Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2013., 16:56   #61
karijes

JUJI
Molim te, odgovori mi kako izgleda karijes na rtg snimci??
Nekoliko si puta spomenia prosvijetljenje, i kad gledam ovdi neke primjere, ima logike da se tako vidi karijes, al meni je jedna stomatologica prije početka dugotrajnog liječenja (funkcijska dijagnostika) gledajući moj ortopan rekla da tamne linije uz plombe, da su to karijesi ispod, dok mi je drugA zubarica kod koje sam tada bila upisana rekla da je na ortopanu sve ok.

Pliz help!!

Tnx
Rosita18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 14:03   #62
Za to sam studirao 6 godina haha kako ću tebi objasniti preko foruma u jednoj rečenici?
Vidi se na dobroj snimci ako je veći karijes, ali ne mora svako zasjenjenje biti karijes...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 06:22   #63
Evo da se i ja pohvalim svojim fotkicama
Slikala sam snimku mobom pa nije baš naj.


Dolje fale petice, nikad nisu izrasle, a gore je izvađena desna sedmica.
6-ice baš nekako čudno gravitiraju ka četvorkama..

http://i41.tinypic.com/2ykfhw0.jpg

I slika profila. Iznenadilo me koliko jedinice strše van, uživo se ni približno ne stiče takav dojam..

http://tinypic.com/view.php?pic=b55zqu&s=5
Lonelyta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 12:41   #64
Analiza OPT snimka, molim, pomc.

Molim vas da neko strucan protumaci moje zube, da li na nekom zubu ima proces na korenu?


Pogotovo me zanima donja moja desna petica.


Hvala unapred.

Zadnje uređivanje Rafael20 : 02.11.2013. at 12:47.
Rafael20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 14:37   #65
http://imageshack.us/photo/my-images/21/l13f.jpg/

evo ja sam izvadila 4 desno i kažu da je bio gadan 15 dana nakon vađenja sama sam izvadila komad zuba koji mi je stvarao oteklinu.sad je malo bolje ali od onda a to je bilo 25.09. kada god naslonim glavu ,spavam na desnoj strani lica ili stisnem kost do ispod oka imam bolove koji traju duže vrijeme.da li mi netko može objesniti zasto jer moja zubarica nemože.također prije 3 dana sam išla vaditi 7 dolje lijevo i nakon 2 doze anestezije nije ga mogla izvaditi koliko me je boljelo da li netko zna zašto bi to moglo biti tako i što dalje.slika koji sam priložila je ona sa prethodne stranice.
bralee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 14:40   #66
p.s kad se klikne na sliku ona se još poveća
bralee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 15:35   #67
Quote:
Rafael20 kaže: Pogledaj post
Molim vas da neko strucan protumaci moje zube, da li na nekom zubu ima proces na korenu?


Pogotovo me zanima donja moja desna petica.


Hvala unapred.
Slika nije u digitalnom formatu pa nije dovoljno jasna ali izgleda da imas aproksimalne karijese na 5 i 6 dolje desno...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 16:28   #68
@Jujigatame hvala na odgovoru.

Jel to ona mala senka izmedju sto se vidi kad se uveca?... Evo obelezio sam, na to mislis?


Evo zasto sam pitao za taj zub.

U utorak sad sam izvadio umnjak sa te strane gde je problematicna petica i ta petica me posle 1 dana od vadjenja umnjaka pocela boleti kad je pipnem sa unutrasnje strane, na vrh zuba kad ga udarim ne boli me.
Pre vadjenja umnjaka nikada nisam imao nekih problema.
E sad razmisljam da li je to ipak zbog rane od umnjaka pa kad rana skroz zaraste mozda onda petica nece boleti? Jos me boli rana osecam nepriajtnost u vilici skroz do usne (ali svakim danom mi je sve bolje, otok vise nemam od danas). Mene cudi zasto ranije nisam imao problema nego bas sada kada sam izvadio umnjak. Ali ako je aproksimalni karijes ne bi trebalo da me boli tako kako sam opisao.
Sta mislis?

Hvala jos jednom
Rafael20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 20:34   #69
Quote:
Rafael20 kaže: Pogledaj post
@Jujigatame hvala na odgovoru.

Jel to ona mala senka izmedju sto se vidi kad se uveca?... Evo obelezio sam, na to mislis?


Evo zasto sam pitao za taj zub.

U utorak sad sam izvadio umnjak sa te strane gde je problematicna petica i ta petica me posle 1 dana od vadjenja umnjaka pocela boleti kad je pipnem sa unutrasnje strane, na vrh zuba kad ga udarim ne boli me.
Pre vadjenja umnjaka nikada nisam imao nekih problema.
E sad razmisljam da li je to ipak zbog rane od umnjaka pa kad rana skroz zaraste mozda onda petica nece boleti? Jos me boli rana osecam nepriajtnost u vilici skroz do usne (ali svakim danom mi je sve bolje, otok vise nemam od danas). Mene cudi zasto ranije nisam imao problema nego bas sada kada sam izvadio umnjak. Ali ako je aproksimalni karijes ne bi trebalo da me boli tako kako sam opisao.
Sta mislis?

