Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2006., 10:31   #1
Zubna cista

Već par godina imam zubnu cistu (osjećam kvržicu na zubnom mesu iznad zuba),no moj zubar ne pridaje tome neku važnost, odnosno tvrdi da je okoštena pa da to kao nije potrebno dirati.
nakon određenog vremena sam jezikom napipao još jednu manju blizu ove postojeće.
Inaće taj zub me ne boli.
Zanima me postoji li kakva opasnost od te zubne ciste, odnosno dali može doći do kakvih komplikacija

hvala
Nik99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 09:53   #2
Tumori zuba su izuzetno rijetki. Ali bilo bi pametno otić na rtg, pa ako postoji mogućnost da je to neka novotvorina da se što prije toga riješiš!
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 11:36   #3
Cista u korijenu zuba, molim objašnjenje!

dakle, potrebna je operacija, zubar kaže da je upala korijena, skoro CISTA

e sad, šta to znači?
zubar kaže da se mora ić kod privatnika na operaciju, cca 100 eur košta...
kakva je to operacija, boli li, radi li se s anestezijom ili kako, molim vas ukoliko netko zna da mi pojasni.

zub inače ne boli, tek povremeno se osjeti, naročito nakon čišćenja zubnim koncem...

zahvaljujem
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 12:19   #4
prilično mi je hitno...itko, išta?!
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 12:35   #5
pa zubar ti je sve rekao, imas upalu korijena, nezgodna stvar i da, to treba sto prije rijesiti da ti ne bi preslo na sinuse ili nesto slicno,
ali ne znam zasto te uputio bas privatno, mislim da se to moze rijesiti i na stomatoloskom (tamo se obicno ne ceka kao u nekim bolnicama)
ali ako imas povjerenja u zubarovu preporuku odi privatno,

kako ce to tocno izgledati ovisi o jacini upale i mjestu,
ali u pravilu se dobije nesto protiv bolova i cisti se to mjesto,
e sad ovisi da li taj zub ispod kojeg je upala ima zivac ili ne, ako nema onda koliko znam samo izvade taj zub, ako ima mozda ces imati mali zarez u mesu ali
to bi ti sve trebao reci tvoj zubar ili ta ekipa kod koje ces ici da ti to srede

nije panika taj sam zahvat, samo nemoj cekati s tom upalom
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 13:17   #6
hvala, nešto je zubar govorio da treba nešto zarezat, izvadit to i tak...

morat ću čekat nekih mjesec dana nadam se da će bit ok do tad, sasvim se slučajno otkrilo nakon slikanja, inače je rekao da je zub ok...

samo mi reci kakav je oporavak nakon operacije, mislim treba li se jesti određena hrana, može li se normalno pričat i slično?

zahvaljujem još jednom
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 12:46   #7
ma standardne upute kao i nakon vadjenja zuba,
s obzirom da ces imati ranicu u ustima, mozda i koji sav trebat ces paziti da ne ispires to mjesto s nicim (smijes prije zahvata isprat, ali ranica se poslije ne dira), da prvi dan ne jedes nista da si ne ozlijedis krasticu koja bi trebala nastati, a poslije par dana da jedes i pijes samo hladne stvari (preporucam u pocetku kasice, cokolino isl. da ne moras zvakati),
ako je bas upala mozda dobijes antibiotik, ali sam primjetila da u zadnje vrijeme nesto ne daju antibiotike za probleme sa zubima, ne znam zasto,
ali to ce ti sve reci kad ti budu to sredjivali,
ako ne kazu pitaj ih da budes siguran

e da, pomaze paket smrznutog graska (ili ona ice pack vrecica ili nesto sl.) na faci poslije toga da sprijeci ili smanji oteklinu
i ako ces uzimati lijekove protiv bolova uzmi nesto tipa volteren, ibuprofen ili sl., a nikako ne nesto na bazi aspirina ili andola isl. zbog krvarenja (ovo zadnje razrijedjuje krv)

i to je vise manje to, nije zabavno, ali da se prezivjeti
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 13:34   #8
ja sam imala cistu na 1 i 2 gore prije nekih 20-tak godina. operirala sam ju u sigetu. uobicajeno, razreze ti meso izvana, ociti i zasije. nosis sa sobom onaj kamperski led , cijelo vrijeme drzis i ne nateknes.
obzirom da je operaciju radila vjerojatno neuka, nezainteresirana socijalna zubarka, prije 2-3 godine upalio mi se korijen ta dva zuba. privatnik potvrdio. u perkovcevoj su mi rekli da je sve u k. i da ce mi vaditi zube, i da si nadjem nekoga da ugradnju mostova

otisla sam kod poznanika koji mi je operirao korijene ali "iznutra" , iglicama krozo zube, nis nije rezao. platila sam 600 kn+ 200 plombu za svaki zub.danas je valjda skuplje. svaki zub je sredio jednim dolaskom. sad sam nedavno bila na rtg i nema nista, nikakvih zasjenjenja, znaci da nema procesa. iako je uvijek mogucnost .
zato...trazi dobrog privatnika i ne stedi lovu na zubaru!
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 14:18   #9
hvala na odgovorima i savjetima, naravno da neću štedjeti, važno je da se to riješi, nadam se da se neće pogoršati za nekih mjesec dana kad budem mogao ić...

hvala još jednom
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 14:25   #10
Ja sam prije mjesec dana operirala cistu na jedinici.
Dragi mi je stomatolog pa mi je detaljno objasnio proceduru.. upozorio me da je poprilicno bolno, ali imala sam dosta jaku anesteziju i nisam apsolutno nista osjetila tjekom operacije, a kasnije sam poplia samo jedan neofen forte protiv bolova.

