Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2007., 20:02   #21
Da, vidio sam na dnevniku malo prije pa dođoh da vidim dal je već bilo riječi o tome...
Radi se o prilično sjajnom bolidu, koji je eksplodirao negdje nad Zagrebom(?). Malo me straši činjenica da je objekt tolike veličine eksplodirao na tak maloj visini, a k tome je još stigao nezamijećen...

Prije par tjedana dok sam promatrao Jupiter teleskopom, malo iznad njega preletjeo je prilično velik meteoroid (do sada najveći kojeg imah priliku vidjeti uživo), iza sebe je ostavljao trag tamnog dima, ali nije bilo nikakvih popratnih zvučnih pojava...

Zadnje uređivanje Izokron : 26.07.2007. at 23:24.
Izokron is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 11:15   #22
Ima još, ali u Sloveniji - s time da su u novinama objavili krivi podatak kad se to dogodilo, tj. "jučer" u članku je srijeda a ne četvrtak.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 15:34   #23
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Ima još, ali u Sloveniji - s time da su u novinama objavili krivi podatak kad se to dogodilo, tj. "jučer" u članku je srijeda a ne četvrtak.
Cats, promijeni avatar.
'ko normalan može razmišljati kad vidi ove nožice i ostatak?
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 11:53   #24
Perzeidi 2007.

http://en.wikipedia.org/wiki/Perseids

Ovih par dana je maksimum tog meteorskog roja, pa bacite oko. Zapravo, to neće biti dovoljno, morate promatrati vrlo dugo.
Sinoć je bilo loše vrijeme, no maksimum nije uzak, pa ćemo u najvećem broju meteora moći uživati i navečer, a najviše iza ponoći, sve do jutra. To je kao, maksimum.

Noću je hladno, so don't forget to bring a towel.
I nešto za odbijanje komaraca.

Ono što je stvarno odlično jest to da je trinaestog točno mlađak, pa nam ne smeta na nebu. Jedina smetnja jesu gradska svjetla i ovo promjenjivo vrijeme.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 00:45   #25
Promatra li tko "kišu meteora"?

Jako je lijepo...
DabaČK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 01:22   #26
U centru zga se nis ne vidi...
Giko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 09:03   #27
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ovih par dana je maksimum tog meteorskog roja, pa bacite oko.
Tnx na obavjestavanju, bilo je zanimljivo
Izokron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 12:20   #28
It sucked ASS, that's how it was!
Dva meteora iza dva sata. OMFG.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 12:41   #29
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
It sucked ASS, that's how it was!
Dva meteora iza dva sata. OMFG.
Samo dva? Mozda ti je smetala obliznja svjetlost...

Ja sam otiso u vinograd (osvjetljenja nigdje u blizini, a jos je i medju brdima), i vidio sam u sat vremena najmanje 20-ak komada (od 00:30 do 01:30)... Kasnije se pocelo oblacit, pa se pokupih doma...
Izokron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 17:00   #30
Nije smetalo. Ovo su ipak Perzeidi, pa gdje su onda?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 17:41   #31
A o potresu ni polslova?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 18:20   #32
jos smo potreseni

http://www.gfz.hr/seizmologija/izvjestaj.php?id=52
__________________
Točno to. Livadu nije briga za ništa, livada je cool.
(c) elkarrde
Pharmacist's Daughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 19:02   #33
Onaj tko čuje za potres i dođe ovdje prvi, kao ti Begemotica, neka lijepo napiše kratku vijest s naslovom i ako ga je osjetio, neka napiše što i kako. Baš kao što piše u pravilima u prvom postu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 00:24   #34
Čjudi, van odite, pada kiša meteora. Vidio sam ih 7-8 u par minuta, jednom čak dva u pola minute. Blještavi, s dugim vidljivim tragovima. Čini se da je maksimum malo zakasnio.




