Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2015., 11:24   #1
Koju knjigu kupiti?

Želio bih se malo bolje informirati o svemiru, budući da mislim jednog dana malo ozbiljnije se primiti te teme, pa eto nekakve preporuke za knjige? Najprije bih htio malo produbiti znanje o našem solarnom sustavu, a kasnije onda krenuti na općenitije i u konačnici astrofiziku proučiti pošto se nadam jednog dana i baviti njome. Koje knjige, gdje se mogu kupiti, ili nekakav pdf na internetu?
CalvinC is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 13:20   #2
Preporučio bih ti da krenes od Brian Greene-Tkivo Svemira, Prostor, vrijeme i zašto su stvari kakve jesu.
Možda bi bilo dobro da se preplatis na Čovjek i Svemir, makar rijetko izlazi, ipak dobro dođe, koji većinom sadrži članke pisane puku s solidnim astronomskim znanjem. Ok za početak.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 15:21   #3
Ja bi ti preporučio Kozmos i Koliko sunca, koliko svjetova Carla Sagana, za početak. Zatim, Kratku povijest vremena Stephena Hawkinga, i u konačnici Božju česticu Leona Ledermana.

Nakon što pročitaš navedene.. Moja teorija Alberta Einsteina (njegovo, direktno objašnjenje teorije relativnosti), ali napominjem te da za čitanje ovog moraš biti na višoj razini razumijevanja matematike i fizike.

Ako te zanimaju isključivo osnove astronomije: Astronomija, Fred Hoyle
Požuri Polako is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 18:24   #4
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Preporučio bih ti da krenes od Brian Greene-Tkivo Svemira, Prostor, vrijeme i zašto su stvari kakve jesu.
Možda bi bilo dobro da se preplatis na Čovjek i Svemir, makar rijetko izlazi, ipak dobro dođe, koji većinom sadrži članke pisane puku s solidnim astronomskim znanjem. Ok za početak.
A gdje bih mogao kupiti takve knjige?? Iz Zagreba sam, pa valjda postoji neka knjižara ili nešto, jer zadnje kada sam gledao, u Algoritmu, bilo je jedva nekoliko knjiga i niti jedna na hrvatskom?
CalvinC is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 18:33   #5
Upiši se u gradsku knjižnicu. Sve gore navedene knjige ima GK Zadar, pa valjda onda ima i GK Zagreb.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 18:35   #6
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Upiši se u gradsku knjižnicu. Sve gore navedene knjige ima GK Zadar, pa valjda onda ima i GK Zagreb.
Učlanjen sam već i u knjižnici sam dosad i pročitao sve što sam do sada pročitao, ali htio bih kupiti baš, da uvijek imam pri ruci barem nekakve osnove, ukoliko mi dode da čitam ili me zanima nešto
CalvinC is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 18:40   #7
Onda pogledaj online Superknjižaru, ja tamo kupujem domaće i strane knjige, imaju dosta velik izbor: http://www.superknjizara.hr/?page=se...=tkivo+svemira
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 18:42   #8
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Onda pogledaj online Superknjižaru, ja tamo kupujem domaće i strane knjige, imaju dosta velik izbor: http://www.superknjizara.hr/?page=se...=tkivo+svemira
Hvala puno
CalvinC is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 18:47   #9
Ma nikakva superknjižara. Zaboravi to, oni deru s cijenama.

Javi se forumašu ilmarion, ima hrpetinu djela iz područja popularne znanosti (i ja kupujem od njega)

-> https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=6023
Požuri Polako is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 23:52   #10
pozdrav,

moji savjeti su ti,

1) da citas na engleskom jer ce te to pripremit za ozbiljniju literaturu koja je sva na engleskom, danas od toga neces pobjec tako da se bolje odmah pomirit i krenut u tom smjeru,

2) izbjegavaj popularnu znanost ako se zelis bavit sa time u buducnosti. popularna znanost je cesto propagandna poruka i nema pretjerano puno veze sa stvarnom znanosti. u tu kategoriju bi sigurno stavio npr brian greena, michio kakua i sl. s druge strane sagan i ostali mi se cine puno ozbiljniji, pa iako su knjige starije vjerujem da ces puno vise dobit od njih. nazalost na pocetnoj razini tesko je razlikovat sta je indoktrinacija, a sta je ozbiljna znanstvena cinjenica

