Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2009., 20:40   #21
bila ja dva puta i ništa strašno.ako je cista,idi operirat jer se to jedino tak može riješit.meni je zubarka htjela liječit da me kao spasi operacije da bi mi na kraju uništila zub koji je pocrnio (jedinica) i moram stavit krunicu da bi bio iste boje ko i drugi.ugl.pilila je da će ga liječit dok ja nisam popizdila i otišla privatniku koji je rekao da ako mi odmah neda uputnicu za bolnicu,on će me op (al kod njega treba platit).i ja otišla,sve joj rekla i dala mi uputnicu,za op se obično čeka više od mj.dana,al kad je doktorica u bolnici vidjela sliku, naručila me odmah slj.tjedan.tak da idi ak želiš spasit zub.

i to ti nastaje zato jer jednostavno imaš takve zube,sklone tome,vjerojatno genetički.tak bar meni rekli
lina1706 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 20:26   #22
Question OPERACIJA CISTE NA VILICI

E ovako, imao sam prije 9 mjeseci operaciju ciste na vilici, tocnije stvorila se iznad 3 zuba. I to su mi rezali, i brusili i uglavnom kao 90% mi je rekao da je sve OK. Medutim meni se to znalo opet nekad s vremena na vrijeme zacrveniti ali nije boljelo toliko kao onda, i sad me evo opet malo boli, i crveno je, e sad ne znam je li se opet vratila ili to moze biti neka reakcija na promjenu vremena sada ili moze biti upala posto sam u zadnja 2 dana pio bas jako hladna pica. Ima li netko iskustva sa ovim?
alpina169 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 17:44   #23
Nitko nije imao slican problem??
alpina169 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 01:39   #24
Može biti privremena bezopasna iritacija ožiljka koja je rezultirala. U slučaju da se ne počne povlačiti u roku tjedan dana trebala bi posjetiti stomatologa/oralnog kirurga da provjere radi li se o kakvoj promjeni ili povratu ciste. Česte upale tkiva nisu dobre...
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 19:03   #25
Quote:
tErMiNaTe kaže: Pogledaj post
Može biti privremena bezopasna iritacija ožiljka koja je rezultirala. U slučaju da se ne počne povlačiti u roku tjedan dana trebala bi posjetiti stomatologa/oralnog kirurga da provjere radi li se o kakvoj promjeni ili povratu ciste. Česte upale tkiva nisu dobre...
Ok hvala. Ma povuklo mi se bilo, ali cini mi se da se opet vraca, samo sto ja osjecam kao da me zub malo lagano boli na toj strani a onda iznad vidim crvenilo neko... E sad nisam siguran je li zub ili se opet vratilo, iako sam zube radio u 8. mjesecu, ali tko zna mozda se negdje neka plomba ostetila a mozda se i vratilo.
alpina169 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 20:13   #26
Eh da i da li zna netko moze li se negdje to laserom rijesiti da me ne sijeku opet?
alpina169 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 02:59   #27
prije 7 godina sam operirala cistu poviše gornje dvi jedinice i na svaku promjenu vremena ili kad vježbam me taj dio lagano boli....da ti kažem da će ti s vremenom taj zub koji sad nema živca potamnit pa možeš odma razmišljat o navlakama ili ljuskicama
carolina87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 13:57   #28
Quote:
carolina87 kaže: Pogledaj post
prije 7 godina sam operirala cistu poviše gornje dvi jedinice i na svaku promjenu vremena ili kad vježbam me taj dio lagano boli....da ti kažem da će ti s vremenom taj zub koji sad nema živca potamnit pa možeš odma razmišljat o navlakama ili ljuskicama
Meni je cista bila izmedu 1,2, i 3. zuba. Tako da su u svima ubijeni zivci i svi pomalo tamne, naravno upozorili su me vec bili da cu morati raditi ljuskice ili navlake iako ne kuzim zar ljuskice i navlake nisu ista stvar?
I da, nekad me boli imam osjecaj na promjenu vremena malo pocrveni pa prestane onda nakon jedan dana ili nakon par sati i nekad kad sam bolestan zna me malo boliti ali sve je to lagana bol.
alpina169 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 19:18   #29
Meni su rekli da to strašno boli i da je možda bolje izvaditi zub(jer je bol jako jaka). Moj zubar je rekao da je cista i da to treba operirati, a kada sam išla slikati... doktori u Perkovčevoj su rekli da prvo treba popraviti dotični zub, pa bi i to trebalo nestati.
__________________
Nije vrijedno živjeti dok ne pronađeš nešto za što je vrijedno umrijeti.
Voljeti ne znači gledati jedno u drugo, nego zajedno u istom pravcu.
pikastar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 00:02   #30
Quote:
pikastar kaže: Pogledaj post
Meni su rekli da to strašno boli i da je možda bolje izvaditi zub(jer je bol jako jaka). Moj zubar je rekao da je cista i da to treba operirati, a kada sam išla slikati... doktori u Perkovčevoj su rekli da prvo treba popraviti dotični zub, pa bi i to trebalo nestati.
To što su u Perkovčevoj rekli je ispravno jer ako se ne radi o cisti nego o uplanom procesu kad se korjen izliječi to će nestati.Naravno pod uvjetom da je korjen dobro liječen i dobro napunjen
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 12:04   #31
da se prikljucim vrlo sam mlad imam cistu na 6 dolje desno vec godinu i nest otiso sam kod zubara i reko je da moram dolaziti na neke tretmane di je on meni potpuno probusio zub i izvadio zivac i reko da ce poal zba odstraniti i bla bla bla ja posto sam bio mlad lud i to sam zaboravio doci na jedan tretman i posto me zub niej bolio nisam vise dolazio maltene zaboravio sam na to i sada prije par dana zabolilo me i sutra idem odma do zubara posto mi je nateklo sada jel moguce da je doslo do komplikacija odredenih te da ce mi moraiti vaditi puno zubi ili nest takvo?
pfanner is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 12:13   #32
Quote:
pfanner kaže: Pogledaj post
da se prikljucim vrlo sam mlad imam cistu na 6 dolje desno vec godinu i nest otiso sam kod zubara i reko je da moram dolaziti na neke tretmane di je on meni potpuno probusio zub i izvadio zivac i reko da ce poal zba odstraniti i bla bla bla ja posto sam bio mlad lud i to sam zaboravio doci na jedan tretman i posto me zub niej bolio nisam vise dolazio maltene zaboravio sam na to i sada prije par dana zabolilo me i sutra idem odma do zubara posto mi je nateklo sada jel moguce da je doslo do komplikacija odredenih te da ce mi moraiti vaditi puno zubi ili nest takvo?
Prije koliko vremena si posljednji put bio kod stomatologa i je li zub bio stalno otvoren? Vjerojatno će morat prvo slikat da vide koliko je to daleko otišlo... ako je nepopravljivo morat će ga vadit... ovisi o stupnju raširenosti upale... možda bi trebao otići na hitni stomatološki da ti bar prepišu antibiotik...
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 12:26   #33
Quote:
pfanner kaže: Pogledaj post
da se prikljucim vrlo sam mlad imam cistu na 6 dolje desno vec godinu i nest otiso sam kod zubara i reko je da moram dolaziti na neke tretmane di je on meni potpuno probusio zub i izvadio zivac i reko da ce poal zba odstraniti i bla bla bla ja posto sam bio mlad lud i to sam zaboravio doci na jedan tretman i posto me zub niej bolio nisam vise dolazio maltene zaboravio sam na to i sada prije par dana zabolilo me i sutra idem odma do zubara posto mi je nateklo sada jel moguce da je doslo do komplikacija odredenih te da ce mi moraiti vaditi puno zubi ili nest takvo?
sve ovisi u kakvom stanju ti je korjen tog zuba.A možda nije uopće bila cista u pitanju kod tog prvog pregleda kad si bio mlad.

