Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2008., 11:19   #1
Lisica kao kućni ljubimac

Zanima me može li se u Hrvatskoj nabaviti (mala) lisica koja bi se mogla pripitomiti i držati kao kućni ljubimac? Tražila sam na Internetu o tome i vidjela da postoje ljudi koji u stanu/kući drže lisicu zajedno uz mačke ili pse i to očigledno dobro funkcionira (lisica se igra s psom, jede iz mačje zdjelice i sl.) pa me zanima je li tako nešto moguće napraviti u Hrvatskoj. Gdje nabaviti lisicu?
beryozinka is offline  
Old 13.12.2008., 12:37   #2
Quote:
beryozinka kaže: Pogledaj post
Zanima me može li se u Hrvatskoj nabaviti (mala) lisica koja bi se mogla pripitomiti i držati kao kućni ljubimac? Tražila sam na Internetu o tome i vidjela da postoje ljudi koji u stanu/kući drže lisicu zajedno uz mačke ili pse i to očigledno dobro funkcionira (lisica se igra s psom, jede iz mačje zdjelice i sl.) pa me zanima je li tako nešto moguće napraviti u Hrvatskoj. Gdje nabaviti lisicu?
zabranjeno je drzati divlje zivotinje kao kucne ljubimce. lisica je divlja zivotinja.

i kak to mislis mala lisica? u hrvatskoj obitava Vulpes vulpes, velicine oko 10kg i visoka je recimo nekih 40ak cm.

postoje i ljudi koji doma imaju vukove pa ne znaci da ih i ti mozes imati.
u velikoj vecini slucajeva radi se o ljudima koji se bave zastitom prirode, proucavanjem zivotinja itd., nalete u prirodi na napusteno mladunce pa ga othrane i ako ga ne usiju vratiti u prirodu ponekad ta zivotinja ostane zivjeti uz ljude no to se pokusava sprijeciti, a divlju zivotinju vratiti tamo gdje i pripada - u divljinu (naravno danas imamo jako puno urbanih populacija, npr. u engleskoj lisice pustaju u "prirodu" tako da ih puste u neciji vrt gdje je zivotinja prvotno pronadjena)

uglavnom, zaboravi na fiks ideje o drzanju divljih zivotinja, kupi si plisanu lisicu ak te toliko fasciniraju ili odi setati maksimirom kasno navecer i garantiram da ces vidjeti barem jednu lisicu.zar nije ljepse gledati zivotinju u svom prirodnom okruzenju?
razmisli samo o potrebama jedne lisice...a ti bi ju drzala gdje? u stanu?
Zla patka is offline  
Old 13.12.2008., 13:09   #3
moguce jest lisicu pripitomiti,spada u skupinu najslicniju psima i takvo im je ponasanje ukoliko su odgojene kao kucni ljubimci,izrazito su inteligentne,no neke osnovne nagone nikako ne mozes izbjeci...prijatelj iz gss-a,biolog po struci imao je iskustva s tim,medutim to je upravo onako kako je navela zla patka...zivotinja mora biti u svojoj prirodnoj okolini,osim u stvarno iznimnim slucajevima...Ove godine populacija lisica premasila je 20 posto iznad prosjeka i svaka peta boluje od bjesnoce,te koliko mi je poznato provodi se redukcija istih od strane lovackih drustava,te se obavezno moraju sve lisice dovesti u ovlastenu veterinarsku stanicu na pregled,ustrijeljene naravno...Drzanje lisica kao kucnog ljubimca je riskantno,nikako nije zivotinja za stan,ni pod razno,vec iskljucivo za dvoriste i to dobro ogradeno iako ni to nije garancija da nece iskopati rupu i pobjeci.Ne valja se jednostavno povoditi za hirom i oduzimati prirodi ono sto joj pripada.Upravo zbog toga svijet i jest u stanju kakvom je.
jelena.p is offline  
Old 13.12.2008., 15:11   #4
bvjerpjatno je mislila na onu malu pustinjsku licicu, predivna je...
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Old 13.12.2008., 17:25   #5
Quote:
sowuljaga kaže: Pogledaj post
bvjerpjatno je mislila na onu malu pustinjsku licicu, predivna je...
i mjesto joj je u sahari, ne u zagrebu
Zla patka is offline  
Old 13.12.2008., 17:31   #6
moze se i tigar pripitomit ako ga drzis od malena, pa ti ipak moze jednog dana prigrist grkljan
i vuk se pripitomi ali nikad te nece pustit da ides iza njega
to su divlje zivine i kako in naziv kaze tribaju zivit u divljini
__________________
more
marko356 is offline  
Old 13.12.2008., 18:02   #7
Slušaj, patko, nisam tražila prodike i znam da je lisica divlja životinja, ali očigledno je da se može pripitomiti i to toliko dobro da ima normalne odnose s ostalim kućnim životinjama, tako da...

