Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2007., 03:38   #81
Quote:
jelac_27 kaže: Pogledaj post
jel to ona shema sa lećom od kopirke? refraktor...



Objektiv je od nekakvog vojnog periskopa a okular od nekakvog dječjeg mikroskopa sa plastičnom lečom.Da,refraktor
Šumski Čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 17:13   #82
Quote:
Šumski Čovjek kaže: Pogledaj post
Objektiv je od nekakvog vojnog periskopa a okular od nekakvog dječjeg mikroskopa sa plastičnom lečom.Da,refraktor
A ja se vec ponadao da si izradio nekakav reflektor...

Npr, 6" f/8, kakvog trenutacno ja izradujem...
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 04:01   #83
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
A ja se vec ponadao da si izradio nekakav reflektor...

Npr, 6" f/8, kakvog trenutacno ja izradujem...

Sa 10 godina nikako nisam mogao izradit reflektor.Jedino da sam bio mali Einstein.A na žalost nisam.Samo sam majstor(tako me drugi zovu)strojar,ali moram priznat da mi ni tako baš niš ne fali.
Šumski Čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 12:48   #84
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
A ja se vec ponadao da si izradio nekakav reflektor...

Npr, 6" f/8, kakvog trenutacno ja izradujem...
reflektor? e daj molim te reci koliko su te para izašla sva ona zrcala,ja isto mislim neš pokušati...pa da znam otprilike što i koliko...
jelac_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 23:12   #85
Quote:
jelac_27 kaže: Pogledaj post
reflektor? e daj molim te reci koliko su te para izašla sva ona zrcala,ja isto mislim neš pokušati...pa da znam otprilike što i koliko...
Ovo je moj prvi prijekt pa sam krenuo s prozorskim staklom promjera 15 cm i debljine 10 mm. (15-20 kn u svakoj staklarni, izrezano u krug)

(dakle, primarno zrcalo nisam kupovao negi izradio - izbrusio)

Sekundarno zrcalo sam takoder izradio od malog tankog komada stakla. (zapravo, izradio sam ih nekoliko pa odabrao najbolje)

Brusni prahovi su takoder relativno jeftini, ukoliko ih uspijes nabaviti u malim kolicinama koje zapravo trebas.

Sad radim Dobsonian mount za optiku koju sam izradio. Koristim daske, ivericu i šperplocu, sve iz odbacenih komada, nista ne kupujem...

E, sad, ako zivis negdje sred grada u nekakvom stanu, izrada teleskopa mozda i nije izvediva.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 16:11   #86
imam graražu tak da neće bit problem a i na brdu sam malo iznad svjetala tak da ne bi trebala smetat (ja se nadam)....prvo ću napravit nekakav refraktor a onda ću vidjet što dalje...
p.s. koliko ti je trebalo da složiš taj teleskop?
jelac_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 17:14   #87
je gore ces vidjet punu vrecu dijamanata... imam ga i ja i sluzi mi za gledanja golaca na plazama...
dobaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 23:05   #88
Quote:
dobaj kaže: Pogledaj post
je gore ces vidjet punu vrecu dijamanata... imam ga i ja i sluzi mi za gledanja golaca na plazama...
you sick fuck
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 23:48   #89
Quote:
jelac_27 kaže: Pogledaj post
p.s. koliko ti je trebalo da složiš taj teleskop?
Za primar i sekundar nekih 2-3 mj, radio svaki dan malo poslije posla, nekad ni toliko.

Danas sam bas zavrsio montazu..

Jos slijedi instalacija zrcala, pa da vidimo sto smo napravili.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 20:44   #90
evo vam link na temu atm-a.
a ako želite iz prve ruke naučit brusit ogledala prijavite se u Korenicu.ja bio prije par dana i uništio prst.glupo 300mm ogledalo...
evo link
zvir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 09:05   #91
Pa kako si uspio uništiti prst??
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 09:26   #92
ma dobro, nisam ga uništio...imam ranu od cca 1 cm na prstu.uhvatio ga između stakla i alata...i to 5 sekunda nakon što mi je čovjek koji me nadgledao rekao da pazim prste.
inače, na isti način, sa istim čovjekom prst je uhvatio još jedan tip pet minuta prije mene...isto mu je reka da pazi prste.
zvir is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 22:01   #93
teleskop..

pozdrav ljudi.. ustedio sam neke pare, pa bih volio kupit teleskop do kojih 1000kn. gledam po katalozima od neckermana i slicno, pa tu i tam koji ducan u zg ima neki teleskop po 500, 700 kn, i onda mi nis nije jasno. jel se moze za te novce kupit ista ili nista? naravno da ne ocekujem da cu pronaci neku novu galaksiju, al da se mogu vidjet brda i doline na mjesecu, planeti naseg sustava, to bi vec bilo lijepo.. tnx
kusec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 00:50   #94
Zaboravi ne teleskop za te novce. Kupi si za pocetak rade dobar dalekozor. To ti je moj topli prijedlog.

Ja am vec pisao jako puno o nabavi prvog teleskopa, zasto je dalekozor bolji od teleskopa, itd. pa ppotrazi malo u starim postovima na ovom pdoforumu.

Uglavnom, ako zelis imalo posten teleskop, morat ces cifru utrostruciti. Za te novce mozes dobiti samo jeftinu igracku od koje neces imati nikakve koristi. Teleskop za 500 kuna je obican propagandni trik. Kao da zelis kupiti nov i dobar auto za 20000 kuna. Nudi li to itko?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 11:01   #95
Proguglaj malo, evo ti i nekoliko linkova..

