Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2013., 10:52   #1
Mars One ili jednosmjerna karta za Mars

Dakle evo ja sam danas naletio na ovu stranicu Mars-One
Za cilj im je poslati 4 ljudi na mars do 2023, bez povratka (kako bi cijena misije ostala jako niska)

Za misiju im treba 6 milijardi $, iako to zvući skoro nemoguće u svom timu imaju nobelovce, astronaute i mnoge druge te su do sada skupili $ 53,324.

Dali mislite da će uspjeti?
I bili se ti prijavio za misiju?
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 12:31   #2
SpaceX ima neke planove u tome smjeru, ali, IIRC, nisu toliko ambiciozni za stvaranje kolonije odmah. Takodjer imaju i dugorocni plan kolonizacije, i plan kako zaradit na tome.

Za dugorocnu kolonizaciju su potrebne zene.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 12:41   #3
Mars One i SpaceX skupa surađuju na projektu i planiraju koristiti njihovu raketu i Dragon spacecraft za misiju.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 02:45   #4
SpaceX-u je samo u interesu odvesti ljude tamo, ne praviti koloniju.
Bourne- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 02:57   #5
Ja se ne bi prijavio. Iskreno mislim da je glupo raditi jednosmjernu misiju. Već sam negdje bio govorio i reći ću opet - ljudski život je vrlo kratak. Ništavan prema geološkim razdobljima od nekoliko milijuna godina. Potpuno je svejedno hoćemo li ići na Mars sada ili kasnije kada tehnologija bude naprednija i dostupnija.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 03:54   #6
Mislim da ono sto postignes na Marsu, ako pretstavljas 25% planetarne populacije, je vjerojatnije znacajnije od onoga sto mozes postici na Zemlji, gdje pretstavljas 0.000000014% planetarne populacije.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 02:47   #7
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Dakle evo ja sam danas naletio na ovu stranicu Mars-One
Za cilj im je poslati 4 ljudi na mars do 2023, bez povratka (kako bi cijena misije ostala jako niska)

Za misiju im treba 6 milijardi $, iako to zvući skoro nemoguće u svom timu imaju nobelovce, astronaute i mnoge druge te su do sada skupili $ 53,324.

Dali mislite da će uspjeti?
I bili se ti prijavio za misiju?
Samo 4 čovjeka?

Za puno više ljudi su na Marsu bolji uvjeti za život nego u Hrvatskoj. I tim bolje ako ne postoji mogućnost povratka.
Nakon ove vijesti, očekuje se navala i na marsovsko veleposlanstvo.

Zadnje uređivanje haram : 21.02.2013. at 02:53.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 07:53   #8
Ima ih koji bi htjeli ići

Mars One dosada zaprimio više od 1000 prijava za let na Mars

Na Mars će već 2018. otputovati - Tito
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 06:11   #9
Pa da, ovo bi se čak moglo i desiti. Financije su uvijek problem, pa ako netko ima love onda može platiti put. Evo tekst na Discovery News.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 20:21   #10
Quote:
On its website (www.mars-one.com), it says it hasn't yet begun its astronaut selection program, but had so far received in excess of 37,000 applications.
Mars Colonization Poll Finds 7 Percent Would Volunteer For One-Way Mission To Red Planet
Ticket to Ride
Will China have a man on Mars by 2023?
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 00:18   #11
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
A kako bi ta četvorica astronauta opstali gore? Jel bi koristili resurse iz samog Marsa, ili što?
Da, plus uzgajanje hrane na mjestu, itd. I sa povremenim posiljkama sa Zemlje, zajedno s novim astronautima svakih par godina. Ovo je kolonizacija. Na Mars se ide i ostaje.

Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Nakon gotovo dvogodišnje izloženosti zračenju na putu za Mars
Idu u malo vecoj letjelici, pa ce imati bunker za zastitu od radijacije, ako sam dobro razumio. Uostalom, u medjuvremenu ce dvoje ljudi proletjeti pokraj Marsa u onoj drugoj misiji kao pokusni kunici pa cemo imati vise podataka o tome u sto se upustaju.

