Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2017., 14:01   #661
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Granicu 1.4 treba pomaknuti na 1.2. jer ima više smisla. To neće riješiti veći dio problema, ali će ublažiti razlike.

Slažem se da fizičke veličine nisu presudne za školu, za razliku od intelektualnih, ali isto tako se ne može poreći da je u prosjeku dijete od 7 godina intelektualno razvijenije od djeteta od 6 godina.
Nece puno ublaziti razlike, opet razlika moze biti 10 mjeseci

Poanta je da je prosjecno dijete spremno za skolu za 6.5 godina. Da, sa 7 ili 7.5 ce bit intelektualno zrelije (iako ne nuzno zrelije od nekog drugog sestogodisnjeg djeteta) ali to za polazak u skolu nije presudno, jer je to dijete za zahtjeve prvog razreda bilo spremno i prije godinu dana.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 16:57   #662
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Inace, neko jutro sam ostavljala mladjeg u vrticu taman kad i mama decka koji nije krenuo prosle godine u skolu (pisala sam vec, vecina grupe je upravo navrsila pet godina, a oni svi slave sedmi rodjendan) - uglavnom bila je drama i plac jer on ne zeli u vrtic a mama ga uvjerava kako mora izdrzati jos samo malo i da je onda kraj. Eto igro se jos godinu dana... pretezno s petogodisnjacima.

zašto je on s petogodišnjacima? Zašto nije s predškolcima?
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 19:38   #663
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Jel to znači da u isti razred idu djeca rođena 2.2.2017., kao i ona rođena 29.1.2018.?
Ja sam to zamislio samo kao rezervnu varijantu kako bi se izbjeglo da kalendarski netko čeka godinu dana, ako je rođen u siječnju, znači cilj je da idu u školu svi rođeni između 1.1. 2017. i 31.1. 2018. i umjesto 6 da bude 7.

Quote:
verdena kaže: Pogledaj post
Poanta je da je prosjecno dijete spremno za skolu za 6.5 godina. Da, sa 7 ili 7.5 ce bit intelektualno zrelije (iako ne nuzno zrelije od nekog drugog sestogodisnjeg djeteta) ali to za polazak u skolu nije presudno, jer je to dijete za zahtjeve prvog razreda bilo spremno i prije godinu dana.
Čemu onda žurba?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 19:48   #664
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ja sam to zamislio samo kao rezervnu varijantu kako bi se izbjeglo da kalendarski netko čeka godinu dana, ako je rođen u siječnju, znači cilj je da idu u školu svi rođeni između 1.1. 2017. i 31.1. 2018. i umjesto 6 da bude 7.
A koja je razlika onda?
Opet imamo djece s godinu dana razlike.

Ne postoji pomak datuma koji bi to promijenio
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 20:08   #665
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
naravno da postoje
kod nas su, ipak, najvece razlike izmedju djece koja su nas zvala na 7. rodjendan u sijecnju (dve curice, sitne, cca 125cm) i sada dvije koje sada zovu na 8.

cca 10 mj razlike, a razlika u visini barem 15cm.
o tezini necu
I? S mojom na sport ide curica koja je jos u vrticu (nije odgoda) a moja je drugi razred, pa je ova visa od moje.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 20:11   #666
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post