Kako kupiti teleskop.
http://www.scopemaking.net/hrv/prviscope.htm
http://www.astronomija.co.yu/instrum..._teleskopa.htm
http://www.astro.hr/ucionica/ostalo/faq/uvod/


Kako napraviti teleskop:
http://www.astro.hr/atm2/index.htm
http://www.stellafane.com/atm/atm_main.htm
http://www.astronomija.co.yu/instrumenti/ATM/
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 15:47   #96
I mene zanima astronomija. Ovo je dobar link.

Kupiti ću prvo dalekozor, gdje ga kupiti u Zg-u?
Ima u www.lapis-plus.hr, ND 10x50R 411 kn.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 16:22   #97
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post

Kupiti ću prvo dalekozor, gdje ga kupiti u Zg-u?
Ima u www.lapis-plus.hr, ND 10x50R 411 kn.
Jel valja ovaj dalekozor? ili gdje da kupim drugi? recite i kupiti ću ga.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 01:59   #98
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Jel valja ovaj dalekozor? ili gdje da kupim drugi? recite i kupiti ću ga.
Neznam kolko ce tebi to posluziti da gledaš u nebo u svemir ili kak oćeš, no meni je recimo slabo 10x, osobno imam dalekozor 8x i optiku 9x i iskreno meni je to slabo ukratko receno gledajući po zemljinoj površini, a di još u nebo.

Znam jer sam bio pokušavao malo gledati u nebo dalekozorom 8x i nisam baš nekaj puno vidio što inače vidim golim okom tj. malo je oštrije i to je sve, mislim ak oćeš dalekozor i gledati u nebo onda bi trebala uzeti bar od 8-16x na dalje da bi nekaj vidjela uz naštimavanje, no bolje bi bilo da dodaš još para i uzmeš teleskop bar ćeš njime vidjeti puno više nek sa dalekozorom inače nisam ti ja astronomski tip.

Inače za infromaciju ta oznaka 10x50 jest da 10x oznacava uvecavanje predmeta tj. ako se neki predmet nalazi na 1000m/1km onda sa 10x približiš taj predmet na 100m, recimo gledaš neku pticu ta ptica će ti se i na 100m činiti premalom. dok ta 50 označava kut gledanja što je isto tako poželjno da bude što veći radi lakšeg traženja.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 02:09   #99
imam ja 10x50. 50 je promjer objektiva u milimetrima.
s tim se daju vidjeti 4 jupiterova satelita, venerin srp, saturnov prsten (premda vrlo slabo) i još par stvari. dobar izbor za početak.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 02:34   #100
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Neznam kolko ce tebi to posluziti da gledaš u nebo u svemir ili kak oćeš, no meni je recimo slabo 10x, osobno imam dalekozor 8x i optiku 9x i iskreno meni je to slabo ukratko receno gledajući po zemljinoj površini, a di još u nebo.
Kakva je to optika 9x???

Quote:
Znam jer sam bio pokušavao malo gledati u nebo dalekozorom 8x i nisam baš nekaj puno vidio što inače vidim golim okom tj. malo je oštrije i to je sve, mislim ak oćeš dalekozor i gledati u nebo onda bi trebala uzeti bar od 8-16x na dalje da bi nekaj vidjela uz naštimavanje, no bolje bi bilo da dodaš još para i uzmeš teleskop bar ćeš njime vidjeti puno više nek sa dalekozorom inače nisam ti ja astronomski tip.

Inače za infromaciju ta oznaka 10x50 jest da 10x oznacava uvecavanje predmeta tj. ako se neki predmet nalazi na 1000m/1km onda sa 10x približiš taj predmet na 100m, recimo gledaš neku pticu ta ptica će ti se i na 100m činiti premalom. dok ta 50 označava kut gledanja što je isto tako poželjno da bude što veći radi lakšeg traženja.
Nije bas tako. Onaj '10' oznacava kutno povecanje, a ne linearno. Jer bi tvojoj logici gotovo beskonacno udaljen predmet povecan 10x opet bio jednako tako beskonacno uvecan. Ovo ti jednostavno znaci da ces recimo mjesec vidjeti pod 10 puta vecim kutem, sto uopce nije malo.

Ako nisi iskusan astronom, NEMOJ uzimati jaci dalekozor jer ces se samo isfrustrirati i iznervirati. Vjeruj mi, znam sto govorim. Jaci dalekozori, s vacim povecanjem su masivniji i tezi, i zahtjevaju fiksni stalak jer se u ruci previse mrdaju.

Jednako tako, ako si astronom pocetnik, NEMOJ odmah kupovati teleskop jer ce ti to samo biti izvor frustracija, nista neces vidjeti bolje (jer neces uspjeti pronaci na nebu) i mogla bi ti zbog toga astronomija vrlo brzo dosaditi. Moj ti je prijedlog - uzmi dalekozor, koristi ga, nauci traziti objekte na nebu, uzivaj gledajuci veneru, mars, jupiter, mjesec, andromedu, pokoju kometu ako naleti, i tek nakon minimum 6 mjeseci upotrebe kreni s kupovinom teleskopa. Teleskop ije jeftina investicija, i tko zna hoce li ti se astronomija uopce svidjeti.

BTW, endi ti je vec rekao, '50' nije nikakav kut trazenja vec promjer objektiva. Naravno, sto je veci objektiv to je kolicinasvjetlosti koja ulazi u dalekozor veca, pa se objekt bolje i jasnije vidi. No, povecanje promjera objektiva znaci vecu tezinu, pa ti opet treba stalak.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:44.