Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2015., 16:22   #701
Alimentacija

Poštovanje svima, probat ću ukratko objasniti o čemu se radi i volio bih pomoć ili savjet nekoga šta mogu napraviti u vezi s tim.

Naime, razveden sam 2006, imam dvoje mlt djece (13 i 15 g.) i sporazumno je dogovoreno za plaćanje alimentacije u iznosu od 1000 Kn po djetetu. Da ne idem u detalje po godinama, radi se o slijedećem, imao sam svoje poduzeće do kraja 2010 g, kada sam se morao odjaviti iz poduzeća i čekati stečajni postupak jer nisam mogao platiti stečaj. Do kraja 2011 sam plaćao alimentaciju redovno, a nakon toga kako i koliko sam imao s obzirom da sam nezaposlen. Invalid sam 80% i od 2012 se vučem po bolnici radi operacije koja je tek nedavno obavljena, točnije prije 20-ak dana. Na HZZ nisam imao pravo jer sam do travnja 2014 bio vlasnik poduzeća (Rješenje o stečaju) i u lipnju 2014 sam uredno prijavljen na HZZ. Nadalje, krivični postupak se vodi protiv mene radi neplaćanja (koji je pokrenula moja bivša supruga), odnosno neredovitog plaćanja alimentacije i, kako je navedeno, svjesnog izbjegavanja plaćanja alimentacije. Moji roditelji su u dogovoru sa mnom i bivšom suprugom pristali na plaćanje 50% iznosa alimentacije počevši krajem 2013 g. Prije nekoliko dana je mojim roditeljima došao poziv za Sud radi naplate alimentacije. Ostao sam bez posla, rasprodao sve što sam imao da bih podmirio dugovanja. Ne pišem ovo kako bi me itko žalio, već tražim savjet i pomoć kako da se iz svega izvučem. Odvjetnik mi isto tako izvlači novce jer rasprava ima preko nekoliko, a svaka košta. I još nije gotovo. Sad dolaze troškovi i za drugi postupak. Moj oporavak će trajati još nekih mjesec do mjesec i pol dana, nakon čega imam posao u Njemačkoj. Ne znam kako da roditelje izvučem iz svega i kako da ih to sve zaobiđe.

Molio bih nekoga tko ima iskustva ili znanja o ovakvim stvarima da mi da nekakav savjet.
macola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 18:29   #702
Iz iskustva ti mogu sa sigurnošću reći slijedeće: može ti upaliti da se pozivaš na radnu nesposobnost. Moraš na sudu dokazati u kojem si periodu bio radno nesposoban. Ako si 80% invalid, imaš kroničnih zdravstvenih problema i hodao si po doktorima, te bio na bolovanjima, sigurno ćeš za barem neki period uspjeti isposlovati da si bio radno nesposoban, te će te osloboditi plaćanja alimentacije za taj period. Barem ćeš si smanjiti dug.
Nisam sigurna ima li ona osnove teretiti tvoje roditelje za alimentaciju. Ja mislim da nema. Sad je opet na snazi stari obiteljski zakon, pa nisam više sigurna. Ali na temelju nekakvog usmenog dogovora ih ne može teretiti. Ali ako ti nisi u mogućnosti plaćati, mislim da doista može najašiti na njih.
Moj savjet: svi skupa se pokupite u Njemačku. Dok dođu vremena kad će te ona moći ovršavati u Njemačkoj, već će i odustati od svega, ako to uopće itko od vas i doživi.
Orange Brick is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 19:29   #703
Quote:
Orange Brick kaže: Pogledaj post
Iz iskustva ti mogu sa sigurnošću reći slijedeće: može ti upaliti da se pozivaš na radnu nesposobnost. Moraš na sudu dokazati u kojem si periodu bio radno nesposoban. Ako si 80% invalid, imaš kroničnih zdravstvenih problema i hodao si po doktorima, te bio na bolovanjima, sigurno ćeš za barem neki period uspjeti isposlovati da si bio radno nesposoban, te će te osloboditi plaćanja alimentacije za taj period. Barem ćeš si smanjiti dug.
Nisam sigurna ima li ona osnove teretiti tvoje roditelje za alimentaciju. Ja mislim da nema. Sad je opet na snazi stari obiteljski zakon, pa nisam više sigurna. Ali na temelju nekakvog usmenog dogovora ih ne može teretiti. Ali ako ti nisi u mogućnosti plaćati, mislim da doista može najašiti na njih.
Moj savjet: svi skupa se pokupite u Njemačku. Dok dođu vremena kad će te ona moći ovršavati u Njemačkoj, već će i odustati od svega, ako to uopće itko od vas i doživi.
Hvala puno na odgovoru, ali cini mi se da je krivo protumacen moj post. Ja ne zelim izbjeci daljnje placanje alimentacije niti dio dosada, nego samo zelim da se moji roditelji ne dovode u situaciiu hodanja po sudu I opterecenja na njihove mirovine. Kako sam gore napisao, oni placaju 50% vec godinu I pol. I to redovito svaki mjesec. Imam zaostataka koje moram podmiriti, ali dok se ne zaposlim nisam u mogucnosti to pokriti kao ni placati redovito. Ono sto ona trazi je da se odjednom naplati ukupan dug alimentacije, preko mojih roditelja, koji ja nisam mogao uplacivati. Iako se vec uplacuje redovito, ali samo pola iznosa. Zanima me kako I dali se moze to izbjeci pa da ja otplatim kompletan dug, kako budem mogao, I nove uplate.
macola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 20:05   #704
Gle, ako ti ne možeš otplaćivati, a ona uspije sudski to prebaciti na tvoje roditelje, tu ne možeš puno. Nisam ja krivo shvatila post, ali jedno su tvoje dobre namjere, a drugo ono što će na kraju ispasti iz svega. Tebe ništa ne priječi da joj, kad i ako budeš u mogućnosti, platiš sve do zadnje lipe. Ali sad trebaš kao prvo izbjeći zatvor, a kao drugo čim više "smanjiti štetu". Jer nekome će za to sjesti ovrha - tebi ili tvojim roditeljima. Ti si nezaposlen, tvoji pretpostavljam žive od mirovina. A za alimentaciju ti ne vrijedi ono da se plijeni samo trećina. Ovdje te tvoje poštenje može preskupo stajati, pogotovo što tvoja bivša očito nema razumijevanja i strpljenja za situaciju.