zašto je on s petogodišnjacima? Zašto nije s predškolcima?
A sto ja znam, valjda su predskolske grupe pune, i nasa ima 28 djece Ne bu nitko strpo sve predskolarce zajedno samo zato sto su predskolarci pa imao grupe od 30+ djece niti je obicaj rasformiravati postojece grupe, nego se novoupisani i oni koji su ostali bez "svoje" grupe rasporedjuju gdje ima mjesta...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 20:45   #667
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Čemu onda žurba?
Ne vidim gdje je zurba
Dijete je po svim, i dobnim i razvojnim kriterijima spremno za skolu. Koja je smisao pustiti ga jos godinu dana da tapka na mjestu?
Znam nekoliko primjera kod kojih je to bilo izrazito kontraproduktivno. Djeca su dobila odgodu na temelju zamolbe roditelja a cim su krenuli u skolu, poceli su problemi jer im je bilo dosadno i nedovoljno zahtjevno. Do toga da izbjegavaju odlazak u skolu jer ih svaki treci dan nesto "boli" ili ometaju nastavu jer ih nista ne drzi dovoljno okupiranim i ne znaju kud bi sa sobom.
A uz to su i sporedne ali djetetu jednako bitne promjene; vecina njegove grupe odlazi u skolu a ono mijenja grupu, sve predskolske aktivnosti je odradilo prosle godine i teta nema sto novo s njim raditi (osim skolskog gradiva, pa onda polaskom u skolu dolazi do spomenute dosade).
Stvarno ne vidim zasto djetetu urednog razvoja osigurati odgodu Zar nije prirodnije da se sukladno razvoju i sposobnostima povecavaju i zahtjevi? Na kraju krajeva, tako se i osigurava poticaj za kontinuirani napredak.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:17   #668
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
A sto ja znam, valjda su predskolske grupe pune, i nasa ima 28 djece Ne bu nitko strpo sve predskolarce zajedno samo zato sto su predskolarci pa imao grupe od 30+ djece niti je obicaj rasformiravati postojece grupe, nego se novoupisani i oni koji su ostali bez "svoje" grupe rasporedjuju gdje ima mjesta...
e pa ovo prvi put čujem. koliko znam baš te koji ostaju se gleda staviti u predškolsku ili miješanu grupu. Svakako postoji struka koja pazi da dite ne završi sa puno mlađima.

Mene su već kontaktirali a razgovarati ćemo još početkom devetog.
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:30   #669
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
A koja je razlika onda?
Opet imamo djece s godinu dana razlike.

Ne postoji pomak datuma koji bi to promijenio
Cilj je izbjeći samo da netko tko je rođen u siječnju ne čeka još godinu dana jer je napunio godine, ali iza 31. siječnja se ne može tvrditi da je riječ o istoj generaciji koja je rođena u prethodnoj godini.

Logično je zaključiti da će starijoj djeci biti lakše u školi, tako da ne vidim svrhu da se uopće djecu trpa u školu s 6 godina. S obzirom na naše vrhunsko školstvo, stvarno jedna godina ne igra ulogu, stigne nabubati napamet BDP Uzbekistana.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 12:41   #670
Vidim da vas koji ste trazili odgodu su vec kontaktirali iz skole a mene jos nitko
Na kraju cu morat ja jos njih zvat
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 21:55   #671
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
e pa ovo prvi put čujem. koliko znam baš te koji ostaju se gleda staviti u predškolsku ili miješanu grupu. Svakako postoji struka koja pazi da dite ne završi sa puno mlađima.
Ja ne kuzim sto je tu cudno. Grupe su formirane generacijski. 31.8 prosle godine prestajalo je postojati N grupa predskolaraca i ako se iz tih grupa njih 6-7 nije upisalo u os mogu ih smjestiti ili u predskolsku grupu ako ima mjesta, ako nema onda idu u prvu mladju tj pred-predskolarce. Koji redom imaju 4.5-5 godina a ovi "ponavljaci" redom imaju 6.5 godina i dvije pune godine su stariji. I zato ovi svi sad imaju punih sedam a ostatak grupe pretezno jos nema 6g. I njih par radi predskolski program ali to ne mijenja cinjenicu da 80% grupe cine mladji.

Moj sin je odusevljen jednim od njih, ali nisam sigurna da je odusevljenje obostrano
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 08:45   #672
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ja razumijem.
jer su obicno nizi, mrsaviji, dakle svi ovi vanjski/vdiljivi faktori.

ta jedna godina na fizicki izgled moze puuuuno utjecati.

jednako kao i na ostale faktore (od emoc. do intelektualnog, i anravno aktulnih vjestina i znanja klinaca), i jako je vazno da se tu bavio tim faktorima, neovisno o datumu rodjenja jer je upravo to ono sto je vazno za skolu, a ne dal ce na prvoj pozivnici za rodjendan priajtelja u razredu napsiati: pozivam te na moj 7. rodjendan ili moj 8.
ajmeee...o tome ni neću
donedavno ga je mučilo kad će mu ispasti bar 1 zub. djeca iz grupe već imaju puna usta trajnih zuba, a mom još uvijek svi mliječni na broju.

