Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2014., 20:59   #81
Za one koje zanima kako ide gradnja nosača klase QE, evo tjedno izvješče ACA ( Aircraft Carrier Alliance ):

http://www.aircraftcarrieralliance.c...mms/210414.pdf
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 17:16   #82
Nije baš vojna vijest, ali mislim da je zanimljivo- 200 mil. funti za novi brod za polarna istraživanja- brod će biti civilni ( pripadat će British Antartic Survey ) i pridružit će se dvama već postojećima:





Karta britanskih istraivačkih postaja u području Antarktike.

http://www.bbc.com/news/science-environment-27129690

I zanimljiva rečenica za našeg Špiru: Helicopter facilities are today considered a must-have
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 16:09   #83
Evo jedna zgodna sličica, da se bolje ilustrira veličina nosača QE, pogledajte 2 fregate Type 23 u njemu:



http://www.militaryphotos.net/forums...ssion/page1349 by Liger
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 16:18   #84
Političari očito jako vole lopate





U svakom slučaju, povijesan događaj- UK se nakon 40+ godina vraća u Zaljev. Ministar za oružane snage Mark Francois iz Ministarstva obrane UK je u Bahreinu započeo radove na dvjema zgradama koje će biti trajno sjedište za snage Royal Navy odaslane u Zaljev/Bahrein.

http://www.royalnavy.mod.uk/News-and...-HQ-in-Bahrain
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 21:29   #85
RAF je poslao 4 Typhoona da pojača zrakoplove koje je Poljska poslala da vrše Baltic Air Policing.



http://www.raf.mod.uk/news/archive/r...ssion-28042014
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 15:38   #86
Razarač HMS Defender- klasa Type 45, je imao prvo ispaljivanje projektila Aster 30 na bespilotnu letjelicu koja simulira metu Mirach.



http://c69011.r11.cf3.rackcdn.com/49...b7cb7c-0x0.jpg

http://www.royalnavy.mod.uk/news-and...nder-sea-viper

Evo jedna zgodna sličica- HMS Dragon je došao u posjet Cardiffu, glavnom gradu Walesa. HMS Dragon ima posebnu vezu s Walesom, a slika prikazuje zmaja na pramcu ( zmaj je u grbu Walesa ). U Walesu će se uskoro održati NATO-v summit.
https://assets.digital.cabinet-offic...2/45153123.jpg

Inače, značajna događanja su raspoređena tako da je London imao Olimpijadu, Wales NATO-v summit, Sjeverna Irska sastanak G8, a Škotska Igre Commonwealtha koje će uskoro početi.

https://www.gov.uk/government/news/h...ves-in-cardiff
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje Hollow Point : 30.05.2014. at 16:07.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 15:39   #87
Evo Konevu, ovo je slika:



https://www.gov.uk/government/news/r...life-on-camera
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 15:48   #88
A evo i još jedna, nosač Queen Elizabeth lijevo i pramac budućeg Prince of Wales desno:

http://i.imgur.com/6n6rA8n.jpg

Još samo malo više od mjesec dana do porinuća QE 4. srpnja.

http://www.militaryphotos.net/forums...ssion/page1376

by The Armchair Soldier
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje Hollow Point : 30.05.2014. at 16:07.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 21:55   #89
nemam tu što drugo komentirati osim estetike. nažalost. da su ružni brodovi, jesu. ta ski jump rampa je triput ružnija od one na kuznjecovu.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 02:55   #90
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
nemam tu što drugo komentirati osim estetike. nažalost. da su ružni brodovi, jesu. ta ski jump rampa je triput ružnija od one na kuznjecovu.
Špiro, pošto sam se sad vratio iz kafane, neću ti reći što sam mislio, osim da nemaš pojma zato što nemaš pojma, ali da, bolje bi izgledali bez te ski rampe i kao klasičan nosač.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 12:11   #91
nije zabavno kad ne govoriš što si mislio. ajde reci. makar privatnom porukom.

nisam mislio na činjenicu da ima rampu, nego da je ružno izvedena i da loše izgleda na tako velikom brodu. Doduše, to me dovelo do sljedećih razmišljanja:
Išli su na takvu malu, usku rampu jer A) žele više parkirnih mjesta na palubi i B) frekvencija polijetanja aviona koju dobivaju takvom konfiguracijom očito im je dovoljna.

