Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2015., 12:14   #1
Nešto o rotacijskoj gravitaciji

E ovo je vjerojatno glupo pitanje, ali valjda će netko imati volje da mi objasni

Dakle neš me zainteresiralo oko osjećaja gravitacije koji se stvori s unutrašnje strane prstena dok se rotira i to sam si računao po formuli:

Simulirana gravitacija = 0,011 * (broj rotacija po minuti na kvadrat) * (radijus prstena)

Što je nešto što sam si našao još davno prije, i uskladilo se s nekim ranije izračunatim vrijednostima koje sam našao, pa pretpostavljam da je dobra formula.

I sad ono što me zanima...
Ta rotacijska gravitacija(u biti, jel postoji bolji naziv? ), ona ne djeluje unutar tijela koja su u slobodnom padu, ili?
Jer sad me nešto zainteresiralo, pa sam si išao na brzinu računati("malo" sam zaokružio brojeve, ali ne toliko da dobijem toliki pomak), dakle ako je zemljin radijus oko 6350km, a međunarodna svemirska stanica je u orbiti na otprilike 400km, znači da se ona vrti na prstenu od 6750km i treba joj malo više od 92 minute da napravi puni krug oko zemlje, što izađe na približno 0,064 rotacije po minuti. I kada to sve stavim u svoju formulu od ranije, ispadne da bi unutar ISS-a trebalo biti nešto više od 30g prema strani okrenutoj od zemlje...što očito nije točno

Pa to me zanima, takav oblik simulirane gravitacije ne funkcionira unutar tijela koja su u slobodnom padu? Zašto?

Zadnje uređivanje nemouzagrebu : 08.06.2015. at 12:54.
nemouzagrebu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 03:44   #2
Koju formulu si koristio za rijesenje zadataka?

ako sam dobro razumjela pitas za artificial gravity

artificial gravity is simulated gravity or sensation of weight established within a spacecraft by means of the craft's rotation, acceleration, or deceleration


postoji vise teorija o simuliranju gravitacije unutar svemirske stanice,ali rijesenje jos ne postoji,naravno,postoji u sci-fi filmovima

Zadnje uređivanje comtesse : 09.06.2015. at 03:45. Reason: gramatika
comtesse is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 11:47   #3
Quote:
comtesse kaže: Pogledaj post
Koju formulu si koristio za rijesenje zadataka?

ako sam dobro razumjela pitas za artificial gravity

artificial gravity is simulated gravity or sensation of weight established within a spacecraft by means of the craft's rotation, acceleration, or deceleration


postoji vise teorija o simuliranju gravitacije unutar svemirske stanice,ali rijesenje jos ne postoji,naravno,postoji u sci-fi filmovima
Erm...pa napisao sam koja je formula

A i postoji više načina za simuliranje gravitacije u svemiru koji nisu nikakva znanstvena fantastika, nego jednostavno riješenje...

Cijenim interes, ali ne kužim čemu vodi ovakav komentar?
nemouzagrebu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 13:19   #4
Ako se uzme formula:

g=v^2/r

a ISS kruži brzinom od 28000 km/h dobije se:

g=8,96 m/s^2

Možda su ti se potkrale nekoherentne jedinice u formulu?

pozdrav
griffon14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 13:52   #5
Quote:
griffon14 kaže: Pogledaj post
Ako se uzme formula:

g=v^2/r

a ISS kruži brzinom od 28000 km/h dobije se:

g=8,96 m/s^2

Možda su ti se potkrale nekoherentne jedinice u formulu?

pozdrav
Laik sam, pa možda skroz griješim, ali mislim da računaš krivu stvar s ovime, ovo tvoje je formula za računanje akceleracije prema centru kruga koja održava stanicu u orbiti i ne dopušta joj da pravocrtno odleti u jednom smjeru samo.

(Stručno skicirano! )

Simulirana gravitacija unutar rotacije bi djelovala u obrnutom smjeru, dakle ne prema centru prstena, nego od njega, zbog momenta. Kao kada vrtiš ključeve ili privjesak oko prsta, pa on cijelo vrijeme vuče prema van.

A i na kraju krajeva, nije važno da li sam debelo fulao brojeve ili ne, skroz nevažno da li je rezultat 30 gravitacija, 0.9 ili jedna desetina gravitacije, jer i dalje, na ISS-u nema tog osjećaja gravitacije, a to je ono što me zanima. Je li to zbog stanja slobodnog pada, i kako to općenito utječe na taj oblik simulirane gravitacije
nemouzagrebu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 15:42   #6
Prema ovoj formuli se računa i centrifugalna sila koja djeluje prema van.
Barem ja to tako shvaćam.

Naprimjer ako pogledaš karakteristike centrifuge za simuliranje gravitacije u NASA Ames research center koja ima radijus od 8.8m, a prema ovoj stranici:

http://science.nasa.gov/science-news...stronggravity/

Quote:
Another picture of the 20-g centrifuge at NASA Ames. To produce a centrifugal force of 2-g, the centrifuge spins about 15 revolutions a minute.
Kad se ovi podaci ubace u formulu dobije se 2.2g, što je približno točno, a i tamo sila sigurno ne djeluje prema unutra.

Prema ovome na ISS djeluje centrifugalna sila zbog rotacije od onih 8,96 što se izjednači s gravitacijskom silom na toj visini, i zato ona "beskonačno" pada prema Zemlji i zbog toga naravno na postaji "nema" gravitacije.