3) kod izbora knjiga, ako ces se drzat popularne znanosti, barem biraj priznate znanstvenike koji pisu popularne knjige

4) jednostavno si uzmi knjigu za srednju, pa knjigu za faks, pa knjigu za doktorat itd
mozda se cini nepotrebno, al neces doc do niceg dubokog u popularnoj znanosti, samo u pravoj...

i zadnja stvar... posto ces se za sad vjerojatno jos uvijek drzat popularne znanosti, susskind je nedavno izbacio knjigu "the theoretical minimum". navodno je dosta dobra, probaj pocet sa time. u svakom slucaju zvuci ozbiljnije od greenovih knjiga o stringovima...

pozdrav!

edit: PS, 5) amazon
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 01:47   #11
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Upiši se u gradsku knjižnicu. Sve gore navedene knjige ima GK Zadar, pa valjda onda ima i GK Zagreb.
Imam pitanje, ako si iz Zadra, gdje mogu kupiti ove knjige u Zadru? Probao sam tražiti na web stranici Algoritma, ali tamo većina ovih knjiga i drugih koje tražim od npr. Richarda Dawkinsa nisu na raspolaganju. Tražio sam na web stranici superknjižare, ali nema ni tamo knjiga, sve što tražim nema. Od Briana Greena ne bih kupio Tkivo Svemira jer sam pogledao 4 dokumentarca pa bi mi bilo dosadno to čitati.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 11:30   #12
Quote:
liquid112 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje, ako si iz Zadra, gdje mogu kupiti ove knjige u Zadru? Probao sam tražiti na web stranici Algoritma, ali tamo većina ovih knjiga i drugih koje tražim od npr. Richarda Dawkinsa nisu na raspolaganju.
U Algoritmu možeš zatražiti da ti nabave knjige koje nemaju na popisu. Za knjige na hrvatskom nisam siguran, ali za strane možeš poslati upit na njihovim stranicama: http://www.algoritam.hr/?m=3&p=upit_knjiga
Može proći nekoliko dana dok dobiješ odgovor i mogu tražiti da uplatiš akontaciju u knjižari Algoritma u Zadru. Od upita za knjigu do isporuke u knjižari treba oko mjesec dana.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 16:07   #13
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
2) izbjegavaj popularnu znanost ako se zelis bavit sa time u buducnosti. popularna znanost je cesto propagandna poruka i nema pretjerano puno veze sa stvarnom znanosti. u tu kategoriju bi sigurno stavio npr brian greena, michio kakua i sl. s druge strane sagan i ostali mi se cine puno ozbiljniji, pa iako su knjige starije vjerujem da ces puno vise dobit od njih. nazalost na pocetnoj razini tesko je razlikovat sta je indoktrinacija, a sta je ozbiljna znanstvena cinjenica
ako ti se da elaborirati..

Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
i zadnja stvar... posto ces se za sad vjerojatno jos uvijek drzat popularne znanosti, susskind je nedavno izbacio knjigu "the theoretical minimum".
su to ova predavanja https://www.youtube.com/playlist?lis...RrF3MFTH2GoP4J ?


ps. ako već misli ozbiljno http://www.feynmanlectures.caltech.edu/

a ja sam krajnje neozbiljna pa mi je 6 easy pieces i više nego dosta dobro, ako ih ikad završim probaću i sa onih drugih 6 ne tako laganih
FiorellaTerenzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 16:33   #14
Quote:
FiorellaTerenzi kaže: Pogledaj post
ako ti se da elaborirati..
Vjerojatno misli na to da svaki od tih poznatih autora hvali svoga konja, pri čemu se 'u prijevodu' sa izvorne prema poplarnoj razini gubi dosta toga....Po meni, to je nužno i to je relativno mala cijena popularizacije.

Ipak treba razlikovati popularnu znanost koja ima neke sitne mane od propagande pseudoznanosti koja nema nikakve veze s mozgom.

Michio Kaku iskače iz svake paštete doslovno...Ako netko ima rupu u programu od 30 sekundi evo njega da u kratkim crtama kaže nešto o teoriji struna ili ljudskoj budućnosti za 200 godina. S obzirom što je inače na TV to je super, ali je stvar u tome da bi ga ljudi mogli shvatiti malo previše doslovno.

