Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2008., 15:37   #781
majstroe Ivan....mene je počela zanimat budistička filozofija,odakle da krenem,htio bi pobliže upoznat taj svijet
Plavi Vrag is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 15:49   #782
Quote:
Plavi Vrag kaže: Pogledaj post
majstroe Ivan....mene je počela zanimat budistička filozofija,odakle da krenem,htio bi pobliže upoznat taj svijet
"Idi vraze di te traze."

A sto ti uzimas, "Diabolin"?
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 15:55   #783
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
"Idi vraze di te traze."

A sto ti uzimas, "Diabolin"?
ne...i ja sam ozbiljno pitao..nisam vrag,više sam anđeo
Plavi Vrag is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 16:02   #784
Quote:
Plavi Vrag kaže: Pogledaj post
ne...i ja sam ozbiljno pitao..nisam vrag,više sam anđeo
Pa gdje MAJSTORA nadje za objasnjenja "iskustva sabranosti"; evo, tu su uvazeni Sari, neuvazeni Bango, nevazni Fazlija, prevazni crazy person, itd, oni sve znaju o budizmu, i utoliko manje o sebi.

MAJSTOR Ivan nije budist, prije je "Buda".
Nego koja je ovo zaplotnjacka smicalica - "u rajskom paku"?
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 17:08   #785
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže:
Njegovanje "iskustva sabranosti" je gajenje zmije u njedrima. Gojis i shopas avetinju koje niti jest, niti je moze biti. Koja niti je supstancijalna, niti korisna.

Podipires ono sto se treba urusiti da bi covjek PROVIDIO. Odgadjas spoznaju da bi se umilio filozofu. Ono sto hranis to te jede.

Zudnja za nirvanom je isto sto i hlepnja za sedamdesetidvije Muhamedove rajske djevice. Ateisti uzimaju "Prozac" budisti "Odgodin".
Ne razumijem sto znaci "odgodin", ali nema veze.

Koliko sam shvatio, pojednostavljeno receno, za tebe je prosvjetljenje uvid i napustanje volje za ovim prolaznim svjetovnim pojavama. Da li grijesim?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 21:23   #786
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Ne razumijem sto znaci "odgodin", ali nema veze.

Koliko sam shvatio, pojednostavljeno receno, za tebe je prosvjetljenje uvid i napustanje volje za ovim prolaznim svjetovnim pojavama. Da li grijesim?
To je sala tek - "Odgodin" od "odgoditi", "odgadjati". Probudjenost, dakako.

Prosvijetljenje je to sto je MAJSTOR Ivan. Prosvijetljenje je i to sto je nemajstor Fazlija. S tom zachkoljicom da MAJSTOR Ivan to zna, razumije i prihvaca, a nemajstor Fazlija besmisleno odgadja ono sto je vec tu.
Znaci da prosvijetljenje ne moze biti "uvid i napustanje volje za ovim prolaznim svjetovnim pojavama", posto bi bilo umjetno i narinuto, mentalno i predodzbeno.


Ako ljudska bit nije oduvijek prosvijetljena onda nema ni shanse da ikad bude. Ako pak jest onda je prosvijetljena i sad i uvijek.
Nevolja je sto vi "odgadjachi" snatrite o tudjim ekstazama i egzaltacijama, zalutali u bespucima uknjizenih svetih prepredenjaka i neznalica.
Zato MAJSTOR Ivan i veli da je i budizam vjera, ruku pod ruku s ostalim baba rogama.

Prosvijetljenje je tvoj sukus i tvoja narav - sve ostalo je tek izbezumljeni odmak od prirodnosti.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 22:23   #787
Quote:
Plavi Vrag kaže: Pogledaj post
ne...i ja sam ozbiljno pitao..nisam vrag,više sam anđeo


jedno, koje je dualne prirode, u kojoj je i svaka "strana" te dualne prirode dualna
jer savrsenstvo ne postoji ... nema 100% bijeloga, niti 100% crnoga ...