Najvjerojatnije ćeš ti dobiti neki nebulozni rok od tipa mjesec dana da joj sve to podmiriš ili ideš u zatvor. Kad joj ne budeš mogao platiti, ili ćeš fakat završiti u zatvoru ili će ti taj rok još produžiti ili se neće dogoditi ništa - u ovoj državi je sve moguće.
Moj savjet ti je da joj čim prije počneš uplaćivati alimentaciju + zaostatke (koliko budeš mogao, sto kuna, sto).
Na sudu reci da plaćaš tekuću alimentaciju i vraćaš pomalo zaostatke, prema mogućnostima. I to joj uplaćuj u svoje ime, a ne u ime roditelja. Neka ti oni daju lovu koju oni plaćaju da uplatiš u svoje ime. Njih iz svega izostavi.
Orange Brick is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 20:20   #705
Quote:
Orange Brick kaže: Pogledaj post
Gle, ako ti ne možeš otplaćivati, a ona uspije sudski to prebaciti na tvoje roditelje, tu ne možeš puno. Nisam ja krivo shvatila post, ali jedno su tvoje dobre namjere, a drugo ono što će na kraju ispasti iz svega. Tebe ništa ne priječi da joj, kad i ako budeš u mogućnosti, platiš sve do zadnje lipe. Ali sad trebaš kao prvo izbjeći zatvor, a kao drugo čim više "smanjiti štetu". Jer nekome će za to sjesti ovrha - tebi ili tvojim roditeljima. Ti si nezaposlen, tvoji pretpostavljam žive od mirovina. A za alimentaciju ti ne vrijedi ono da se plijeni samo trećina. Ovdje te tvoje poštenje može preskupo stajati, pogotovo što tvoja bivša očito nema razumijevanja i strpljenja za situaciju.

Najvjerojatnije ćeš ti dobiti neki nebulozni rok od tipa mjesec dana da joj sve to podmiriš ili ideš u zatvor. Kad joj ne budeš mogao platiti, ili ćeš fakat završiti u zatvoru ili će ti taj rok još produžiti ili se neće dogoditi ništa - u ovoj državi je sve moguće.
Moj savjet ti je da joj čim prije počneš uplaćivati alimentaciju + zaostatke (koliko budeš mogao, sto kuna, sto).
Na sudu reci da plaćaš tekuću alimentaciju i vraćaš pomalo zaostatke, prema mogućnostima. I to joj uplaćuj u svoje ime, a ne u ime roditelja. Neka ti oni daju lovu koju oni plaćaju da uplatiš u svoje ime. Njih iz svega izostavi.
Hvala. Shvatio sam, nazalost tako je da se tu nista ne moze protiv toga. Zakon stoji iza nje bez obzira u kakvoj sam ja situaciji. Za razumijevanje I strpljivost si u pravu. Jos jednom hvala na trudu I odgovoru.
macola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 20:51   #706
Baku i djeda se ne može teretiti za dug. Jedino što od njih može dobiti je 50% alimentacije, a to je ono što oni i sada plaćaju samo će to sada biti u obliku sudske odluke.