Kakuova knjiga 'Hiperprostor' je moja preporuka.

Brian Greene je prvi koji je intenzivno na popularan način pokušava približiti neke moderne smjerove u fizici kao što su teorija superstruna, M-teorija ili neke interpretacije kvatne mehanike i slično.

Najbolja Brianova knjiga po meni je 'Tkivo svemira'. Za sagledavanje šire slike je dobra i 'The hidden reality'

Što se Saganovih knjiga tiče prije bi preporučio nešto kao 'Demon haunted world' nego 'Cosmos'.

Kod popularne znanosti bitne su one knjige koje pojašnjavaju znanstvenu metodologiju.

Naravno, i takve često zastrane pa se naveliko raspravlja o religijama, kreacionzimu, što je čisti višak..

Ne znam što bi suburban htio, ali sve ima svoju cijenu. Iluzorno je očekivati da će netko kao lagano štivo čitati udžbenike
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 16:42   #15
Quote:
FiorellaTerenzi kaže: Pogledaj post
Da, samo što u knjizi ima više detalja i dodatnih tema, ali i sama predavanja su odlična. Ovdje su na jednom mjestu pored kvantne i predavanja iz drugih područja fizike: http://theoreticalminimum.com/courses

Quote:
ps. ako već misli ozbiljno http://www.feynmanlectures.caltech.edu/

a ja sam krajnje neozbiljna pa mi je 6 easy pieces i više nego dosta dobro, ako ih ikad završim probaću i sa onih drugih 6 ne tako laganih
Od Feynmana, ako nisi čitala, svakako preporuka za knjigu koja nije zahtjevna za čitanje, a puno se iz nje može naučiti: QED The Strange Theory of Light and Matter
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 22:03   #16
@wand, zahvaljujem na elaboraciji meni se ipak nekako podrazumijeva kritičko mišljenje i propitivanje ako će se neko već ić bavit naukom, al ajde. mada sam uživala u demon haunted world.

što se tiče greena, samo sam dokumentarce pogledala, fabric of the cosmos sam par puta načela i ostavila.. nije da sam odustala, nego uvijek naleti nešto zanimljivije. kaku mi ne odogovara nikako, ali imaću na umu tu knjigu.

Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Ovdje su na jednom mjestu pored kvantne i predavanja iz drugih područja fizike: http://theoreticalminimum.com/courses
najs, thnx

Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Od Feynmana, ako nisi čitala, svakako preporuka za knjigu koja nije zahtjevna za čitanje, a puno se iz nje može naučiti: QED The Strange Theory of Light and Matter
men su nezahtjevni pleasure of finding things out i ostali memoari, a ne QED..

nego, tražila sam je po netu upravo i naletih i na ta predavanja >> https://www.youtube.com/playlist?lis...9818DC43C7E834
već mi je dosta toga od ranije poznato sa yt.. al budem opet fino hronološki prešla
ipak, naj su mi draži 'fun to imagine' intervjui

i hajd da i ovo nabacim messenger series
FiorellaTerenzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 12:44   #17
Takodjer bih preporucio Physics of the stars od AC Phillipsa.

I netko tko ima volje provoditi sate i sate pred laptopom, bilo bi ok posjetiti ovu stranicu sa puno college predavanja: http://academicearth.org/
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 15:27   #18
Fiorella, sljedeci odg je primarno upucen tebi. Odgovaram kroz Wandov komentar jer mi je brze, posto se mogu sloziti sa vecinom onoga sto je rekao.


