Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2009., 16:30   #21
Zatvaranje firme

Zna li netko postupak za zatvaranje d.o.o.-a?
Iggy_123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 17:45   #22
Imaš dvi opcije:

Stečaj i likvidacija.
Likvidacija košta, ali ako firma nije radila uopće mislim da je jedina mogućnost (nisam 100% sigurna).
Stečaj traje.
aurora-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 18:27   #23
Odeš kod javnog bilježnika sa potvrdom od porezne da su sve obaveze poduzeća podmirene, te se traži od Sudskog registra brisanje poduzeća iz istoga.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 09:37   #24
Stečaj ili likvidacija

Stečaj se otvara ako je poduzeće ima neprestanu blokadu žiro računa preko 30 dana, onda ga moraš otvoriti i po sili Zakona, napravi se prokazni popis imovine poduzeća, priloži se stanje blokade žiro računa, ovjeri kod javnog bilježnika, napiše se zahtjev Trgovačkom sudu, plati taksa (u ovom slučaju kod mene je bilo 6.000 kn), i otvara se stečaj, ako ima imovine i potraživanja koja se mogu naplatiti da se podmire obveze. Ako toga nema, onda se odmah i zatvara. Uz to sve se plaćaju oglasi u NN i Glasu. Ako je zaduženo dolazi stečajni upravitelj i to onda traje dok se sve ne riješi.

Likvidacija, koliko znam mora se prijaviti u Trg.sud da je otvorena likvidacija. To se radi ako nisi blokiran. Uz prijavu likvidacije, plaća se taksa za objavu promjene u NN i Glasu. Direktor postaje likvidator. Onda se otvaraju početna likvidacijska izješća. To ti traje malo više od godine dana, jer se u NN moraju obajviti tri poziva vjerovnicima da prijave svoja potraživanja. Ako d.o.o. ima imovine onda se prodaje, da se rješe obveze. Imovina može ići likvidatoru i nakon likvidacije, ali naravno državi se plati njeno. Kada sve to prođe, naprave se zaključna likvidacijska izvješća i uz revizorsko izvješće preko javnog bilježnika podnose se u Sud da se d.o.o. likvidira.
StenCom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 14:53   #25
Troškovi i postupak likvidacije trgovačkog društva

Situacija je ovakva, poduzetnički pothvat nije uspio, od prošle godine firma nema prometa osim bankarskih naknada po žiro računu svaki mjesec. Nema zaposlenih, nema para na računu i nema robe.
Koliko su troškovi likvidacije i kako se to uopće pokreće, mislim da sam dužan turističkoj zajednici i HGK-u naknade za godinu dana, navodno i 700kn poreza na dobit iz prošle godine koji nije plaćen jer firma nema novaca, a bome ni ja kao odgovorna osoba. Sad mi FINA javlja na mail da nije podnešen godišnji financijski izvještaj za 2008. o čemu ja nemam pojma niti me je knjigoodstveni obrt o tome obavijestio.

Kako ovo pokopati zauvijek s najmanje muke i troškova? Prijete mi se sa svih strana s kaznama do 20.000kn.

Hvala
luckynumberseven is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 16:37   #26
Evo što sam pronašao na drugom forumu:

Odluka o prestanku mora biti u obliku javnobilježničkog akta a ako je sami sastavite mora po svom sadržaju i obliku biti podobna za solemnizaciju/potvrdu javnog bilježnika. Dakle, ne možete proći samo sa ovjerom potpisa na istoj. Treba sastaviti i prijavu za upisa u sudski registar, popis osoba ovlaštenih za zastupanje. Trošak javnog bilježnika će Vam sigurno biti cca 1500-2500 kn, uz to sudske pristojbe su 250,00 kn i trošak NN 300,00 kn. Nakon što su upiše u registar otvaranje likvidacijskog postupka, morate u NN objaviti 3 oglasa kojim pozivate vjerovnike da prijave svoja potraživanja (3 oglasa=600,00kn). Istekom 6 mjeseci od objave zadnjeg oglasa ponovno morate ovjeriti prijavu za upis brisanja društva, kojoj prilažete zadnja financijska izvješća, ona tri oglasa, potvrdu porezne uprave da nemate dugova. Tu Vam je trošak javnog bilježnika 260,00-620,00 kn. Sudske pristojbe 250,00 kn i NN 900,00 kn! Naravno ako imate dugova koje ne možete podmiriti nećete moći provesti likvidaciju.


Znači nekakav maksimum bi bio 5420 troškova likvidacije + troškovi podmirenja dugova recimo 2000 (dugovanje poreza i naknade HGK i TZ), sve skupa cca 7500kn kojih nema.

