Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2012., 23:35   #41
118 kn??? što su ti to uvalili, kinesku plastiku s ebaya za 30 kn? baš svega ima...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 08:17   #42
Ne znam tocan sastav, mekana je jeako, sami u ordinaciji izraduju,pise na ambalazi Protesi di precisione Ivocap Ivoclar Vivaden. Velika kvalitetna ordinacija, 20 godina sam kod njih i jako sam zadovoljna.

Moja traje evo vec 2 mjeseca, ako trosim 2 godisnje to ni skupo, jednostavnije i za koristenje. Jednom ti uzmu mjeru, a to mi je bilo neugodno, i samo ti naprave novu.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 13:40   #43
Da li je moguće da se zbog stiskanja stražnjih zubi jedinica na donjoj čeljusti izvitoperila malo van?
__________________
U ŽIVOTU PROPALICE GUBE
šlapica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 19:54   #44
Ne.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 19:39   #45
Quote:
šlapica kaže: Pogledaj post
Da li je moguće da se zbog stiskanja stražnjih zubi jedinica na donjoj čeljusti izvitoperila malo van?
Odi kod zubara, moja kaze da je moguce i slomiti zub, pukne.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 23:45   #46
Pomicanje i pucanje su dvije razlicite stvari. Zub lako pukne zbog jake sile ili sile pod nezgodnim kutom, ali pomicanje neide tako. Zna se zasto se fronta mice i to je ortodontski problem a ne miofunkcionalni.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 04:46   #47
Gdje se inače naručuju ti štitnici, kod stomatologa ili ortodonta? I postoji li opcija za aparatić?
Raspitala sam se i ranije kod stom., konkretnijih odgovora nije bilo..
__________________
Prolaze ljudi, ali stoje sati
Free like a wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:26   #48
Kod stomatologa. Ako imate aparatić, ne možete nositi noćnu udlagu jer ista blokira pomicanje zuba.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:29   #49
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Kod stomatologa. Ako imate aparatić, ne možete nositi noćnu udlagu jer ista blokira pomicanje zuba.
Hvala.