Ali opet, zar im zaista može biti dovoljno da uzlijeću s jednim avionom svakih 60ak sekundi??? Imaju nosač od 60.000 tona i to im je dovoljno?
S druge strane, propuštam li uočiti neku mogućnost da je izvediva i veća frekvencija lansiranja? Avion krene, deflektor ispuha se spusti, novi avion koji je iza bio u pripremi dođe na njegovu poziciju, deflektor se diže, odradi se zadnji check i novi avion krene. Koliko to kratko može trajati? Zna li se koristi li QE blokere kotača, kao kuznjecov? To je eventualno još par sekundi više, ako valja precizno i polako domanevrirati na poziciju za iste.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 13:06   #92
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
nije zabavno kad ne govoriš što si mislio. ajde reci. makar privatnom porukom.

nisam mislio na činjenicu da ima rampu, nego da je ružno izvedena i da loše izgleda na tako velikom brodu. Doduše, to me dovelo do sljedećih razmišljanja:
Išli su na takvu malu, usku rampu jer A) žele više parkirnih mjesta na palubi i B) frekvencija polijetanja aviona koju dobivaju takvom konfiguracijom očito im je dovoljna.

Ali opet, zar im zaista može biti dovoljno da uzlijeću s jednim avionom svakih 60ak sekundi??? Imaju nosač od 60.000 tona i to im je dovoljno?
S druge strane, propuštam li uočiti neku mogućnost da je izvediva i veća frekvencija lansiranja? Avion krene, deflektor ispuha se spusti, novi avion koji je iza bio u pripremi dođe na njegovu poziciju, deflektor se diže, odradi se zadnji check i novi avion krene. Koliko to kratko može trajati? Zna li se koristi li QE blokere kotača, kao kuznjecov? To je eventualno još par sekundi više, ako valja precizno i polako domanevrirati na poziciju za iste.
The maximum launch rate is 24 aircraft in 15 minutes and the maximum recovery rate is 24 aircraft in 24 minutes.

Podatak sa Naval Technology, sad otkud su oni to izvukli, nemam pojma.

Vidiš, meni baš ovakva manja rampa ljepše izgleda nego velika kao u Kuznjecova recimo, mada naravno vidim prednosti veće. U biti se je i razmišljalo o tome da imaju 2 staze za uzlijetanje, jedna kraća i jedna cijelom dužinom, ali se od toga odustalo oko 2003. jer su valjda skontali da bi ta kraća bila prekratka za uzlijetanje.



Čini se čak i da neće imati deflektor, mada to nije sigurno.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 13:08   #93
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Avion krene, deflektor ispuha se spusti, novi avion koji je iza bio u pripremi dođe na njegovu poziciju, deflektor se diže, odradi se zadnji check i novi avion krene. Koliko to kratko može trajati?
Ne znam ti to, znam da je kapacitet EMALS-a 1 zrakoplov za 45 sekundi, tj. toliko mu treba da se pripremi, dakle recimo ukupno zrakoplov po minuti, druga je stvar što američki nosači imaju tri katapulta...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 15:33   #94
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
druga je stvar što američki nosači imaju tri katapulta...
Četiri (4).
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 16:56   #95
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Četiri (4).
Aha, a eto, još bolje...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 17:10   #96
Dakle jedno 38 sekundi izmedju lansiranja za QE. Naspram 20-25 sekundi za Nimitz klasu. Sumnjam da ce to nesto puno ubrzati i sa em katapultom jer je tu jos i cijela procedura, vjerujem da ce i za Ford ostati barem 20 sekundi izmedju lansiranja.
Kuznjecov i Liaoning bi trebali biti tu negdje slicni kao i QE, ma nek su i sporiji, kako imaju dvije pozicije to bi isto moglo biti jedno 20-25 sekundi izmedju lansiranja. CdG bi trebao imati cca 40-45 sekundi izmedju lansiranja sa svoja dva katapulta.

Al opet, u praksi bi to katkad bilo manje za nimitze/fordove jer bi tijekom jednog ciklusa polako punili pramac avionima pa bi se prvo pokrio jedan katapult, a mozda u slucaju dugotrajnog lansiranja vala za valom i drugi pramcani katapult.

Ispada naoko da su Kuznjecov i Liaoning super, al oni bi opet vrlo brzo ostali bez aviona za lansiranje, tu ne bi bilo velikih valova.

