Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2006., 23:03   #1
Question Potamnjeli zubi

Zub mi je potamnio uslijed tupog udarca. Odmah je promijenio boju u zuckasto-crvenkastu. Korijen nije ostecen, ali mi je zubar umrtvio zivac i stavio bijelu plombu. Ona je nakon par dana potamnjela, zajedno sa zubom koji je sada sivkast. Trebam dobrog stomatologa, moze i estetskog koji bi mi kvalitetno ispunio zub, ako je problem u plombi, ili nalijepio ljuskicu ili ga izbijelio. Ako je itko imao slicno iskustvo, svaki savjet je dobrodosao.
 
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 00:33   #2
ja znam curu koja je na treningu pobrala udarac u zube i isto joj je tak posivila jedinica.
kolko se sjećam (bilo je to prije par godina),stavljena joj je navlaka i uopće se ne vidi nikakva razlika.
di je to radila i kolko je koštalo,ne znam.
ovo sam napisala sam da te malo utješim-može se to potpuno sredit
__________________
klikni ovdje--->X
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 11:52   #3
Quote:
tooth kaže:
Zub mi je potamnio uslijed tupog udarca. Odmah je promijenio boju u zuckasto-crvenkastu. Korijen nije ostecen, ali mi je zubar umrtvio zivac i stavio bijelu plombu. Ona je nakon par dana potamnjela, zajedno sa zubom koji je sada sivkast. Trebam dobrog stomatologa, moze i estetskog koji bi mi kvalitetno ispunio zub, ako je problem u plombi, ili nalijepio ljuskicu ili ga izbijelio. Ako je itko imao slicno iskustvo, svaki savjet je dobrodosao.
Kupi si malo Jupola, pa ga prefarbaj!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2006., 11:44   #4
Prepituraj ga Jupolom!!!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 17:49   #5
hej, hej

evo da ti ja malo pomognem, s obzirom da u tome imam iskustva. ja sam na jedinicu stavljala navlaku. no, meni je zivac bio propao. nije da mi je zub bio taman, ali se vidjela plomba koji je svako malo trebalo prepravljati i uljepsavati!
i tako se ja odlucih na porculansku plombu. kosta oko 100 E. moze ti je napraviti svaki zubar. malo je zeznuto jer moras ici na davanje otiska, pa treba neko vrijeme da se izradi, ali meni je odmah napravio privremenu navlaku. kasnije se isto moze izjednaciti u potpunosti s tvojom bojom da se i ne kuzi. sve u svemu, isplati se malo muke za lijepi osmjeh!
sretno
sadie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 14:38   #6
Quote:
sadie kaže:
hej, hej