Uglavnom ako je korjen i dalje dobar onda se liječi i napuni.Pusti se da tako stoji par mjeseci pa se opet slika.Ako se ta navodna cista povukla(to se vidi na slici) onda se nije ni radilo o cisti nego o upali koja se povukla nakon liječenja.Ako ipak ostane onda je to cista i treba se operativno ukloniti.DObiješ lokalnu anesteziju,malo zarežu i izljušte cistu,zašiju i ideš doma.
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 12:40   #34
aha ok hvala puno cista je 100% tak mi ej reko zubar ali reko je da je mala mislim da nije ni imo u planu rezati
al kontam da ce sada morati a unutar zuba mi se e sada neznam kako se to zove vladja divlje meso razvilo to sam cuo da se pali? popunilo je tu supljinu zuba to isto nadam se nije problem^^?
pfanner is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 15:11   #35
Quote:
pfanner kaže: Pogledaj post
aha ok hvala puno cista je 100% tak mi ej reko zubar ali reko je da je mala mislim da nije ni imo u planu rezati
al kontam da ce sada morati a unutar zuba mi se e sada neznam kako se to zove vladja divlje meso razvilo to sam cuo da se pali? popunilo je tu supljinu zuba to isto nadam se nije problem^^?
ako ti je uzimao uzorak tkiva s tog mjesta i slao ga na patohistološku analizu onda se radi o cisti.Ako je samo na osnovu RTG snimke utvrdio da je u pitanju cista onda su veće šanse da to nije cista.

