Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2016., 14:45   #1
Što bi se dogodilo da nema reda?

Anarhija, demokracija, socijalizam, teokracija, diktatura..., sve su to oblici "vlasti" no većina njih propagira(iako ne javno) red(moral).
No što bi se dogodilo da nema morala u tim oblicima vlasti? Kako biste se vi ponašali u tom političkom sustavu? Biste li se prepustili svojoj dekadenciji ili biste učinili nešto za društvo?

Zadnje uređivanje GalaGuru : 21.10.2016. at 14:59.
GalaGuru is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 11:40   #2
Quote:
GalaGuru kaže: Pogledaj post
Anarhija, demokracija, socijalizam, teokracija, diktatura..., sve su to oblici "vlasti" no većina njih propagira(iako ne javno) red(moral).
No što bi se dogodilo da nema morala u tim oblicima vlasti? Kako biste se vi ponašali u tom političkom sustavu? Biste li se prepustili svojoj dekadenciji ili biste učinili nešto za društvo?
Čovjek je društveno biće jer jedinke koje to nisu prije ili kasnije budu istrebljene ili izumru.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 11:47   #3
U nasoj vlasti do sada nije bilo nimalo morala i jako sam skeptik za buducnost po tom pitanju.Odgovor na pitanje je jednostavan , na kraju se uvijek dogode neredi i nasilje.
Assumed is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 12:32   #4
Quote:
Assumed kaže: Pogledaj post
U nasoj vlasti do sada nije bilo nimalo morala i jako sam skeptik za buducnost po tom pitanju.Odgovor na pitanje je jednostavan , na kraju se uvijek dogode neredi i nasilje.

Naša vlast nije nametnuta već birana voljom građana.

Poslije nereda i nasilja nastala je Kraljevina Jugoslavija , zatim opet nered i nasilje pa nastaje SFRJ koja je bila, objektivno gledajuć, bolja i naprednija nego prethodna zatim nered i nasilje pa današnja R Hrvatska koja je objektivno gledajuć bolja nego SFRJ.

Red i nenasilje, objektivno, napreduje dok nered i nasilje ostaje isto.
Naravno koraka unazad tu i tamo ima ali ako se gleda u širem okviru idemo naprijed, nešto sami a nešto što nas nose.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 14:17   #5
Quote:
GalaGuru kaže: Pogledaj post
Anarhija, demokracija, socijalizam, teokracija, diktatura..., sve su to oblici "vlasti" no većina njih propagira(iako ne javno) red(moral).
No što bi se dogodilo da nema morala u tim oblicima vlasti? Kako biste se vi ponašali u tom političkom sustavu? Biste li se prepustili svojoj dekadenciji ili biste učinili nešto za društvo?
Dogodila bi se Hrvatska, nekakva banana republika i slično. Neki oblik vlasti bi se morao uspostaviti jer ljudi prirodno teže sigurnosti i redu, naravno pri tome se može dogoditi da određena struktura silom i terorom uspostavi red kakav upravo njoj odgovara, što ne mora odgovarati većini. U svakom slučaju ljudi prirodno teže organizaciji, hijerarhiji i redu jer se tako sigurnije živi i efektivnije radi i upravlja...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 15:51   #6
Quote:
GalaGuru kaže: Pogledaj post
Anarhija, demokracija, socijalizam, teokracija, diktatura..., sve su to oblici "vlasti" no većina njih propagira(iako ne javno) red(moral).
Prvo, anarhija je bezvlašće a ne oblik vlasti. Drugo, iz ovoga "no" zaključujem da ti je neobično što vlast propagira red (moral). Meni bi puno čudnije bilo da nije tako. A još mi je čudnije što kažeš da ona to ne čini javno. Možda te nisam razumio, ali ovako napisano izgleda jako konfuzno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 21:57   #7
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Naša vlast nije nametnuta već birana voljom građana.
Naravno, nazalost puno gradjana ne izlazi na izbore,razocarani su,bezvoljni...
Nadam se da ce shvatiti svaki pojedinac da je bitan i da samo svi zajedno mozemo nesto promijeniti, kao 90-tih . Medjutim lonac nije jos potpuno zasicen, kad pocne da kipi, tek tada mozemo ocekivati promijene.
Assumed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 01:07   #8
Quote:
GalaGuru kaže: Pogledaj post
Anarhija, demokracija, socijalizam, teokracija, diktatura..., sve su to oblici "vlasti" no većina njih propagira(iako ne javno) red(moral).
No što bi se dogodilo da nema morala u tim oblicima vlasti? Kako biste se vi ponašali u tom političkom sustavu? Biste li se prepustili svojoj dekadenciji ili biste učinili nešto za društvo?
nekako mi se čini, na tragu Hobbesa, da bi zavladalo prirodno stanje a onda.... ne bi bilo dobro
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 13:40   #9
Da nema reda, bilo bi samo nereda.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 16:35   #10
Ja bih se prepustio neumjerenom orgijanju.

Ček, pa to i sad radim...