evo da ti ja malo pomognem, s obzirom da u tome imam iskustva. ja sam na jedinicu stavljala navlaku. no, meni je zivac bio propao. nije da mi je zub bio taman, ali se vidjela plomba koji je svako malo trebalo prepravljati i uljepsavati!
i tako se ja odlucih na porculansku plombu. kosta oko 100 E. moze ti je napraviti svaki zubar. malo je zeznuto jer moras ici na davanje otiska, pa treba neko vrijeme da se izradi, ali meni je odmah napravio privremenu navlaku. kasnije se isto moze izjednaciti u potpunosti s tvojom bojom da se i ne kuzi. sve u svemu, isplati se malo muke za lijepi osmjeh!
sretno
Hej sadie, jesi ti to radila kod privatnika u zg? Nekak mi je jeftino 100€... mislim da porculanske ljuskice privatnici naplaćuju oko 2200 kn. Možeš malo detaljnije opisat šta ti je zubar točno radio, izbrusio ti je samo na prednjem dijelu dio cakline ili? Koliko si morala čekat da ti to napravi i kak izgleda privremena navlaka? Jel ti nakraju stavio to sam na prednji dio zuba ili prek cijelog? Znam da bi ljuskice trebale ići samo preko prednjeg dijela, ali vidjela sam neke slike gdje idu i prek stražnjeg pa sam zbunjena...
green_eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 14:41   #7
Ajoj , tek sam sad vidjela da si napisala NAVLAKU a ne ljuskicu! Znači izbrusio ti je cijeli zub pa stavio krunicu jel da? Ali svejedno, opiši mi pliz malo detaljnije taj postupak!
green_eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2006., 16:57   #8
jesi se ti savjetovala sta sa svojim zubarom? mozda ti on zna reci sta bi bilo najidealnije rjesenje za tvoj problem.
ja sam to radila u rijeci.
ali kao sto sam vec napisala, moj zub vise nije imao zivac.
prvo ti ume otisak zuba kakav je, da zna za privremenu navlaku.
zatim ti izbrusi zub, onako skroz, ostane samo tanak dio i ponovno ti uzme otisak. zatim ti od nekog materijala napravi privremenu navlaku da bas ne budes bez zuba. malo boli brusenje, ali samo kada ti dodje do dijela sliznice, tj. do mesa, ali nije strasno.
ja sam sjedila nekih 3 sata... ali zaista je posao kvalitetno obavljen.
onda za nekih tjedan dana ides na probu. naprave ti metalnu navlaku i onda se ona obuce u porculan. a kasnije probe za boju.
malo je tlaka, ali tjedan dana sve gotovo. noista se ne moze usporediti sa srecom koju osjetis kada se napokon mozes lijepo nasmijati.
ja ti definitivno preporucam da pitas svoga zubara pa vidis sta on kaze. u danasnje vrijeme ima toliko mogucnost.
sa srecom i ako te jos sta zanima, pitaj
sadie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2006., 14:11   #9
Quote:
ambasadorica kaže:
ja znam curu koja je na treningu pobrala udarac u zube i isto joj je tak posivila jedinica.
kolko se sjećam (bilo je to prije par godina),stavljena joj je navlaka i uopće se ne vidi nikakva razlika.
di je to radila i kolko je koštalo,ne znam.
ovo sam napisala sam da te malo utješim-može se to potpuno sredit
A je li ta cura koristila štitinik za zube?
Uopće mi nije jasno kako ljudi mogu trenirati i baviti se rizičnim sportovima (kontaktni sportovi, košarka, nogomet, rukomet,...) bez štitinika u ustima!?
U SAD-u npr. sudac ne dopušta igraču da izađe na teren bez štitinika.
Postoji nekoliko vrsta štitinika (od gotovih do onih individualnih koji se rade prema otiscima zubi dotičnog sportaša/ice). Gotovi štitnici su vrlo jefitini (20-tak kuna) i zapravo pružaju vrlo slabu zaštitu. Najbolji, ali i najskuplji, su individualni sportski štitinici, čija izrada košta oko 1400 kn. Toliko, ili čak i više, košta "popravak" jednog slomljenog zuba.
Dentist4Real is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2006., 14:18   #10
Quote:
tooth kaže:
Zub mi je potamnio uslijed tupog udarca. Odmah je promijenio boju u zuckasto-crvenkastu. Korijen nije ostecen, ali mi je zubar umrtvio zivac i stavio bijelu plombu. Ona je nakon par dana potamnjela, zajedno sa zubom koji je sada sivkast. Trebam dobrog stomatologa, moze i estetskog koji bi mi kvalitetno ispunio zub, ako je problem u plombi, ili nalijepio ljuskicu ili ga izbijelio. Ako je itko imao slicno iskustvo, svaki savjet je dobrodosao.
Zub ti je odmah potamnio zbog unutarnjeg krvarenja u prostoru zubne pulpe, odnosno "živca" kako se to kolokvijalno naziva. Dobro izliječen zub s kvalitetnom plombom ne bi smio značajno promijeniti boju. Ako je zub pocrnio, posivio, posmeđio ili poprimio neku drugu boju onda je to najčešće znak neadekvatnog liječenja koje bi trebalo ponoviti. Punjenje korijenskog kanala zuba mora biti hermetičko, odnosno mora spriječiti prodor bakterija iz usta kroz korijenski kanal u kost. Nakon toga potrebno je eventualno napraviti tzv. unutarnje izbjeljivanje ("walking bleach") koje će ukloniti pigmente iz krvi koji su obojali zub, zatim estetsku nadogradnju (dodatno ojačati oslabljeni zub kako ne bi puknuo) i ovisno o stupnju oštećenja zuba završiti liječenje sa plombom, keramičkom ljuskicom ili krunicom (navlakom).
Dentist4Real is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 03:46   #11
Potamnjeli zubi

