

Pozdrav svima,

bio bih zahvalan ako bi netko mogao pomoći ,

naime kako dolaze hladniji dani htio bih zatvoriti/ispustiti vodu iz sustava da
ne dođe do zaleđivanja vode u cijevima i njihovog pucanja. Riječ je o hidroforu sa slika,

pa ako ima koja dobra duša da me u par prosto proširenih rečenica uputi u ovu
aktivnost, a bilo bi dobro i da saznam kako ponovo napuniti hidrofor odnosno ponovo upogoniti cijeli sustav.

Slike hidrofora i ventila dovoda i odvoda su tu...

shex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 10:39   #2
Otpoji one plastične cijevi prije pumpe i ispusti vodu iz pumpe (mesingani vijak) i sa dna spremnika!
A startanje počinje sa vraćanjem onog otpojenog i ulijevanja vode u onu cijev što stoji okomito na usisu pumpe (skineš čep, otvoriš ventil i ulijevaš vodu dok ide). Zatvoriš ventil i ukljućiš pumpu.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 14:56   #3
Prvo isključi hidrofor iz struje, zatim ispusti negdje na instalaciji vodu da se smanji tlak u posudi.
Sada skini sa vrha posude manometar da zrak može ulaziti u posudu. Sada možeš na tu kuglastu slavinu ispustiti svu preostalu vodu iz spremnika. Bez skidanje manometra, voda iz spremnika se jako teško i polako cijedi van.
Nakon toga , na tom kuglastom ventilu,koji viri ispod spremnika, ispusti svu vodu, ali prije toga treba skinuti taj čep 3/4".

Kada je ispuštena sva voda iz spremnika, na red dolazi usisni vod. Na okiten cijevi 5/4" otpusti taj spojni holender na MS okiten spojnici i iscijedi vodu iz cijevi. Isti postupak ponovi i na toj drugoj Pvc cijevi 1".
Još preostaje ispuštanje vode iz same pumpe.
Sa donje strane pumpe, nalaze se matice koje treba također otpustiti da se iscijedi voda iz same pumpe.
Za ponovno podizanje vode potrebno je sve vratiti na svoje mjesto i pažljivo spojiti sve spojne dijelove,a na čepovima od pumpe , ako je potrebno zamijeniti brtve.
Predlažem još radi lakšeg zalijevanja sistema, na T-komad od 1" staviti jednu cijev sa kuglastim ventilom, barem u visini one cijevi sa ventilom, na usisnom vodu 5/4".
Sada se otvori taj ventil na cijevi 5/4" i otvori se cijev - ili čep na toj povratnoj cijevi od 1", zatvoriti taj običan ventil 5/4" prema spremniku iznad pumpe i treba zalijati obadvije cijevi da nema nigdje zraka. Baš zbog toga sam predložio montažu cijevi na tom T-komadu 1", da se lakše izbalansiraju nivoi vode i jednoj i drugoj cijevi.
Kada je voda u stanju mirovanja i više ne odlazi u cijev, treba zatvoriti jedan i drugi ventil i pokrenuti motor. Ostavi ga da se malo vrti ( ventil prema spremniku još uvijek je zatvoren!!) zatim isključi motor. Pričekaj pola minute , da se voda u usisnim cijevima smiri, otvori ventile dolij malo vode, ako je potrebno, zatvori ventile i opet pokreni motor.

Ostavi motor da radi oko pola minute, a zatim lagano počni otvarati taj ventil na pumpi (5/4"), ako čuješ da voda uz veliki šum ulazi u spremnik tada je pumpa "podigla" vodu. Ne otvaraj ventil do kraja, nego samo malo da se spremnik polako puni. Kada se nivo vode podigne na cca 1 bara - na manometru, tada ventil otvori po prilici do polovice dok pumpa ne napuni spremnik do kraja, odnosno dok ju ne isključi tlačna sklopka.

Ventil prema spremniku se ne smije nikad otvoriti do kraja, posebno kod prvog podizanja vode, jer se jedna trećina vode iz usisa vraća kroz povratnu cijev 1" nazad u bunar. takav je princip rada injektora.

Ukoliko nekaj nije jasno ili bude problema, napiši pitanja za pomoć. Pozdrav.
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 20:38   #4
Zahvaljujem na iscrpnom i opširnom odgovoru.
Mislim da sam shvatio što mi je činiti.

Još jednom veliko hvala,

pozz
shex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:04.