Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2009., 12:25   #581
MOžda ne spada pod ovaj podforum?
Možete li mi preporučiti kakvu knjigu pjesama islamskih pjesnika prevedenu na hrvatski jezik.
Dobro bi došla i koja knjiga islamskih filozofa, ili knjiga koja o islamu kao religiji progovara s filozofske strane.
Unaprijed zahvaljujem.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 12:31   #582
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
MOžda ne spada pod ovaj podforum?
Možete li mi preporučiti kakvu knjigu pjesama islamskih pjesnika prevedenu na hrvatski jezik.
Dobro bi došla i koja knjiga islamskih filozofa, ili knjiga koja o islamu kao religiji progovara s filozofske strane.
Unaprijed zahvaljujem.
''Govor ptica'' od Feridudina Attara i naravno ''Mesnevija'' od Hazreti Mevlane Rumija
Tavus-baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 00:01   #583
Quote:
Tavus-baba kaže: Pogledaj post
''Govor ptica'' od Feridudina Attara i naravno ''Mesnevija'' od Hazreti Mevlane Rumija
Hvala. Pokušat ću dignuti u knjižnici. Kad pročitam možemo i raspraviti.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 00:20   #584
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Quote:
Tavus-baba kaže: Pogledaj post
''Govor ptica'' od Feridudina Attara i naravno ''Mesnevija'' od Hazreti Mevlane Rumija
Hvala. Pokušat ću dignuti u knjižnici. Kad pročitam možemo i raspraviti.
kako misliš dignuti?

Dok to ne nađeš, možeš pogledati ovu temu. Ima fine poezije, pa se možeš uključiti tamo.. iskopiraj u toj temi nešto što ti je bilo interesantno. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 09:34   #585
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
kako misliš dignuti?
Pa valjda su to neke knjige?
Quote:
Dok to ne nađeš, možeš pogledati ovu temu. Ima fine poezije, pa se možeš uključiti tamo.. iskopiraj u toj temi nešto što ti je bilo interesantno. Pozdrav
Hvala na linku. Interesantno je.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 12:55   #586
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
MOžda ne spada pod ovaj podforum?
Možete li mi preporučiti kakvu knjigu pjesama islamskih pjesnika prevedenu na hrvatski jezik.
Dobro bi došla i koja knjiga islamskih filozofa, ili knjiga koja o islamu kao religiji progovara s filozofske strane.
Unaprijed zahvaljujem.

Sto se tice islamske filozofije, ja bih ti zdusno preporucila velikog mistika Ibn Arabija, kojeg nazivaju Shayk al-Akbar - the grwatest Shaykh
Pogledaj ovdje ovaj site: http://www.ibnarabisociety.org/

Neke su knjige prevedene i na nas jezik: Mekanska otkrovenja, dragulji poslanicke mudrosti
Flow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 13:19   #587
Quote:
Flow kaže: Pogledaj post
Sto se tice islamske filozofije, ja bih ti zdusno preporucila velikog mistika Ibn Arabija, kojeg nazivaju Shayk al-Akbar - the grwatest Shaykh
Pogledaj ovdje ovaj site: http://www.ibnarabisociety.org/

Neke su knjige prevedene i na nas jezik: Mekanska otkrovenja, dragulji poslanicke mudrosti
Hvala Flow

Koliko mi vrijeme dopustu probat ću naći i pročitati. Inače od islamskih filozofa jedino nešto znam o Aviceni prilikom proučavanja Tome Akvinskog.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 14:46   #588
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
MOžda ne spada pod ovaj podforum?
Možete li mi preporučiti kakvu knjigu pjesama islamskih pjesnika prevedenu na hrvatski jezik.
Dobro bi došla i koja knjiga islamskih filozofa, ili knjiga koja o islamu kao religiji progovara s filozofske strane.
Unaprijed zahvaljujem.
ne znam do koje dubine želiš ići pošto filozofija Islama izvire iz dvije stvari, Kur'ana i ličnosti Poslanika Muhammeda a.s.

imaš ovdje jedan kratki tekst, koji iako je didaktičke naravi, odslikava Islamsku filozofiju poželjne ljudske ličnosti. Imam ebu-Hamid el-Gazali kada se obraća mladiću, misli na neizgrađenu ljudsku dušu. ima tu dosta filozofskih postavki, samo ih treba izvući iz konteksta. npr. http://www.dzemat-oberhausen.de/page...-el-gazali.php