Kad uspijem nabaviti lisicu (makar kad budem živjela van HR), javim vam .
beryozinka is offline  
Old 13.12.2008., 18:12   #8
Quote:
beryozinka kaže: Pogledaj post
Slušaj, patko, nisam tražila prodike i znam da je lisica divlja životinja, ali očigledno je da se može pripitomiti i to toliko dobro da ima normalne odnose s ostalim kućnim životinjama, tako da...

Kad uspijem nabaviti lisicu (makar kad budem živjela van HR), javim vam .


nije cudo sto nam je planet u stanju u kakvom je

ljudskom egoizmu nema kraja

i da, sretno ti bilo...hrvatska se bas ne brine za zivotnjske vrste - a cak je i kod nas zabranjeno drzanje divljih zivotinja doma...ne znam gdje to mislis seliti
Zla patka is offline  
Old 14.12.2008., 10:15   #9
Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
i mjesto joj je u sahari, ne u zagrebu
Slažem se
Uživati u ljepoti divljih životinja može se na više načina-proučavati ih u divljini poštujući njihov način života i pravila njihove sredine, putovati i snimati dokumentarce, živjeti kao pustinjak, nomad i bezbroj drugih...
Zaista je apsurdno i sebično trpati po stanovima životinjice kojima je mjesto isključivo u prirodi, kad čak i za nas ti isti stanovi, pa i gradovi u kojima živimo, nisu prirodni..
Meni su posebno dragi ježevi, pa i vjeverice što ne znači da ću si napuniti stan njima
fr4ntik is offline  
Old 14.12.2008., 12:07   #10
zaista...
kraj toliko napustenih pasa i macaka, ona bi bas lisicu!
teta_micika is offline  
Old 14.12.2008., 12:42   #11
Quote:
teta_micika kaže: Pogledaj post
zaista...
kraj toliko napustenih pasa i macaka, ona bi bas lisicu!
Upravo tako! Ako nisi znala, imam već 7 mačaka doma koje sam dovela s ceste. Ali naravno da ti nemaš pojma o tome, glavno je biti moralna vertikala drugima, pogotovo onima koje ne poznaješ.

Quote:
fr4ntik kaže: Pogledaj post
kad čak i za nas ti isti stanovi, pa i gradovi u kojima živimo, nisu prirodni..
Ovo uopće ne razumijem što znači; valjda želiš reći da bi se čovjek trebao vratiti u pećinu ili što?
beryozinka is offline  
Old 14.12.2008., 14:58   #12
Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
i mjesto joj je u sahari, ne u zagrebu
zato zive tri u zooloskom vrtu...
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Old 14.12.2008., 17:23   #13
Quote:
beryozinka kaže: Pogledaj post
Upravo tako! Ako nisi znala, imam već 7 mačaka doma koje sam dovela s ceste. Ali naravno da ti nemaš pojma o tome, glavno je biti moralna vertikala drugima, pogotovo onima koje ne poznaješ.
....a iz ovog se da isčitati da imaš uvjeta i za psa... pa spasi i jednog psa i iskusi zahvalnost i ljubav koju će ti pružiti.
Jelena-82 is offline  
Old 14.12.2008., 23:13   #14
Quote:
sowuljaga kaže: Pogledaj post
zato zive tri u zooloskom vrtu...
a ja sam navela da je lisici mjesto u zooloskom, gdje tocno????