Mora pokrenuti dvije parnice. Jednu kojom tereti tebe za dug. Tu će vjerojatno dobiti, ali rok otplate neće biti mjesec dana nego vjerojatno dulji. Zatvorska kazna će biti ako bude uvjetna. Nakon što dobije tu parnicu onda tek može tužiti tvoje roditelje.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 21:15   #707
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Baku i djeda se ne može teretiti za dug. Jedino što od njih može dobiti je 50% alimentacije, a to je ono što oni i sada plaćaju samo će to sada biti u obliku sudske odluke.

Mora pokrenuti dvije parnice. Jednu kojom tereti tebe za dug. Tu će vjerojatno dobiti, ali rok otplate neće biti mjesec dana nego vjerojatno dulji. Zatvorska kazna će biti ako bude uvjetna. Nakon što dobije tu parnicu onda tek može tužiti tvoje roditelje.
Kaznena parnica protiv mene koju je pokrenula u ODO-u jos uvijek traje, a tuzba prema mojim roditeljima je podnesena sredinom veljace ove godine.
macola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 22:03   #708
ja ne vjerujem koja jebena kurvetina moras biti da se tak ides tuziti covjeku koji sve uredno placa i onda ga pogodi nepogoda i svejedno dalje hoce platit i ne izlazi mu u susret
Doctor B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 22:21   #709
Quote:
Doctor B. kaže: Pogledaj post
ja ne vjerujem koja jebena kurvetina moras biti da se tak ides tuziti covjeku koji sve uredno placa i onda ga pogodi nepogoda i svejedno dalje hoce platit i ne izlazi mu u susret
Dobro, nije to bila namjera mog posta. Ipak, s njom sam bio u braku 8 godina I ona je majka moja dva sina. A sad nadalje, nismo svi isti.
macola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 23:51   #710
Quote:
macola kaže: Pogledaj post
Kaznena parnica protiv mene koju je pokrenula u ODO-u jos uvijek traje, a tuzba prema mojim roditeljima je podnesena sredinom veljace ove godine.
Ako je istina ono što je napisao d@d@ da ne može teretiti tvoje roditelje za dug, onda ih tuži za plaćanje alimentacije zato što ti nisi u mogućnosti plaćati. Tim više bi joj čim prije trebao početi plaćati da ne bi sud donio odluku da tvoji moraju plaćati umjesto tebe. Jer ako se nakon toga dogodi da u jednom trenutku ne budu mogli više plaćati, ona im može s tom presudom bez problema "sjesti" na mirovine.
A kad se ti zaposliš i preuzmeš plaćanje, mislim da tvoji moraju opet sudski tražiti da ih se oslobodi te obveze.

U svakom slučaju, bolje da do toga ni ne dođe. A sud će tvojim starcima odrediti plaćanje alimentacije samo ako utvrde da ti nisi nikako u mogućnosti plać.
Orange Brick is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 14:55   #711
alimentacija

dobar dan svima,imam jedan,zapravo vise problema pa bi vas zamolila ako bi mi mogli pomoci bilo kako. stvari stoje ovako:
zivila sam s majkom do 6 mjeseca prosle godine,imali smo neke razmirice i odlucila sam zivit s ocem. on je sljedecih 6 mjeseci plactio alimentaciju 3 ili 4 mjeseca za 3 djece (imam brata,sestru i polubrata) jer nije znao hovu li se ja predomislit ili ne. kad je vidio da necu prestao je placat alimentaciju jer je bio u pretplati. u socijalnoj službi pokusao je postić dogovor s mojom majkom,oboje su se složili da ce on nastavit placat 800 kuna,ona njemu nista ali je problem nastao oko prebitka preplacenog. znaci on je 6 mjeseci placao za 3 djece umjesto za jedno a ona je htjela da to kao zaboravimo i da nastavi placat 800 kn na sta mi naravno nismo pristali i nismo planirali uplacivat nista dok racun ne bude na nuli znaci dok se taj preplaceni iznos sa alimentacijom ne ponisti. sada nas majka tuzi za mjesecni iznos od 1550 kn za to dvoje djece u razdoblju prosle godine za 3 mjeseca i ove tekuce godine. ja san u 12 mjesec prosle godine navrsila 18 godina i sad neznam sta mi je ciniti. neki mi govore da posto sam punoljetna nemam pravo retroaktivne potraznje alimentacije. neznam sta mi je cinit,jedva san i ovaj tekst sastavila jer je taj ovrsni prijedlog meni i ocu dostavljen jucer. molim vas za bilo kakve savjete i ako vam nesto nije jasno samo pitajte.. hvala vam puno unaprijed
A story is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 12:22   #712
Da li itko zna da li je moguće tj. da li je zakonski se nagoditi preko odvjetnika sa tuženom stranom. Npr. primam alimentaciju ali bilo je izostavnih nekoliko mjeseci, potegla sam ovrhu ali bi pokušala se nagoditi van suda...nek mi plati na ruke šta duguje a ja povučem tužbu
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 12:32   #713
ovrha na alimentaciju