"Ljudi se međusobno napadaju, svađaju i kleveću jedan drugoga. Razmišljajući o tome našao sam da je sve to iz zavidnosti zbog bogatstva, položaja, znanja. To mi je dalo povoda da razmotrim ajet: "Mi smo im razdijelili dobra ovoga svijeta", pa sam, spoznavši da je Allah džellešanuhu odredio svakome njegov dio, ostavio zavidnost i zadovoljio se onim što mi je Allah podario."

ovo gore je sigurno jedna filozofska postavka, a autor i naglašava da je zaključak rezultat njegovog promišljanja.

a možda ova izjava odslikava cjelokupnu filozofiju odnosa iskrenog vjernika prema Božjoj vjeri:

"Svatko se oslanja na nešto: netko na novac, netko na imetak, a netko na zanat i slično. Što se mene tiče, ja se oslanjam samo na Allaha i držim do Njegovih riječi: "Tko se osloni na Allaha, Allah mu je dovoljan. Allah ispunjava Svoje nakane i svemu je odredio granice."


čovjek može cijeli život proživiti oslanjajući se samo na ovaj iskaz. sam tekst je suho zlato Islama i vrvi porukama Islamske filozofije života.

Zadnje uređivanje Rufaija : 08.07.2009. at 14:54.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 19:32   #589
Quote:
Flow kaže: Pogledaj post
Sto se tice islamske filozofije, ja bih ti zdusno preporucila velikog mistika Ibn Arabija, kojeg nazivaju Shayk al-Akbar - the grwatest Shaykh
Pogledaj ovdje ovaj site: http://www.ibnarabisociety.org/

Neke su knjige prevedene i na nas jezik: Mekanska otkrovenja, dragulji poslanicke mudrosti

što se ba mučiš sa ovim
napiši fino
Šejhul-Ekber
pa fino prevedi Najveći šejh

što se tiče prijevoda svakako ne preporučujem onaj od R.Hafizovića jer je potežak i za filozofa a kamoli za laika.
pokušao sam čitati o njemu a sad se ograničavam na to da samo slušam o njemu
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 19:42   #590
Quote:
kojeg nazivaju Shayk al-Akbar - the grwatest Shaykh
..kojeg NEKI nazivaju..
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 20:11   #591
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
što se ba mučiš sa ovim
napiši fino
Šejhul-Ekber
pa fino prevedi Najveći šejh
he he, u pravu si

Quote:
što se tiče prijevoda svakako ne preporučujem onaj od R.Hafizovića jer je potežak i za filozofa a kamoli za laika.
pokušao sam čitati o njemu a sad se ograničavam na to da samo slušam o njemu
... ovo se odnosi na prijevod koje knjige/knjiga?

doduse ja znam samo za prijevod od sejha Salih Ibrisevic?
Flow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 23:57   #592
Je li istina da je Muhamed rekao, da u paklu ima najvise zena i kada su ga pitali zasto, on je rekao, zato sto su nezahvalne muzevima?

I je li istina da zenu proklinju svi meleci, ako odbije muza u postelji?
Tamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 01:08   #593
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
što se tiče prijevoda svakako ne preporučujem onaj od R.Hafizovića jer je potežak i za filozofa a kamoli za laika.
Ljudi se razlikuju. Servantesu, ako ga posnajjem barem malo, baš to pasa
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Pa valjda su to neke knjige?
Ok, no bilo mi je pomalo smiješno, jer u mojem kraju kad se kaže "dignuti", žargonski to ima konotaciju "drpiti". Znam da nisi to mislio, ali me podsjetilo pa sam se htio našaliti. Nadam se da ne zamjeraš.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 02:17   #594
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
..kojeg NEKI nazivaju..
musa nemoj da ti pokazemo siseve izbliza
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 02:34   #595
Quote:
Tamica kaže: Pogledaj post
Je li istina da je Muhamed rekao, da u paklu ima najvise zena i kada su ga pitali zasto, on je rekao, zato sto su nezahvalne muzevima?

