Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2013., 20:12   #1
DNS i subneti

Da se odmah ogradim. Nisam mrežar, znam teoretski o mrežama što sam slušao na fakultetu, srednjoj i što sam sam naučio. Nemamo mrežara u firmi jer smo malena firma < 5 ljudi. Sve što radim i sam moram kasnije održavati i ovo mi je drugi puta da podešavam DNS, prvi puta je sve bilo u redu dok sam imao konfiguraciju s DNS-om na jednom subnetu (i grom ni udarija u firmu i rasturija mi ruter na kojem su bile IP adrese statički dodijeljene).

Dakle o čemu se radi sada konkretno dela.

Subnet A ima adresu 192.168.1.0/32
Subnet B ima adresu 10.0.0.0/8

Na subnetu B bih složio DNS uz uvjet da sa subneta A mogu resolvati hostname servera i da dobijem IP nazad vanka. Ne treba mi DDNS, serveri su ionako u internoj mreži i nemaju pristupa vanjskome svijetu. Svi serveri se vrte na jednome stroju u virtulkama što mi dodatno otežava pronalazak optimalnoga rješenja.

Pročitao sam nešto o DNS sustavima u knjizi "Bind and BIND 10". Naučio sam tipove servera i terminologiju (labavo) ali ono, može se reći da bih mogao razumjeti kako dalje.

Ne volim pitati druge za pomoć ali sam primoran jer sam ne vidim rješenje, ne jer sam glup ili što, nego jednostavno neiskustvo čini svoje pa stoga se nemojte sramiti, odrešite kesu
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 07:54   #2
logit di je problem?

složi DNS server na mreži B, provjeri dostupnost portova 53/tcp (udp) do DNS servera sa mreže A,
Ako treba dodaj rutu da se mreže vide, i fino sa mreže A u resolv.conf na bilop kojem serveru dodaš

search logit.org

name server 10.x.x.x. nešto.

Na DNS serveru napravi i reverzne zone 10.x.x.x i 192.168.xx imaš na netu kako se rade.


Imaš masu BIND tutorijala, za par sati igranja ćeš vjerujem skužiti nije komplicirano.


E da ovo gore prethodno izdrkavanje ostalih, zeru sam zatečen...
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 18:13   #3
Pogleč sinek, DNS i subneti veze nemaju jedno s drugim.

1. složi da ti mrežni paketi teku od 192.168.1.0/24 (mreža nemre imati /32 jer je onda jedna IP adresa, a to nema smisla) do 10.0.0.0/8. To moraš skonfigurirati na virtualki i na default gateway-u s kojim komuniciraju sustavi na 10.0.0.0/8.

Dakle, na virtualki moraš imati rutu za dojti do default gateway-a za 10.0.0.0/8, i taj gateway mora imati rutu između 10.0.0.0/8 te 192.168.1.0/24, kaj znači da mora biti povezan na obje mreže (u tvojem slučaju).

Kad to rješiš, onda možeš dalje na DNS konfiguraciju, koja blage veze nema s točkom 1. opisanom gore.

Kad smo već kod toga, jesam li kojim slučajem spomenul da DNS blage veze nema s točkom 1.?

2. na DNS serveru složi zone za 192.168.1.0 (IN PTR, IN A unose), te za 10.0.0.0/8 (IN PTR, IN A). To konkretno znači da kad si gotov, trebaš imati četiri zone definirane: 0.1.168.192.in-addr.arpa, 0.10.in-addr.arpa, ime-192-domene-koje-već, ime-10.0-domene-koje-već.

Knjiga koja ti treba za DNS je bijelo-plava O'Reilly knjiga, ima na sebi cvčka nacrtanog. I to ti je to.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 17:27   #4
Eo sad tema liči na nešto..

pobrisan offtopic.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 19:10   #5
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Eo sad tema liči na nešto..

pobrisan offtopic.
kasapine
__________________
kada mi je loše, ja si smotan šita
pa citiran misli pricidnika tita
NNJ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.