Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2017., 11:25   #101
Ok. Probat cu tak, odmah skuhati.
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 09:31   #102
I mi friško mlijeko odmah skuhamo i tek onda stavimo u frižider.
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 13:17   #103
Znaci, odmah ga treba skuhati
Nama litra traje oko 3 dana, jer ga samo mala pije, ja ga rijetko stavljam u kavu jer se cuje na kravu tako da ponekad dio i bacim jer vec nije za pijenje/kašice.

Al ako sam vas dobro skuzila, ako ga odmah prokuham, trajat ce duze? Prokuhate ga i ohladite, pa tek onda u hladnjak?
Nemojte se smijati pitanjima, stvarno ne znam

Nekidan sam isla zagrijati za veceru i usirilo se.
Zasto se to dogadja?
Nisam upoznata s tim procesima, jer sam odrasla na mlijeku iz tetrapaka, a rado bi znala sto mogu ocekivati, pa mozda i kako napraviti sir ili vrhnje ako vise nije za pijenje
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 16:06   #104
Već me duugo muči pitanje, pogotovo jer izraz čujem i od ljudi koji su kravu vidjeli nacrtanu - vi kojima mlijeko smrdi na kravu/štalu - jeste ikad bili u štali ili uz kravu ili?
Mislim, ja jesam, prva susjeda mi imala kravu, i pola rodbine. Nikad niti jednu pomuzeno mlijeko nisam primijetila da mi ima neki takav miris

I onda mi dođe kolegica s posla, nikad vidjela kravu, i kaže da joj mlijeko smrdi po kravi
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 16:12   #105
neka smrde na taj način, a neka ne. isto tako i s domaćim sirom.
nemam pojma o čemu je riječ, možda neka bakterija?
fuj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 16:23   #106
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Već me duugo muči pitanje, pogotovo jer izraz čujem i od ljudi koji su kravu vidjeli nacrtanu - vi kojima mlijeko smrdi na kravu/štalu - jeste ikad bili u štali ili uz kravu ili?
Mislim, ja jesam, prva susjeda mi imala kravu, i pola rodbine. Nikad niti jednu pomuzeno mlijeko nisam primijetila da mi ima neki takav miris

I onda mi dođe kolegica s posla, nikad vidjela kravu, i kaže da joj mlijeko smrdi po kravi
Pa ne smrdi svako mlijeko, ali neka da. Znam kak i smrdi i u svinjcu i u štali i u kokošinjcu....

Meni recimo kozje mlijeko i sir smrde i ne mogu se to natjerati staviti u usta. Ista stvar je i sa janjetinom ma kakva god da bila i s čime god da je hranjena. Ne znam uz šta je to vezano, neke namirnice mi smrde (iako ostalim ljudima ne) i ne mogu to u usta staviti.

Pretpostavljam da je slična stvar i sa ekipom kojoj smrdi kravlje mlijeko.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 16:49   #107
Meni recimo "smrdi" vrhnja i svježi sir, kad se proizvodi. U Vindiji kad smo bili mi je bilo užas. Ali nije mi to miris krave i štale, nego baš drugačije

Jep, janjetina mi čim pomislim diže želudac
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 17:59   #108
"Domaće" kravlje mlijeko

Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Već me duugo muči pitanje, pogotovo jer izraz čujem i od ljudi koji su kravu vidjeli nacrtanu - vi kojima mlijeko smrdi na kravu/štalu - jeste ikad bili u štali ili uz kravu ili?
Mislim, ja jesam, prva susjeda mi imala kravu, i pola rodbine. Nikad niti jednu pomuzeno mlijeko nisam primijetila da mi ima neki takav miris

I onda mi dođe kolegica s posla, nikad vidjela kravu, i kaže da joj mlijeko smrdi po kravi


Cijeli zivot pijem mlijeko, odrastao sam na mlijeku direktno iz krave, znam kako izgledaju krava i stala, a miris mi ponekad kao gradskom djetetu bas daje dodatnu car izletima.

Ali ovo sto je danas npr. Vindijino svjeze mlijeko ja ne mogu piti, to ima nekakav cudan miris i okus koji je simbioza mirisa stale i srota za pilice. Istovremeno s trajnim mlijekom bilo kojeg proizvodaca nemam nikakvih problema i uredno mogu zveknuti litru u komadu.