Čekam da me država pošalje u stečaj zbog neplaćenog poreza? Kad i kako će se to dogoditi? Koliko sam ja kao odgovorna osoba odgovoran svojim imovinom (do 20.000kn temeljnog kapitala?) i jesam li uopće ako nema elemenata kaznene odgovornosti?
luckynumberseven is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 11:32   #27
Quote:
luckynumberseven kaže: Pogledaj post
Evo što sam pronašao na drugom forumu:
[I]


Čekam da me država pošalje u stečaj zbog neplaćenog poreza? Kad i kako će se to dogoditi? Koliko sam ja kao odgovorna osoba odgovoran svojim imovinom (do 20.000kn temeljnog kapitala?) i jesam li uopće ako nema elemenata kaznene odgovornosti?
Za ostalo neznam, ali za boldano jesi. Nema veze kazneno. Ako si ti osnivač to je tvoj dio u gubitku firme i to te čeka.
__________________
No replacement for displacement!
a1zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 04:03   #28
Ovo kaj nisi predo izvjesce je jako nezgodno... ima hrpa prekrsajnih kazni za odgovorne osobe drustva i mozes i to popusit sam tak (drzava je krenula u cijedjenje zadnjih mrvica kolko moze).

Prouci zakon i nemoj se iznenadit ak dobijes kaznu. Prigovor je gotovo nemoguce podnijet jer nema olaksavajucih okolnosti u zakonu - porezne prijave se moraju podnijeti do tad-i-tad a porez platiti do tad-i-tad i svako kasnjenje mogu prekrsajno kazniti i firmu i tebe kao osobu...

Zatvoritit doo je komplicirani business, narocito ak si nelikvidan i u dugovima...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 04:05   #29
si probao staviti firmu u mirovanje? da ne placas troskove likvidacije, nego samo podmiris dugove? to se navodno moze i da nije jako komplicirano... raspitaj se
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:52   #30
Zatvaranje firme (d.o.o.) pod dugovima

zanima me ako je firmi blokiran racun zbog pdv-a ,davanja nisu placana nekoliko mjeseci i kazna od inspekcije ogromna ,kako je se najbezbolnije rijesiti s obzirom na to da direktor nista ne posjeduje a i nema mogucnosti platiti dugove? firma je u radu ali promet je par tisuca kn mjesecno(5000-8000kn) cime isplacujem radnike da bar oni budu namireni.mirovanje, stecaj ili likvidacija to su izrazi o kojima cujem a ne znam sto su zapravo i kako to ide.sto napraviti da bude brze rijeseno i sa sto manje troska.frend mi kaze da je najbolja opcija rijesiti se te firme i otvoriti novu?jel to moguce?jel se moze poslovati s novom ak nisam zatvorila staru i da li u tom slucaju mi se moze teretiti nova zbog dugova stare?
ryana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 22:07   #31
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
si probao staviti firmu u mirovanje? da ne placas troskove likvidacije, nego samo podmiris dugove? to se navodno moze i da nije jako komplicirano... raspitaj se
firma nije obrt da može mirovati
ili postoji ili ne postoji
da li posluje, to je već druga stvar

likvidacija - cca 4.000 kn troška bilježnika, NN i sudskih pristojbi, procedura traje cca 1 g i 3-4 mj
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 22:22   #32
Troškovi će na kraju biti nešto veći kad zbrojiš sve objave i naknade i više od 7.000,00 kn. A ako nema dugova traje manje od godinu dana

Ryana,
ne smiješ imati nikakva plaćanja dok si pod blokadom računa, pogotovo ako te država blokira. To ti je samo još jedna ogromna kazna kad se ustvrde plaćanja koja zaobilaze žr.

Novu firmu možeš otvoriti, ali ne ti kako ne bi postojala poveznica između dvije firme jer ti na taj način mogu leći na račun i nove firme, a tebe teretiti za pokušaj prevare lijepe naše.
__________________
It could have been...

Zadnje uređivanje lili p. : 05.02.2010. at 22:27.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 23:05   #33
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Troškovi će na kraju biti nešto veći kad zbrojiš sve objave i naknade i više od 7.000,00 kn. A ako nema dugova traje manje od godinu dana
onih 4000 kn, sam računao sa svim troškovima vezanim uz sud, narodne novine i bilježnika kako bi to ispalo npr. u mom rodnom gradu
pretpostavljam da je razlika kod tebe u korelaciji s mogućnosti da se nagrada za prijavu stavi čak do 3000 kn plus pdv, a u likvidaciji idu dvije prijave

likvidacija ne traje manje od godinu dana
i to nema veze s dugovima
već sa zakonskom odredbom po kojoj se skupštinska odluka o rasporedu imovine na osnivače društva može donijeti tek 1 godinu nakon što je objavljen zadnj oglas u narodnim novinama (od 3 koja idu)

činjenica da je netko osnivač 2 firme nije poveznica da bi se 2. firma mogla teretiti za dugovanja one 1.
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 23:17   #34
Što se tiče brzine zatvaranja firme, ne govorim napamet, firma je zatvorene u roku od cca 8 mjeseci od prve objave u NN.