Ako je to americka anketa, na americku populaciju je to oko 22 milijuna ljudi koji bi isli. U apsolutnom smislu i nije malo (a pogotovo u odnosu na kapacitete).
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman

Zadnje uređivanje UrchinStar47 : 01.03.2013. at 00:25.
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 01:01   #12
Trenutno su u SpaceX-u u razvoju nove merlin motore za 2. stage raketnog pogona, i također raketni modul s gorivom "grasshoper" koji se sam vraca na zemlju iz orbite na zemlju, to umanjuje troskove restauracije i obnove za slijedece misije, dragon kapsula se pokazuje odlicnom u testiranju s prijevozom tereta na ISS postaju.

tako da bi se taj plan privatizacije i ekonomizacije zemljine orbite mogla po troskovima smanjiti za jedno 40% u iducih 5-7 godina. (Tehnologija je vec u fazi testiranja individualnih komponenti i koliko citam po clancima financije i rasporedi im idu po planu za sada).

Također se ove godina planira lansirati nova falcon heavy raketa za slanje veceg tereta u svemir, i van zemljine orbite.
A do 2017. bi NASA trebala dovesti prvu verziju SLS (Space Launch System) rakete (tj. nasljednik Saturn V rakete).

Ako sve to bude po planu 2019. se salje modificirana dragon kapsula sa malo povecanim teretnim odjelom na mars, i 2 rovera.
Dakle cilj je sto ekonomicnije i uz sto manje napora probiti led Zemlja-orbita, Poslije se sa svemirske postaje puno lakse mogu slati letjelice bilo gdje.


Iskreno moguce je da slete do 2023. kako su i najavili ali ne ocekujem neku puni turisticki ni urbanizirani promet oko marsa prije 2035-2040., Treba se jos razvijati plazma impulsni pogon, tehnologija fuzijskih reaktora, bolji life support system i ostale stvari za cije istrazivanje za sada nema bas puno financiranja.




Evo par linkova o nekim tehnologijama koje bi nas mogle docekati u iducih 15 god

http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Dra...8spacecraft%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Falcon_Heavy
http://en.wikipedia.org/wiki/Grasshopper_%28rocket%29
http://en.wikipedia.org/wiki/VASIMR
http://en.wikipedia.org/wiki/TransHab

I puca me nostalgija malo na ovu kompaniju, ovo im je stvarno savrsena ideja.

http://www.youtube.com/watch?v=Eeyx4sTtsAM

Tako da ako bas ne ocekujete slijetanje covjeka na mars u iducih 10 godina, ocekujte puno raznih izuma sto se tice prijevoza tereta i ekonomizacije leta u svemir. A nakon toga se nadam slijedi "The BOOM into the new unlimited frontier.
CatalystCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 01:42   #13
A kaj je s uspostavljanjem svemirske baze na Mjesecu .

Mislim ak već misle ić tako daleko uspostavit prvu ljudsku koloniju, bazu, postaju il šta već, kaj nebi bilo pametnije napravit prvo domaću zadaću na primjeru u malo bližem okruženju kao što je Mjesec. Ukoliko bi nešto neočekivano pošlo po zlu bilo bi puno lakše i brže djelovati sa Zemlje kad nam je Mjesec nadomak ruke danas. A opet bi poslužilo kao savršen primjer kako to izgleda naseliti negostoljubivo vanzemaljksko područje. Ne razumijem ih kako misle samo tak poslat ljude tako daleko od Zemlje i očekivat da se na tom putu ili na Marsu ne desi 1001 sranje. I što onda napravit?
Nick7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 11:06   #14
Quote:
Nick7 kaže: Pogledaj post
A kaj je s uspostavljanjem svemirske baze na Mjesecu .

Mislim ak već misle ić tako daleko uspostavit prvu ljudsku koloniju, bazu, postaju il šta već, kaj nebi bilo pametnije napravit prvo domaću zadaću na primjeru u malo bližem okruženju kao što je Mjesec. Ukoliko bi nešto neočekivano pošlo po zlu bilo bi puno lakše i brže djelovati sa Zemlje kad nam je Mjesec nadomak ruke danas. A opet bi poslužilo kao savršen primjer kako to izgleda naseliti negostoljubivo vanzemaljksko područje.
Raditi bazu na mjesecu bi samo bili dupli troškovi, isto tako mjesec nema niti atmosferu niti vode na tj ispod površine.

