Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2017., 12:33   #761
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Ti kao da si žena - za svako rješenje nađeš problem.
A ti nisi ni svjestan u čemu je problem. E sad, koliko to ima veze s osobinama žena i muškaraca ostavljam tebi da rješavaš.

Quote:
Ono što sam opisao je način kako određene probleme riješiti (kako naći definiciju ako imaš pojedine primjere). Uvijek postoje neki drugi problemi koje se ne može na taj način riješiti, pa se takvi problemi ni ne rješavaju na taj način.
Ono što si ti opisao je rješenje za problem snalaženja u stvarnosti, ali ne i da li ta definicija govori o bitnim svojstvima predmeta. Pojam se obično i shvaća kao misao o bitnim svojstvima predmeta.

Quote:
Zaključak: ti ni ne znaš da li je čovjeka lako definirati jer bez definicije čovjeka ne možeš znati na što se tvrdnja "čovjeka nije lako definirati" odnosi.
Rekao sam da ne znam definirati čovjeka, ali to ne znači da nemam nikakvu predodžbu na što bi se ta definicija trebala odnositi. U svakom slučaju ona bi trebala uključivati bar to da je čovjek slobodno i razumno biće, ali on nije samo to.

Quote:
Ne proizlazi.
Naravno da proizlazi. Već sama činjenica da želiš definirati neki pojam zahtijeva da znaš što je to uopće pojam i što znači definirati. A to opet vodi do novih pitanja. Ne možeš ništa znati ako ne znaš kako je strukturirana cjelina stvarnosti, jer je sve povezano.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 13:20   #762
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
manje znati i živjeti bolje
Trebalo bi barem znati što znači živjeti bolje.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 09:36   #763
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Kažeš da tijelo posjeduje čovjeka, a okoliš tijelo. Mislim da nitko ne posjeduje nikoga a da su tijelo, čovjek i okoliš u interakciji. Čovjeka nema bez tijela i ograničen je tijelom, međutim, ograničenja su jedino fizčkog karaktera. Um čovjeka savladava okolinu. Čovjekovo fizičko tijelo ne može letjeti, ali um je smislio mašinu kojom i čovjek može letjeti i to dalje od svih letećih životinja. Čovjek mijenja i fizička tijela, za sada samo biljaka i životinja. Današnja pšenica drugačija je od divlje pšenice od koje je potekla. Današnje svinje različite su od svinja od kojih su potekle. Genetika kada je budemo odlično poznavali može promijeniti i tijela čovjeka. Time će um čovjeka potpuno ovladati svojim fizičkim tijelom. Iako i sada čovjek vlada svojim tijelom u skladu sa kulturnim normama. Nećemo se seksati javno na cesti jer nas je obuzeo seksualni nagon.

Znam da se nekima od ovoga kosa diže na glavi (što bi im ja) ali ako itko ikoga posjeduje onda um posjeduje fizičko tijelo. A fizičko tijelo mijenja okolinu prema naređenjima uma.

Uostalom i sam na kraju kažeš da je čovjek svoje neprijatelje pobijedio snagom uma a ne fizičkog tijela.

Što se tiče arheoloških ostataka (sjekira) nisam zagovornik teorije plemenitog divljaka po kojoj su naši preci bili miroljubivi i plemeniti, živjeli skladno i pomagali jedni drugima ne nanoseći si zlo ni fizičko ni psihičko da bi razvojem civilizacije postali sve ubilačkija stvorenja.

Mislim upravo suprotno, čovječanstvo kroz povijest sve više shvaća blagodati mira, pomaganja, suradnje, liječenja ...... a ne ubijanja, sakaćenja ......
Malo je veći vremenski razmak (sa moje strane) u pisanju pa je došlo do mimoilaženja u kontekstima.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 23:29   #764
Nihilizam = iracionalizam.

Ljudi moji, trebali bi prvo proučit ljudsku prirodu, razvoj društva i civilizacije da bi ovakvu tezu uopće uzeli u obzir kao realnu.
Čovjek po svojoj prirodi pa čak da se žestoko trudio biti nihilista nema gotovo nikakve šanse.
Nihilista može biti samo mrtav čovjek.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 14:47   #765
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Nihilista može biti samo mrtav čovjek.
Pa to im je ideal, ne?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 09:02   #766
WTF? Google Strawman.

A sad idemo ispraviti tvoj post:

Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Iracionalan (u nastavku I): sutra je nogometni derbi,idemo na utakmicu?
Racionalan (u nastavnu R): ne,oni ionako igraju za svoj džep,neda mi se trošiti vrijeme na njih
Krivo: I1: Idemo na utakmicu jer igra Real, a to je najbolji klub ikada!
R1: Ne, to je samo jedan klub i uspjeh igrača od prije 20 godina nemaju veze s današnjim klubom.
I2: Pobijedili smo na utakmici jer je Bog na našoj strani.
R2: Koji je kriterij da Bog odlučuje o pobjedi utakmice?

Quote:
I: moram se osvetiti osobi koja me povrijedila
R: ne moraš,vrijeme je ionako prolazno,trebao si unaprijed znati sa kime se družiš,sami si biramo ljude za družbu

Quote:
I:uzet ću kredit da si kupim nekretninu,moram ju sad odma dobiti
R: bolje bi bilo štedjeti i kupiti si u kešu
Tehnički gledano, bolje se može mjeriti tipa ukupan iznos koji je potrošen na nabavku nekretnine. Ovo je F za financijski mentalitet, ne racionalan. Iracionalan je stav: Trebam stan jer nisam čovjek ako ga nemam. Svi oko mene imaju stan, i ja ga želim.

Quote:
I: napada nas neprijateljska vojska,idemo u obranu
R: bolje da pobjegnemo nego da umremo mladi,idemo tamo gdje je mir
Kukavica?


Dalje mi se niti ne da. Otkad si ti arbitar vrste mišljenja? WTF?
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.