dakle molim vas za pomoč
pokušati ću skratiti; naime moj bivši suprug živi i radi u njemačkoj. budući da nije plačao alimentaciju ja sam uspjela od države dobiti privremeno uzdržavanje odnosno iznos 50% dosuđene alimentacije. u međuvremenu sam digla privatnu tužbu za ovrhu jer godinu ipo dana nije uplatio niti lipe za djecu i kako stvari sada stoje postupak će uskoro biti gotov. s obzirom da se on ne javlja na sud, nema odvjetnika, ne želi kontaktirati sa centrom, ma ništa ništa, na koji način ja mogu provesti tu prisilnu naplatu, naravno potkrijepljenu sudskom odlukom prevedenu na njemački? postoji li nekakva ustanova kojoj mogu poslati mail ili kako?
unaprijed zahvaljujem na odgovorima
štrki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 12:55   #714
Moraš ići u Ministarstvo socijalne politike i mladih i tamo ispuniti obrazac. Mislim da ne može ići mailom.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 21:27   #715
to u Zg? i šta onda?
štrki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 15:03   #716
Ja ne kužim kako se određuje alimentacija na kraju

Od 1.11. ide ponovno novi zakon i one tablice o iznosima.

Šta tko kako? Ako se mi dogovorimo manje od tog što piše u tablici onda je ok? Ako se ne uspijemo dogovorit onda sud koristi tablicu ili?

Puna sam pitanja, al pošto se mi još nismo papirnato razveli, a ni ne znamo kad ćemo krenuti u to, bolje se pripremiti

Nadam se da ima dobra duša koja će mi pojasniti konkretnije
Hvala unaprijed
__________________
παντα ρεϊ
Don`t cry is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 13:49   #717
Prije 7 god djete pripada majci i dobiva presudu za alimentaciju 24 posto od plače bivšeg supruga koja je u tome momentu ima plaču oko 6,000 kn.
Nakon dvje god. taj isti bivši uzima(dobija) djete sebi i traži alimentaciju ali u ovom slučaju majka na plaču od 2,500 kn treba uplačivati 1180 kn, što je skoro 50 posto od plače.
Da li je to normalno i da li ima pravo žalbe?
I još jedno pitanje.. da li ima pravo tražiti smanjenje alimentacije ako je u međuvremenu u novom braku rođeno još jedno djete i ako da kome se obratiti
sunce007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 09:28   #718
Quote:
maymay kaže: Pogledaj post
molim pomoc
imam malog sina, otac i ja nikad nismo bili nito u bracnoj niti u izvanbracnoj zajdnici. nikada nije nista pokretano zbog svacega necega. bila sam jako mlada,moji nisu htjeli da ih sramotim pokretanjem postupka alimentacije (!) jer je on : "tako divan prema malom" bla bla. otac bi ga se sjetio jednom godisnje,tada bi uplatio oko 3 000 kn i mislio da je odradio svoje, a malog bi vidjao samo kad bi se trebalo pohvaliti kakvog sina ima. ja sam kao majka potpuno degradirana u svakom pogledu. sada je zivot u skroz nekim drugim vodama, udala sam se, moj mali secerkovic je dobio seku, zivimo fin zivot. ali sam tako ogorcena na sve. htjela bi naravno pokrenuti postupa za alimentaciju jer mi nikada nece izaci iz glave kad je nejgov otac rekao da nece on meni uplacivati pare.halo ej meni? a sta on misli ko je to dijete hranio i oblacio i brinuo se o njemu da bi mu bilo onako divno dok se on hvali kako je prekrasan? mislim gadi mi se sve ovo. toliko je gorcine u meni. cak sam morala davati izjavu kod javnog biljeznika da nikada nismo bili u nikakvoj vezi jer nasi glupi zakoni vas automatski smjestaju u istu ladicu s osobo s kojom imate dijete,iako ne zovite skupa, niste vjencani...
ono sto ja molim one koji su upuceni, da mi detaljno objasne kako se pokrece postupak za alimentaciju, kolika je alimentacija, kako se odredjuju posjeti, sve ama bas sve sto bi trebala i ne trebala znati. hvala!
izvukla sam ovaj sestrin post iz naftalina (mi coporativno s vremena na vrijeme koristimo forum preko jednog nicka )
ugl follow up, pokrenila je alimentaciju i dobila ju, nesto mi se cinilo sve to brzo dok neki dan nismo nacele temu oko toga i rekla mi je da su se natezali po sudu nekoliko mjeseci, lagat cu sad ako kazem da li je 3 ili 10, jer se otac nije pojavljivao na rocistima. ostvarila je i alimentaciju i ovrhom mu skidaju za sve godine neplacanja alimentacije. odredjeno je vidjanje djeteta ali on se nikada ne pojavljuje i koliko vidim to ga bas ne zanima je nikada nije ni nas ostale clanove obitelji pitao kako je mali (ako vec sa sestrom nije ok odnos).
maymay is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2016., 14:46   #719
Da li itko zna, nigdje na netu ne mogu naci podatke...
Ukoliko dijete nakon zavrsene srednje skole nastavi skolovanje, kome podnosim dokaze o skolovanju u cilju nastavka placanja alimentacije?
Hvala
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 06:31   #720
Pozdrav svima!

