Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2009., 19:20   #41
bez problema su se zaposlili
ma nemoj...
a gdje su se to zaposlili?
Kod odvjetnika, javnog biljeznika i na sudu sigurno nisu, barem ne u hrvatskoj.
Mjesta odvjetnickih vjezbanika i onako je premalo kad se odbiju sva mjesta koja se dobiju preko veze. Za javne biljeznike da ti i ne govorim. Na sudu se primaju samo ljudi sa hrvatskom diplomom (barem ja ne znam za i jedan slucaj da je netko sa mostarskom diplomom dobio mjesto na sudu). Sta se ostalih poslova tice, u to necu ulazit. Ali ove poslove koji su za mladog pravnika ipak najzanimljiviji mozes zaboravit sa mostarskom diplomom.
Nisam ja nigdje rekao da se prebace ljudi na dan ili dva, samo da je opce poznata cinjenica da ljudi odu u mostar ako zapnu u hrvatskoj pa da se poslodavci ponasaju sukladno tome pri izboru kandidata.
Sta se profesora tice, meni osim Šarac i Petričke ne pada nitko na pamet tko je u splitu i mostaru. Ali nek sam ih i dosta zaboravio sigurno ih nema 15ak (od ca. 100 i nesto profesora ,asistenata i znanstvenih novaka sta ih ima na fakultetu)

Zadnje uređivanje zzz_zzz : 29.07.2009. at 19:29.
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 23:02   #42
Neznam za tvoj fakultet, ali rekao bi ti "pusti sto selo prica".

Mostar kao grad je bas studenski grad, jer je stvarno hrpa fakulteta u centru i sada je otvoren stari, ali obnovljeni dom (ekipa kaze da je dom super, cijenu neznam). Imas neku menzu koja se nazalost ne moze mjeriti s Zagrebackom, ali sto je tu je polako se napreduje, nema x-ice vec imas kao neku iskaznicu i onda kupujes bon od 2km za rucak i sl. (otprilike stari princip na bonove koji je nekada davno bio kod nas).

Sto se stanova tice trazis po oglasniku ili po stupovima na ulici, cijene su kao sto je vec netko napisao od 300-500km (500 u obnovljenom centru grada, to ti je oko 1200kn-2000kn). Kao i svugdje naci ces svasta.

Sto se tice prehrane ja preferiram kuhanje u stanu ili fast-food i pekare.

Klima ti je kao u Dalmaciji, a ljeti je katastofa (valjda neces onda biti )

Grijanje zimi vise manje na struju, plinsko kao u zg-u zaboravi. Rezije oko 120km zimi 80km ljeti.

Cijene upisa na fax nesto manje nego kod nas.

Sta se tice prijevoza do doma imas 2 busa za zg dnevno (jedan ujutro jedan popodne 9-10h putovanje). Za st imas nekoliko, ali dosta iz ide preko poloca sto ti je 5-6h puta.

Ovo sto se tice diploma jos ti ne mogu reci, ali na vecinu HR fakulteta se mozes prebaciti tako da budes i upises u Mostaru, a prebacis se u HR. I ovo sto je netko rekao Hr financira te fakultete i puno toga, al o tome se ne govori.

Zajebancija od ekipa je standardna, ali "mrtvi se broje na kraju", mozda ti budes imala kakvu takvu diplomu, a neki ne. A najlakse je sr**i kada nikad tamo nisi bio. Ja sam se osobno iznenadio i da mi Mostar nije 600km od kuce, a doma imam uvjete za studirat rado bi isao na Mostarski fax, pa neka selo prica.
Nike581 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 00:14   #43
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
bez problema su se zaposlili
ma nemoj...
a gdje su se to zaposlili?
Kod odvjetnika, javnog biljeznika i na sudu sigurno nisu, barem ne u hrvatskoj.
Mjesta odvjetnickih vjezbanika i onako je premalo kad se odbiju sva mjesta koja se dobiju preko veze. Za javne biljeznike da ti i ne govorim. Na sudu se primaju samo ljudi sa hrvatskom diplomom (barem ja ne znam za i jedan slucaj da je netko sa mostarskom diplomom dobio mjesto na sudu). Sta se ostalih poslova tice, u to necu ulazit. Ali ove poslove koji su za mladog pravnika ipak najzanimljiviji mozes zaboravit sa mostarskom diplomom.
Nisam ja nigdje rekao da se prebace ljudi na dan ili dva, samo da je opce poznata cinjenica da ljudi odu u mostar ako zapnu u hrvatskoj pa da se poslodavci ponasaju sukladno tome pri izboru kandidata.
Sta se profesora tice, meni osim Šarac i Petričke ne pada nitko na pamet tko je u splitu i mostaru. Ali nek sam ih i dosta zaboravio sigurno ih nema 15ak (od ca. 100 i nesto profesora ,asistenata i znanstvenih novaka sta ih ima na fakultetu)
Evo te opet s nebulozama. Tebi je, vidim, ocito krivo sto neki dobivaju poslove (pa i preko stele). Vecina njih (a govorim o svojoj obitelji, gdje nas je 6 pravnika) je imala stelu. E sad, da ti uopce znas da ti osim stele malo malo toga treba...ali evidentno je da ne znas.