dualnost je opasna zamka ... onaj koji upadne u nju kreira sisteme koji pocivaju na
ekstremima = dobro ili lose, crno ili bijelo, prosvjetljen ili neprosvjetljen ... po meni,
ili treba zamjeniti sa i ... ja smatram da treba ODBACITI termin prosvjetljenost jer je
on nista vise do zamka dualnosti, koja povlaci postojanje pojma neprosvjetljenost !!!
imamo i drugu opciju, a to je priznati si da je 100% prosvjetljenost NEMOGUCA i da
se prosvjetljenosti razlikuju iskljucivo po omjeru svijetla i tame ... stoga, ukoliko vam
netko tvrdi da je prosvjetljen pitajte ga koliko %

samo jos jedna sitnica, vezana za svijetlo i tamu ... tko kaze da je svijetlo tj. bijelo
DOBRO ? ne pise li cak i u tako mi mrskoj Bibliji da je Lucifer bio svijetlonosa ? koliko
je dobro to svijetlo ako me VRACA na jos jedan krug patnje ? nismo li mi nista vise do
ROBOVI toga svijetla, koje nas koristi za svoje SEBICNE interese ? kako moze biti dobro
nesto sto uvjetuje i NAMECE nacine povratka u sebe ? pogledajte film:

http://it.youtube.com/watch?v=UGpxfoF3SYg

tip kaze da je MOLIO svijetlo da ga "spasi" tame ... onaj koji prijeti tamom i utjeruje
STRAH i kojega treba moliti NIJE dobar !!! opet se vracam na 12 Nidana:



ako smo i nakon smrti svijesni, vidimo svijetlo i tamu, OSJECAMO ugodu i STRAH, onda
se trebamo ozbiljno zapitati o kraju "puta" ... nije li to gdje idemo kad umremo nista
vise do jos jedna "stvarnost", za koju vrijede ISTE UZROCNOSTI kao i u ovoj ? tip je u
filmu rekao da je vidio i tamu, koja mu se ucinila bezivotno i uplasio se od nje ... ne
reagira li i "ovdje" vecina ljudi na isti nacin ? volio bih znati kako se umire u "stvarnosti"
u koju idemo nakon smrti ... odlaskom u tamu ? hmm rekao bih da NE ... ima li tko ideju ???

Zadnje uređivanje overklokan : 17.02.2008. at 23:49.
overklokan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 05:10   #788
Quote:
overklokan kaže: Pogledaj post

jedno, koje je dualne prirode, u kojoj je i svaka "strana" te dualne prirode dualna
jer savrsenstvo ne postoji ... nema 100% bijeloga, niti 100% crnoga ...
Jedno nema nikakvu "prirodu", nikakvu odrednicu, nikakvu boju ni miris, pa nije ni dualno. Ne moze niti imati, posto obuhvaca "sve sto mrda".

Quote:
overklokan kaže: Pogledaj post
...dualnost je opasna zamka ... onaj koji upadne u nju kreira sisteme koji pocivaju na
ekstremima = dobro ili lose, crno ili bijelo, prosvjetljen ili neprosvjetljen ...
Prosvijetljenost je sto i jednost; ne u dozivljaju probudjenog ili neprobudjenog, nego po sebi i sa sobom.

MAJSTOR ti se ne cudi "da ne mozes u potpunosti prenijeti iskustvo tog jednog ...", jer niti ga jos znas, niti ga umijes prenijeti. Odlozi tu torbu Nidana dok skakuces od cvijeta do cvijeta, Trazitelju Istine.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 13:04   #789
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Jedno nema nikakvu "prirodu", nikakvu odrednicu, nikakvu boju ni miris, pa nije ni dualno. Ne moze niti imati, posto obuhvaca "sve sto mrda".



Prosvijetljenost je sto i jednost; ne u dozivljaju probudjenog ili neprobudjenog, nego po sebi i sa sobom.

MAJSTOR ti se ne cudi "da ne mozes u potpunosti prenijeti iskustvo tog jednog ...", jer niti ga jos znas, niti ga umijes prenijeti. Odlozi tu torbu Nidana dok skakuces od cvijeta do cvijeta, Trazitelju Istine.
Bog je jedno i Jedan.
Nikad se nije podjelio i nikad nece.
Sjedi Ivane , 5 za zalaganje.
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 17:52   #790
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Jedno nema nikakvu "prirodu", nikakvu odrednicu, nikakvu boju ni miris, pa nije ni dualno. Ne moze niti imati, posto obuhvaca "sve sto mrda".
Dobro ti ovo reče majstor Ivan.

Ne SLIJEDI nikakva UČENJA.

Budi sam svoj guru - majstor.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 22:32   #791
Dva su kvaliteta koja čine jasno znanje. Koja dva? Smirenost (samatha) i uvid (vipassana). Kada je smirenost razvijena, koji je plod? Um je razvijen. A kada je um razvijen, koji je plod? Strast je napuštena.