Hvala jos jednom
Točno to što si obilježio A drugi je na 6ici prema 7ici, isto izgleda, crna točka u bijeloj caklini... Riješi se kroz nekog vremena i lijeve gornje osmice, nema nikakve svrhe osim da ti radi probleme prilikom čišćenja i da se kvari. Neugodni osjećaj u toj strani čeljusti sve do usnice je vjerojatno zbog položaja samog umnjaka, naime izgleda jako blizu živca koji inervira cijelu tu stranu, moguće je da je prilikom vađenja malo "zahvaćen" ili ga je stisnula oteklina. Problemi bi trebali proći s vremenom, ne brini, a karijese ipak odi riješi kada rana još malo zaraste
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 20:56   #70
Quote:
bralee kaže: Pogledaj post
http://imageshack.us/photo/my-images/21/l13f.jpg/

evo ja sam izvadila 4 desno i kažu da je bio gadan 15 dana nakon vađenja sama sam izvadila komad zuba koji mi je stvarao oteklinu.sad je malo bolje ali od onda a to je bilo 25.09. kada god naslonim glavu ,spavam na desnoj strani lica ili stisnem kost do ispod oka imam bolove koji traju duže vrijeme.da li mi netko može objesniti zasto jer moja zubarica nemože.također prije 3 dana sam išla vaditi 7 dolje lijevo i nakon 2 doze anestezije nije ga mogla izvaditi koliko me je boljelo da li netko zna zašto bi to moglo biti tako i što dalje.slika koji sam priložila je ona sa prethodne stranice.
Prvo, prema OPG snimci izgleda kao da su se i jedan i drugi mogli spasiti dobrim endodontskim liječenjem, a zatim nadogradnjom i krunicom, ali što je tu je. Napravi kontrolnu snimku područja koje boli, možda je ostalo nešto unutra (ne bi se začudio pošto navodiš da si sama vadila dio iz rane).

Također, imaš ozbiljnih problema sa zubom gore desno 8, kariješčina do živca (moguće da reflektira bol u područje lica - obavezno vađenje ili malo vjerojatno liječenje jer je teško dostupan), karijes na sedmici prema toj osmici, zatim na lijevoj gornjoj 7ici prema osmici, kariješčina do živca dolje lijevo 7 - obavezno endodontsko liječenje, zatim susjedna 5ica također veliki karijes i karijes na 5ici dolje desno prema distalno. Ako je do tebe, uozbilji se i primi posla jer ćeš u kratkom vremenu biti u velikim bolovima, a ako nije, promijeni doktora

E da - lako moguće da anestezija nije primila ako nije dana prava vrsta (mandibularna), zatim ako je profulano ciljno mjesto, ako se nije dovoljno čekalo, ako se nije dodatno anesteziralo područje oko zuba itd, ovo je vrlo varijabilno, ali u konačnici mora se moći postići potpuna bezbolnost.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 22:20   #71
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Točno to što si obilježio A drugi je na 6ici prema 7ici, isto izgleda, crna točka u bijeloj caklini... Riješi se kroz nekog vremena i lijeve gornje osmice, nema nikakve svrhe osim da ti radi probleme prilikom čišćenja i da se kvari. Neugodni osjećaj u toj strani čeljusti sve do usnice je vjerojatno zbog položaja samog umnjaka, naime izgleda jako blizu živca koji inervira cijelu tu stranu, moguće je da je prilikom vađenja malo "zahvaćen" ili ga je stisnula oteklina. Problemi bi trebali proći s vremenom, ne brini, a karijese ipak odi riješi kada rana još malo zaraste
Da znas da cu i taj umnjak resiti, bas se zaglavio uz meso skroz... Ne mogu lepo da ga cetkam.

Dobro je sad manje brinem, vazno da nije nista strasno sto se tice petice koja me boli na dodir, ocekujem da prodje vremenom kad zaraste rana. A znaci nemam nikakav proces na korenu na petici? Jes da se ne vidi lepo sto kazes, nije digitalno, ali onako odokativno strucno misljenje tvoje
Rafael20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 22:44   #72
Mislim da ti je ono zamračenje na vršku korijena superpozicija grane živca mentalisa, tj njegovog izlazišta; nešto slično imaš i na drugoj strani ako bolje pogledaš. A i karijes je premal da napravi proces Ne beri brigu
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 23:07   #73
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Mislim da ti je ono zamračenje na vršku korijena superpozicija grane živca mentalisa, tj njegovog izlazišta; nešto slično imaš i na drugoj strani ako bolje pogledaš. A i karijes je premal da napravi proces Ne beri brigu
superpozicija grane živca mentalisa, tj njegovog izlazišta; ...