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno misli na to da svaki od tih poznatih autora hvali svoga konja, pri čemu se 'u prijevodu' sa izvorne prema poplarnoj razini gubi dosta toga....Po meni, to je nužno i to je relativno mala cijena popularizacije.
Od nedavno svaki autor hvali svoju teoriju, to je istina. Ne bi se slozio da je tako bilo prije. Weinbergove "prve tri minute" i slicne knjige vjerojatno nemaju takvu dozu propagande.
Ne mislim da je problem to sto materija postaje manje tehnicka ukoliko je pojednostavis za siru publiku. Smatram da je problem u tome sto se iskoristava neznanje javnosti na nacin da se pisu hvalospjevi o uspjesima teorija koje jos nisu testirane (citaj: nisu znanost nego model) dok se njihovi propusti i nedostaci ne spominju (citaj: sakrivaju, s obzirom da se cesto radi o jako bitnim propustima).
Osim toga, u "popularnoj znanosti" cesto dominiraju teme koje su u znanstvenoj zajednici na margini i obratno. Brian Green i ostali imaju puna usta multiversea i pricaju o njemu kao o necemu pozitivnom. Svaki ozbiljan znanstvenik se na to moze jedino nasmijat. Danas je to ono sto je vjrojatno ubilo teoriju struna. Vec godinama se jako mali dio teoreticara struna bavi tim teskim pitanjima (moduli stabilization itd itd, u principu rjesavanje *problema* postojanja multiversea) i u principu se bave temama koje nikada ne dodju do popularnih knjiga.
Ako teorija struna kao takva gotovo da vise i ne postoji, sta tocno populariziraju popularne knjige o strunama?

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ipak treba razlikovati popularnu znanost koja ima neke sitne mane od propagande pseudoznanosti koja nema nikakve veze s mozgom.
Slazem se. U koju kategoriju svrstati multiverse? Vidis, granica cesto postaje jako mutna. Ako mi neko prica o metastabilnom vakuumu zbog kojeg bi nas svemir mogao nestat nakon toliko i toliko godina (posljedica toga da je masa higgsa ta koja je, 125GeV), onda je to zanimljiva tema koja moze zabavit ljude koji citaju popularnu znanost. Radi se o tome da je tema bazirana na dobro testiranom standardnom modelu fizike cestica.
Sta da mislim o slicnoj temi koja proizlazi iz teorije poput stringova koja nije eksperimentalno testirana? U najboljem slucaju je popularna znanost, al meni vise zvuci kao pseudoznanost.


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Brian Greene je prvi koji je intenzivno na popularan način pokušava približiti neke moderne smjerove u fizici kao što su teorija superstruna, M-teorija ili neke interpretacije kvatne mehanike i slično.

Najbolja Brianova knjiga po meni je 'Tkivo svemira'. Za sagledavanje šire slike je dobra i 'The hidden reality'
Brian Green je odlican pisac, oko toga se slazemo. Bilo sta sto pise o fizici je vrijedno citanja. Obje knjige koje si naveo sam citao jos u srednjoj (u originalu) i imale su utjecaj na to da sam otisao studirat fiziku. Medjutim pred kraj faksa mi je vec postalo poprilicno jasno da su njegove knjige vise propagandni stroj nego realni i posteni pokusaj objasnjenja teorije struna.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne znam što bi suburban htio, ali sve ima svoju cijenu. Iluzorno je očekivati da će netko kao lagano štivo čitati udžbenike
Mislim da je najbitnije da ljudi uzmu informacije iz popularno znanstvenih knjiga sa zrnom soli u glavi. Dakle, ako pise "misli se" onda stvarno znaci "neki od nas misle, al nitko ne zna i ne tvrdi pouzdano" i sl.
Sto se autora tice i nema ih bas dovoljno da mozemo bit izbirljivi. Sta ima to citaj, simple as that.
Ja bi tu jos dodao blogove tipa "not even wrong", "backreaction", "quantum diaries" i sl.
Ah, i na "mediumu" postoji super "blog" koji se zove "starts with a bang".
Mozda bi i ja trebao pokrenut blog da popunim prazninu =)

Cheers!
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 15:34   #19
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
Obje knjige koje si naveo sam citao jos u srednjoj (u originalu) i imale su utjecaj na to da sam otisao studirat fiziku.
ispravak: citao sam "the elegant universe" i "fabric of the cosmos", ovu zadnju nisam.
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 18:49   #20
Bolje uzeti Greenovu bilo koju knjigu nego se baciti na gledanje Nat Geo, Discovery, BBC dokumentaraca.
Gdje im treba pola sata da kazu da se svemir siri, a ostalih pola sata u pozadini odzvanja traumaticno dosadna glazba kojom naglasavaju svu epohalnost i znacaj takve objave.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:50.