Možda je kolega na kraju i u pravu ali često se znaju ciste zamijeniti s upalnim procesima pa ti zato ovo pišem
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 15:40   #36
Trebam vaš savijet. Sve je počelo kada sam primjetila "prištić" na mesu iznad gornje 6-ice. I to mi se pojavljivalo i povlačilo, ništa me nije boljelo. Tu i tamo sam to istisnula. Zubar me poslao na pregled u Perkovćevu i na slikanje. Doktorica u Perkovčevoj je rekla da bi trebalo taj zub otvorit i izlječit, pa će se i to povuć, a ako ne, onda vađenje"ciste". Moj zubar je na temelju iste slike rekao da moram na operaciju i da ćemo zub popravit kasnije... na slici se stvarno vidio neki krug oko korijena zuba. I sad ne znam što da napravim... Da li da to dam otvarat ili ne... trenutno mi se ta cista smirila...
Prijatelj mi je usput rekao da to jako i boli i da su njemu to vadili i da su mu 3 injekcije dali i da bi radije išao cijeli zub vaditi nego to ponovo proživljavat. Da su mu strugali po kosti itd... i da nikad u životu jaču bol nije proživio.
__________________
Nije vrijedno živjeti dok ne pronađeš nešto za što je vrijedno umrijeti.
Voljeti ne znači gledati jedno u drugo, nego zajedno u istom pravcu.
pikastar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 15:56   #37
Quote:
pikastar kaže: Pogledaj post
Trebam vaš savijet. Sve je počelo kada sam primjetila "prištić" na mesu iznad gornje 6-ice. I to mi se pojavljivalo i povlačilo, ništa me nije boljelo. Tu i tamo sam to istisnula. Zubar me poslao na pregled u Perkovćevu i na slikanje. Doktorica u Perkovčevoj je rekla da bi trebalo taj zub otvorit i izlječit, pa će se i to povuć, a ako ne, onda vađenje"ciste". Moj zubar je na temelju iste slike rekao da moram na operaciju i da ćemo zub popravit kasnije... na slici se stvarno vidio neki krug oko korijena zuba. I sad ne znam što da napravim... Da li da to dam otvarat ili ne... trenutno mi se ta cista smirila...
Prijatelj mi je usput rekao da to jako i boli i da su njemu to vadili i da su mu 3 injekcije dali i da bi radije išao cijeli zub vaditi nego to ponovo proživljavat. Da su mu strugali po kosti itd... i da nikad u životu jaču bol nije proživio.
poslušaj one iz Perkovčeve,niko ne može razlikovati upalu od ciste samo na osnovu RTG snimke pa makar i krug bio oko korjena.Zato su oni iz Perkovčeve rekli da ga prvo izliječiš pa ako se onda ne povuče ipak je u pitanju cista
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 16:09   #38
Ok... hvala jer to mi je rekla i doktorica koja je bila kod mojeg na zamjeni... a ovaj moj me kad se vratio s odmora odmah s uputnicom poslao tamo na vađenje ciste. Rekli su mi da nije normalan i da prvo proba popravit taj zub. Eh... čini se meni da se njemu neda zaje... samnom...
__________________
Nije vrijedno živjeti dok ne pronađeš nešto za što je vrijedno umrijeti.
Voljeti ne znači gledati jedno u drugo, nego zajedno u istom pravcu.
pikastar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 16:10   #39
Znači i upala može tako izbit u obliku gnojnog prištića van?
__________________
Nije vrijedno živjeti dok ne pronađeš nešto za što je vrijedno umrijeti.
Voljeti ne znači gledati jedno u drugo, nego zajedno u istom pravcu.
pikastar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 23:15   #40
Zubi, sinusi, mukokele, ciste

Lijep pozdrav,

Ima već neko vrijeme (mjesec dana) kak mi je u lijevom maskilarnom (valjda sam dobro napisao ) sinusu detektirana cista (iliti mukokela, iako vise nisam baš siguran da je to isto).
E izgleda da je cista rezultat upale korijena 6.-ice gore lijevo ciji korijen zabravo ulazi duboko u sinus.

U medjuvremenu obavio sam rendgen sinusa koju također pokazuje određeno zasjenjenje (tj. potvrđuje viđeno na digitalnom ortopanu) i ja završavam na pregledu kod otorinilaringologa (dalje u tekstu ORL).

ORL (privatnik, ne znam dal je to dobro ili loše) pregledao mi sinus iznutra i uz detekciju nešto osjetljivije sluznice ne nalazi neke dodatne upale (osim spomenute ciste)

Njegova sugestija je popravak problematičnog zuba i nakon toga kontrola sinusa kroz par mjeseci. Prema njegovim riječima ne radi se o ničem opasnom, tj. ako se ta cista neće povećavati i pravit probleme njegov je savjet ne dirati.

Sljedeći korak kojeg sam poduzeo je naravno posjeta zubaru s kojim sam dogovorio operaciju vađenja zuba (zbog vec spomenutog korijena u sinusu, potrebna je operacija kod oralnog kirurga), međutim ono što me ipak zabrinulo je bio prilično siguran stav prema kojem se ova cista svakako treba uklonit tj. mogućnost da ipak preraste u nešto puno opasnije (kancerogeno), ako se ne izvadi.

Zanima me da li je netko imao sličnih iskustava
Koliko je ta operacija traumatična (navodno ide kroz nos), da li zahtjeva ostanak u bolnici i koliko dugo?
Ovaj put ću na pregled ići standardno preko HZZO-a tako da ću odmah dobit i drugo ORL mišljenje, a onda valjda i tu operaciju, bojim se samo da me i oni ne vrate natrag
mew is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.