Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2010., 20:36   #201
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Ukoliko gledam na Sufflay ili na Sufflay, onda je mađarsko, ali da budem iskren nikad nisam čuo za prezime Sufflay.
\/
mađarska prezimena: Pálffy, Péterffy, Bánffy, Dömötörffy, Istvánffy ili Baradlay itd.

Prezime Szufflay (čita se: suflai) postoji, majka hrvatskog bana Nikole Tomašića (=> Emília Szufflay).
Nikola Tomašić je bio rođak ubijenog povjesničara Milana Šufflaya. Navodno nisu bili u dobrim odnosima (zbog čega neznam) pa je ovaj morao privremeno napustiti Hrvatsku kad je Tomašić postao banom.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 20:41   #202
Quote:
jax kaže: Pogledaj post
A Ratkaj?
https://www.forum.hr/showthread.php?t=93460&page=14
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 12:37   #203
pitanje Magoru...inace sam madjarica iz Baranje...razumijem madjarski,koristim u govoru i pismu.. ne bas uber super ali je vise nego zadovoljavajuce...zanima me sve o Lakatos prezimenu..netko mi rece da su to Rumunji (ili rumunjski Cigani) koji su naselili Severni Banat..pa ono...i da,mada nemam ni nijansu tamne,ciganske puti - osjecam da ipak imam koje cignasko krvno zrnce jer opalim na violinu i romsku glazbu...sto madjarsku,sto rumunjsku...
hungarian_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 15:51   #204
Quote:
hungarian_girl kaže: Pogledaj post
o Lakatos prezimenu..
Lakatos (čita se: lakatoš) = bravar

Lakatos je jedno od najčešćih prezimena u Mađarskoj i među mađarskim Ciganima. Ali nisu svi Lakatosi Cigani. Često prezime i u Rumunjskoj: Lacatus (lakatuš).

statistika MUP (01-01-2009):
Lakatos: 15. mjesto, 46.422
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 16:40   #205
Magore jel znaš možda nešto o prezimenu Adak ili Adaky.
leteči is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 01:35   #206
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Lakatos (čita se: lakatoš) = bravar

Lakatos je jedno od najčešćih prezimena u Mađarskoj i među mađarskim Ciganima. Ali nisu svi Lakatosi Cigani. Često prezime i u Rumunjskoj: Lacatus (lakatuš).

statistika MUP (01-01-2009):
Lakatos: 15. mjesto, 46.422
hvala...e gdje bih mogla saznati nesto vise o podrijetlu??kopala sam po google ali samo mi izbaci Imre Lakatosa..
hungarian_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 08:55   #207
Quote:
leteči kaže: Pogledaj post
Magore jel znaš možda nešto o prezimenu Adak ili Adaky.
Nikad nisam čuo za Adak(y). Sigurno nije mađarsko prezime.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 09:12   #208
Quote:
hungarian_girl kaže: Pogledaj post
hvala...e gdje bih mogla saznati nesto vise o podrijetlu??kopala sam po google ali samo mi izbaci Imre Lakatosa..
Prezime koje nosi 46.000 ljudi u Mađarskoj prečesto je za ovakve istraživanje. Kao u Hrvatskoj Kovačević, Novak, Marković, Horvat itd.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 20:27   #209
Može molim Vas prezime Šilješ (mislim da je izvorno bilo Sulyos), te prezime Batona...unaprijed zahvaljujem...
atsiljes13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 21:18   #210
Oprostite na upadu, ako može objašnjenje prezimena Karascony i Barači... Hvala
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 09:49   #211
Quote:
atsiljes13 kaže: Pogledaj post
Može molim Vas prezime Šilješ (mislim da je izvorno bilo Sulyos), te prezime Batona...unaprijed zahvaljujem...
Súlyos? Mislim da ne postoji Súlyos, radije Sülyös (čita se: šüjöš; ly = j).

Süly je narodni naziv za više vrsta bolesti: sifilis, skorbut, šuljevi itd. Sülyös = osoba koji pati od ove bolesti ili osoba koji liječi ovu bolest
Vrlo rijetko prezime.

Batona (stari narodni naziv) = pelikan
Također rijetko prezime.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 09:51   #212
Quote:
my name is... kaže: Pogledaj post
Oprostite na upadu, ako može objašnjenje prezimena Karascony i Barači... Hvala
pravilno => Karácsony (čita se: karačonj; znači Božić)
Karácsony nije prečesto prezime.