Quote:
Nick7 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem ih kako misle samo tak poslat ljude tako daleko od Zemlje i očekivat da se na tom putu ili na Marsu ne desi 1001 sranje. I što onda napravit?
Zato se misija priprema godinama unaprijed i zato se i trenira za tu istu misiju godinama unaprijed kako bi se odma u poćetku eliminiralo 99% mogućih problema, a za ostalih 1% astronauti će se morati snalaziti sami u hodu.

Slali mi ljude na mars ili na mjesec nosi svoje rizike i ljudi koji se prijavljuju za tu misiju znaju kakvi su rizici i znaju da kada napuste zemlju da su sami i da se sami moraju brinuti za sebe, ako nešto krene pozlu znaju da im pomoć na mars doći nemože isto kao što im nebi mogla doći ni na mjesec iako je tako blizu.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 18:55   #15
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Zato se misija priprema godinama unaprijed i zato se i trenira za tu istu misiju godinama unaprijed kako bi se odma u poćetku eliminiralo 99% mogućih problema, a za ostalih 1% astronauti će se morati snalaziti sami u hodu.
Ma da znam, bio sam ćuo za ono nešt kaj su Rusi bili izveli da su zatvorili neke ljude u kao svemirske nastambe na zemlji i držali ih tamo u izolaciji točno onoliko dana kolko traje put od Zemlje do Marsa. Kako bi vidjeli kako će se ljudi ponašati u takvim situacijama, boraviti u skučenom prostoru tijekom tako dugog putovanja, odnos između njih, osječaj izolacije itd.
Al kako ne shvačaju da to nije to. Ti ljudi shvačaju da su dio eksperimenta i shvačaju da su zapravo na Zemlji, a ne udaljeni tisuče i tisuče milijuna kilometara od iste. Prema tome ti ljudi nisu i neće osjetili pravi osječaj te misije.

Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Slali mi ljude na mars ili na mjesec nosi svoje rizike i ljudi koji se prijavljuju za tu misiju znaju kakvi su rizici i znaju da kada napuste zemlju da su sami i da se sami moraju brinuti za sebe, ako nešto krene pozlu znaju da im pomoć na mars doći nemože isto kao što im nebi mogla doći ni na mjesec iako je tako blizu.
Zato i kažem da bi bilo bolje napraviti ovu procjenu s podizanjem nastambi na Mjesecu. Naravno da i to nosi rizike, nosi rizik već i samo ispaljivanje raketom u svemir. I vjerojatno ni to što nam je blizu nebi koštalo malo. Al koštalo bi nas još više da pošaljemo ljude na Mars i negdje na polovici puta jedan od članova posade doživi živčani slom i naudi drugima, sebi i time upropasti cijelu misiju. Na Mjesec bi ukoliko pođe nešto po zlu puno lakše mogli poslati drugu raketu i spasiti ono što se spasiti da. Dok na putu ovako daleko izvan našeg dosega da se išta kobno dogodi to bi bila izgubljena stvar i bačen novac i ljudstvo u vjetar .
Nick7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 01:19   #16
Quote:
Nick7 kaže: Pogledaj post
Zato i kažem da bi bilo bolje napraviti ovu procjenu s podizanjem nastambi na Mjesecu. Naravno da i to nosi rizike, nosi rizik već i samo ispaljivanje raketom u svemir. I vjerojatno ni to što nam je blizu nebi koštalo malo. Al koštalo bi nas još više da pošaljemo ljude na Mars i negdje na polovici puta jedan od članova posade doživi živčani slom i naudi drugima, sebi i time upropasti cijelu misiju. Na Mjesec bi ukoliko pođe nešto po zlu puno lakše mogli poslati drugu raketu i spasiti ono što se spasiti da. Dok na putu ovako daleko izvan našeg dosega da se išta kobno dogodi to bi bila izgubljena stvar i bačen novac i ljudstvo u vjetar .
Nije ni priblizno toliko jednostavno, put do Mjeseca ipak traje tjedan, sto je prilicno dugo vrijeme za nekakvu misiju spasavanja u idealnim uvjetima. Svaki let u svemir je riskiranje zivota, a pogotovo letovi do Mjeseca. Uostalom Armstrong i Aldrin su skoro poginuli na Mjesecu kad su slucajno slomili prekidac za paljenje motora za poljetanje, jedino sto ih je spasilo je bila Armstrongova improvizacija.