Ne bih rekao da bi ova kraca staza na QE bila prekratka, nije njima to tesko za izracunati koliko im treba i prije nego se ikakav projekt napravi, prije bih rekao da su odlucili da su im pramcana parkirna mjesta previse bitna. A iskreno, s deflektorom bi mogli i dobiti dva aviona na pravcu za uzlet, u pripremi, a da ne zauzimaju previse prostora.

Al da je meni estetski ta malena, "nadostukana" rampa na tako velikom brodu lijepa - nije. Kuznjecov to ima skladnije dizajnirano. Iako kuznjecov svakako pati od nedostatka parkirnih mjesta. A tome bome nit ne pomaze 5 metara dulji avion od f35b. (a za parkiranje uz pramac je duljina poprilicno bitna. Dzaba mu mala sirina kad preklopi krila)
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 23:18   #97
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post

Ne bih rekao da bi ova kraca staza na QE bila prekratka, nije njima to tesko za izracunati koliko im treba i prije nego se ikakav projekt napravi, prije bih rekao da su odlucili da su im pramcana parkirna mjesta previse bitna.
Nemam ti pojma, to sam vidio na jednom blogu, a kako Beedall ne radi, a to mi je najautoritativniji izvor informacija na netu, onda ne znam šta da ti kažem...
Moguće je da su i radi tog broda parkirnih mjesta odustali, mada mi se to i ne čini realnim, sumnjam da će QE nosači ikad patiti od prevelike gužve...


Mada se meni ova cijela priča i ne čini vrlo važnom, jer ne mogu baš zamisliti neko golemo šikanje zrakoplova s nosača u nekom realnom scenariju, da se ide da se pošalje sve što se ima...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 31.05.2014. at 23:22. Reason: .
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 22:57   #98
Evo jedna zanimljiva vijest, doduše par mjeseci stara:

Odlučeno je da će se reaktor na strateškoj balističkoj podmornici HMS Vanguard ponovo napuniti valjda nešto prije roka, dok ona bude na remontu od 2015. do 2018. To bi trebalo koštati oko 120 mil. funti. razlog je da su u testnom reaktoru, kakav koristi i ta podmornica, pronađeni problemi- manje curenje radijacije, pa se želi izbjeći da se takvo što dogodi na podmornici.

https://www.gov.uk/government/speech...ear-submarines
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2014., 02:40   #99
Što se naoružanja britanskog podrijetla tiče, mene osobno fascinira njihov tenk Challenger 2 kojeg osobno simpatiziram, međutim doživio je izvozni neuspjeh kao recimo SA80.

Znam da Britanci imaju tradiciju proizvodnje tenkova u kojima je oklopna zaštita no. 1 zbog čega je tenk teži i samim time sporiji. Ipak, na istoj koncepciji je rađen Centurion koji je bio cijenjen u Zapadnom svijetu. Kao što kaže jedan dolumentarac na Discoveryju, komunjare su tijekom korejskog rata bile šokirane njegovom pojavom dok su izraelske majke molile da im sinovi u vojsci budu u tenkovskim divizijama.

Sad što je razlog Challengerovom neuspjehu (koriste ga još Jordan (1) i Oman (2)), nemam pojma.
slučajni_prolaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2014., 10:43   #100
moja su nagadjanja sljedeca: obje edicije challegera radjene su u relativno malim serijama, i to u vremenima kad su npr leopardi i abramsi radjeni u osjetno vecim serijama. zajedno sa relativo skupom cijenom razvoja i rada u britaniji tog doba to je mozda rezultiralo neprihvatljivo velikim cijenama za vecinu potencijalnih kupaca.

nadalje, challenger 1 mozda takodjer nije bio dovoljno dobar, indicija za sto bi mogla biti cinjenica da se neuobicajeno brzo krenulo s potpunim redizajnom projekta koji je potom dao challengera 2. no kad je dvojka dosla na trziste, hladni je rat vec bio gotov i tu su vec bili golemi brojevi leoparda i abramsa u preprodaji. i dalje je tenk bio vjerojatno vrlo skup, radjen u tako malim brojevima.

politika uvijek igra ulogu u izvozu takvog oruzja, a britanija vise nije toliko politicki mocna kao nekad, pa je svakako teze prodati tenk zemljama koje tradicionalno nisu kupovale njihovu opremu. bliski istok je uvijek bio laksi plijen za uvaljivanje britanske opreme pa me ne cudi da su se challengeri ondje i prodali.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.