i kad mu se prije tjedan dana počeo jedan klimati, bio presretan, sav ushićen viče, naapoookooon . sad ga čekamo da ispadne

vjer će on biti taj kojeg će brinuti fizičke razlike, mene to nije briga.
da ide godinu kasnije, vjer bi bilo u 7.-8.razredu ajmee, zašto mi rastu brkovi, nikom drugom ne rastu
cicibela3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 08:30   #673
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
A sto ja znam, valjda su predskolske grupe pune, i nasa ima 28 djece Ne bu nitko strpo sve predskolarce zajedno samo zato sto su predskolarci pa imao grupe od 30+ djece niti je obicaj rasformiravati postojece grupe, nego se novoupisani i oni koji su ostali bez "svoje" grupe rasporedjuju gdje ima mjesta...
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ja ne kuzim sto je tu cudno. Grupe su formirane generacijski. 31.8 prosle godine prestajalo je postojati N grupa predskolaraca i ako se iz tih grupa njih 6-7 nije upisalo u os mogu ih smjestiti ili u predskolsku grupu ako ima mjesta, ako nema onda idu u prvu mladju tj pred-predskolarce. Koji redom imaju 4.5-5 godina a ovi "ponavljaci" redom imaju 6.5 godina i dvije pune godine su stariji. I zato ovi svi sad imaju punih sedam a ostatak grupe pretezno jos nema 6g. I njih par radi predskolski program ali to ne mijenja cinjenicu da 80% grupe cine mladji.

Moj sin je odusevljen jednim od njih, ali nisam sigurna da je odusevljenje obostrano
kada se skola odgodi, za diejte treba btii razlog i treba biti plan da se taj razlog "ispravi".
prelazak u grupu nize kronoloske dobi mogu vidjet jedino kao nadrkavanje vrtica jer im roditelj nije najavio da bi djetetu skola mogla biti odgodjena (niti je to stav vrtica) i dosao je sa papirom u lipnju (ili cak i kolovozu) kada su vec upisali novu djecu (sto nije uredu, niti prema klincu, niti prema ostalim klincima u grupi)

cak i da je stav vrtica da je dijete ionak na nivou petogodisnjaka pa ce mu biti okej, ne odobravam taj postupak sada, nego su to trebali napraviti prije par godina.

cinjenica da su vrtici krcati, i da ne vole da im se grupe ne "oslobadjaju" tj da klinci ostaju jos jednu godinu, ne opravdava stavljanje djeteta u grupu koja ni po cemu ne zadovoljava njegove potrebe.
i mozemo mi pricati svasta o nejgovoj mami koja je iz svog hira odgodila skolu, ali je ovo vrlo neozbiljno od strane strucnjaka.

jedno od mogucih prevencija ovakvih situacija, su mjesovite grupe (3-7), ili barem grupe koje imaju pola skolskih obveznika a pola ne. i to se da sloziti, pogotovo u velikim vrticima. ak je dobre volje.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 13:14   #674
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
...
Potpis na sve.
Poanta odgode je da se s djetetom tu godinu intenzivnije radi i pripremi ga se za skolu a ne dat mu vremena pa za godinu dana vidjet je li samo nadošlo
Okolnosti vrtica su takve kakve jesu i ne može se napraviti puno sto ne znaci da ne treba napraviti nista i da je u redu dijete upisati u prvu grupu u kojoj ima mjesta, pa makar u njoj bili cetverogodisnjaci. To nema nikakvog smisla.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 16:02   #675
Pa svasta u vrticima nije kako bi trebalo biti, moj komentar je da to nije nista neobicno jer se i za vece probleme ne kreiraju dodatne grupe, ne nalazi se dodatne odgajatelje itd. Nego se natrpava postojece do punog kapaciteta. A to nam je jos najkvalitetniji dio obrazpvnog sustava. Pa ako netko razmislja kako je odgoda super nek promisli jos koji put kako se sve ista moze realizirati. Meni ti predskolarci svakako ne smetaju no da netko npr odluci iduce godine raz***ati cijelu grupu samo da utrpa u nju "ponavljace" kojima je trebala "jos jedna godina igranja" ne bih to mirno primila.