Jel' to znači da i sad nema reda?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 15:42   #11
Ma to ti samo znaci da si normalan. A svi drugi nisu.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 21:47   #12
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Ma to ti samo znaci da si normalan. A svi drugi nisu.
Pa tak sam si i mislil nekak...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 21:03   #13
Anarhija propagira red(moral).
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 19:11   #14
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Čovjek je društveno biće jer jedinke koje to nisu prije ili kasnije budu istrebljene ili izumru.
Kako jedinke mogu izumrijeti? Vrste mogu izumrijeti, jedinke mogu samo umrijeti.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 19:14   #15
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Anarhija propagira red(moral).
Kao što je gore napisao već Jednostavko, anarhija je "bezvlašće", a ne "nered". Često se koristi kao sinonim za "nered", ali da bi neki anarhistički kolektiv opstao ili da bi uspio u nekoj svojoj misiji (npr. "Hrana, a ne oružje"), potrebna je velika disciplina, podjela poslova i red. Ja osobno ne vjerujem u anarhiju kao društveni poredak. Ona počiva na ontološko-etičkoj premisi da je čovjek "u suštini" "dobro" biće, a u to je teško vjerovati kada određeni broj godine. Ne vjerujem ja ni da je čovjek "u suštini" "zlo" biće, ali dovoljno je uzeti u obzir neke biološke činjenice, povijest i tome slično i vidjeti kako stvar stoji. I definitivno nisam manihejac. Ili nedajbože gnostik.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 21:02   #16
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
a u to je teško vjerovati kada određeni broj godine.
Trebalo je pisati ovdje "a u to je teško vjerovati kada prođeš određeni broj godina života, čini mi se.". Ovo nakon zareza je novost, ali formulacija je trebala tako zvučati. Htio sam prije editirati, krenuo sam, nešto na drugom tabu mi zaokupilo pozornost, ostao tamo, prošlo vrijeme mogućnosti editiranja i na kraju nisam mogao. Ispričavam se na glupoj formulaciji, ali bio sam poprilično iscrpljen kada sam to pisao.

Ako moderator može (ne ako mu forum dozvoljava, jer mu dozvoljava) točno tako promijeniti taj dio, molio bih ga da to učini. I ako mu nije teško. Ako misli da ne bi mogao ili mu je "teško", onda ne treba. A ovaj post može obrisati. Hvala.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 01:09   #17
Mene jedna stvar zanima. Po čemu svi koji ovdje pišu zaključuju da trenutno ima reda i da ovo u čemu sada živimo je red? Samo zato jer mislite da postoji gore, ovo što je sada je red? OP, pitaš što bi bilo da nema reda? Gledaš u to i živiš to upravo sada jer od reda u današnje vrijeme nema ni r.
__________________
Opportunities don't happen. You create them.
DreamShadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 22:55   #18
koje je značenje te rječi red u ovom tredu?

red u smislu čega? spontani red? red suprotno od nered, red kao ustrojstvo, red kao kaj? kakve veze ima red i moral?

kako može ne biti reda? koje sile u toj hipotetskoj situaciji sprečavaju da se stvari poslože u red po prirodi stvari?
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 01:08   #19
Galaguru pitas sta bi bilo bez ovih orgariziranih grupa koje donose ove bolesne odredbe tj zakone?

Ja mislim da bi se ljudi licno bez njihovog uplitanja na neki slobodno demokratski nacin dogovorili..

Sad nam i predstavljaju moderno drustvo kao u nekom neodemokratskom dobu samo je to ogromna laz..manipulacija.. korporatizam vlada iznad bilo kakve demokratije danas!

Ne bi se mogli stititi zakonom gamad koja ga izmislila vec kad bi ljudi skontali ko je gad, izbacili bi ga iz drustva ili ko zna ako je jako skrivio ode da zivi na selu kao radnik u neko dobro domacinstvo par godina pa ce biti bolji covek od njega.. a ako ni onda nece da nauci tj pravi sranja pa ode glava ali svako mora dobiti sansu naravno.

Danas smo usko vezani na sve te tipove pravne povezanosti jel bi nastao opsti haos da ode struja i kojekakve svakakve komunikacione usluge.. podvukao nam se polako sistem pod kozu.. pocev kad su krstasi pobijali "paganska" sela , vraceve i vestice te dali ljudima bibliju.. silom ili milom.. podvukli pod kozu.. odsekli od prirode...

Sad su vec toliko mediski pretrpali ljude strahovima i kojekakvim opasnim pricama... ne idi u Brazil jer tamo nestanes u sumi i dobijes sidu bez bubrega ostanes..muke zive auuu tek u Srbiju nemoj ni slucajno pa tamo ni dragi Bog ne zna sta ti sve moze biti mislim to su sve takve izmisljotine tj mediske manipulacije razlicitim vestima pa cak i u susednim drzavama a kamoli na drugom kontinentu.. lazu da je svet jedno opasno mesto.

Mada se usput od malena i trude da nas nacine zivotinjama.. tj da ljudi misle da su zivotinje te su opasni a covek je takvo bice da ako nesto umisli to i bude.. jako nam je mocna svest koja ako se pro manipulise kako vec to cia radi onda moze da bude sjebano.

Na vise nacina su se potrudili da nam docaraju ,nasu potrebu da nas cuvaju od samih sebe sto je opet budalastina.

Ne znam naci taj video gde lik simulira razne rezime sa zadatim parametrima u programu a usput je tamo bila i sloboda takodje sa zadatim parametrima ponasanja prosecnih ljudi (kao neko odvijanje zivota na ostrvima u par generacija).. svugde je pre ili kasnije nastao rat sem u programu anarhije.. koju su nam holiwoodjani pretstavili kao nesto jako lose.. sto je takodje bullshit.

No ljudi se vidim primaju ko ovce danas vec na tako prozirne fazone.. bas dobro rade posao ti iz cia-e.
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 17:33   #20
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Kako jedinke mogu izumrijeti? Vrste mogu izumrijeti, jedinke mogu samo umrijeti.
Kad neka jedinka napravi odmak od svoje vrste ( u konkretnom slučaju odmak od društvene prirode svoje vrste) tada ta jedinka odnosno ono što ona kao jedinka predstavlja ( neprilagođena) izumire unutar vrste.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:13.