Vjerujem da na ovoj temi već negdje postoji odgovor na moja pitanja, ali zakon se nedavno mijenjao pa možda ni ti odgovori nisu više važeći.

Imam malo podvojene osjećaje oko alimentacije pa bih molila nekakvo logično, tehničko objašnjenje (bez pretjeranih emocija) čemu alimentacija zapravo služi i što bi trebala pokriti.

Muž i ja ne živimo zajedno već dugo (sam razvod još nije ni pokrenut) i za svo to vrijeme on meni plaća određenu cifru kao alimentaciju za naše dijete. Cifru je on sam odredio, a ja sam se složila. Kad je trebalo nešto dodatno plaćati za dijete (medicinski računi, aktivnosti i sl.), on je u tome sudjelovao manje-više s 50%. Prvo mi je bilo glupo da on to radi jer mi "daje novac", ali onda se sjetim da je dijete puno veći dio vremena kod mene, da ja kupujem svu odjeću, obuću, gluposti za vrtić itd. I sad me to muči. Ne želim da jednog dana neka njegova nova partnerica ima povoda prigovarati što on uz alimentaciju još plaća i karate ili neki drugi klinac. S druge strane, zašto bih ja kupovala i plaćala sve? Kao što rekoh, ne trebam sad tu ni tješenje, ni razumijevanje, ni bilo kakve emocije... samo mi recite s nekakvog pravnog i logičnog stajališta što bi bilo u redu.

A sad nastavno na to, imamo i drugi dio priče. Kako brak još nije sudski razvrgnut, tako sve što se događa između nas, vezano uz naše dijete, rezultat je isključivo dogovora. Prema dogovoru, dijete određene dane provodi kod oca. Međutim, u zadnje vrijeme, on sve češće "ne može" uzeti dijete jer ima posla, jer ovo, jer ono... Nije mi problem da dijete ostane kod mene te dane, ali me malo već nervira to j... u mozak s njegove strane i otkazivanje u zadnji čas.
Pa sam si malo razmišljala i odlučila tražiti od njega "naknadu" za dane kad mi otkaže jer tada moram tražiti tko će mi čuvati dijete. Na kraju krajeva, imam valjda i ja pravo povremeno nekud otići ili spavati sama. Budući da on razumije samo cifre, sad se uznemirio i odlučio mi se inatiti jer sam se usudila tražiti nešto takvo od njega. Kao i dobar dio ljudi koji rade kod privatnika, nije prijavljen na puni iznos plaće. Sad mi se prijeti. Mogu ja tražiti tu naknadu za sve dane koje ne uzme dijete, ali onda ćemo ići i na legalni iznos alimentacije, koji onda ispada manji nego što mi on daje... Ionako on meni daje previše pa nek si ja pokrijem razliku. Ima li netko iskustva s traženjem (i dobivanjem) naknade za dane koje drugi roditelj treba biti s djetetom, a neće? Legalni iznos alimentacije i sve ostalo? Slobodno komentirajte. Već sam se naslušala svakakvih uvreda pa mi ništa neće biti novo.
Drvomira is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:51.