Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2012., 08:40   #1
Pluton - tako daleko, a još dalje

Mislim, po forumu se priča o životu i planetima u dalekom prostranstvima iza Kujperovog pojasa, a još ni Pluton nismo razotkrili kako treba.

U glavnom, pronađen je i peti satelit Plutona.

http://www.index.hr/black/clanak/tel...ec/625457.aspx

Također se razmatra da su Pluton i mjesec Haron dvojni planet, ili dvojni asteroidi.

Inače, oko 2015. godine prema Pluton treba stiči letjelica New Horizons, koja će nam prvi put prikazati točan izgled Plutona.
Onome tko ne razumije svemir i prostranstva, ovo je bezveze vijest, no meni je itekako zanimljiva, i to će biti veliko dostignuće kad se Horizons približi.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 11:58   #2
Pluton je vrlo zanimljiv planet ali slabo proučen jer je predalek i težak za promatranje (je li uopće dostupan ljubiteljima?).
Pitam se zašto je Pluton izgubio rang glavnog planeta u 2006. Mislite li da je to bilo opravdano? Je li Pluton previše različit od sadašnjih 8 glavnih planeta?
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 18:08   #3
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Pluton je vrlo zanimljiv planet ali slabo proučen jer je predalek i težak za promatranje (je li uopće dostupan ljubiteljima?).
Pitam se zašto je Pluton izgubio rang glavnog planeta u 2006. Mislite li da je to bilo opravdano? Je li Pluton previše različit od sadašnjih 8 glavnih planeta?
Pluton je teško vidjeti teleskopom jer je ipak potreban jako veliki promjer i dobra karta - naročito sada kada se nalazi usred Mliječnog puta. Ja ću se opet pohvaliti da sam ga uspio snimiti prošle godine:

Što se tiče statusa kao planeta, to je apsolutno opravdano jer Pluton svoju orbitu oko Sunca dijeli sa mnogim drugim objektima. Famu oko Plutonovog statusa potenciraju amerikanci jer se žele smjestiti u povijest - naime nakon degradacije Plutona niti jedan "pravi" planet nije otkriven sa područja SAD-a, a time se SAD ne može svrstati kao jedna od država iz koje su otkriveni osnovni objekti koji čine Sunčev sustav...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 18:12   #4
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Također se razmatra da su Pluton i mjesec Haron dvojni planet, ili dvojni asteroidi.
Što se ovoga tiče, definitivno nema sumnje da je to dvojni objekt budući da im je centar gravitacije izvan površine ta dva tijela - dakle ne može se reći da jedno tijelo orbitira oko drugog već zajedno se vrte oko točke koja je između njih. Da je Mjesec samo malo masivniji to bi se moglo primjeniti i na Zemlju jer je točka oko koje se vrtimo tek 1000km ispod površine Zemlje.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 12:11   #5
Ploton ili bolje rečeno Plutonova skupina asteroida (planetoida) kao da je Neptun izdrobio ili se u nekom od prolaza (tijela planetoida pored Neptuna) sudario s nekim od satelita Neptuna
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 12:06   #6
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Što se tiče statusa kao planeta, to je apsolutno opravdano jer Pluton svoju orbitu oko Sunca dijeli sa mnogim drugim objektima. Famu oko Plutonovog statusa potenciraju amerikanci jer se žele smjestiti u povijest - naime nakon degradacije Plutona niti jedan "pravi" planet nije otkriven sa područja SAD-a, a time se SAD ne može svrstati kao jedna od država iz koje su otkriveni osnovni objekti koji čine Sunčev sustav...
Po meni je opravdana izmjena Plutonova statusa jer on ima neke važne osobine koji on ne dijeli s ostalim glavnim planetima: npr. orbita mu je "preeliptična" (s ekcentricitetom skoro 0.25) i vrlo kosa spram ekliptici (tek 17 stupnjeva).

Amerikanci nemaju sreću jer im je država nastala pre mlo više od 200 god., a osnovni objekti Sunčevog sustava su vrlo mali broj i poznati izdavna.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 06:18   #7
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Ploton ili bolje rečeno Plutonova skupina asteroida (planetoida) kao da je Neptun izdrobio ili se u nekom od prolaza (tijela planetoida pored Neptuna) sudario s nekim od satelita Neptuna
Nije mi baš jasno što si htio reći..no možemo uzeti u obzir Triton, Neptunov satelit kojeg je Neptun najvjerovatnije zarobio iz Kuiperovog pojasa. Triton je po sastavu vrlo sličan Plutonu.

Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Po meni je opravdana izmjena Plutonova statusa jer on ima neke važne osobine koji on ne dijeli s ostalim glavnim planetima: npr. orbita mu je "preeliptična" (s ekcentricitetom skoro 0.25) i vrlo kosa spram ekliptici (tek 17 stupnjeva).
Eliptična putanja nije važna za status planeta. Mnogi otkriveni egzoplaneti su u vrlo eliptičnim putanjama.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 10:10   #8
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Nije mi baš jasno što si htio reći..no možemo uzeti u obzir Triton, Neptunov satelit kojeg je Neptun najvjerovatnije zarobio iz Kuiperovog pojasa. Triton je po sastavu vrlo sličan Plutonu.



Eliptična putanja nije važna za status planeta. Mnogi otkriveni egzoplaneti su u vrlo eliptičnim putanjama.
Eh Tritona je najvjerojatnije zarobio a ovog je 'izdrobio' u jednom ili više od prolazaka (približavanja) na to sam mislio, s obzirom kako ta 'skupina' sad izgleda

zar se nije nešto slično desilo i Schumacher-Levy kometu u jednom od prolaza pa je tek onda pao na Jupiter
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 12:39   #9
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Eh Tritona je najvjerojatnije zarobio a ovog je 'izdrobio' u jednom ili više od prolazaka (približavanja) na to sam mislio, s obzirom kako ta 'skupina' sad izgleda

zar se nije nešto slično desilo i Schumacher-Levy kometu u jednom od prolaza pa je tek onda pao na Jupiter
Ne, to nije ta situacija jer Pluton je sa Neptunom u rezonanci 3:2 i nikada međusobno nisu blizu - točnije, možda su i bili, ali je Pluton i drugi objekti ("plutini") gurnut u novu orbitu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 14:56   #10
ah so
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 08:33   #11
Skroz mi je zanimljivo to s Neptunom. Većina transneptunskih objekata je u nekakvoj rezonanci s njim.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 10:20   #12
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Što se ovoga tiče, definitivno nema sumnje da je to dvojni objekt budući da im je centar gravitacije izvan površine ta dva tijela - dakle ne može se reći da jedno tijelo orbitira oko drugog već zajedno se vrte oko točke koja je između njih. Da je Mjesec samo malo masivniji to bi se moglo primjeniti i na Zemlju jer je točka oko koje se vrtimo tek 1000km ispod površine Zemlje.
Sličnost između sustava Zemlja - Mjesec i sustava Pluton - Haron i nije toliko velika. Točka vrtnje kod sustava Pluton - Haron nalazi se izvan Plutona, a osim toga je Haron u stacionarnoj putanji pa se nalazi uvijek iznad iste točke svog "gazde". Ni otkrića toliko velikog broja satelita oko jednog tako malog svijeta kao što je Pluton nisu za zanemariti. Kada "New Horizons" za tri - četiri godine stigne do tamo, sigurno će biti još brojnih zanimljivosti i iznenađenja.

Siguran sam da će status Plutona, točnije sustava Pluton - Haron, tada biti ponovo revidiran, ako ne i ranije. Po mom skromnom mišljenju, Plutom je jedan zanimljiv i jedinstven objekt u Sunčevom sustavu. Između ostaloga i po načinu na koji je 1930. otkriven.
Gleda Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 11:00   #13
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
...
Što se tiče statusa kao planeta, to je apsolutno opravdano jer Pluton svoju orbitu oko Sunca dijeli sa mnogim drugim objektima. Famu oko Plutonovog statusa potenciraju amerikanci jer se žele smjestiti u povijest - naime nakon degradacije Plutona niti jedan "pravi" planet nije otkriven sa područja SAD-a, a time se SAD ne može svrstati kao jedna od država iz koje su otkriveni osnovni objekti koji čine Sunčev sustav...
... tko je zapravo meritoran u odlucivanju hoce li se planet degradirati?
mislim, ja sam laik u ovome i Pluton je za mene na "romanticarskoj" razini jedne daleke planete u dubinama svemira...
ipak, znaci je politicko-financijska prestiznost SAD-a ta koja u takvim "presudama" ima glavnu rijec..
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 11:14   #14
Izgleda da su Amerikanci postali Pedro za svako sranje koje se dogodi na planetu Zemlji. Kao da su svi ostali (Rusi, Kinezi, Arapi, ...) naivne i nedužne dobrice. Analitičan um koji drži do sebe i do potrage sa što točnijim informacijama ne bi smio sebi dozvoliti tako vulgarno pojednostavljivanje.