Nadam se da ti ovo ima nekakvog smisla

pozdrav
griffon14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 21:30   #7
Quote:
nemouzagrebu kaže: Pogledaj post
Erm...pa napisao sam koja je formula

A i postoji više načina za simuliranje gravitacije u svemiru koji nisu nikakva znanstvena fantastika, nego jednostavno riješenje...

Cijenim interes, ali ne kužim čemu vodi ovakav komentar?
postoje teorije,postoje opcije,ali danas jos nije znanstveno i prakticno testiran i rijesen problem artificijalne gravitacije

npr. astronauti ne ostaju predugo u svemiru , artificijalna gravitacija im nije potrebna,ali na dugim putovanjima , zdravlje astronauta bez upotrebe artificijalne gravitacije bi bilo ozbiljno ugrozeno

ispricavam se za nepotreban nesporazum
comtesse is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 22:38   #8
@griffon14
thx, da, to mi ima smisla...istodobno znači djeluju dvije jednake sile u obrnutim smjerovima, koje se onda poništavaju, i ostaje samo to stanje slobodnog pada. Kužim sada što sam pitao originalno

Ali baš ću trebati provjeriti formule, jer ono što sam ja računao je skroz krivo bilo :O

Quote:
comtesse kaže: Pogledaj post
postoje teorije,postoje opcije,ali danas jos nije znanstveno i prakticno testiran i rijesen problem artificijalne gravitacije

npr. astronauti ne ostaju predugo u svemiru , artificijalna gravitacija im nije potrebna,ali na dugim putovanjima , zdravlje astronauta bez upotrebe artificijalne gravitacije bi bilo ozbiljno ugrozeno

ispricavam se za nepotreban nesporazum
Ali to nije nikakva "teorija o magičnoj tehnologiji"
Gle, ne pričamo ovdje o nekoj čarobnoj umjetnoj gravitaciji kao iz Star treka koja jednostavno radi, nego o jednostavnim stvarima za koje ti ne treba nikakva posebna tehnologija za simuliranje osjećaja gravitacije. I to je zbilja jednostavno za shvatiti, pa probaj ovo pročitati, ovdje imaš neke primjere.

1. Ako imaš svemirski brod koji s upaljenim motorom ima akceleraciju od 1m/s^2, to znači da dok god mu radi motor, unutar tog svemirskog broda će se stvoriti osjećaj od otprilike 1/10 zemaljske gravitacije u smjeru obrnutom od smjera akceleracije. (to je ujedno i razlog zašto je velika većina sf brodova iz filmova i serija skroz krivog oblika)

2. Ako zavrtiš svemirski brod/stanicu/što već oko njezine osi, stvorit će se osjećaj gravitacije u smjeru obrnutom od centra te vrtnje. Snaga tog osjećaja gravitacije će biti veća što je veći radijus kružnice i što je veći broj okretaja po minuti, ali jednom kada se zavrti do određene brzine, pošto nema trenja, može se samo ostaviti tako da se vrti i cijelo vrijeme će postojati taj osjećaj gravitacije. Dijelovi bliže centru vrtnje će očito imati slabiji osjećaj gravitacije, dijelovi dalje od centra će imati jači osjećaj gravitacije.

3. Na svemirski brod/stanicu/što već se može postaviti i samostalno rotirajući dio koji opet može stvarati osjećaj gravitacije unutar sebe, to može biti u obliku prstena, a i ne mora biti

4. Za najsitniji element, može se izgraditi "osobna centrifuga" što u biti izgleda kao krevet koji se vrti oko uzglavlja, i na taj način se stvara mali osjećaj gravitacije u podnožju kreveta


Postoje i neke ideje za kompleksnije stvari, ali to me još nije toliko zanimalo, a ovo ti nije nikakva posebna teorija ili nešto što treba jako testirati da bi se uspjelo, sve stvari koje su nam poznate već stoljećima i bilo koja se na ovaj ili onaj način može primijeniti za simuliranje gravitacije.
nemouzagrebu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 23:20   #9
nemouzagrebu , ali postoji niz nesitrazenih problema :
1. biolozi,naucnici,medicinski doktori ne znaju dovoljno kako zastiti tijelo astronauta od zdrastvenih problema,a posljedice na tijelo nakon duzeg perioda u artificijalnoj gravitaciji nisu jos dovoljno istrazene
2.Coriolis Effect; uticaj na srednje uho , trenutna velicina ISS je 1/4 od potrebne velicine za ekperiment
comtesse is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 23:48   #10
Quote:
comtesse kaže: Pogledaj post
nemouzagrebu , ali postoji niz nesitrazenih problema :
1. biolozi,naucnici,medicinski doktori ne znaju dovoljno kako zastiti tijelo astronauta od zdrastvenih problema,a posljedice na tijelo nakon duzeg perioda u artificijalnoj gravitaciji nisu jos dovoljno istrazene
2.Coriolis Effect; uticaj na srednje uho , trenutna velicina ISS je 1/4 od potrebne velicine za ekperiment
Ja sad stvarno ne znam dal ti mene trollaš

Ili te uopće ni ne zanima cijela tematika, al u tom slučaju mi nije jasno zašto forsiraš komentiranje na temi gdje dodaješ argumente koji nemaju veze s originalnim pitanjem, a još manje s onime što se nadovezalo na njega, kao što nisi ni pokazala ikakav znak da si uopće pročitala temu.

Jedno je biti laik, ali mislim da je skroz drugačije forsirati krive ideje, posebice što to radiš bez ikakvog konteksta. Pa nije mi baš jasno, drage volje ću naučiti nešto novo, ali ovakav tvoj kontraproduktivni stil izražavanja mi nema smisla
nemouzagrebu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:09.