Operacija je otprilike ovakva (ako se dobro sjecam sta mi je rekao)
Skalpelom ti zarezu meso, pa nekom brusilicom otpile djeic kosti s korjenom i onda zasiju. Sve je ukupno trajalo oko 20 minuta sa sivanjem (koje je trajalo najduze)

Lagano sam bila otecena slijedeca 2 dana, ali ako dovoljno hladis oteceno podrucje brzo splasne.
Scarllet O'Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 14:27   #11
Quote:
vukovarac69 kaže: Pogledaj post
hvala na odgovorima i savjetima, naravno da neću štedjeti, važno je da se to riješi, nadam se da se neće pogoršati za nekih mjesec dana kad budem mogao ić...

hvala još jednom
Hm.. sad vidim da si vukovarac.. mene je operirao stomatolog iz broda pa ti mogu dati br. ako si zainteresiran. Javi na pm.
Scarllet O'Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 11:20   #12
Zubne ciste

Je li netko imao ciste (u čeljusti, ispod zuba)? To treba operirati? Kako izgleda operacija? I zašto ciste uopčće nastaju. Guglanjem nisam pronašla dovoljno podataka.
Hvala
Maple is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 11:58   #13
Ja sam imao cistu (gnojnu) ispod zuba i radilo o nekoj bolesti kosti čeljusti koja je imala veze s korijenom zuba. Nije se to činilo pretjerano zabrinjavajuće, kao nekakav mali mjehurić iz kojeg, kada ga stisneš, iziđe nešto gnoja. To se s vremenom pojavljivalo i povlačilo, a zub se činio zdrav i nije bolio. Ja sam mislio da je neka infekcija usne šupljine, ali nakon nekoliko pojavljivanja (koje nije bilo pravilno i u dugom periodu) odlučim se time ozbiljnije pozabaviti. Na rentgenskoj snimci zubar je rekao da se radi o oboljenju čeljusti koje se mora izliječiti. Malo sam se ustrtario, ali nakon intervencije liječnika (nije bilo nikakve operacije) i stavljanja lijeka u zub sve se riješilo.
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 12:06   #14
ko ti je postavio tu dijagonzu da je to baš cista?
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 12:20   #15
Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
ko ti je postavio tu dijagonzu da je to baš cista?
Zubar, prema rendgenskoj snimci - vidi se crni krug.
Maple is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 12:21   #16
Quote:
OpasanNekiLik kaže: Pogledaj post
Ja sam imao cistu (gnojnu) ispod zuba i radilo o nekoj bolesti kosti čeljusti koja je imala veze s korijenom zuba. Nije se to činilo pretjerano zabrinjavajuće, kao nekakav mali mjehurić iz kojeg, kada ga stisneš, iziđe nešto gnoja. To se s vremenom pojavljivalo i povlačilo, a zub se činio zdrav i nije bolio. Ja sam mislio da je neka infekcija usne šupljine, ali nakon nekoliko pojavljivanja (koje nije bilo pravilno i u dugom periodu) odlučim se time ozbiljnije pozabaviti. Na rentgenskoj snimci zubar je rekao da se radi o oboljenju čeljusti koje se mora izliječiti. Malo sam se ustrtario, ali nakon intervencije liječnika (nije bilo nikakve operacije) i stavljanja lijeka u zub sve se riješilo.
Da to nije bio granulom?
Maple is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 12:26   #17
baš zato te pitam ko je postavio dijagnozu,crni krug znači da nema kosti di je crno a to može bit zbog nekoliko razloga.Možda i jest cista ali puno češće je upala.Ništa strašno,sve se to u najvećem broju slučajeva dade izliječit
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 12:45   #18
Meni je liječnik (zubar) rekao da se radi o nekoj bolesti čeljusne kosti, da nema onog mjehurića na dnu korijena zuba što bi bio granulom nego baš neko područje na čeljusti koje je dobilo neku drugu boju od ostatka čeljusti. A budimo realni, nije on meni ni mogao biti precizniji jer to meni ne bi pretjerano značilo.
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 12:59   #19
ako je i cista ne brini,ništa opasno niti komplicirano.Ima ih kod dosta ljudi i mnogi žive s njima bez nekih simptoma.Ima islučajeva kad ih treba liječit ali to također u većini slučajeva nije nikakav problem
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 20:17   #20
Maple, operirala sam ja cistu u čeljusti, ispod korijena zuba. Prije par godina, na Stomatološkom faksu u Gundulićevoj (Zagreb). Traje 15-ak minuta i ništa ne osjetiš, samo čuješ (rondanje mentalnim instrumentom po čeljusnoj kosti ), čak ti i oči prekriju komadom one papirnate tkanine i ostave samo otvor za nos. Dva-tri šava taj dan malo zatežu - jela sam samo čokolino, kruta hrana bi išla malo teže, a i teško se smijati jer šavovi zatežu (tu večer sam išla u kazalište na neku komediju).

Na operaciju otiđi punog želuca obavezno.
dunja_2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:57.