Ova mala digresija ne odnosi se na nikoga posebno, već je samo kritika jednog nakaradnog načina razmišljanja koji sve više prevladava u svijesti prosječnog Zemljanina, a naroćito Zapadnjaka.

Gleda Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 11:33   #15
slazem se ...

no, kao sto postoji CERN, sa zbirom vrhunskih mozgova sa svih strana svijeta, s velikim uvazavanjem (barem ako je vjerovati Puljku, a ne vidim zasto ne bismo..).. koji s tolikim oprezom ustanovljavaju mogucnost, pitam se s kolikom sigurnoscu onda netko moze eliminirati Pluton iz suncevog sustava...
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 11:50   #16
Meni osobno nije bilo drago kada su astronomi 2006. na jednom svom skupu Plutonu oduzeli status planeta. Istina, o statusu Plutona postojale su nedoumice skoro još od vremena njegova otkrića. Kriteriji po kojima je Pluton 2006. degradiran u male planete imali su manje- više svoj smisao, iako su takve stvari ipak u osnovi proizvoljne. Po meni je bilo glupo strpati Pluton sa npr. Ceresom u isti koš.

Inače, dosta je opravdano smatrati ga jednim od Kuiperovih objekata, s obzirom na položaj, izduženost i nagnutost orbite, te na veličinu i vjerojatni sastav. Ipak, to što ga čini posebnim je njegov odnos sa Haronom o čemu je ovdje, a i u medijima već bilo govora. Najispravnije bi bilo stoga, barem po meni, sustav Pluton - Haron smatrati dvojnim planetom. Sustav Zemlja - Mjesec se tu ipak znatno razlikuje, što je više nego očito.

Za daljnje informacije pitatajte Astroboba, jer mene već pomalo boli mozak od ljetne žegave i žerave.
Gleda Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 12:10   #17
.. dakako..

mene samo zanimalo je li to vise politicka odluka i tko je meritoran za sigurnost takve tvrdnje...

jer, ako je politicka, onda mozemo osnovati stranku "Za povrat Plutona u Suncev Sistem"...
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 12:22   #18
Quote:
Michelagnola kaže: Pogledaj post
.. dakako..

mene samo zanimalo je li to vise politicka odluka i tko je meritoran za sigurnost takve tvrdnje...

jer, ako je politicka, onda mozemo osnovati stranku "Za povrat Plutona u Suncev Sistem"...
Naravno da je 2006. bila prisutna i politika. I kod Američana i kod Europana i ostalih. Korado Korlević je o tome pričao u "Andromedi".

Politika je uvijek prisutna, kao elementarna nepogoda. Zato ju je najbolje jednim okom ignorirati, a drugim budno motriti.

I nikako ne osnivati političke stranke! Možda kakvu humanitarnu fondaciju u svrhu osnivanja utočišta za Plutona i ostale pse lutalice...

A sada mi je već stvarno prevruće. Jadan onaj tko mora crnčiti na ovoj vrućini!
Gleda Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 12:33   #19
Problem je u tome što do konferencije IAU nije bilo točno definirano što je to zapravo planet. Tri su uvjeta: da kruži oko Sunca, da je sfernog oblika i da je očistio putanju oko Sunca id drugih sličnih objekata. Ceres i Pluton ne ispunjavaju zadnji uvjet pa su klasificirani kao patuljasti planeti. To što Pluton ima veliki satelit i još nekoliko manjih, ne čini ga planetom. Mnogi asteroidi također imaju pratioce.

Kada je otkriven, i Ceres se smatrao novim planetom. Međutim, nakon toga su se počeli otkrivati i drugi objekti pa je postalo jasno da je Ceres samo dio asteroidnog pojasa. Kod Plutona je stvar potpuno jednaka, sa razlikom što su se ostali objekti počeli otkrivati tek 60 godina nakon otkrića Plutona...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 14:26   #20
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
...
.. hvala!..

sad mala digresija... da li je ona tvoja fotka Plutona snimljena s naseg podneblja?..
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.