Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2006., 16:05   #1
CISCO

Posto se ne kuzim u networking i slicne stvari, molim vas da mi ne zamjerite ako pitam gluposti ili ako je tema vec negdje na ovom forumu bila.
Uglavnom, nedavno sam cula za CISCO. To je nekakva akademija koja se bavi mreznim tehnologijama.. ako se ne varam
Mene zanima, da li je netko od vas zavrsio tu akademiju i da mi nesto poblize kaze o tome. Sto je, tko to moze upisati i sl.
__________________
glavom kroz zid
girra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 18:44   #2
cisco

Evo da ti malo pomogne...ja sam ti prije mjesec dana krenuo na cisco akademiju u Osijeku u sklopu ETF-a. Cisco moze upisati svatko tko ima para (najjednostavniji odgovor) jer ti CCNA tečaj 9000kn. Ne moras imati nikakvo prethodno znanje o računalima jer te oni prakticki vecinu nauce. Moras poznavati engleski jezik jer su materijali na engleskom i moras se znati sluziti internetom. Nakon zavrsavanja cisco akdemije mozes u zagrebu polagati cisco certifikat. To ti je industrijski certifikat sto znaci da si osposobljena za tocno odredenu tehnologiju. S tim certifikatom si prepoznata svugdje u svijetu. Ono sto ti mogu reci iz osobnog iskustva je da je stvarno super...iamju super materijale koji us interaktivni i sve je objasnjeno...takoder imas puno labaratoroijskih vjezbi na cisco opremi (sve akademije ti imaju cisco opremu) i duzna si nauciti raditi s tom opremom jer ne mozes poloziti zavrsni prakticni ispit (imas teorijski i prakticni ispit). Meni je zanimljivo pa ako te to imao zanima upisi
pole-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 19:12   #3
Hey.. THX na odgovoru!
Hmm...zanima me, ali iskreno ne znam ama bas nista o tome. Cula sam za CISCO, pa se evo malo raspitujem, kaj je uopce to, kaj ja sa tim mogu i sl.
Router ovaj router onaj, umrežavanje.. Nekako mi je tesko za vjerovat da ne treba nikakvo predznanje. Znaci ja kao ekonomist bez ikakvog znanja o mrežama mogu to upisat
Daj mi reci, kakav certifikat? Kaj taj CISCO ima smjerove? Mislim evo konkretno... završim taj CISCO i što onda? Kojim poslom se mogu bavit?
__________________
glavom kroz zid
girra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 19:20   #4
ne treba predznanje

ne treba ti nikakvo predznanje jer te oni tamo nauce sve...ucis od pocetka...od dijelova racunala preko mrezne opreme...doslovce te nauce sve u detalj...ja kad sam upisivao nisam imao nikakvo predznanje a sad za mjesec dana vec znam ponesto...naravno jos uz to istrazujem malo sam po netu i u literaturi...imas dva smjera...ako te zanima vise odi na stranicu: http://www.carnet.hr/edupoint/camt tamo imas detaljnije objasnjeno...svugdje ti je isto u hrvatskoj...gdje god da upises...kad zavrsis ides polagati certifiakt ako zelis...ali nisi obvezna...mozes dizajnirati,intalirati i odrzavati mreze kad zavrsis...jel te jos nest zanima?
pole-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 11:10   #5
ako si mozes priustit i ako te zanimaju mreze svakao bih ti preporucio akademiju....a ako ne to onda mozes u Algebri upisat za manje love MSCA certifikat ( sistemski i mrezni administrator - speciajlist cca. 5000 kn )...nakon zavrsetka posjedujes Microsoftov MSCA papir koji ti otvara stvarno puno mogucnosti, a definitivno naucis konfigurirati slozene mrezne sustave ....