Sta to znaci? Da nije strasno nista?

Nije li to nesto zeznuto valjda?
Manjih popravka se ne bojim, ali nekog procesa na korenu cistenje kanala itd nisam do sada radio, a kazu da je bolno

Zadnje uređivanje Rafael20 : 03.11.2013. at 00:10.
Rafael20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 08:11   #74
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Prvo, prema OPG snimci izgleda kao da su se i jedan i drugi mogli spasiti dobrim endodontskim liječenjem, a zatim nadogradnjom i krunicom, ali što je tu je. Napravi kontrolnu snimku područja koje boli, možda je ostalo nešto unutra (ne bi se začudio pošto navodiš da si sama vadila dio iz rane).

Također, imaš ozbiljnih problema sa zubom gore desno 8, kariješčina do živca (moguće da reflektira bol u područje lica - obavezno vađenje ili malo vjerojatno liječenje jer je teško dostupan), karijes na sedmici prema toj osmici, zatim na lijevoj gornjoj 7ici prema osmici, kariješčina do živca dolje lijevo 7 - obavezno endodontsko liječenje, zatim susjedna 5ica također veliki karijes i karijes na 5ici dolje desno prema distalno. Ako je do tebe, uozbilji se i primi posla jer ćeš u kratkom vremenu biti u velikim bolovima, a ako nije, promijeni doktora

E da - lako moguće da anestezija nije primila ako nije dana prava vrsta (mandibularna), zatim ako je profulano ciljno mjesto, ako se nije dovoljno čekalo, ako se nije dodatno anesteziralo područje oko zuba itd, ovo je vrlo varijabilno, ali u konačnici mora se moći postići potpuna bezbolnost.
Puno hvala na odgovoru sada znam što mi je činiti.Imam veliki problem jer ne podnosim onaj otrov za umrtviti živac nekoliko puta smo probali ali ja jednostavno poplavim od bolova 5 min nakon što mi ga stavi a zubarica kaže da nema alternative tako da je meni jako teško popravljati zube.znači 8 treba vaditi.da li se vidi negdje kakva cista oko 7 lijevo dolje ili 4 desno gore?ili negdje drugdje?za 7 lijevo dolje neznam što bi to bilo ali jako me počelo boliti uzela sam čačkalicu i kroz zub nešto probušila .znam jer je puklo i izašlo je puno krvi i gnoja i poslje toga je bilo dobro.oprostite što vas gnjavim s tim pitanjima jer za ovu situaciju sa 7 kada sam rekla zubarici rekla je da je to nemoguće jer da se samo djeci može napraviti to nešto što se probuši kroz zub neznam kako je rekla da se zove.koliko je opasno stanje mojih zuba za moje zdravlje?
bralee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 10:41   #75
Ako ne podnosis otrov za zub tj.Toxavit...vjerojatno postoji alergija na neki njegov sastojak.
Jedino rješenje je napraviti vitalnu ekstirpaciju pulpe.
To znači pod anestezijom izvaditi živac iz zuba, , odmah instrumentirati kanale i pripremiti za punjenje.
To je dosta jednostavan proces kod jednog ili dva kanala.
Ali kod kutnjaka je malo teže jer dugo traje.
Ali pravi specijalist endodoncije to radi bez problema.
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 12:15   #76
za to treba uzeti uputnicu ili to može i moja zubarica napraviti
bralee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 19:54   #77


molim komentar. moj stomatolog je rekao da je sve u redu, osim da trebam staviti aparatić, što znam i sam.
ortopan je star 6 mj, a već su mi donje osmice počele izlaziti. ima li šanse da ovaj umnjak gdje nedostaje šestica
normalno izraste?
lopp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 22:45   #78
lako za osmicu....koji plan ti ne dao za šesticu koja ti fali? Osim toga imas lose punjenu gornju desnu šesticu....
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 22:51   #79
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
lako za osmicu....koji plan ti ne dao za šesticu koja ti fali? Osim toga imas lose punjenu gornju desnu šesticu....
pa kao da će izrasti umnjak i onda pomaknuti ovu sedmicu na mjesto šestice.
što se tiče punjene šestice. 2008. je prvi put napunjena, da bi drugi stomatolog
2011. opet sve napravio, ali nije mogao doći do kraja korijena s istrumentom te je ovako ostavio i rekao neka budem sretan ako još dvije godine potraje
zaista ne znam.
lopp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 22:53   #80
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
lako za osmicu....koji plan ti ne dao za šesticu koja ti fali? Osim toga imas lose punjenu gornju desnu šesticu....
Welcome back Chain

Izgleda kao da mu je pukao instrument unutra, u svakom slučaju treba reviziju liječenja.
A i 5-6 dolje lijevo imaju aproksimalne karijese - treba popraviti.
Na mjesto 6ice koja fali stavi implantat - idealna solucija
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:47.