I tako u zadnjih godinu-dvije.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 20:00   #109
Uf ja trajno mlijeko ne mogu piti, kao ni bilo koje s manje mm.
Meni Dukat cesto ima cudan miris, Vindiji smo vjerni.

Sad vec dugo nismo uzimali s mljekomata, al ipak mi je top bilo kad mi susjeda izmuzla mlijeka u mali loncic i to je bilo frisko i toplo za piti
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 21:15   #110
Uf. Direktno iz krave

Znam kako mirisi stala, i neke domace zivotinje, tako da opravdano tvrdim da mi domace smrdi na kravu
Kupovno je uljepsano i liseno svih mirisa, pa kad na tome odrastes, tesko se naviknut na domace koje je objektivno zdravije.
Zato bar za dijete kupujem ovo, moj je vlak ionako prosao

I kozje joj planiram uzet.
Jos imam traume kad me mama tjerala da pijem domace kozje, pa stalno odgadjam
Kazu da je sad kozje super, jer su koze na paši (zar nisu uvijek na paši? )
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 03:36   #111
Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Uf. Direktno iz krave

Znam kako mirisi stala, i neke domace zivotinje, tako da opravdano tvrdim da mi domace smrdi na kravu
Kupovno je uljepsano i liseno svih mirisa, pa kad na tome odrastes, tesko se naviknut na domace koje je objektivno zdravije.
Zato bar za dijete kupujem ovo, moj je vlak ionako prosao

I kozje joj planiram uzet.
Jos imam traume kad me mama tjerala da pijem domace kozje, pa stalno odgadjam
Kazu da je sad kozje super, jer su koze na paši (zar nisu uvijek na paši? )
Budi oprezna, mlijeko se treba prokuhati.

http://zadarski.slobodnadalmacija.hr...-u-tom-mlijeku
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 08:26   #112
Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Znam kako mirisi stala, i neke domace zivotinje, tako da opravdano tvrdim da mi domace smrdi na kravu
Pravilno hranjene, zdrave krave koje borave u čistoj i urednoj štali nemaju nikakav neugodan miris, još manje smrde. Smrditi može neuredna ili prenapučena štala, a dio tog mirisa može se prenijeti na mlijeko pogotovo kod mužnje u otvorene posude. No miris i okus mlijeka najviše ovisi o hranidbi životinja i vremenu mužnje. Neugodan miris najviše uzrokuju loša stočna repa, odstajali pivski trop i nekvalitetna sjenaža. No, ono o čemu forumaši ovdje pričaju kao o mirisu štale i mirisu krave je miris silaže koja je veliki udio krmiva mliječnih krava. I najkvalitetnija silaža ima specifičan miris koji mnogima smeta, a isti se prenosi na mlijeko neposredno nakon hranjenja. Na žalost, mnogi farmeri ujutro krave prvo nahrane, a potom ih puštaju u izmuzište. Mlijeko krava pomuzenih nakon hranjenja silažom ima taj specifičan miris. Ovu pojavu može se lako izbjeći vremenskom usklađenošću hrenjenja i mužnje. Mlijeko pomuzeno prije hranjenja ili 5 do 6 sati nakon, neće imati taj miris.


Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Jos imam traume kad me mama tjerala da pijem domace kozje, pa stalno odgadjam
Kazu da je sad kozje super, jer su koze na paši (zar nisu uvijek na paši? )
Kozje mlijeko zaista može imati nepodnošljivi smrad za koji nije kriva koza nego jarac. Koze nemaju taj izuzetno neugodan miris nego isključivo jarci, pogotovo ako se neka koza tjera. Taj miris koji se inače naziva "miris po spolu" ili jednostavnije jarčev smrad potječe od mirisa sperme ali dio mirisa luče i dvije žlijezde koje se nalaze na glavi, izeđu rogova. Zato se može vidjeti da jarac struže glavom o stupove ili drveće čime obilježava svoj teritorij. Ovaj problem se vrlo lako rješava tako da rasplodni jarci borave u zasebnoj prostoriji dislociranoj od nastambe koza koje su u mužnji. Koze koje se tjeraju i idu na pripust vode se jarcu, a ne jarac među koze pa ko koga dohvati.
Današnji moderni kozari ovo su već odavno prihvatili i mlijeko tih koza nema ama baš nikakav neugodan miris za razliku od npr. Vidijinog kozjeg mlijeka koje ponekad ima miris jarca. Slab, ali ga se osjeti. To je zato što Vindija kao veliki otkupljivač kupuje kako mlijeko većih, modernih farmera, tako i mlijeko malih proizvođeča koji na žalost još uvijek koze drže po starinski, zajedno s jarcima. Moju garanciju da kozje mlijeko nema niti malo neugodnog mirisa možete testirati na Kvatriću ili Dolcu na kozjem svježem mlijeku, kefiru i jogurtu OPG Moravec koji za moj pojam, u Hrvatskoj, sigurno imaju najkvalitetnije kozje proizvode.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 10:27   #113
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post