Ovo o mjesovitim grupama s 50% predskolaraca je poseban sf to nisam vidjela nigdje - ili su mijesana grupa 3-7 pa su po cca 20% svakog godista (sportske, engleske, montesori i sl) ili se formiraju generacijski.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 23:43   #676
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Pa svasta u vrticima nije kako bi trebalo biti, moj komentar je da to nije nista neobicno jer se i za vece probleme ne kreiraju dodatne grupe, ne nalazi se dodatne odgajatelje itd. Nego se natrpava postojece do punog kapaciteta. A to nam je jos najkvalitetniji dio obrazpvnog sustava. Pa ako netko razmislja kako je odgoda super nek promisli jos koji put kako se sve ista moze realizirati. Meni ti predskolarci svakako ne smetaju no da netko npr odluci iduce godine raz***ati cijelu grupu samo da utrpa u nju "ponavljace" kojima je trebala "jos jedna godina igranja" ne bih to mirno primila.

Ovo o mjesovitim grupama s 50% predskolaraca je poseban sf to nisam vidjela nigdje - ili su mijesana grupa 3-7 pa su po cca 20% svakog godista (sportske, engleske, montesori i sl) ili se formiraju generacijski.
oprosti al što ti radiš na temi "odgode"?

Sve što pišeš mi ima loš prizvuk. Ne znam di živiš i što te to čini stručnom da se razbacuješ sa postotcima?! Evo kod nas nisu takve grupe.
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 08:54   #677
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Pa svasta u vrticima nije kako bi trebalo biti, moj komentar je da to nije nista neobicno jer se i za vece probleme ne kreiraju dodatne grupe, ne nalazi se dodatne odgajatelje itd. Nego se natrpava postojece do punog kapaciteta. A to nam je jos najkvalitetniji dio obrazpvnog sustava. Pa ako netko razmislja kako je odgoda super nek promisli jos koji put kako se sve ista moze realizirati. Meni ti predskolarci svakako ne smetaju no da netko npr odluci iduce godine raz***ati cijelu grupu samo da utrpa u nju "ponavljace" kojima je trebala "jos jedna godina igranja" ne bih to mirno primila.

Ovo o mjesovitim grupama s 50% predskolaraca je poseban sf to nisam vidjela nigdje - ili su mijesana grupa 3-7 pa su po cca 20% svakog godista (sportske, engleske, montesori i sl) ili se formiraju generacijski.
a) dodatnih odgajatelja nema, kolko sam zadnje cula, tesko se nalaze odgajatelji i za zamjene za porodiljne, i za nova zaposljavanja
b) djeca imaju pravo na odgodu skole i predskolska ustanova mora osigurati boravak/program takvima
c) to sto ti nesto nisi cula, ne znaci da to ne postoji.
i postoji, i sve cesce je praksa (pola predskolaca pola malo mladjih)
a cak i da ne postoji, mislim da je to nesto sto treba razmatrati
zapravo je jako lako napraviti, pogtoovo jer se djeca upisuju i nakon 3 godine u vrtic, a jaslicke grupe su obicno manje i u nekom trenutku ih treba nadopuniti. i kada postaju vrticke, i kada se transformiraju u montesori, vrticke, sportske..... moze se. nitko ne kaze da se treba transformirati u zadnjoj vrtickoj godini, i to bi zaista bilo steta. po svu djecu, ne samo po djecu koja imaju odgodu.

(moze se i na pocetku upisa, tim vise sto se obicno forsira da su sto manje razlike u jaslickoj skupini djece, pa se cesto upisu oni koji su rodjeni od svibnja do rujna, tj koji uspiju uopce dobiti mjesto jer su napunili godinu do 31.08., a onda se na kraju prve jaslicke godine, popunjava sa drugom djecom koja se kasnije upisuju, i koja ce u skolu kasnije ili ranije od ovih vec upisanih

mjesovite 3-7 nisu samo u obogacenim programima ima sve vise vrtica koji rade takve grupe, iz raznih razloga, a najcesce da popune djecu koju moraju upisat, spajaju brata i sestru itd.