totalchaos
totalchaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:47   #6
U cemu je razlika izmedju ta dva tecaja? Ne kuzim!
__________________
I said I'd write a letter
But I never got the time
sora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 11:54   #7
meni se cini da je jedina razlika sto je jedno od cisca a jedno od microsofta...a sad sta znaci cisco u mreznoj tehnologiji a sta znaci microsoft..reci cu ti samo da ciscova tehnologija pokriva vise od 70% svjetskih mreza...
pole-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 12:31   #8
Quote:
pole-os kaže:
ne treba ti nikakvo predznanje jer te oni tamo nauce sve...ucis od pocetka...od dijelova racunala preko mrezne opreme...doslovce te nauce sve u detalj...ja kad sam upisivao nisam imao nikakvo predznanje a sad za mjesec dana vec znam ponesto...naravno jos uz to istrazujem malo sam po netu i u literaturi...imas dva smjera...ako te zanima vise odi na stranicu: http://www.carnet.hr/edupoint/camt tamo imas detaljnije objasnjeno...svugdje ti je isto u hrvatskoj...gdje god da upises...kad zavrsis ides polagati certifiakt ako zelis...ali nisi obvezna...mozes dizajnirati,intalirati i odrzavati mreze kad zavrsis...jel te jos nest zanima?
O čemu ti pricas, netreba ti predznanje. Na cemu si ti??? Znas li ti sta se na tome uopce uci, ocito da neznas!!! ja sam na Ciscu vec dugo vremena, i ne da trebas predznanja, nego trebas imati i praksu... sam princip rada na mrezama ti iziskuje dosta ucenja makoliko dobro znao prije o tome, a tek rutanje i switch-anje.... pa nepokriva Cisco 70% mreze zato sta ima lijepe komponente... Uzmi malo Boson Netsim v6.0 pa pogledaj i uvjeri se!
 
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 13:48   #9
Treba za MCSA i CCNA predznanja, ne da bi se upisao nego da bi prošao, CCNA je negdje oko 8000 a MCSA 17500.
CCNA (Cisco Certiied Network Associate) - se uglavno bavi hardverom, ruterima, switchevima, kabelima, protokolima i takvim p.m.
MCSA (Microsoft Certified Systems Administrator) - se bavi instaliranjem, konfiguriranjem i administriranjem Windows 2003 Servera i XP-a

CISCO - http://www.netakademija.com/
MCSA - http://www.algebra.hr/MCSA_Akademija.asp
__________________
My pantaloons are full of weasels. Inform the Queen, so that she might shoo them away. Here we go 'round the mulberry bush. Go monkey GO!
You think I am crazy, but they want you to think that. I know secrets. Keep the pantaloons. Always keep the pantaloons.
Abraxas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 19:50   #10
Ja i dalje stojim pri tom da ti ne treba nikakvo predznanje ali uz uvjet da ces i odgovorno i redovno prolaziti njihove materijale i vježbe...ja nemam nikakvo predznanje pa se sasvim dobro snalazim...nisam propustio nuijedno predavanje niti vježbu...a s druge strane samnom idu ljudi koji posjeduju predznanje(ljudi koji rade u t-comu ili su radili pa postali visak) pa nemogu nista pokopcati jer su puni sebe i misle da znaju sve pa nista ne uce tamo i ne dolaze na sva predavanja...BEZ MUKE NEMA NAUKE...ako mislis samo proletiti kroz cisco nema sanse...
pole-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2006., 08:30   #11
cinjenica je da bi ti bilo puno lakse ako imas kakvo iskustvo u radu sa mrezama, ali mislim da je moguce zavrsiti tecaj i sa osnovnim znanjem jer ipak si predavaci daju dosta truda....sto se Cisca tice,u RH drzi apsolutno 1. mjesto u mreznom svijetu jer definitivno imaju najkvalitetniju opremu, a ono sto je najbitnije i najjacu podrsku za svoje klijente....

Obje akademije ti manje vise, u danasnje vrijeme,garantiraju posao, ako demonstriras dobro znanje...
totalchaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2006., 13:55   #12
istina...vazno je samo dali na kraju znas primjeniti ono sto si tamo naucio...jer se akademija sastoji iz dva dijela...teorijskog i prakticnog...mozes briljirati na teorijskom a da na vjezbama totalno popusis...i na kraju ces gotovo sigurno pasto zavrsni ispit...a ako ga i kojim cudom prodes tesko ces naci posao sa neznanjem....
pole-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 08:23   #13
Quote:
girra kaže:
Posto se ne kuzim u networking i slicne stvari, molim vas da mi ne zamjerite ako pitam gluposti ili ako je tema vec negdje na ovom forumu bila.
Uglavnom, nedavno sam cula za CISCO. To je nekakva akademija koja se bavi mreznim tehnologijama.. ako se ne varam
Mene zanima, da li je netko od vas zavrsio tu akademiju i da mi nesto poblize kaze o tome. Sto je, tko to moze upisati i sl.
Jao, kolko se sranja da procitati medju odgovorima... cast iznimkama...