Drugo, stalno nesto meljes o mostarskoj diplomi. Međutim, ljudi se obicno na 4. godini prebace u Hrvatsku, pa imaju hrvatsku diplomu. Tu ti cijela tvoja klimava teza pada u vodu.

Nadalje, kladim se da prof. Šarac tamo odavno ne predaje, dok je Petrićka eto jedina za koju ti znas, cime se ja ne bih hvalila na tvom mjestu. To je impresivno poznavanje stanja, zaista. Osim toga, daleko je Mostar od 100 asistenata i znanstvenih novaka.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 00:35   #44
e pa split ih ima tu ca. 100 i nesto(80ak asistenata i profesora +20ak znanstvenih novaka+vanjskih suradnika/savjetnika)...
A to sta ti treba veza da nađes posao nakon mostarskoga fakulteta je jasno, samo sta se ja ne bi hvalio bas time na tvom mjestu.
Itekako se moze dobit posao na sudu ili kod odvjetnika nakon fakulteta, ali jebiga, za to ti trebaju određene kvalifikacije. Na sud neces upast sa mostarskom diplomom da ti je otac ministar pravosuđa a kod odvjetnika samo kao ti sa debelom vezom.
A to sa prebacivanjem, e pa zagreb i rijeka to ne dopustaju, osjek je upravo na 4. godini jako zajeban a tko se zeli kockat s time hoce li split to i dalje dopustat, neka izvoli. Samo sam htio upozorit na to da sa mostarskom diplomom nisi nigdje a pretpostavljam da ne mogu bas svima mamica i tatica brisat guzicu i poslje fakulteta
e da, i ne pratim bas puno to cime se profesori bave kad mi ne drze predavanja i vjezbe tako da i nisam previse upucen u to, ali eto prosvjetli me pa mi nabroj 10 profesora...
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 12:37   #45
ee jel iko upucen u to sta je sa domom? jer nasla san da na jednoj stranici pise da je natjecaj za studente starijih godina u srpnju a za brucose u rujnu????

i p.s. trazim cimericu

i koje novine7oglasnik da kupin da naden neki stancic?
zecica18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 14:40   #46
Nisam ti 100% siguran, ali mislim da se tih (oko 250 soba) popuni vec u prvom upisnom roku (http://www.scmo.ba/novosti/69-natjea...u-200910godinu). To im je glavni sajt, jedino mozes telefonom nazvati, ali mislim da sada nema nikoga i da su na godisnjem.

A oglas mislim kupis na kiosku, kako u svakom gradu ima oglasnik za tu regiju, tako i tamo. Jedino jos mozes vidjeti mozda negdje na net-u. A mislim da ces u onom skupom centru nesto sigurno naci.