I je li istina da zenu proklinju svi meleci, ako odbije muza u postelji?
Prenjeto nam je tako od Poslanika saws. U drugom proklinjanje traje do zore.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 09:51   #596
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
ne znam do koje dubine želiš ići pošto filozofija Islama izvire iz dvije stvari, Kur'ana i ličnosti Poslanika Muhammeda a.s.
Nisu važne dubine. Važno je koliko je meni zanimljivo i vrijedno.
To ti je kao kad čitaš knjigu. Ako je nezanimljiva ne možeš pročitati ni stranicu, a ako je zanimljiva, i poslije tisuću stranica, kada dođeš do kraja, čini ti se da je kraj prebrzo došao i poželiš još barem tisuću sranica.
Mene islam zanima prvenstveno na jednom kulturološkom nivou, i nisam siguran da se mogu složiti o samo dva izvor islamske filozofije koje si navela. Nesumnjivo je da to što govoriš je istina, ali prilično, po mom mišljenju, nedostatna.
Quote:
"Svatko se oslanja na nešto: netko na novac, netko na imetak, a netko na zanat i slično. Što se mene tiče, ja se oslanjam samo na Allaha i držim do Njegovih riječi: "Tko se osloni na Allaha, Allah mu je dovoljan. Allah ispunjava Svoje nakane i svemu je odredio granice."
Cijenim i poštujem temeljnice tvog život koje se temelje na vjeri u Allaha. To je tvoj svijet.
Ja, osobno, pokušavam razmišljati svojom glavom i na neki način sve podložiti sumnji. Vjeruj mi, to nije nikakva oholost.
Moj Bog bi bio "filozofski Bog". To je Bog kojeg nastojim razumjeti.

Zahvaljujem
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 10:02   #597
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ljudi se razlikuju. Servantesu, ako ga posnajjem barem malo, baš to pasa
Znam da se razlikuju. Ali iznenađen sam Vašom rekacijom na moj mali zahtjev. Sjena mi je, na moj mail, već poslala par tekstova u elektroničkom obliku (i pjesama i filozofije) koje polako (malo sam kratak s vremenom ovih dana) pokušavam pročitati. Vi se svi trudite da date nešto što Vi mislite da vrijedi da pročita jedan "kaurin", ......itd.
Inače ja osobno sam vrlo radoznao i volim znati o drugim kulturama i vjerama. Primjerice fascinirala me palača Alhambra koju sam posjetio 1978. godine u Granadi (naravno i vrtovi Generalife), a kada sam 1983. godine bio u Tunisu, tada sam se prvi put susreo sa kulturom, mentalitetom i načinom života jedne potpuno islamske zemlje.
Naravno, tu je i naša, neizbježna, specifična, evropeizirana, muslimaska kultura Bosne. Imam prijatelja koji kao doktor radi u Kuvajtu, muslimana iz Bosne (Prijedor), s kojim često razgovoram o usprednicama primjerice Kuvajta i Bosne.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 14:20   #598
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Nisu važne dubine. Važno je koliko je meni zanimljivo i vrijedno.
To ti je kao kad čitaš knjigu. Ako je nezanimljiva ne možeš pročitati ni stranicu, a ako je zanimljiva, i poslije tisuću stranica, kada dođeš do kraja, čini ti se da je kraj prebrzo došao i poželiš još barem tisuću sranica.
Mene islam zanima prvenstveno na jednom kulturološkom nivou, i nisam siguran da se mogu složiti o samo dva izvor islamske filozofije koje si navela. Nesumnjivo je da to što govoriš je istina, ali prilično, po mom mišljenju, nedostatna.

Cijenim i poštujem temeljnice tvog život koje se temelje na vjeri u Allaha. To je tvoj svijet.
Ja, osobno, pokušavam razmišljati svojom glavom i na neki način sve podložiti sumnji. Vjeruj mi, to nije nikakva oholost.
Moj Bog bi bio "filozofski Bog". To je Bog kojeg nastojim razumjeti.

Zahvaljujem

nije ti odgovor baš filozofski. čak ima i notu personalnog unošenja. ukoliko želiš izučavati Islamsku filozofiju, trebaš poći od Islamskog načina promišljanja. a imaš i opciju da kao orijentalisti cijeniš Islam po mjerilima vrijednosti koja nisu Islamska. ja sam pitao koliko duboko želiš da ulaziš u sve jer, možda tražiš debele knjige i komplikovani govor, a možda ćeš ići lakšim putem koji će te dovesti do dubljeg odgovora. najjednostavnije pojave najteže je shvatiti. najjednostavnija pojava, po zapadnom filozofskom učenju, je prvotna čestica materije. bila je bezmjerno mala, bezmjerno teška, bezvremena, bez ikakve sile i impulsa. jedna tačka, odnosno filozofsko polazište svijeta. ali niko je ne može ni shvatiti, ni pojmiti ni objasniti jer nema nikakvog mjerila da o njoj sudiš osim predpostavki. ili, hajde mi ti kao filozof pojasni, kako to da sudar dvije najmanje poznate čestice sadrži više informacija nego sve svjetske biblioteke, a bilo je potrebno pet godina neprekidnog kompjuterskog računanja da bi se uopće saznalo šta se desilo. kako to, da dvije tako sićušne stvari sadrže toliko složenosti? reci mi, koliko ima takvih sićušnih čestica u stvorenom svijetu i koji je broj interakcija. naravno, ti kao pametna osoba i filozof znaš da nema broja koji će izraziti ukupnost tih čestica samo na vršku tvoga prsta, a zamisli (naravno da ne možeš) veličinu Svemira i njihov broj u njemu. kad bi se tvoja misao kretala brzinom misli, koliko bi ti eona trebalo da dostigneš kraj Svemira? možeš li filozofe dostići ono što ne možeš zamisliti?