Girra, ovako ti stoje stvari,

CISCO Systems je korporacija koja se bavi mreznim tehnologijama. Kada pricamo o brojkama, gotovo tri cetvrtine sveukupne mrezne opreme koja se *koristi* u cijelome svijetu cini upravo CISCO oprema. Kao takvi, nude program edukacije koji nove korisnike upoznaje sa njihovom opremom i principima po kojima njihova oprema radi. No, iako se radi o *njihovoj* opremi, to nikako ne znaci da se znanje ne moze primjeniti i na neciju drugu opremu, ponajprije zbog toga sto se sve, bas kao i u svemu drugome, radi po standardima, a posto CISCO ima toliko velik udio u trzistu - upravo je on taj koji i diktira vecinu tik pravila, dok ostali slijede CISCO terminologiju i njihova rjesenja jer su toliko dobro osmisljena da nema potrebe za "vanstandardnim" eksperimentiranjem.

CISCO je svoj edukacijski program (Cisco Networking Academy Program) podijelio na 5 djelova i to na slijedeci nacin:

.....CCIE <-- EXPERT level
CCNP | CCDP <-- PROFESSIONAL level
CCNA | CCDA <-- ASSOCIATE level

"CCNA" oznacava "CISCO CERTIFIED NETWORK ASSOCIATE"

Uoci razliku u kraticama s lijeve i desne strane "piramide" (slova "N" i D")
"N" oznacava "NETWORK" dok se "D" odnosi na "DESIGN" - to su dvije razlicite grane, dva razlicita puta ukoliko zelis doci do Expert nivoa (za Expert nivo potrebno je proci sva cetiri prethodna dijela).

Kod nas doduse, ustanove/firme za edukaciju u ponudi imaju CCNA i CCNP (ova dva programa su ujedno i, koliko sam ja upoznat, jedini za koje ispit za certifikat mozes polagati kod nas - za ostale se ide van (Amsterdam?))

CCNA program upoznaje te sa onim osnovnim temeljnim specifikacijama i principima na kojima lezi networking opcenito - od najsitnijih detalja poput sto je to struja, kako ona djeluje na signal koji prolazi zicama... i to na nivou atoma... sto su signali... kako se oni dobivaju... kako "izgledaju"... sto prenose... cemu sluze... pa te se upoznaje sa osnovnim hardware-om... zicama, kablovima, konektorima, adapterima, vrstama i podvrstama... pa se to polako nadogradjuje sa ostalom (cisco) opremom... sa routerima, switchevima... kako izgledaju, od cega se sastoje, cemu sluze... pa topologije mreze, spajanje raznih uredjaja u mrezama... njihovo konfiguriranje... sve zivo i nezivo, a opet na nekom "minimalnom" nivou koji je potrebno zadovoljiti kako bi mogla danas sutra banuti u neku firmu i samo prvim pogledom znati pola price

Vazno je napomenuti kako se ovdje ne *uce* napredne mrezne postavke u windowsima ili ikojem drugom OSu vec se sve orijentira na CISCO opremu i rad s istom - onda si mozes otprilike predociti u kakve detalje ide ovaj prvi i "osnovni" dio Cisco akademije. Doduse, tokom tecaja definitivno cete raditi na, primjerice Windows platformi i sa klijentskim racunalima i na njima definirati adrese i ostale postavke nuzne za normalan rad i spajanje sa CISCO opremom, no necete to raditi nista "dublje" od nekog osnovnog nivoa koji je zajednicki gotovo svim operacijskim sustavima.

Gledano sa strane dobitka i osposobljenosti - ti ces nakon zavrsetka CCNA biti u stanju raditi cuda u pravim situacijama kada ces biti zasluzna za odrzavanje, nadogradnju, planiranje i sl. mreze neke tvrtke sa masu klijentskih racunala, masu servera, vanjskih podruznica spojenih WAN-om... gdje ce biti masu rutanja, preusmjeravanja, kombiniranja... svega i svacega - a sa jednim jedinim ciljem - da sve to u svakom trenutku besprijekorno radi i da radi sto je najbolje moguce.