BTW. Aldrin je veliki zagovornik direktne kolonizacije Marsa.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_to_Stay
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 03:11   #17
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Nije ni priblizno toliko jednostavno, put do Mjeseca ipak traje tjedan, sto je prilicno dugo vrijeme za nekakvu misiju spasavanja u idealnim uvjetima.
Nego šta, možeš mislit koliko je glupo kad čuješ da se spominje svemirski turizam. To ti je isto ko da hrvat iziđe malo na plažu i ko da je eto sve okeane svijeta istražio, jer je malo nogu stavio u vodu... A ne može se stići ni do Marsa ovakvom tehnologijom, zato malo rasčistiti žargone!
__________________
„Mada je logos uvijek istinit, ljudi ga ne razumiju ni kad ga čuju ni prije no što su ga čuli. I mada se sve zbiva saglasno logosu, izgleda da obični ljudi o njemu nemaju nikakvo iskustvo... Oni ne znaju šta rade dok su budni, baš kao što ne znaju šta su radili tokom sna.“ Heraklit 550. god. p.n.e.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 04:00   #18
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Nego šta, možeš mislit koliko je glupo kad čuješ da se spominje svemirski turizam.
Pa bilo je turista u svemiru. Bit ce ih i jos. Sto zelis reci?

Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
A ne može se stići ni do Marsa ovakvom tehnologijom, zato malo rasčistiti žargone!
Kako ne? Misija 2018. ide sa prilcno malom masom lansiranom raketom prilicno velikog kapaciteta. Doduse, ne sljecu, i ne idu u orbitu, ali ce doci na 160 km od Marsa.

O kakvom zargonu tu pricamo?
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 09:40   #19
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Nego šta, možeš mislit koliko je glupo kad čuješ da se spominje svemirski turizam. To ti je isto ko da hrvat iziđe malo na plažu i ko da je eto sve okeane svijeta istražio, jer je malo nogu stavio u vodu... A ne može se stići ni do Marsa ovakvom tehnologijom, zato malo rasčistiti žargone!
Kako nemože, tri rovera su trenutno na marsu tako da jedina razlika između misije sa roverima i ljudima je to šta za ljude treba na mars spustiti puno više (teže) opreme.
Od nastambi do namirnica i raznih drugih stvari koje bi omogućile posadi da budu samo dostatni i da ne ovise o pošiljkama sa zemlje.

To i je bit Mars One, mi imamo tehnologiju za odlazak na Mars već jako dugo samo se nema politićke volje niti ambicije da se to sprovede u djelo stoga oni se sada oslanjaju na civilnu misiju da nebi jako dugo ćekali nekakvu državnu.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 10:59   #20
Jasno, imamo tehnologiju za odlazak na Mars.

A da li je to sigurno, u kakvom će zdravstvenom stanju biti nakon što su gotovo 2 godine bili u svemiru, to ćemo tek vidjeti 2023...

A od turističkih destinacija u svemiru, koliko znam, ljudi izlaze samo okolo Zemlje. Pa je to realnije nazvati orbitalnim turizmom.
__________________
„Mada je logos uvijek istinit, ljudi ga ne razumiju ni kad ga čuju ni prije no što su ga čuli. I mada se sve zbiva saglasno logosu, izgleda da obični ljudi o njemu nemaju nikakvo iskustvo... Oni ne znaju šta rade dok su budni, baš kao što ne znaju šta su radili tokom sna.“ Heraklit 550. god. p.n.e.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:14.