Jel to znači da bi aparatić trebao spriječavati škripanje?
__________________
Prolaze ljudi, ali stoje sati
Free like a wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:33   #50
Aparatić služi pomicanju zuba i ispravljanju zagriza. Po završetku terapije, škripanje može prestati ako je zagriz bio uzrok tome, ali kao takav ne štiti zube sam od sebe
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 21:29   #51
pozdrav, imam 27g i prije godinu dana mi je zubar rekao da imam bruksizam. Do sada nisam nikada vadio zub, zivac ili slično, samo imam nekoliko popravljanih zuba, ali nazalost izgleda da je zbog bruksizma na nekim zubima nacinjena poprilicna šteta. Prije sam kod zubara isao 1 godisnje i niko mi nije rekao da imam bruksizam, tek ovaj posljednji. Dobio sam prvo onu krutu foliju na donjoj vilici i bila je užas, nije se mogla nositi. Sada imam na gornjoj vilici i ona je sa unutrašnje strane na zubima mekana, slikonska, a na vanjskoj strani tvrda. Osim osjetljivih zuba i vidljive abrazije nisam imao drugih pokazatelja bruksizma (ujutro bolovi u vilici, misicima, glavi, kao pjesak u ustima, ispadanje plombi i sl.). Ali nebitno, brinu me gornje dvije jedinice koje su veoma oštećene zbog škripanja. Poprilično su skraćene ali nisu još ravne sa dvicama, međutim najveći je problem što su strašno stanjenje, mislim da su tanje za pola u odnosu na normalnu debljinu zuba (a možda i više), na krajevima se čak i provide. Zubarica mi je preporučila da koristim tooth mouse kremu i značajno mi je smanjila osjetljivost zuba na voće i sl. Ali mislim da me ove gornje jedinice počinju već pomalo boliti same od sebe. Šta se sa njima može uraditi, nekakve navlake, umrtvljivanje živca, vađenje zivca ili šta drugo se radi kad za neku godinu i definitivno počnu da me bole.
manixman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 20:03   #52
Quote:
manixman kaže: Pogledaj post
pozdrav, imam 27g i prije godinu dana mi je zubar rekao da imam bruksizam. Do sada nisam nikada vadio zub, zivac ili slično, samo imam nekoliko popravljanih zuba, ali nazalost izgleda da je zbog bruksizma na nekim zubima nacinjena poprilicna šteta. Prije sam kod zubara isao 1 godisnje i niko mi nije rekao da imam bruksizam, tek ovaj posljednji. Dobio sam prvo onu krutu foliju na donjoj vilici i bila je užas, nije se mogla nositi. Sada imam na gornjoj vilici i ona je sa unutrašnje strane na zubima mekana, slikonska, a na vanjskoj strani tvrda. Osim osjetljivih zuba i vidljive abrazije nisam imao drugih pokazatelja bruksizma (ujutro bolovi u vilici, misicima, glavi, kao pjesak u ustima, ispadanje plombi i sl.). Ali nebitno, brinu me gornje dvije jedinice koje su veoma oštećene zbog škripanja. Poprilično su skraćene ali nisu još ravne sa dvicama, međutim najveći je problem što su strašno stanjenje, mislim da su tanje za pola u odnosu na normalnu debljinu zuba (a možda i više), na krajevima se čak i provide. Zubarica mi je preporučila da koristim tooth mouse kremu i značajno mi je smanjila osjetljivost zuba na voće i sl. Ali mislim da me ove gornje jedinice počinju već pomalo boliti same od sebe. Šta se sa njima može uraditi, nekakve navlake, umrtvljivanje živca, vađenje zivca ili šta drugo se radi kad za neku godinu i definitivno počnu da me bole.
problem koji imas nije ortodontske vec protetske prirode....no nema veze...
prvi problem je bruksizam...kao takav posljedica je uglavnom problema u funkciji.
drugi problem koji imas je vrsta udlage....mekane udlage se NE koriste kod bruksizma. U takvim slucajevima ispravno je koristenje iskljucivo relaksacijskih michigan udlaga (tvrde udlage napravljene po centričkom registratu). Mekane udlage samo privremeno čuvaju zube od trosenja ali u meduvremenu rade jos vecu stetu jer misicima dodu kao teretana za bildanje i na kraju imas smo jos vecu silu i veci problem. Misic doslovno ojača od njih, a onda zavrsis tako da mekane udlage mijenjas kao carape jer ih potrosis u rekordnom roku.
Stoga...prvo rijesiti adektavnu udlagu a tek onda se zabavljati problemom na prednjim zubima.
Bitna napomena....udlaga ne lijeci bruksizam...samo sprjecava stetu koju bruksizam radi! Za lijecenje bruksizma nuzno je bitna sprega stomatologa i psihijatra.
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 20:08   #53
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Aparatić služi pomicanju zuba i ispravljanju zagriza. Po završetku terapije, škripanje može prestati ako je zagriz bio uzrok tome, ali kao takav ne štiti zube sam od sebe
di si mi stari
samo jedan mali dodatak....potoji jedan jako zanimljiv moment, a taj je da za vrijeme ortodontske terapije skripanje prestaje skoro pa uvijek....i u pravilu ga nema jos neko vrijeme nakon skidanja aparata....ali se kasnije najcesce vraca.
Problem je malo drugacije prirode...ali da se rijesiti u kombinaciji sa kvalitetnim restorativnim i eventualno protetskim zahvatima (manjim)
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 20:30   #54
hvala Chain na odgovoru. Prvo sam nosio tu tvrdu udlagu na donjoj vilici michigan i zaista je bila ne nosiva sve zivo me bolilo od nje i pokušavao sam da simuliram sta se dešava kad po noći sve snage stišćem zube i to je užas... Ova druga udlaga je za gornju vilicu i ona je mekana u unutrašnjojsti gdje naliježe na zube na kojima se nosi, a sa vanjske strane je od krute plastike kao michigan. U nalazima piše da je debljina folije 4mm i da ima interokluzivni razmak 2mm. Tu udlagu nosim oko 4 mjeseca i zaista mi je čudno da na njoj ne vidim tragove trošenja, odnosno možda ima ali je definitivno da je nisam ni blizu izgrizao i može se koristiti. Opet ponavljam da mi je neshvatljivo da imam dosta oštećene zube od bruksizma, a da udlagu nisam izgrizao za 4 mj. Važno je još da kada sam počeo nositi mekanu udlagu sam odlučio da neću konzumirati gazirana slatka pića (pepsi, coca cola isl.). Do tog trenutka ja sam nekih 2-3g pio dnevno oko 1l takvih pića i moguće je da su ona uticala na abraziju.
Ovo da udlaga riješava samo posljedicu a ne uzrok sam saznao na internetu i samo mi je jednom to spomenula doktorica, ali indirektno. Kada sam dosao da podignem foliju bila je neka hrpa studenata pa sam ja bio kao pokusni kunić na kojem je doktorica objašnjavala šta je bruksizam i tada sam čuo da je uzrok bruksizma centralne prirode (valjda je to psihički uzrok). Pošto sad 10.dec. idem na kontrolu moram insistirati da se krene na liječenje uzroka jer niti mislim čitav život nositi zaštitu, a i eventualna napetost i stres neće samo naškoditi zubima nego možda i ostatku organizma. Još nešto moram reci: Kada sam se naručivao telefonom čim sam spomenuo da je povodom bruksizma sestra je znala kako se zovem i očemu se radi, a prošlo je 4-5mjeseci, kao da sam ja jedini pacijent koji ima bruksizam u gradu od 250 000, jer kad kažem bruksizam ona odma zna koji je to pacijent. hahahah...OMG.
manixman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 22:53   #55
Quote:
manixman kaže: Pogledaj post
hvala Chain na odgovoru. Prvo sam nosio tu tvrdu udlagu na donjoj vilici michigan i zaista je bila ne nosiva sve zivo me bolilo od nje i pokušavao sam da simuliram sta se dešava kad po noći sve snage stišćem zube i to je užas... Ova druga udlaga je za gornju vilicu i ona je mekana u unutrašnjojsti gdje naliježe na zube na kojima se nosi, a sa vanjske strane je od krute plastike kao michigan. U nalazima piše da je debljina folije 4mm i da ima interokluzivni razmak 2mm. Tu udlagu nosim oko 4 mjeseca i zaista mi je čudno da na njoj ne vidim tragove trošenja, odnosno možda ima ali je definitivno da je nisam ni blizu izgrizao i može se koristiti. Opet ponavljam da mi je neshvatljivo da imam dosta oštećene zube od bruksizma, a da udlagu nisam izgrizao za 4 mj. Važno je još da kada sam počeo nositi mekanu udlagu sam odlučio da neću konzumirati gazirana slatka pića (pepsi, coca cola isl.). Do tog trenutka ja sam nekih 2-3g pio dnevno oko 1l takvih pića i moguće je da su ona uticala na abraziju.
Ovo da udlaga riješava samo posljedicu a ne uzrok sam saznao na internetu i samo mi je jednom to spomenula doktorica, ali indirektno. Kada sam dosao da podignem foliju bila je neka hrpa studenata pa sam ja bio kao pokusni kunić na kojem je doktorica objašnjavala šta je bruksizam i tada sam čuo da je uzrok bruksizma centralne prirode (valjda je to psihički uzrok). Pošto sad 10.dec. idem na kontrolu moram insistirati da se krene na liječenje uzroka jer niti mislim čitav život nositi zaštitu, a i eventualna napetost i stres neće samo naškoditi zubima nego možda i ostatku organizma. Još nešto moram reci: Kada sam se naručivao telefonom čim sam spomenuo da je povodom bruksizma sestra je znala kako se zovem i očemu se radi, a prošlo je 4-5mjeseci, kao da sam ja jedini pacijent koji ima bruksizam u gradu od 250 000, jer kad kažem bruksizam ona odma zna koji je to pacijent. hahahah...OMG.
hehhe...glavni problem kod tvoje prve michigan udlage je taj sto se ona nosi n gornjoj čeljusti a donja u nju zagriza I zato sto je tvrda ona zahtjeva odredenu kolicinu znanja da se napravi....tako da ovo sto si imao je sve samo ne michigan (kako god da ju nazvao netko tko ti ju je dao)
hehehe...ok, necemo javno odakle si da se ne dozna bas sve o tebi u kratkom roku....
ako je uzrok stres....pravac psihijatrija....i zaista te pritom ne vrijedam i ne omalovazavam...ali to je grana medicine koja se bavi svojom tematikom kao i svaka druga.... Mislim da meni prvom treba dobar psihic