Sto se cijena tice, one su varijabilne jer ovise o nekoliko faktora poput, jesi li student ili nisi, jesi li mozda clan neke edukacijske ustanove... jesi li ovo jesi li ono... ovisno o tome gdje ces pohadjati tecaj, raspitaj se o mogucim kombinacijama u vidu pogodnosti poput popusta... to i kompletne ostale detalje sto, kako i posto nude, provjeri na stranicama doticnih ustanova:
www.srce.hr (osobna preporuka)
www.algebra.hr



Spomenuti MCSA jedan je pak od MS-ovih certifikata koji je orijentiran iskljucivo na software-sku podrsku koristeci MS-ova software-ska rjesenja.

Bas kao i CISCO, Microsoft takodjer nudi vise programa za uzu specijalizaciju ovisno o tome sto te vise zanima, pa tako imas:

MCSA (Administrator), MCSE (Engineer), MCSD (Software Developer) i MCDBA (Data Base Administrator).

Analogija sa CISCO-m, to su takodjer stupnjevi (leveli), a za svaki od navedenih certifikata potrebno je poloziti odredjeni broj zasebnih MOC tecajeva. Primjerice, za MCSE cetrifikat potrebno je poloziti cak 16 zasebnih MOC testova... za MCDBA 5... itd. Popis zasebnih MOC tecajeva dostupnih kod nas (za koje mozes pohadjati tecaj i sam proces testiranja) takodjer mozes naci na stranicama www.srce.hr odnosno, svih ostalih koji takve tecajeve nude.

Cijene su takodjer relativne i ovise o nekim stvarima - stoga najbolje da sama pogledas.



Jos nesto o predznanju.

Za CISCO CCNA nije potrebno nikakvo predznanje - sto se njih tice, mozes biti i neki zadnji ratar koji je nedavno, orajuci njivu, pao pod plug i dobio po tintari nakon cega je odlucio poloziti CCNA i baviti se mrezama. Sve sto je vezano za sam CCNA tecaj nalazi se u materijalima koje dobijes kao polaznik i u labosu koji je opremljen sa stvarnim uredjajima i racunalima kako bi na licu mjesta mogla vidjeti i nauciti kako se sve to u stvarnosti ponasa...neces se igrati po nekom simulatoru spajajuci routere "crtama" klikanjem misa, vec ces dobit kablove u ruke i deri...

Na stranu to sto ce ti svako pa i najmanje predznanje samo pomoci u laksem (citaj, brzem) svladavanju onoga sto te na CCNA tecaju ceka.
Da se razumijemo - mitovi o ljudima koji su krenuli na CCNA i odustali nakon nekog vremena jer im je to jednostavno bio prevelik overload informacijama - nisu mitovi - stvarno se desava da je nekim ljudima, cak i sa zavidnim predznanjem, pokadjanje ovako opseznog tecaja uzasno naporan. Naravno ne zbog toga sto nesto nisu stigli nauciti/izvjezbati, vec zato sto im je cilj poloziti test za certifikat na kraju cijele te price, a to bas i nije macji kasalj - no, nije da te sada plasim i odgovaram - vec ti kazem kako stvari stoje u realnosti - na kraju krajeva sve se svodi na tebe samu i tvoju vlastitu volju i interes za takvo zanimanje. To sto nemas predznanje ne znaci nista drugo no da ces, osim jednog dana predavanja u tjednu, ostalih 6 dana provesti "za knjigom" i polako slagati slagalicu koju neki mozda, sa svojim 2predznanjem" vec znaju...

Za slijedeci level, CCNP, prica je drugacija - za njega je sad potrebno predznanje u vidu CCNP-a... i iako ti, ako bas to zelis, mozes (nitko ti ne brani) poceti od vrha piramide - startajuci sa CCIE tecajem - takvo sto nije preporucljivo iz logickih razloga.