Kada je uvid razvijen, koji je plod? Rasuđivanje je razvijeno. A kada je rasuđivanje razvijeno, koji je plod? Neznanje je napušteno.

Zatrovan strašću, um se ne oslobađa. Zatrovan neznanjem, uvid se ne razvija. Zato, prestankom strasti oslobađanje svesnošću nastaje. Nestankom neznanja, oslobađanje uvidom nastaje.

Buda, AN II.32

sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 00:20   #792
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Dva su kvaliteta koja čine jasno znanje. Koja dva? Smirenost (samatha) i uvid (vipassana). Kada je smirenost razvijena, koji je plod? Um je razvijen. A kada je um razvijen, koji je plod? Strast je napuštena.

Kada je uvid razvijen, koji je plod? Rasuđivanje je razvijeno. A kada je rasuđivanje razvijeno, koji je plod? Neznanje je napušteno.

Zatrovan strašću, um se ne oslobađa. Zatrovan neznanjem, uvid se ne razvija. Zato, prestankom strasti oslobađanje svesnošću nastaje. Nestankom neznanja, oslobađanje uvidom nastaje.

Buda, AN II.32

Je li to onaj gautama koji je druge nagovorio na protuprirodni celibat?
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 05:38   #793
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Dva su kvaliteta koja čine jasno znanje. Koja dva?
Hm, otkad je znanje kvaliteta, u unutarnjo- spoznajnom?

Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Smirenost (samatha) i uvid (vipassana). Kada je smirenost razvijena, koji je plod?
Hoces reci "kad je potiskivanje razvijeno"?

Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Um je razvijen.
A kada je um razvijen, koji je plod? Strast je napuštena.
Otkad to um naredjuje tijelu, ta tijelo je starije od uma? Nije "zapusteno" nego "napusteno". Na silu pogurano pod vjernicki tepih.

Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Kada je uvid razvijen, koji je plod? Rasuđivanje je razvijeno. A kada je rasuđivanje razvijeno, koji je plod? Neznanje je napušteno.
Tocno, jedno "neznanje" nadomjesta drugo.

Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Zatrovan strašću, um se ne oslobađa.
Sto um ima sa strascu? Reprodukcijski srsi su od uma posve nezavisni. Pitaj papu.

Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Zatrovan neznanjem, uvid se ne razvija.
Um nije "zatrovan" - um sam je otrov, u unutarnjo-spoznajnom.

Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Zato, prestankom strasti oslobađanje svesnošću nastaje. Nestankom neznanja, oslobađanje uvidom nastaje.
Ovo zadnje je prevoditeljski propust, oprobaj opet.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 01:24   #794
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže:
To je sala tek - "Odgodin" od "odgoditi", "odgadjati". Probudjenost, dakako.

Prosvijetljenje je to sto je MAJSTOR Ivan. Prosvijetljenje je i to sto je nemajstor Fazlija. S tom zachkoljicom da MAJSTOR Ivan to zna, razumije i prihvaca, a nemajstor Fazlija besmisleno odgadja ono sto je vec tu.
Znaci da prosvijetljenje ne moze biti "uvid i napustanje volje za ovim prolaznim svjetovnim pojavama", posto bi bilo umjetno i narinuto, mentalno i predodzbeno.

Ako ljudska bit nije oduvijek prosvijetljena onda nema ni shanse da ikad bude. Ako pak jest onda je prosvijetljena i sad i uvijek.
Nevolja je sto vi "odgadjachi" snatrite o tudjim ekstazama i egzaltacijama, zalutali u bespucima uknjizenih svetih prepredenjaka i neznalica.
Zato MAJSTOR Ivan i veli da je i budizam vjera, ruku pod ruku s ostalim baba rogama.

Prosvijetljenje je tvoj sukus i tvoja narav - sve ostalo je tek izbezumljeni odmak od prirodnosti.
Mislim da nemas pojma o tome sto pricas. Kao da si umislio nesto sto vjerujes da drugi misle ili ocekuju. Mi nemamo nikakva ocekivanja, samo radimo svoju duhovnu praksu i uzivamo u njoj. Naravno, nekada u njoj dozivljavamo zadovoljstvo, nekada blazenstvo, a nekada patnju, uvid i sl. Sto bi smo sada trebali? Prozvati se MAJSTORIMA i drugima drzati propovijedi?!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 03:39   #795
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Mislim da nemas pojma o tome sto pricas. Kao da si umislio nesto sto vjerujes da drugi misle ili ocekuju. Mi nemamo nikakva ocekivanja, samo radimo svoju duhovnu praksu i uzivamo u njoj. Naravno, nekada u njoj dozivljavamo zadovoljstvo, nekada blazenstvo, a nekada patnju, uvid i sl. Sto bi smo sada trebali? Prozvati se MAJSTORIMA i drugima drzati propovijedi?!
Podmeces blesave pretpostavke; kako ce se nemajstor prozvati MAJSTOROM?