Vidim da vec hitno trazis cimericu, znaci u planu je stan i to dvosobni.
Nike581 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 14:57   #47
a eto, jbg vise mi se ispalati u stan pa podilit troskove nego da san sama
jesi ti isto u mostaru ili?
zecica18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 14:58   #48
Smještaj u Studentski dom ostvarit će studenti starijih godina , a za studente koji upisuju prvi put prvu godinu studija ( brucoši ) natječaj će se raspisati u rujnu 2009.godine .

evo ovo me buni??
zecica18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 21:27   #49
Neznam. A eto jesam.
Nike581 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2009., 18:44   #50
Quote:
zecica18 kaže: Pogledaj post
Smještaj u Studentski dom ostvarit će studenti starijih godina , a za studente koji upisuju prvi put prvu godinu studija ( brucoši ) natječaj će se raspisati u rujnu 2009.godine .

evo ovo me buni??
šta te buni?
starijim studentima natječaj je bio u 7-om mjesecu, a brucošima u 9-om...
građevina u mo je slična građevini u splitu...
za pravo ne znam...
nije to stvar do mostarskog sveucilista, jer ako ste zavrsili ekonomiju ili pravo tesko se bilo gdje dobiva posao s obzirom na konkurenciju (osim ako nemate veze)...
filizofski fakultet je dobio novu zgradu, isto kao i građevina... zgrade su super...
sto se doma tice, on nije los (ali imaju neke cudne kriterije pri primanju studenata)...
bila sam u par sobama i sasvim su solidne... dom je 2-3 minute udaljen od sveucilista...
ako vas jos nesto zanima, pitajte...
pozzz
obecanje istoka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2009., 19:22   #51
Quote:
zecica18 kaže: Pogledaj post
uf, fala van puno ljudi.
u svakom slucaju otic cu gore, jer zelin studirat ono sta me zanima, a ne da upisen u st neko smece koje mi nimalo nije napeto
a di da trazim stanoce( garsonjere), jer trazila san po netu i sve mi je preskupo..... ?
i sta je sta se tice doma, sad je bio natjecaj,jel? i onda ja posto san na drugom roko ne mogu dobit dom ili?
ja ti iman stan u mostaru koji iznajmljujem..preko puta starog prodajnog,za tri ili 4 osobe.oko 700 kn po osobi,sto je nista prema stanovima u zg i splitu.....ima koji faks na drugom roku bez prijemnog?

Zadnje uređivanje dea57 : 07.08.2009. at 19:31.
dea57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2009., 00:36   #52
Primjetio sam na upisu da ima mnogoo studenata iz Hrvatske i drago mi je jer se nadam da ce se predodžba o Hercegovcima promjenuti

btw. Sretno sa stanom i faxom
Krivac No1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2009., 19:30   #53
Quote:
obecanje istoka kaže: Pogledaj post
šta te buni?
starijim studentima natječaj je bio u 7-om mjesecu, a brucošima u 9-om...
građevina u mo je slična građevini u splitu...
za pravo ne znam...
nije to stvar do mostarskog sveucilista, jer ako ste zavrsili ekonomiju ili pravo tesko se bilo gdje dobiva posao s obzirom na konkurenciju (osim ako nemate veze)...
filizofski fakultet je dobio novu zgradu, isto kao i građevina... zgrade su super...
sto se doma tice, on nije los (ali imaju neke cudne kriterije pri primanju studenata)...
bila sam u par sobama i sasvim su solidne... dom je 2-3 minute udaljen od sveucilista...
ako vas jos nesto zanima, pitajte...
pozzz
ja sam studentica građevine,i fax je super-dosta prof je istih kao u splitu...samo može li mi itko reći kakav je stari dom..znam da je novi odličan-ne može se mjeriti sa npr radićevim u zg-puno je bolji i ljepši,a što se tiče posla-imam frendicu koja je završila math na pmf-u u mo i dobila je posao bez problema u hrvatskoj!!!
character is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2009., 20:56   #54
ma ljudi apsolutno su fax-evi jednako priznati kao i oni u Hrvatskoj, čak su neki i kvalitetniji od nekih u Hrvatskoj kao građevina, medicina... znam masu ljudi koji su studirali u Mostaru i bez problema rade u Hrvatskoj. Hrvatska financira sveučilište dijelom, na hrvatskom se jeziku vodi i masa profesora je iz Hrvatske...

studiranje je jeftinije, život je jeftiniji, diplome jednako priznate, neki faxevi su čak i bolji od nekih u Hrvatskoj, zgrade su suvremene, studentski domovi novi, obnovljeni, gradi se novi studentski dom još...
__________________
...nada umire posljednja ;)...
Maxes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2009., 23:54   #55
A sta je opcenito sa Bosanskim diplomama...............kako su one priznate u RH?