Kod MS certifikata situacija je takodjer specificna.
Kako svaki "level" certifikat zahtijeva polaganje odredjenog broja MOC certifikata, svaki od MOC-eva takodjer, zavisno od onoga sto se na njemu uci, zahtijeva odredjeno predznanje... primjerice... sad bubam na pamet... ukoliko zelis polagati MOC 2279 (Planing, Implementing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory Infrastructure), microsoft kaze: "Before attending this course, students must have completed: Course 2278: Planning and Maintaining a Windows Server 2003 Network Infrastructure, or have the equivalent knowledge and skills."

Sve je to zajedno povezano i, kao i u svemu, prethodno predznanje je pozeljno, no nije nuzno (jer za sve postoje tecajevi koji ce te, ako je to potrebno, upoznati sa osnovama osnova, na kojima ces kasnije temeljiti svo ostalo steceno znanje)



Treci certifikat koji postoji(nadam se, jos uvijek) i s kojim osobno nisam previse upoznat, stoga ovo pisem iz glave - po pricanjima drugih... mislim da se zove IBM ACE - uglavnom, to je kao neka kombinacija CISCO i MOC tecajeva (u odredjenim granicama) i predstavlja kao neko alternativno rjesenje. Doduse, neznam koliko je "priznato" po firmama, niti za sto si osposobljen kao ni cijenu te mjesto gdje se tecaj moze pohadjati - stoga, informiraj se o ovome ukoliko te zanima - ja sam ti samo bacio bubu u uho


Ako te jos sto zanima - you know how to reach me
evilife is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 13:00   #14
Bravo!!! super si to napisao(ne znam kak ti se dalo to sve pisati)...to sve sam i ja rekao samo ukratko a za dodatne informacije sam ju poslao na carnet stranicu...ali eto ti si dao truda pa napisao sve ovo...svaka cast...po meni je bitno to sto si i ti rekao da ne treba nikakvo predznanje...jer je djevojka zavrsila ekonomski faks...a neki ovdje tvrde da treba...
pole-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 16:13   #15
Quote:
evilife kaže:
Primjerice, za MCSE cetrifikat potrebno je poloziti cak 16 zasebnih MOC testova... za MCDBA 5... itd. Popis zasebnih MOC tecajeva dostupnih kod nas (za koje mozes pohadjati tecaj i sam proces testiranja) takodjer mozes naci na stranicama www.srce.hr odnosno, svih ostalih koji takve tecajeve nude.
ti isto pišeš gluposti, pomalo...

ne treba polagati 16 MOC tečajeva za MCSE.... trebaš položit, mislim, 7 ili 8 ispita. MOC je samo tečaj, a ne ispit, koji ti može pomoći da lakše položiš određeni ispit. Možeš ti proć sto MOC-ova i ne dobit nijedan certifikat. Možeš i eventualno ako platiš MOC, dobit vaučer za neki ispit i to je to.
__________________
Le molesta que de de pecho aqui?
Tip is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 16:42   #16
Quote:
pole-os kaže:
Bravo!!! super si to napisao(ne znam kak ti se dalo to sve pisati)...to sve sam i ja rekao samo ukratko a za dodatne informacije sam ju poslao na carnet stranicu...ali eto ti si dao truda pa napisao sve ovo...svaka cast...po meni je bitno to sto si i ti rekao da ne treba nikakvo predznanje...jer je djevojka zavrsila ekonomski faks...a neki ovdje tvrde da treba...
Nema tu sto biti tesko ako se razumijes u ono sto pricas - sve se svodi na sposobnos sklapanja recenica u glavi i brzinu kojom si ih sposoban prenositi preko tipkovnice na ekran )

Gle, neki tvrde da treba, neki da ne treba... ja to sve uzimam sa rezervom jer smatram da to ovisi o subjektivnoj procijeni tezine samog tecaja... nekima je tecaj lagan, dok drugi cak i odustaju - a sto se mene tice - recimo samo da imam direktan pristup tecajevima i materijalima tako da to sto pricam nije luk i voda.