evo, ja ću ti ovdje sumirati svu Islamsku filozofiju, a onda možeš ići i čitati to u svim Islamskim knjigama. nije jedna stranica, nekoliko je redaka.

Pitao jedan mladić Muhammeda a.s. koje je najbolje djelo, a on mu reče "reci "La illahe ilallah, i ustraj na tome!". "Reci! Nema boga osim Allah, i ustraj na tome!"

ovo gore je ta sićušna čestica izražena u tomovima knjiga. Islamska filozofija je "Nema boga osim Allah!"

eto, to je sva filozofija Islama.

baš me interesuje do čega ćeš ti doći u svom traganju o Islamskoj filozofiji, i napiši nam o tome.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 14:32   #599
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
Islamska filozofija je "Nema boga osim Allah!"

eto, to je sva filozofija Islama.

baš me interesuje do čega ćeš ti doći u svom traganju o Islamskoj filozofiji, i napiši nam o tome.
Ne, to nije filozofija. To je vjera.
Filozofija je nešto nedovršeno, ljudsko, čista potencija, nedozrelo...... Kad bi to bila filozofija, tada bi osporila pravo da čovjek bude istovremeno i pripadnik islamske kulture i ateista. Filozofija je sumnja, djelovanje koje se događa kada unaprijed razmotriš sve činjenice, nemir. Vjera bi bila kada djeluješ jer vjeruješ da je to ispravno. To je stanje tvog duha. Kao kad prođeš kroz zeleno svjetlo na semaforu vjerujući da će se drugi koji su na cesti koja se križa s tvojom zaustaviti na crveno svjetlo.
Uostalom, postoje li ateisti u islamskom svijetu?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 16:00   #600
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ne, to nije filozofija. To je vjera.
Filozofija je nešto nedovršeno, ljudsko, čista potencija, nedozrelo...... Kad bi to bila filozofija, tada bi osporila pravo da čovjek bude istovremeno i pripadnik islamske kulture i ateista. Filozofija je sumnja, djelovanje koje se događa kada unaprijed razmotriš sve činjenice, nemir. Vjera bi bila kada djeluješ jer vjeruješ da je to ispravno. To je stanje tvog duha. Kao kad prođeš kroz zeleno svjetlo na semaforu vjerujući da će se drugi koji su na cesti koja se križa s tvojom zaustaviti na crveno svjetlo.
Uostalom, postoje li ateisti u islamskom svijetu?
a šta je vjera ako nije filozofski pogled na svijet? jedan od pogleda. šta je uloga filozofije ako nije da shvati suštinu svijeta? zar to nije jedini cilj filozofa? da shvati svijet, u cjelini ili partikularno?

evo ti na primjeru apsurdnost filozofskog poimanja. nauka (pazi, zove se nauka a govori o ubjeđenju-vjerovanju u stanje jedne stvari), nauka naučava da je sva materija bila jedna nemjerljivo mala tačka. mala - u odnosu na šta? povećala se - u odnosu na šta? ta materija je bila u ničemu. ako Svemir ima granicu, a granica je ništa, u odnosu na šta se povećao? vidi ograničenosti uma. u konstelacijama Svemira ne postoji ni beskonačno malo, ni beskonačno veliko, ni beskonačno teško. Teško u odnosu na šta? Gusto u odnosu na šta? Nema kriterija koji može opisati Svemir izvana, osim posmatranja iznutra. Postoji li bilo šta osim unutrašnjosti Svemira? ako je okružen ničim? ako oduzmeš pojavnom svijetu stvaranje i Stvoritelja, šta će ti ostati u filozofskoj koncepciji? Izuzmi sebe iz svijeta, jel tako da nema promišljanja? Pa jesi li ti Svemir?

zar nije filozofija vjerovanje u vlastitu spoznaju? ko kaže da je ona tačna?
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:01.