druu udlagu neces tako lako izgristi..bas zato je mekana...problem je samo taj sto se misici s njima bildaju i ako jednom ostanes bez udlage...usao si u veliki problem
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 23:00   #56
Manixman, iako je ideja ispravna, nažalost teško da ćeš u HR naći psihijatra koji će se zaista temeljito pozabaviti s uzrokom bruksizma, ali ne škodi vidjeti od kud dolazi taj stres i napetost (ako imaš mogućnosti)
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 17:53   #57
udlaga proizvodi bol

Zubar mi je, po mjeri, napravio udlagu za gornju vilicu. Kad je ujutro skinem, jako me bole zubi i desni. Imam osjećaj da su tokom noći bili izloženi jakom pritisku. Bez udlage nikad me nije boljelo ništa (vjerojatno je bruksizam slabijeg intenziteta, ali ipak dovoljno jak da proizvodi štetu). Mislio sam da će proći, ali nakon nekoliko dana ništa se ne mijenja.

Da li je normalno da zubi i desni bole, ili nešto nije u redu?
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 20:21   #58
Nije normalno, nešto ne štima
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 22:28   #59
To je gumena udlaga (neka vrsta silikona). Zvao sam zubara, on kaže da je nemoguće da je udlaga krivo izrađena jer je ne radi on, nego stroj, prema otisku.

Spomenuo je nepravilan zagriz, da bi to moglo imati veze... Budući da udlaga mora odgovarati otisku vilice, logično bi bilo da paše bez obzira na zagriz....?
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2014., 11:03   #60
Quote:
Lakonogi kaže: Pogledaj post
To je gumena udlaga (neka vrsta silikona). Zvao sam zubara, on kaže da je nemoguće da je udlaga krivo izrađena jer je ne radi on, nego stroj, prema otisku.

Spomenuo je nepravilan zagriz, da bi to moglo imati veze... Budući da udlaga mora odgovarati otisku vilice, logično bi bilo da paše bez obzira na zagriz....?
gumene udlage sluze samo za bildanje misica....zao mi je ako ti se sljedeca izjava nece svidati, ali mozes ju komotno baciti
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:53.