Zla patka is offline  
Old 15.12.2008., 00:15   #15
Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
a ja sam navela da je lisici mjesto u zooloskom, gdje tocno????

__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Old 15.12.2008., 00:26   #16
mislim, zaista.
kakve sve ideje ljudima padaju na pamet... strasno.
__________________
Lions and tigers and bears! Oh, my!
Dorothy Gale is offline  
Old 15.12.2008., 01:34   #17
Quote:
Jelena-82 kaže: Pogledaj post
....a iz ovog se da isčitati da imaš uvjeta i za psa... pa spasi i jednog psa i iskusi zahvalnost i ljubav koju će ti pružiti.
Ovo nije diskusija o psima niti o tome kojeg ću ja ljubimca izabrati (što je, ako smijem bahato primjetiti, moja osobni izbor), nego o konkretnim informacijama o imanju lisice za kućnog ljubimca. Unaprijed zahvaljujem.
beryozinka is offline  
Old 15.12.2008., 12:53   #18
Quote:
beryozinka kaže: Pogledaj post
Ovo nije diskusija o psima niti o tome kojeg ću ja ljubimca izabrati (što je, ako smijem bahato primjetiti, moja osobni izbor), nego o konkretnim informacijama o imanju lisice za kućnog ljubimca. Unaprijed zahvaljujem.
beryozinka, podržavam tvoju stranu. Neko je gore napisao kako ima 20% lisica iznad prosjeka, pa je rješenje da ih se odstreli . Ako bar jednu tu malu lisicu kojoj majka bude odstreljena spasi i pripitomi beryozinka, ne vjerujem da bi time nešto bitno ugrozila prirodni ciklus i dovela u opasnost lisice kao vrstu.
Jedino što mislim da lisica jeste divlja životinja koju je vjerovatno jako teško pripitomiti zbog urođenih divljih nagona, ali bože moj, ako misliš da imaš dovoljno vremena, živaca i stručnosti da u tome uspiješ samo napred.
Majsta is offline  
Old 15.12.2008., 13:55   #19
Quote:
beryozinka kaže: Pogledaj post
Ovo nije diskusija o psima niti o tome kojeg ću ja ljubimca izabrati (što je, ako smijem bahato primjetiti, moja osobni izbor), nego o konkretnim informacijama o imanju lisice za kućnog ljubimca. Unaprijed zahvaljujem.
Bahato si primjetila pa ne znam zašto si poslije toga pitala dal smiješ
Jelena-82 is offline  
Old 15.12.2008., 14:57   #20
Quote:
beryozinka kaže: Pogledaj post
Ovo nije diskusija o psima niti o tome kojeg ću ja ljubimca izabrati (što je, ako smijem bahato primjetiti, moja osobni izbor), nego o konkretnim informacijama o imanju lisice za kućnog ljubimca. Unaprijed zahvaljujem.
Ilegalno je i kod nas i vani. U biti nisam nikada cula da je igdje legalno drzati divlju zivotinju kao kucnog ljubimca, osim u iznimnim slucajevima di kao strucnjak imas posebnu dozvolu. Sve skupa je jos i kompliciranije ako toj zivotinji prirodno staniste nije u RH ili u kojoj god zemlji jesi i to sa jako dobrim razlogom. To sto snimaka lisica i tko zna kakvih zivotinjica kao kucnih ljubimaca mozes naci po YouTube-u, ne znaci da je to dobra (ili pak legalna) ideja.
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.