MAJSTOR Ivan evo nece tebi reci da "nemas pojma", nego ucitelju ti. Nije da je covjek bas bio duduk, ali sve je to tanko i nedoradjeno bilo i ostalo.

Zadnje uređivanje MAJSTOR Ivan : 20.02.2008. at 06:06.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 13:30   #796
Majstore doima se da negiraš duhovnost, da negiraš put, da negiraš izgleda i meditaciju, da negiraš i potrebu za duhovnom praksom, da smatraš sve religije beskorisnima, da negiraš i druge učitelje, tj skoro sve učitelje i njihovo prosvjetljenje.....i smatraš da je prosvjetljenje istovremeno već tu ali i nije.

Tvoj iluminacijski prasak te izgleda strefio bez nekog tvog učešća ili napora i čini se kao da preporučaš i drugima da čekaju da i njih strefi po nekom voznom koji potpuno u rukama nečeg što zoveš kozmologos (što uopće to znači? kozmičko znanje???) i stoga čini se kao da preporučaš pasivno čekanje.

Tvoji uvidi koje ovdje iznosiš su vrlo vrijedni i vibriraju istinito , ali bit onog što želiš prenijeti odnosi se samo na pojedinačne poante, ali s jednog generalnog nivoa tvoj pristup je nejasan, maglovit i zbunjujuć. Stoga molim te da nam kratko objasniš sukus tvog učenja kao i što misliš što tražitelj Isitne sa svoje strane treba činiti.
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 14:02   #797
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Tvoji uvidi koje ovdje iznosiš su vrlo vrijedni i vibriraju istinito ...

... tvoj pristup je nejasan, maglovit i zbunjujuć.
Bolje vam je stajati uz jasne, sustavne i poducive duhovne skole, od njih niti puca glava, niti se razbija osobna socijalna rutina. Iznimni su Trazitelji Istine koji hoce kruha i s vrh pogache.

Sukus MAJSTOR Ivanova ucenja izrecen je upitom
"Otkud svrhe u vjecnosti?"
Razumijevanje samo ovog jednog jedinog uvida cini sve vashe Mojsije, Bude, Isuse i Muhamede malom djecom.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 14:36   #798
Majstore, bilo bi najbolje da se skines s teme o buddhizmu. Otvori svoju temu o majstorizmu, pa tamo iznosi svoja ucenja. Ovdje si posve uzurpirao prostor svojim pricama koje nemaju veze s buddhizmom. Ipak ovo je tema koju smo trazili moderatore da je zalijepe jer govori o jednoj od vecih svjetskih religija. Mislim, o buddhizmu, ne majstorizmu.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 14:53   #799
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Majstore, bilo bi najbolje da se skines s teme o buddhizmu. Otvori svoju temu o majstorizmu, pa tamo iznosi svoja ucenja. Ovdje si posve uzurpirao prostor svojim pricama koje nemaju veze s buddhizmom. Ipak ovo je tema koju smo trazili moderatore da je zalijepe jer govori o jednoj od vecih svjetskih religija. Mislim, o buddhizmu, ne majstorizmu.
Imas pravo, Trazitelju Istine. Niti majstorizam vise zeli lajati u prazno.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 15:23   #800
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Majstore, bilo bi najbolje da se skines s teme o buddhizmu. Otvori svoju temu o majstorizmu, pa tamo iznosi svoja ucenja. Ovdje si posve uzurpirao prostor svojim pricama koje nemaju veze s buddhizmom. Ipak ovo je tema koju smo trazili moderatore da je zalijepe jer govori o jednoj od vecih svjetskih religija. Mislim, o buddhizmu, ne majstorizmu.
Ne možeš ti bez svog -izma? Pa bi i istinsko učenje stavio u -izam? Smeta ti kada netko argumentirano iznosi svoje stavove kontra budizma?
Ovaj majstor Ivan što govori, doista je učenje živog Bude, a ne mrtvog - prepričanog i naknadno zapisanog po sjećanju.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.