Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2007., 11:15   #1
Question Ilirski jezik

Pozdrav..Iz nastavnog predmeta hrvatski jezik imam jedinicu iz područja hrvatski narodni peporod.Jedan dio gradiva sam naučio i isparavio i sad mi je ostala 1/4 gradiva za ispraviti.Taj dio je Ilirski jezik.Problem je u tome što ne mogu naći informacije na internetu a u bilježnici nemam zapisano to gradivo i nemam iz čega naučiti.Molim vas za pomoć.
 
Old 19.05.2007., 01:29   #2
de se obrati drustvenim znanostima, ili skolarcima i studentima... ili jos bolje kolegi iz razreda
kakav ilirski jezik pobogu.
vilinska musica is offline  
Old 19.05.2007., 13:24   #3
Koji razred? Vjerojatno su u pitanju počeci standardizacije hrvatskoga jezika, što jest vezano uz ilirizam kao pokret, ali nema veze s ilirskim jezikom. Napiši točno što ti treba pa da te prebacimo među školarce i tudente.
Didi is offline  
Old 20.05.2007., 02:49   #4
Ma to je samo sinonim za hrvatski. Jedan od mnogih.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Old 20.05.2007., 03:02   #5
nego, on misli na netu nać nešto o tome a pojma nema što će ga prof/ka točno pitat
Ris is offline  
Old 20.05.2007., 16:39   #6
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
nego, on misli na netu nać nešto o tome a pojma nema što će ga prof/ka točno pitat
Pitat će ga o obliku jezika u doba HNP imožda zagrebačke škole.
Odgovor je:

-Ljudevit Gaj je uveo novi slovopis, po češkomu uzoru (č,ž,š), poljskom (ć), neka je slova preuzeo iz starije hrvatske grafije (lj, nj), a neka je stvorio kasnije (dž). Veći je dio vremena rabio rogato e,ě, iz češke gradije za oznaku jata, tako da se dělo moglo čitati kao: djelo, delo, dilo.

-jezik je bio novoštokavski, a od kraja 1830-ih novoštokavsko-jekavski oblikovan po uzoru na jezik dubrovačke književnosti (Gundulić itd.)

-od sadašnjega jezika razlikovao se po tom što je imao različite oblike za padeže u dativu, lokativu i instrumentalu množine (što je izjednačeno i novoštokavštini- konjima, s konjima, o konjima), te morfonološki ili "etimološki" pravopis u kojem nije bilo raznih jednačenja (sladko, odkloniti, razstaviti, uredničtvo,..)

-dulje vremena zadržalo se rogato e (děte, věra,..) i samoglasnik uz slogotvorno r (karv, kerv; parst, perst,..)

-došlo je do razvitka terminološke djelatnosti i bogaćenja rječnika novotvorbom i posuđivanjem iz drugih, napose slavenskih jezika

Ilirce je zamijenila Zagrebačka škola, a nju tzv. hrvatski vukovci.

Iz ilirskoga razdoblja ostaku trajne zasluge za hrvatski:

-stvaranje općehrvatskog jezičnoga standarda novoštokavsko-jekavske fizionomije

-konačna stabilizacija hrvatske latinične grafije

-obogaćenje leksika i stilističkih mogućnosti hrvatskoga, te konačna integracija starijih hrvatskih regionalnih književnosti

Odpale su ili su nestale dvije ilirske jezične značajke:

-različiti množinski padeži

-tzv. etimološki ili "korijenski" pravopis (tvorbeni, morfemski)
Hroboatos is offline  
Old 22.05.2007., 00:24   #7
Ris is offline  
Old 13.10.2008., 10:43   #8
Quote:
Davey_Jones kaže: Pogledaj post

Iz nastavnog predmeta hrvatski jezik imam jedinicu iz područja hrvatski narodni peporod. Jedan dio gradiva naučio sam i ispravio, i sad mi je ostalo da ispravim još 1/4 gradiva. Taj dio je ilirski jezik.
Ne radi se tu ni o jeziku antičkih Ilira, ni o jeziku Ljudevita Gaja, nego od ideji da se između Beljaka/Villacha (Austrija), Varne (Bugarska) i Skadra (Albanija) govori jedan jezik - ilirski, tj. da svi Južni Slaveni govore jedan jezik.

Slavistička je znanost u 19. stoljeću smatrala da se među Slavenima govore samo četiri jezika: ruski, poljski, češki i ilirski. Tako se i kod iliraca javila težnja za jedinstvenim "ilirskim" književnim jezikom.
Shain is offline  
Old 13.10.2008., 16:21   #9
Quote:
Shain: nego od ideji da se između Beljaka/Villacha (Austrija), Varne (Bugarska) i Skadra (Albanija) govori jedan jezik - ilirski,
Čija je to ideja?
Mariola is offline  
Old 13.10.2008., 16:28   #10
Didi, zatvaraš li ovu temu?
KNJIGOLJUBAC is offline  
Old 13.10.2008., 16:56   #11
Quote:
Mariola kaže: Pogledaj post

Čija je to ideja?
To bi ti trebala znati jer su ti glavna inspiracija slavisti-početnici iz devetnaestoga i ranijih stoljeća. Ali ne znaš ni to.
Shain is offline  
Old 13.10.2008., 17:32   #12
hrvatski narodni preporod ti se radi u 8 razredu OŠ iz hrvatskog jezika.pogledaj malo nekakve knjigeiz hj 0smih razreda.
__________________
ignorance is bliss...
MacBookPro is offline  
Old 13.10.2008., 18:13   #13
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
To bi ti trebala znati jer su ti glavna inspiracija slavisti-početnici iz devetnaestoga i ranijih stoljeća. Ali ne znaš ni to.
Znam ja, ne znaš ti, po običaju.

Radi se o Velikoj Hrvatskoj Paula Rittera, transformiranoj u Rački-Štrosmajerovu Veliku Hrvatsku (Jugoslaviju) koja nema veze s Bugarima i Makedoncima, već se trudi pokatoličiti što više Srba i prevesti ih u Hrvate.

Zato su ilirci, a kasnije i zagrepski sabor uzeli za službeni srpski jezik, Vukov srpski jezik da bi namamili što više Srba u Veliku Hrvatsku.

Kako ovo može biti dijalekt:

Quote:
Ja se komaj secham gda sem ko mali gledel kak mamica sopuna delaju chebasch neznam kaj se sve hnoter meche. Secham se da se vu veliku rajnglu deli ostajnki od kolijna, kosti, kozha i se ono kaj ni bilo za nisch. Onda se to vu nekakove luzhine kuhalo i delo da se ladi. Nakon par dan trdi se sopun zvadil vun pak ga se je z drotom rezalo na kocke.
Iliriski, malo sutra.

Gaj 1830. napušta hrvatski jezik i prelazi na srpski (ilirski), a Dnicza horvatzska postaje Danica Ilirska.

Znaš li tko je prvi pokrenuo Danicu? Naravno da ne znaš. - Vuk Karadžić.

To ti je tako bilo.

Zadnje uređivanje Mariola : 13.10.2008. at 18:27.
Mariola is offline  
Old 13.10.2008., 18:52   #14
Quote:
KNJIGOLJUBAC kaže: Pogledaj post
Didi, zatvaraš li ovu temu?
Najpametnije će biti. Na ovo je pitanje odavno odgovoreno i nije bilo razloga za ponovno dizanje teme.
Didi is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:00.