Kao sto sam vec i prije rekao - sve se svodi na volju i samog pojedinca - da li on to zbilja zeli nauciti... ili mu je samo vazno da ima papir... ili nesto trece...
Ako spadas u ove prve, za tebe nema problema - nauciti ces sve sto se na tecaju poducava... povezat ces se s ekipom koja takodjer ide na tecajeve... stvorit neka prijateljstva... oni ce te "ucit" svim ostalim sitnicama koje ne znas/ne kuzis... da se sve to lijepo naucit i polovit... a girra vec ima neko predznanje koje je "minimalno" - zna koristit racunalo i to je za pocetak i vise nego dovoljno - jer na CISCO-u ces ionako najvise vremena provodit za opremom a ne klikajuci po prozorima.

Kaj se tolko bojite ljudi... ak imate mogucnost - iskoristete ju i ulozite u sebe... pogotovo ako vas to zanima do te mjere da bi se time kasnije htjeli bavit.
evilife is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 17:57   #17
Quote:
Tip kaže:
ti isto pišeš gluposti, pomalo...

ne treba polagati 16 MOC tečajeva za MCSE.... trebaš položit, mislim, 7 ili 8 ispita. MOC je samo tečaj, a ne ispit, koji ti može pomoći da lakše položiš određeni ispit. Možeš ti proć sto MOC-ova i ne dobit nijedan certifikat. Možeš i eventualno ako platiš MOC, dobit vaučer za neki ispit i to je to.
...svasta majka rodi...

ne moras ti nista... ne moras ti nista polozit... mozes navest gro certifikata u zivotopisu i onda se pravit grbav kad te netko pita da mu pokazes "papir"...

Prvo i prvo - MOC (Microsoft Official Course) se sastoji od dva djela - tecaj i test za certifikat. Pohadjanjem tecaja a neizlaskom na ispit - kao da tecaj nikad nisi niti pohadjao - vaucher koji dobijes na kraju nije za "neki" ispit vec iskljucivo za ispit MOC-a koji si slusao. Vaucher je samo nesto na temelju cega mozes dobiti popust na cijenu polaganja ispita za doticni MOC.

MOC-eva imas ko blata i svaki spada pod odredjeno strucno podrucje.

Za odredjeno strucno podrucje poput MCSA i MCSE postoji cijeli niz MOC-eva od kojih su neki obavezni za odredjeno strucno podrucje, dok su ostali dati na izbor - sto ce reci, da ti kao seljak(TM), mozes odslusati i poloziti required MOC-eve te nakon toga izaci na test za strucno podrucje i tu je kraj price.
ILI, ukoliko dolazis sa manjkom predznanja potrebnog za prolazak strucnog ispita - imas na raspolaganju i ostatak MOC-eva koji ce ti pomovi da steknes odredjeni strucni nivo potreban za polaganje ispita strucnog podrucja.

To je upravo ono sto sam napomenuo i kod CISCO-a - ti MOZES polagati primjerice CCNP bez prethodno polozenog CCNA - na tebi je da li ces takvo sto napraviti - mozda zbilja imas dovoljno znanja za takvo sto - no to nije poanta - poanta je u tome da su svi ti tecajevi koncipirani upravo tako da ih i seljak moze poloziti, ukoliko naravno slijedi neki logicni slijed tecajeva koji ce ga dovesti od nivota "totalni baksuz" do MCP-a - a u tom slucaju seljaku(TM) vjerojatno ce biti potrebno proci svih 16 MOC-eva ukoliko seljak(TM) zeli postati MSCE.

Takodjer, polaganjem svakog pojedinog MOC-a dobivas zasebni certifikat koji buducem poslodavcu govori samo lijepe stvari o tebi i ti certifikati vrijede isto kao i krajnju MCSA ili bilo koji drugi strucni certifikat - oni su nista drugo do uvid u tvoju strucnu upoznatost i sposobnost sa odredjenim podrucjem.

