Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2009., 19:02   #1
Mađarska prezimena u Hrvatskoj

U Hrvatskoj ima dosta ljudi koji imaju mađarsko društveno-socijalno podrijetlo. U kojim gradovima ima mađara danas i koja su to najčešća prezimena u hrvatskih mađara. Iz kojih krajeva zapravo dolaze? Kakav je njihov odnos danas prema pradomovini i da li govore mađarski?
torcida_501 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 19:12   #2
Ač, Fot, Farkaš, dio Horvata, Sabo, Nađ, Beroš, Bereš, Keres, dio Kovača, Feher, Fehir, Fekete, Seleš, Boroš, Šorgo, Kočiš, Ferlendiš (izuzetno rijetko dugačko mađarsko prezime)...

edit: sad vidim da je riječ o udomaćenim mađarima pa sam možda u krivu s ovim klasičnim prezimenima, al je glupo da sad idem ispravljati
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 19:18   #3
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
Ač, Fot, Farkaš, dio Horvata, Sabo, Nađ, Beroš, Bereš, Keres, dio Kovača, Feher, Fehir, Fekete, Seleš, Boroš, Šorgo, Kočiš, Ferlendiš (izuzetno rijetko dugačko mađarsko prezime)...

edit: sad vidim da je riječ o udomaćenim mađarima pa sam možda u krivu s ovim klasičnim prezimenima, al je glupo da sad idem ispravljati
Taraš,može li to vuć nekakvo madjarsko porijeklo
Vukasin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 20:11   #4
Quote:
torcida_501 kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj ima dosta ljudi koji imaju mađarsko društveno-socijalno podrijetlo. U kojim gradovima ima mađara danas i koja su to najčešća prezimena u hrvatskih mađara. Iz kojih krajeva zapravo dolaze? Kakav je njihov odnos danas prema pradomovini i da li govore mađarski?
Danas Mađari imaju najveći udio u gradovima poput Belog Manastira (8,4 %), Iloka (1,5 %), Vukovara (1,2 %), Osijeka (1 %)...
Koliko znam, dolaze iz različitih krajeva. Neka od prezimena već su navedena u x-typeovom upisu. Iz iskustva znam da neki nemaju baš neke osjećaje prema Mađarskoj, dok neki drže do toga. Gotovo svi oni koji se izjašnjavaju Mađarima govore aktivno mađarski jezik, a govori ga i dobar dio onih koji su mađarskog podrijetla, a izjašnjavaju se Hrvatima...
Neka se i Magor uključi, on će vam sigurno znati još bolje odgovoriti...
Pessimus dux is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 20:22   #5
zaboravio sam Kiš
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 20:37   #6
Balog,Varga
Tilley is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 00:27   #7
Quote:
Tilley kaže: Pogledaj post
Balog,Varga
pa balog kolko sam ja upoznat ima dosta i cigana....
ima dosta ljudi koji nose mađarska prezimena, a ne znaju prica mađ. pa cak ni njihovi djedovi, i ocevi.ima dosta mađ. sela po baranji, i neka u slavoniji.

evo jos neka
Magaš, hegeduš ili hegediš
torcida_501 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 09:36   #8
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
Ač, Fot, Farkaš, dio Horvata, Sabo, Nađ, Beroš, Bereš, Keres, dio Kovača, Feher, Fehir, Fekete, Seleš, Boroš, Šorgo, Kočiš, Ferlendiš (izuzetno rijetko dugačko mađarsko prezime)...
Mislim da Ferlendiš nije mađarsko prezime. Možda talijansko?