Barači => Baracsi (osoba iz mjesta Baracs)
Baracs je selo u županiji Fejér, 6 km od Dunaújvárosa, 5 km od Dunava, oko 60 km južno od Budimpešte.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 10:17   #213
Je li prezime Listeš mađarsko..na jugu ima dosta ljudi s tim prezimenom.
jax is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 11:29   #214
Magor, zamolio bih te ako mi možeš objasniti što znače ove dva prezimena: Szuch i Schuch. (jesu li ona Mađarska prezimena)
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 14:49   #215
Quote:
jax kaže: Pogledaj post
Je li prezime Listeš mađarsko..na jugu ima dosta ljudi s tim prezimenom.
Lisztes (listeš)

liszt = brašno; lisztes = brašnjav ili osoba koji se bavi brašnom
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 14:51   #216
Quote:
K_e_N_s_A_i_1 kaže: Pogledaj post
Magor, zamolio bih te ako mi možeš objasniti što znače ove dva prezimena: Szuch i Schuch. (jesu li ona Mađarska prezimena)
Szuch => pravilno: Szűcs (čita se: süč)
Vrlo često mađarsko prezime, Szűcs znači krznar.
Szűcs = 27. mjesto (24.051)

Schuch je poznato prezime kod nas, mada nije mađarsko prezime.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 21:31   #217
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Szuch => pravilno: Szűcs (čita se: süč)
Vrlo često mađarsko prezime, Szűcs znači krznar.
Szűcs = 27. mjesto (24.051)

Schuch je poznato prezime kod nas, mada nije mađarsko prezime.
Hvala ti Magore na pomoći.
Inaće to me je zbunilo jer tražeći podatke o prezimenu Szucs sam slučajno naišao na ovu stranicu gdje se spominje tekst o prezimenu Schuch odnosno Szuch. link:http://en.wikipedia.org/wiki/Schuch

No također sam se tjekom dosadašnjeg istraživanja susreo sa različitim varijantama pisanjem ovoga prezimena: Szöcs, Szôcs, Szöts, Szôts, Szücs, Szűcs, Szûcs, Szüts, Szûts, Szúts, Szucsu, Szücsy, Szeöts, Seöcs.

Znači li to da se prezime tijekom različitih povjesnih razdoblja drugačije pisalo?
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 08:47   #218
Quote:
K_e_N_s_A_i_1 kaže: Pogledaj post
Inaće to me je zbunilo jer tražeći podatke o prezimenu Szucs sam slučajno naišao na ovu stranicu gdje se spominje tekst o prezimenu Schuch odnosno Szuch. link:http://en.wikipedia.org/wiki/Schuch
Razumijem, dakle Szuch i Szűcs nisu isto prezime, imaju totalno drugu etimologiju. Mađarski Szűcs nema nikakve veze sa Szuchom.

Quote:
K_e_N_s_A_i_1 kaže: Pogledaj post
No također sam se tjekom dosadašnjeg istraživanja susreo sa različitim varijantama pisanjem ovoga prezimena: Szöcs, Szôcs, Szöts, Szôts, Szücs, Szűcs, Szûcs, Szüts, Szûts, Szúts, Szucsu, Szücsy, Szeöts, Seöcs.

Znači li to da se prezime tijekom različitih povjesnih razdoblja drugačije pisalo?
Prije standardizacije mađarskog jezika imali smo više varijanti pisanja slova. Npr. cs (č) = ts (Szüts) ili ch (Széchenyi), c = cz (Görbicz) ili tz itd.

Postoje i tradicionalni načini pisanja prezimena (pogotovo u slučajevima plemićkih prezimena): npr. ö = eö (Eötvös), a = aá (Gaál), ó = oó (Koós), t = th (Horváth), g = gh (Balogh) itd.

U slučaju "ű" i "ő" (Szűcs odnosno Szőcs) riječ je o različitim dijalektima.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 18:59   #219
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Razumijem, dakle Szuch i Szűcs nisu isto prezime, imaju totalno drugu etimologiju. Mađarski Szűcs nema nikakve veze sa Szuchom.



Prije standardizacije mađarskog jezika imali smo više varijanti pisanja slova. Npr. cs (č) = ts (Szüts) ili ch (Széchenyi), c = cz (Görbicz) ili tz itd.

Postoje i tradicionalni načini pisanja prezimena (pogotovo u slučajevima plemićkih prezimena): npr. ö = eö (Eötvös), a = aá (Gaál), ó = oó (Koós), t = th (Horváth), g = gh (Balogh) itd.

U slučaju "ű" i "ő" (Szűcs odnosno Szőcs) riječ je o različitim dijalektima.
Magore još ti se jednom zahvaljujem.
Pozdrav!
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 19:10   #220
Bok, a jel zna netko nešto o prezimenu Goricaj ?
__________________
odosmo mi u tri lepe piške materine...
shashavy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:29.