A poveznica firmi putem osnivača je moguća i pravno utemeljena. Nisam pravnik ali sam takve primjere vidjela. Ako te netko tuži za dug u firmi br.1, te dokaže da si osnivač u firmi br. 2 može, u visini tvog udjela u firmi br.2 teretiti i tu firmu. Ovo je čisti primjer iz prakse, te sam to navela kako bi se smanjile eventualne komplikacije.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 23:26   #35
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Što se tiče brzine zatvaranja firme, ne govorim napamet, firma je zatvorene u roku od cca 8 mjeseci od prve objave u NN.
unatoć tome što zakon kaže 1g od zadnje ojave oglasa
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 23:14   #36
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Troškovi će na kraju biti nešto veći kad zbrojiš sve objave i naknade i više od 7.000,00 kn. A ako nema dugova traje manje od godinu dana

Ryana,
ne smiješ imati nikakva plaćanja dok si pod blokadom računa, pogotovo ako te država blokira. To ti je samo još jedna ogromna kazna kad se ustvrde plaćanja koja zaobilaze žr.

Novu firmu možeš otvoriti, ali ne ti kako ne bi postojala poveznica između dvije firme jer ti na taj način mogu leći na račun i nove firme, a tebe teretiti za pokušaj prevare lijepe naše.
pa knjigovoda mi je rekla da za davanja placam opcom uplatnicom na ime firme al bez br racuna firme prek poste a place kes na ruke i da mi se to normalno pravda i da mi novu firmu ne moze teretiti dugovi stare
ryana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 12:10   #37
Ryana, žao mi je , ali evo ti još o plaćanju gotovinom kad je poduzeća u blokadi...

Bezuvjetno ograničenje plaćanja gotovim novcem postoji u uvjetima kad na računu u poslovnoj banci tvrtka ili drugi poslovni subjekt ima evidentirane neizvršene obveze za plaćanje (nalozi za plaćanje zakonskih obveza i javnih prihoda, vrijednosnih papira i instrumenata osiguranja plaćanja, sudskih odluka) u praksi poznato kao ‘blokada računa’. U tom slučaju ne može se plaćati gotovim novcem ni na kojoj osnovi kako bi se osigurala zaštita vjerovnika takvog insolventnog dužnika prema redoslijedu pla-ćanja. Stoga sav novac zaprimljen od utrška ili uplate na blagajni treba istog ili najkasnije sljedećeg dana položiti na glavni račun u poslovnoj banci.

A doprinose moraš isključivo plaćati sa ŽR koji je prijavljan u poreznoj, obično je to tzv. glavni ŽR.

Da ne ponavljam, za novu firmu, dobro je da nema zakonskih poveznica između nove i stare firme npr. osnivač je jaka poveznica na temelju koje se može tvrditi da si pokušala prevariti državu, ne platiti joj PDV ili šta si već dužna, te osnivajući novu firm nastviti poslovanje.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 14:02   #38
re:d.o.o

ovo je možda offtopic, ali ipak:

Dali netko zna kakva je procedura ako bi se firma kupovala (npr prodaje se doo bez dugova, za 2000kn).

Mislim da li je to bolja solucija nego da se doo tek osniva (nema 20000 osnivačkog uloga), a niti troškova osnivanja.

Jel imao netko takav slučaj?
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 13:17   #39
Zatvaranje firme

Bok ekipo..imao bih jedno pitanje. Imao sam firmu d.o.o u zagrebu koja je propala, tj. nema više posla. Što mi je učiniti da bi istu zatvorio?, gdje, što, kako?

Hvala
fordista is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 18:24   #40
Quote:
fordista kaže: Pogledaj post
Bok ekipo..imao bih jedno pitanje. Imao sam firmu d.o.o u zagrebu koja je propala, tj. nema više posla. Što mi je učiniti da bi istu zatvorio?, gdje, što, kako?

Hvala
Ako nemaš dugova državi vrlo brzo to riješiš,odi unatrag malo na temi pa pročitaj postove
__________________
Oni koji se brzo obogate,u velikoj su pogibelji da brzo osiromaše
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:36.