Liječio sam jedinicu, koja je posivila nakon udarca. Neznam točno što mi je radio zubar. Sjećam se samo da mi je punila zub sa nekakvim gelom za izbjeljivanje, ili slično. Međutim, ta jedinica i dalje je tamnija od ostatka zubiju. Mene zanima što trebam raditi sad dalje sa zubom, pošto je zubar očito obavio svoje. Da idem na izbjeljivanje? Može li se on uopće izbjeliti tom laserskom tehnologijom ili opet treba tu nešto bušiti i stavljati te gelove?
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 04:27   #12
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Liječio sam jedinicu, koja je posivila nakon udarca. Neznam točno što mi je radio zubar. Sjećam se samo da mi je punila zub sa nekakvim gelom za izbjeljivanje, ili slično. Međutim, ta jedinica i dalje je tamnija od ostatka zubiju. Mene zanima što trebam raditi sad dalje sa zubom, pošto je zubar očito obavio svoje. Da idem na izbjeljivanje? Može li se on uopće izbjeliti tom laserskom tehnologijom ili opet treba tu nešto bušiti i stavljati te gelove?
a da staviš prevlaku na zub?
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 12:30   #13
unutarnje i vanjsko izbjeljivanje (laser ili nesto drugo apsolutno svejedno), ako to ne da zadovoljavajuce rezultate, izbrusiti za keramicku krunicu ili ljuskicu
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 12:35   #14
Puno bolje mi zvuči stavljanje prevlake, nego brušenje i keramička krunica... Jel tu prevlaku mogu kod bilo kojeg zubara ili treba biti privatni (estetski)...
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 13:36   #15
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Puno bolje mi zvuči stavljanje prevlake, nego brušenje i keramička krunica... Jel tu prevlaku mogu kod bilo kojeg zubara ili treba biti privatni (estetski)...
dakle...prevlaka je nesto sto u stomatologiji ne postoji...ili bar jos nije izmisljeno
postoje krunice i ljuskice....ono sto se navelo kao "prevlaka" je krunica zapravo a za nju se zub mora brusiti. Ne postoji nesto carobno i magicno sto se prevuce preko zuba pa je sve ok...
Kolega Jujigatame je fino rekao...unutarnje, vanjsko izbjeljivanje...pa ako ono ne daje rezultat, krunica ili ljuskica (ako postoji indikacija za ljuskicu)
osim toga, ne postoje estetski stomatolozi...niti su oni vise "estetski" ako su privatnici....postoje i ljudi koji rade u sklopu hzzo-a, koji trudom i odgovornim radom imaju odlicne rezultate.
i ne, jedan od tih nisam ja...radim full privat, ali to ne znaci da cu obezvrijedivati kolege koji rade sa hzzo-om i isto tako se trude
ali kome ici ovisi samo o pacijentu i koliko se raspituje okolo o odredenim stomatolozima
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 17:11   #16
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
dakle...prevlaka je nesto sto u stomatologiji ne postoji...ili bar jos nije izmisljeno
postoje krunice i ljuskice....ono sto se navelo kao "prevlaka" je krunica zapravo a za nju se zub mora brusiti. Ne postoji nesto carobno i magicno sto se prevuce preko zuba pa je sve ok...
Kolega Jujigatame je fino rekao...unutarnje, vanjsko izbjeljivanje...pa ako ono ne daje rezultat, krunica ili ljuskica (ako postoji indikacija za ljuskicu)
osim toga, ne postoje estetski stomatolozi...niti su oni vise "estetski" ako su privatnici....postoje i ljudi koji rade u sklopu hzzo-a, koji trudom i odgovornim radom imaju odlicne rezultate.
i ne, jedan od tih nisam ja...radim full privat, ali to ne znaci da cu obezvrijedivati kolege koji rade sa hzzo-om i isto tako se trude
ali kome ici ovisi samo o pacijentu i koliko se raspituje okolo o odredenim stomatolozima
Sorry, ali ja o stomatologiji nemam pojma. Sad mi je ajde barem nesto jasnije . Nisam mislio da su HZZO-vi stomatolozi lošiji, ali istina je da su privatnici ostali privatnici jer rade svoj posao donekle bolje od kolega ili određene stvari rade bolje, bar je to moj stav, ako ne i stav većine.