Kozje mlijeko zaista može imati nepodnošljivi smrad za koji nije kriva koza nego jarac. Koze nemaju taj izuzetno neugodan miris nego isključivo jarci, pogotovo ako se neka koza tjera. Taj miris koji se inače naziva "miris po spolu" ili jednostavnije jarčev smrad potječe od mirisa sperme ali dio mirisa luče i dvije žlijezde koje se nalaze na glavi, izeđu rogova. Zato se može vidjeti da jarac struže glavom o stupove ili drveće čime obilježava svoj teritorij. Ovaj problem se vrlo lako rješava tako da rasplodni jarci borave u zasebnoj prostoriji dislociranoj od nastambe koza koje su u mužnji. Koze koje se tjeraju i idu na pripust vode se jarcu, a ne jarac među koze pa ko koga dohvati.
Današnji moderni kozari ovo su već odavno prihvatili i mlijeko tih koza nema ama baš nikakav neugodan miris za razliku od npr. Vidijinog kozjeg mlijeka koje ponekad ima miris jarca. Slab, ali ga se osjeti. To je zato što Vindija kao veliki otkupljivač kupuje kako mlijeko većih, modernih farmera, tako i mlijeko malih proizvođeča koji na žalost još uvijek koze drže po starinski, zajedno s jarcima. Moju garanciju da kozje mlijeko nema niti malo neugodnog mirisa možete testirati na Kvatriću ili Dolcu na kozjem svježem mlijeku, kefiru i jogurtu OPG Moravec koji za moj pojam, u Hrvatskoj, sigurno imaju najkvalitetnije kozje proizvode.
+1
Godinama redovito kupujem od OPG Moravec - mlijeko ni ostale prerađevine nemaju nikakav poseban miris, tako preporuka za one koji se tek upuštaju u avanturu isprobavanja kozjih proizvoda, jer neće imati negativnih iskustava niti zbog mirisa, niti teksture...
blarney is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 14:25   #114
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Budi oprezna, mlijeko se treba prokuhati.

http://zadarski.slobodnadalmacija.hr...-u-tom-mlijeku

Znam za ovo, tnx!
I kravlje cu prokuhavati. Nisam dosad.


@Pellaprat: hvala na iscrpnom objasnjenju
Nisam se dosad zamarala time, jer pijem kupovno. Tj.stavljam ga samo u kavu. No, otkad se pojavio mljekomat u blizini,pojavila su se i pitanja s njim
Sto se tice kozjih proizvoda, nisam toliki fan mlijeka da cu se tjerat i na kozje Ali volim sir, i to svjezi kozji
Nevjerojatno, al to mi bas nimalo ne "smrdi". Bas cu pitat zenu preko koje nabavljam kako drze koze
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2018., 13:09   #115
Pohvale za mlijeko opg-a jurkas

__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2018., 15:12   #116
Odlični su im proizvodi. Ja već godinama kupujem mlijeko i sir i vrhnje na njihovom mlijekomatu u Španskom.
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2018., 20:51   #117
Obozavam njihov sir u trakicama.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2018., 00:21   #118
@Allexis

Gdje se može kupiti šalica s fotke?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2018., 01:56   #119
No idea slika je s njihovog fejsa, pa pitaj jurkase...meni su otkrice, jer sam nakon dugo vremena bila na jarunskoj trznici neki dan i naletila na trgovinu koja drzi njihove proizvode....prvi put cula za taj opg....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2018., 06:30   #120
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
@Allexis

Gdje se može kupiti šalica s fotke?
savršena je šalica!

Quote:
Henry Miller kaže: Pogledaj post
Odlični su im proizvodi. Ja već godinama kupujem mlijeko i sir i vrhnje na njihovom mlijekomatu u Španskom.
također!
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:19.