Ač (tesar), Farkaš (vuk), Sabo (krojač), Nađ (visok, velik), Bereš (sluga u poljoprivredi), Feher (bijeli), Fekete (crni), Boroš (vinar), Kočiš (kočijaš), Balog (lijevoruk, šuvaklija), Varga (obućar), Kiš (mali), Vereš (crveni), Kerekeš (kolar), Rab (rob, sluga), Pap (svećenik), Kovač (kovač), Horvat (Horvat), Tot (Slaven, Slovak), Olah (Vlah, Rumunj), Rac (Srbin), Nemet (Nijemac), Hegediš (violinist), Vadas (lovac), Lovas (konjar, konjušar), Molnar (mlinar), Čordaš (govedar), Čizmadi(j)a (čizmar), Hajdu (hajduk, žup. pandur), Biro (sudac), Polgar (građanin), Ban i Banfi (ban i banović), Palfi (sin Pavla), Madaras (ptičar), Šereš (pivar), Šalamon (Solomon), Šimon (Simon?), Gu(l)jaš (govedar), Pastor (pastir, čoban), Juhas (čobanin, ovčar), Kardoš (mačevalac), Puškaš (streljač, osoba s puškom), Erdödy (osoba iz Erdőda, od toponima Erdőd), Fazekaš (lončar), Faluši (seoski), Sijarto (remenar, sedlar), Sekereš (kiridžija), Šipoš (svirač), Ujlaki (iločki, Ilok = Újlak /nova kuća/), Garai (gorjanski, Gorjan = Gara) ... itd., itd.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 09:39   #9
Quote:
torcida_501 kaže: Pogledaj post
pa balog kolko sam ja upoznat ima dosta i cigana....
Da, ima.
Najčešća prezimena kod mađarskih Cigana: Olah, Lakatoš, Balog, Horvat, Kolompar
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 09:43   #10
Quote:
Pessimus dux kaže: Pogledaj post
Koliko znam, dolaze iz različitih krajeva.
Ima Mađara u Hrvatskoj koji su autohtoni. Npr. Mađari iz Laslovoa (Szentlászló) žive u ovom selu od X. st.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 10:00   #11
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Ima Mađara u Hrvatskoj koji su autohtoni. Npr. Mađari iz Laslovoa (Szentlászló) žive u ovom selu od X. st.
Tako je, ima i toga.
Pessimus dux is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 10:58   #12
magor tu medu dosta ovih prezimena koje si naveo, poznam ljudi koji su "pravi" hrvati. nikako nebi pomislio da su neka mađ. prezimena, ne zvuce mi tako
torcida_501 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 11:11   #13
Quote:
torcida_501 kaže: Pogledaj post
magor tu medu dosta ovih prezimena koje si naveo, poznam ljudi koji su "pravi" hrvati. nikako nebi pomislio da su neka mađ. prezimena, ne zvuce mi tako
Nisu sva ta nabrojana prezimena isključivo mađarskog porijekla, iako većina jest.
Pessimus dux is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 13:34   #14
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
Ač, Fot, Farkaš, dio Horvata, Sabo, Nađ, Beroš, Bereš, Keres, dio Kovača, Feher, Fehir, Fekete, Seleš, Boroš, Šorgo, Kočiš, Ferlendiš (izuzetno rijetko dugačko mađarsko prezime)...

edit: sad vidim da je riječ o udomaćenim mađarima pa sam možda u krivu s ovim klasičnim prezimenima, al je glupo da sad idem ispravljati
Beroš je najcesce prezime u Bratusu kod Makarske, i mislim da oni nemaju veze s Madjarima.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 13:38   #15
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Da, ima.
Najčešća prezimena kod mađarskih Cigana: Olah, Lakatoš, Balog, Horvat, Kolompar
Da, Horvat...

Tih cigana ima masa i u Slovackoj s prezimenom Horváth... A Hrvat na slovackom je Chorvát, a na ceskome Chorvat. Pa ti sad vidi...
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 13:58   #16
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Beroš je najcesce prezime u Bratusu kod Makarske, i mislim da oni nemaju veze s Madjarima.
isto tako i kovac, je dosta cesto prezime u dalmaciji.. cak su i plemici
torcida_501 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 14:30   #17
Quote:
torcida_501 kaže: Pogledaj post
isto tako i kovac, je dosta cesto prezime u dalmaciji.. cak su i plemici
očito postoji dosta sličnih riječi koje su jedni preuzeli od drugih, pa ne treba čuditi mogućnost dvostrukog ili višestrukog porijekla nekih prezimena ili ljudi. dosta npr. državničkih titula su Mađari preuzeli od Slavena (župan=>Išpan), a s obzirom na stav da su Mađari razbili jedinstvo Slavena upavši u Panoniju, ništa čudnog u postojanju zajedničkih naziva...
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 14:43   #18
Quote:
torcida_501 kaže: Pogledaj post
magor tu medu dosta ovih prezimena koje si naveo, poznam ljudi koji su "pravi" hrvati. nikako nebi pomislio da su neka mađ. prezimena, ne zvuce mi tako
Osim Horvat/Kovač ova su "originalna" mađarska prezimena.

Ja također poznam ljudi koji su "pravi" Mađari, a imaju hrvatska prezimena: Smodić, Ljubić, Kuzma, Kuzmić, Višnović, Komanović, Škublić, Rodek, Radanović itd., itd.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 14:45   #19
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Beroš je najcesce prezime u Bratusu kod Makarske, i mislim da oni nemaju veze s Madjarima.
Da, mislim da ni Beroš nije mađarsko prezime. Bereš jest.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 14:51   #20
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Da, Horvat...

Tih cigana ima masa i u Slovackoj s prezimenom Horváth... A Hrvat na slovackom je Chorvát, a na ceskome Chorvat. Pa ti sad vidi...
Riječ je o ljudima koji su dolazili u Mađarsku iz juga (većinom za vrijeme kralja Žigmunda luksemburškog).

btw, prvi Cigani su dolazili u Meksiko iz Mađarske/Ugarske, baš zbog toga Cigane Meksikanci zovu "Hungaros"
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.