edit: 23 komada u jedva dva sata. više od pola, gotovo 70% ih je bilo vrlo sjajno, blještalo ljubičastom bojom. jedan je ostavio vrlo sjajan zmijoliki trag. stizali su u navratima, svakih 15-ak minuta po jedna grupa, te su jednom čak ravno pred očima zasjala dva u suprotnim pravcima, u vremenskom razmaku od valjda sekunde, skoro u zenitu.
od oko 70 fotografija, imam samo jednu na kojoj sam uhvatio meteor. doduše, malo smeta stablo, ali ok.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 14.08.2007. at 04:01.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 10:31   #35
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Čjudi, van odite, pada kiša meteora. Vidio sam ih 7-8 u par minuta, jednom čak dva u pola minute. Blještavi, s dugim vidljivim tragovima. Čini se da je maksimum malo zakasnio.




edit: 23 komada u jedva dva sata. više od pola, gotovo 70% ih je bilo vrlo sjajno, blještalo ljubičastom bojom. jedan je ostavio vrlo sjajan zmijoliki trag. stizali su u navratima, svakih 15-ak minuta po jedna grupa, te su jednom čak ravno pred očima zasjala dva u suprotnim pravcima, u vremenskom razmaku od valjda sekunde, skoro u zenitu.
od oko 70 fotografija, imam samo jednu na kojoj sam uhvatio meteor. doduše, malo smeta stablo, ali ok.
Daj pojasni ovaj zmijoliki, kako je to moguće? Da li "eksplodirava" dok ulijeće u atmosferu ili je jako nesimetričan ...?
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 13:16   #36
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Daj pojasni ovaj zmijoliki, kako je to moguće? Da li "eksplodirava" dok ulijeće u atmosferu ili je jako nesimetričan ...?
Dok je čestica uletavala, trag je bio ravan, a onda se po inerciji gibao naprijed i gužvao. Kao da imaš neko uže u autobusu skliskog poda koji naglo zakoči, samo ne tako brzo. Nabralo se. Ne kao DNA ali prilično. Sjaj je bio sivo-zelenkast.
Inače, bilo je zelenih i ljubičastih detonacija, dakle kisikovi i dušikovi ioni. Možda bi se pomoću toga mogla zaključiti visina detonacije, hm.
Mislim, ako je ioniziralo dušik (trovalentna kovalentna veza) onda je stvarno bilo energično.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 15:49   #37
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Dok je čestica uletavala, trag je bio ravan, a onda se po inerciji gibao naprijed i gužvao. Kao da imaš neko uže u autobusu skliskog poda koji naglo zakoči, samo ne tako brzo. Nabralo se. Ne kao DNA ali prilično. Sjaj je bio sivo-zelenkast.
Inače, bilo je zelenih i ljubičastih detonacija, dakle kisikovi i dušikovi ioni. Možda bi se pomoću toga mogla zaključiti visina detonacije, hm.
Mislim, ako je ioniziralo dušik (trovalentna kovalentna veza) onda je stvarno bilo energično.
Aha, misliš više kao harmonika?
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 16:16   #38
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Aha, misliš više kao harmonika?
Evo ovako nekako.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 17:39   #39
Optički fenomeni na nebu

Zadar - evo u ovom trenutku je nebo krcato svega i svačega. Dva pasunca, halo, cirkumzenitalni, i još poneki kojima ne znam ime.
Ogromni su i sjajnih boja. Stižu slike.


edit







Slike jednostavno ne mogu predočiti koliko je ovo danas bilo impresivno. Sastavljene su od desetak, pa čak i dvadesetak 4 MPx slika. Ove su sirove, neobrađene.
Imam još slika, zahtijevaju laganu obradu pa mogu za wallpapere.
Još sam snimio tri vertikalne panorame jednu do druge, sad ih treba spojiti, za što će mi trebati velika procesorska snaga i dosta memorije, što ovdje ne mogu izvesti.

Na slikama se vide dva pasunca, 22° halo, cirkumzenitalni luk, supralateralni luk, gornji tangentni luk, parhelična kružnica i Parryjev luk. Ovaj zadnji je prilično rijedak, a nadam se da sam ih sve točno napisao.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 15.08.2007. at 03:37.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 04:15   #40







Pojašnjenja na slikama.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:32.