E sad me zanima cijena tog vanjskog izbjeljivanja i postavljanja krunice, ako uopće dođe do toga. I koje bi mogao imati probleme ili koje su mane da izbrusim taj zub i stavim krunicu? Jer mi ne smeta to toliko, koliko mi je bitnije da zub ostane donekle zdrav. I cijel.
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 17:23   #17
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Sorry, ali ja o stomatologiji nemam pojma. Sad mi je ajde barem nesto jasnije . Nisam mislio da su HZZO-vi stomatolozi lošiji, ali istina je da su privatnici ostali privatnici jer rade svoj posao donekle bolje od kolega ili određene stvari rade bolje, bar je to moj stav, ako ne i stav većine.

E sad me zanima cijena tog vanjskog izbjeljivanja i postavljanja krunice, ako uopće dođe do toga. I koje bi mogao imati probleme ili koje su mane da izbrusim taj zub i stavim krunicu? Jer mi ne smeta to toliko, koliko mi je bitnije da zub ostane donekle zdrav. I cijel.
to nije islo tebe vec onog ko te naveo na naziv "prevlaka"
oprosti ako je ispalo da tebi nesto prigovaram
istina je da privatnici imaju u pravilu bolje uvjete i manju navalu pa s tim mogu lakse i raditi....ali nije uvijek tako
izbjeljivanje.....prvo unutarnje i vanjsko, ako treba i kombinacija.....a ako to ne prode, tek onda krunica
mane brusenja.....uvijek je bolje imati svoj nego umjetni zub....zato prvo izbjeljivanje pa ako prode, prode
jer ako mislis stavljati krunicu, potpuno je svejedno kakva je boja zuba ispod....ne vidi se ispod krunice
a taj zub vise ne moze ostati zdrav....ako je lijecen, znaci da u njemu nema zivca....a taman i da nije vaden zivac, sad je mrtav ako je zub posivio. Poanta price je korijen drzati u ustima koliko god je moguce (a adekvatnim pristupom korijen ti moz ostati funkcionalan jos jako dugo vremena)
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 17:48   #18
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
to nije islo tebe vec onog ko te naveo na naziv "prevlaka"
oprosti ako je ispalo da tebi nesto prigovaram
istina je da privatnici imaju u pravilu bolje uvjete i manju navalu pa s tim mogu lakse i raditi....ali nije uvijek tako
izbjeljivanje.....prvo unutarnje i vanjsko, ako treba i kombinacija.....a ako to ne prode, tek onda krunica
mane brusenja.....uvijek je bolje imati svoj nego umjetni zub....zato prvo izbjeljivanje pa ako prode, prode
jer ako mislis stavljati krunicu, potpuno je svejedno kakva je boja zuba ispod....ne vidi se ispod krunice
a taj zub vise ne moze ostati zdrav....ako je lijecen, znaci da u njemu nema zivca....a taman i da nije vaden zivac, sad je mrtav ako je zub posivio. Poanta price je korijen drzati u ustima koliko god je moguce (a adekvatnim pristupom korijen ti moz ostati funkcionalan jos jako dugo vremena)
mislio na krunicu, a rekao prevlaka!

stvarno neki ovdje tako lako planu
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 19:50   #19
naravno da planem....planem jer zbog toga sto si ti mislio covjek dobije ideu da postoji nesto sto se zove prevlaka i samo se prvuce preko zuba...nema brusejna,nemanicega...samo se prvuce i rijesen problem.
i onda kad neko tak misli, ljudi dolaze u ordinacije s takvim fix idejama da je to strava
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 21:22   #20
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
naravno da planem....planem jer zbog toga sto si ti mislio covjek dobije ideu da postoji nesto sto se zove prevlaka i samo se prvuce preko zuba...nema brusejna,nemanicega...samo se prvuce i rijesen problem.
i onda kad neko tak misli, ljudi dolaze u ordinacije s takvim fix idejama da je to strava
hehe, a već sam se ponadao da je samo kistom preko zuba i gotovo

nego koja je cijena vanjskog izbjeljivanja? I koliko puta da još probam to unutarnje prije nego krenem na vanjsko ili na kombinaciju? Mislim da sam 2 puta već stavljao taj neki gel, nakon prvog je dosta pobijelio, ali nakon drugog slabo.

Još jedna stvar, da ne tlačim previše, čitao sam da su ljudi imali problema s tom krunicom, da ispada ili pukne, dali se to događa s vremenom ili je u pitanju kvaliteta odrađenog posla? Mislim, da nije jedinica nebi toliko tlačio s pitanjima, ali to je prilično važan (vidljiv) zub. Mislim da ću kod dr. Jelića u Zadar, pošto sam čuo da je dobar.
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:51.