Cijela akademija koncipirana je upravo tako da se unaprijed pretpostavlja da ti o tome nemas blage veze - jer ukoliko imas - koja je uopce svrha tecajeva??
Tebi je na raspolaganju nemali broj zasebnih tecajeva - koje ces od njih ti odslusati i poloziti - ovisi samo o tebi, i svakom drugom individualnom slucaju.
evilife is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 17:58   #18
tocno...ja sapadam u onu grupu koju to zanima i imam vremena na pretek tako da mi je lako pohađati cisco jer jos kod kuce dodatno ucim sam o mrezama i zanima me to...ali ima ljudi na tecaju koji vec zele odustati jer ne mogu fizicki stici sve napraviti...zaposleni su i jednostavno ne stignu...
pole-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 18:19   #19
Položit' MCSA-E-DBA i ine stvari bez ikakvog predznanja je specifična stvar jer nakon što te ispite prođeš TestKingovima ti znaš što sve postoji, ali ne znaš napraviti apsolutno ništa. Dakle ono što ti nakon toga treba jest jedno 3-4 godine prakse u nekoj većoj firmi gdje ćeš biti autsajder i instalirat XP-ove, i onda opet proći te iste MOCove ili bar proći knjige ili kajveć. Onda ćeš tek naučiti ono što si trebala naučiti.

Vjerujem da je sa CISCOm isto.
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 12:10   #20
Quote:
evilife kaže:
Prvo i prvo - MOC (Microsoft Official Course) se sastoji od dva djela - tecaj i test za certifikat. Pohadjanjem tecaja a neizlaskom na ispit - kao da tecaj nikad nisi niti pohadjao - vaucher koji dobijes na kraju nije za "neki" ispit vec iskljucivo za ispit MOC-a koji si slusao. Vaucher je samo nesto na temelju cega mozes dobiti popust na cijenu polaganja ispita za doticni MOC.

MOC-eva imas ko blata i svaki spada pod odredjeno strucno podrucje.

Za odredjeno strucno podrucje poput MCSA i MCSE postoji cijeli niz MOC-eva od kojih su neki obavezni za odredjeno strucno podrucje, dok su ostali dati na izbor - sto ce reci, da ti kao seljak(TM), mozes odslusati i poloziti required MOC-eve te nakon toga izaci na test za strucno podrucje i tu je kraj price.
ILI, ukoliko dolazis sa manjkom predznanja potrebnog za prolazak strucnog ispita - imas na raspolaganju i ostatak MOC-eva koji ce ti pomovi da steknes odredjeni strucni nivo potreban za polaganje ispita strucnog podrucja.

To je upravo ono sto sam napomenuo i kod CISCO-a - ti MOZES polagati primjerice CCNP bez prethodno polozenog CCNA - na tebi je da li ces takvo sto napraviti - mozda zbilja imas dovoljno znanja za takvo sto - no to nije poanta - poanta je u tome da su svi ti tecajevi koncipirani upravo tako da ih i seljak moze poloziti, ukoliko naravno slijedi neki logicni slijed tecajeva koji ce ga dovesti od nivota "totalni baksuz" do MCP-a - a u tom slucaju seljaku(TM) vjerojatno ce biti potrebno proci svih 16 MOC-eva ukoliko seljak(TM) zeli postati MSCE.

Takodjer, polaganjem svakog pojedinog MOC-a dobivas zasebni certifikat koji buducem poslodavcu govori samo lijepe stvari o tebi i ti certifikati vrijede isto kao i krajnju MCSA ili bilo koji drugi strucni certifikat - oni su nista drugo do uvid u tvoju strucnu upoznatost i sposobnost sa odredjenim podrucjem.

Cijela akademija koncipirana je upravo tako da se unaprijed pretpostavlja da ti o tome nemas blage veze - jer ukoliko imas - koja je uopce svrha tecajeva??
Tebi je na raspolaganju nemali broj zasebnih tecajeva - koje ces od njih ti odslusati i poloziti - ovisi samo o tebi, i svakom drugom individualnom slucaju.


opet pišeš gluposti.... nisu MOC-ovi (btw. Microsoft Official Curriculum, a ne Course ) uvjet za dobivanje mcse statusa. Za dobivanje MCSE-a trebaš položit 7 ispita, dio je obavezan, a dio izborni. MOC-ovi mogu pomoći naravno, ali imaš hrpu MOC-ova koji nemaju ispit na kraju i ne donose nikakav certifikat, nego "samo" znanje. Za svaki ispit možeš nabavit knjigu koja ti pomaže pripremit se za polaganje. Takav način pripreme je po meni često i bolji nego slušanje MOC-a.
__________________
Le molesta que de de pecho aqui?
Tip is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:18.