i dalje sma sigurna da si u pravu sto se tice mame, da je to napraivla iz nekog svog hira, vrlo vjerojatno nije vrtic obavijestila, pa je i vrtic tak postupio, odn uvalio dijete di je stigao. sto je lose.
al iz tog primjera ne treba roditelje obeshrabrivati da djetetu odgadjaju skolu, nego osvjestit da u otovrenom razgovoru sa vrticem najave planove te tijekom obrade za odgodu, planiraju i boravak u vrticu tu drugu godinu.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 05:24   #678
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
a
c) to sto ti nesto nisi cula, ne znaci da to ne postoji.
i postoji, i sve cesce je praksa (pola predskolaca pola malo mladjih)
pa u doba dinosaura i komunizma kad sam ja isla u vrtic bile su dvije grupe u kojima je bilo pola predskolaca pola mladjih, onda su ovi otisli u skolu i spojila se grupa. ne kuzim zas je danas to tako komplicirano
Colospa Retard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 08:49   #679
Mozemo pricati o doba dinosaura (npr ja kad sam isla u vrtic 70-ih su isto bile generacijske grupe po godistima za ups u skolu) ali meni su klinci sad u 21. stoljecu sli u cetiri razlicita vrtica i svi su vise manje imali generacijske grupe ili su bili jako mali pa su imali samo dvije grupe - mladju i stariju.

O velicini jaslickih sam isto pisala - kod nas se krece u jaslickim s 24 djece u grupi koja naraste do 28 u prvoj vrtickoj grupi (3,5-4,5 - jer su uvijek slozeni generacijski za skole) i jako mai broj djece dolazi kasnije - obicno na mjesto nekih koji su otisli u "tematske" ili odselili a tih nikad nema puno. Sve vrticke grupe su pune. Ako je grupa 3.5-4.5 godisnjaka s 28 djece ne vidim stvarno kako od nje napraviti mijesanu s 50% predskolaraca bez da se pol grupe izbaci van ili formiraju dvije grupe od jedne sto se ne desava.

O trendovima mogu sam reci da su kod nas pred par godina ciljano reformirali postojece grupe (bila je velika rosada) bas s eksplicitnim ciljem da naprave strogo generacijske grupe po dobi za upis u skolu. Mijesane grupe s 50% predskolaraca znaci da predskolaraca ima bar duplo vise nego ostalih a to jednostavno u nasem vrticu nije slucaj jer djece u najvecem broju s vrticem startaju s 2.5g a ne s 5.5g. Mozda je to moguce negdje gdje vecina majki ne radi ili zive u obiteljskim kucama s bakama koje cuvaju djecu no kod nas valjda 90% zive roditelji koji oboje rade i zive u vlastitom stanu i djeca idu u vrtic od najranije dobi.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 08:56   #680
Mozemo pricati o doba dinosaura (npr ja kad sam isla u vrtic 70-ih su isto bile generacijske grupe po godistima za ups u skolu) ali meni su klinci sad u 21. stoljecu sli u cetiri razlicita vrtica i svi su vise manje imali generacijske grupe ili su bili jako mali pa su imali samo dvije grupe - mladju i stariju.

O velicini jaslickih sam isto pisala - kod nas se krece u jaslickim s 24 djece u grupi koja naraste do 28 u prvoj vrtickoj grupi (3,5-4,5 - jer su uvijek slozeni generacijski za skole) i jako mai broj djece dolazi kasnije - obicno na mjesto nekih koji su otisli u "tematske" ili odselili a tih nikad nema puno. Sve vrticke grupe su pune. Ako je grupa 3.5-4.5 godisnjaka s 28 djece ne vidim stvarno kako od nje napraviti mijesanu s 50% predskolaraca bez da se pol grupe izbaci van ili formiraju dvije grupe od jedne sto se ne desava.

O trendovima mogu sam reci da su kod nas pred par godina ciljano reformirali postojece grupe (bila je velika rosada) bas s eksplicitnim ciljem da naprave strogo generacijske grupe po dobi za upis u skolu. Mijesane grupe s 50% predskolaraca znaci da predskolaraca ima bar duplo vise nego ostalih a to jednostavno u nasem vrticu nije slucaj jer djece u najvecem broju s vrticem startaju s 2.5g a ne s 5.5g. Mozda je to moguce negdje gdje vecina majki ne radi ili zive u obiteljskim kucama s bakama koje cuvaju djecu no kod nas valjda 90% zive roditelji koji oboje rade i zive u vlastitom stanu i djeca idu u vrtic od najranije dobi.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:51.