Zadnje uređivanje hat : 09.08.2009. at 00:09.
hat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2009., 11:36   #56
ma ja ne vidim šta vi misliti da je RH neka extra država,a BIH smeće???? jbt kad je pukla afera index...onda su se svi ušutili..o famoznom zg sveučilištu koje je nešto veličanstveno...mogla sam i ja kupiti promet,ekonomiju,pravo...i šta još ne-al to je HR jebote!!! i btw,ljudi sa hr diplomom si ništa u americi..ne priznaju je,prijateljica mi je završila stomatologiju i sad je frizerka,muž strojarstvo i konobar je...eto vam vaše hrvatske!!! a što se tiče kupovanja ispita,znam ženu preko koje u zg ide kupovanje ispita na medicini i veterini...
da i studenti s medicine u mostaru su prošle god u americi na natjecanju osvojili 4 mjesta od prvih 10.. I da,nije istina da se samo ljudi iz splita prebacuju u mo položiti neke ispite,jer konkretno na mom faxu idu u split položit mehaniku jer je jako teško ovdje-da i tamo je polože!!!
character is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2009., 13:28   #57
Quote:
character kaže: Pogledaj post
ma ja ne vidim šta vi misliti da je RH neka extra država,a BIH smeće???? jbt kad je pukla afera index...onda su se svi ušutili..o famoznom zg sveučilištu koje je nešto veličanstveno...mogla sam i ja kupiti promet,ekonomiju,pravo...i šta još ne-al to je HR jebote!!! i btw,ljudi sa hr diplomom si ništa u americi..ne priznaju je,prijateljica mi je završila stomatologiju i sad je frizerka,muž strojarstvo i konobar je...eto vam vaše hrvatske!!! a što se tiče kupovanja ispita,znam ženu preko koje u zg ide kupovanje ispita na medicini i veterini...
da i studenti s medicine u mostaru su prošle god u americi na natjecanju osvojili 4 mjesta od prvih 10.. I da,nije istina da se samo ljudi iz splita prebacuju u mo položiti neke ispite,jer konkretno na mom faxu idu u split položit mehaniku jer je jako teško ovdje-da i tamo je polože!!!
tako je!!!
dea57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2009., 13:32   #58
Nije da vrijedam ili slicno...nego pitam zbog mogucnosti zaposljavanja u Hrvatskoj

Npr. sta je sam mogucnoscu zaposljavanja sa diplomom iz Banjaluke?
__________________
Brucoš MEF-a
hat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2009., 14:13   #59
[QUOTE=hat;21935698]Nije da vrijedam ili slicno...nego pitam zbog mogucnosti zaposljavanja u Hrvatskoj

Npr. sta je sam mogucnoscu zaposljavanja sa diplomom iz Banjaluke?[/QUOT

di god ti završiš fakultet on će ti se priznati na prostorima bivše juge...no sikiriki..a onda se ovi iz zg pravnici,ekonomisti i promet ne bi mogao nigdje zaposliti...ovo nije eu...ni hrvatska nije eu,i neće još zadugo ući kao ni bih ni rsbija ni crna gora....zato samo uči i sve će biti ok!!!
character is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2009., 17:05   #60
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
bez problema su se zaposlili
ma nemoj...
a gdje su se to zaposlili?
Kod odvjetnika, javnog biljeznika i na sudu sigurno nisu, barem ne u hrvatskoj.
Mjesta odvjetnickih vjezbanika i onako je premalo kad se odbiju sva mjesta koja se dobiju preko veze. Za javne biljeznike da ti i ne govorim. Na sudu se primaju samo ljudi sa hrvatskom diplomom (barem ja ne znam za i jedan slucaj da je netko sa mostarskom diplomom dobio mjesto na sudu). S
Nažalost Pravni fakultet u Splitu ima potpisan ugovor o suradnji sa Mostarom tako da se čitav Mostar prebacuje u Split na 4 godini kada riješe sve zeznute ispite, pa tako imaju istu diplomu kao i ti. Što je notorna pizdarija ,al ajde.


Što se tiče profesora, ne predaje A postava sa Splita (znači najbitnije predmete predaju njihovi), ali predaje više od 10 splitskih profesora.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:47.